Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LTE Polsat - ogromne skoki w prędkości łącza

Hobbysta76 01 Jan 2016 19:20 3732 19
    Hobbysta76
    Level 5  
    Witam wszystkich,
    Posiadam LTE od CP, router B315 Ii antenę AK C2 Uni- w czym problem? Antenę nawet nie podłączam bo zasięg przez nią jest gorszy niż bez niej, moja lokalizacja to Trześń/ koło Niwisk Kolbuszowskich, podkarpacie, nadajnik jest podobno w Kolbuszowej, jestem w zasięgu LTE- tak pokazuje router, ale skoki łącza to od 10Mb do 0,3 Mb ( bez anteny), czy antena inna zewnętrzna zrobi robotę? Czy ta którą mam to jakiś szajs wciskany z pakietem? Jaką szukać antenę i na jakie pasmo- 1800 czy inne?
    janszy3643
    Level 29  
    Przecież to Polsat, a skoki prędkości to norma.
    matek451
    Level 43  
    Oczywiście dałeś sobie wcisnąć złom zwany AKc2uni. To tłumik a nie antena. W twoim przypadku trzeba stwierdzić czy sygnał, który do ciebie dociera to LTE1800Mobylandu z BTS-a Kolbuszowa( około 7-8 km) czy LTE800Sferi z BTS-a Niwiska lub Domatków( o ile działa). w tym celu pobierz i zainstaluj ze strony http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php pobierz program LTEWatchH http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Ten program pozwala wymusić na B315 pasmo LTE1800 lub LTE800. Pokazuje też na bieżąco wszystkie parametry sygnału LTE. Zaktualizuj FW na B315 do najnowszego http://www.cyfrowypolsat.pl/CMS/media/img/v4/imgRD/cp-hp/B315s-22_UPDATE_21.311.03.00.69.zip jeśli masz starsze. Instrukcja http://www.cyfrowypolsat.pl/CMS/media/img/v4/...p-hp/Aktualizacja_oprogramowania_B315s-22.pdf Na tym FW można dokonywać wyboru anten zew/ wew. W zależności od wyniku pomiaru sygnału LTE800 i LTE1800 można dobrać antenę na wybrane pasmo LTE. Polsat na LTE800Sferii korzysta z pasma 5MHz bez MIMO i maksymalny , teoretyczny DL to 19Mb/s. Na LTE1800Mobylandu jest używane 20MHz z MIMO i DL do 150Mb/s. Jeśli BTS LTE1800Mobylandu w Kolbuszowej jest nieprzeciążony i sygnał da się poprawić anteną Dual LTE na 1800MHz to lepiej korzystać z niego. Na LTE800Sferii uzyskasz maks 10-15Mb/s i potrzebujesz wtedy anteny na 800MHz, pojedyńczej gdyż działa w SISO.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Wynik testu, wynika coś z tego? LTE Polsat - ogromne skoki w prędkości łącza
    matek451
    Level 43  
    Póki co wynika niewiele, wiemy że to BTS LTE800Sferii w Niwiskach( 58ed to BTS ID22765 wz tej lokalizacji). Warto zobaczyć czy złapiesz LTE1800 Mobylandu z Kolbuszowej. W tym celu zmień we Frequency band najpierw na only LTE1800 i podaj parametry sygnału i prędkości. To samo zrób dla LTE800. Pozwoli to sprawdzić czy są szanse na LTE1800Mobylandu i wybrać antenę. Jeśli parametry będą słabe pozostanie korzystanie z LTE800 Sferii z Niwisk lub Domatkowa na antenie 800MHz.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Dobra , posuwamy się dalej w temacie, są zrzuty: LTE Polsat - ogromne skoki w prędkości łącza

Dodano po 1 [minuty]:

Zniknął mi jeden, tu jest. LTE Polsat - ogromne skoki w prędkości łącza
    Hobbysta76
    Level 5  
    Obrazek drugi od dołu jest na LTE 1800.
    matek451
    Level 43  
    Jeden nie pokazuje żadnych parametrów sygnału LTE, to ten na 1800MHz? Możliwe , że LTE1800 z Kolbuszowej nie dociera( las po drodze) albo pozwolenia na LTE1800Mobylandu nie zostały uruchomione.Trzeba spytać jutro na Plus Forum. Jeśli tak jest to pozostaje korzystać z LTE800 Sferii.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Kobitka z CP zapewniała że jestem w zasięgu LTE, że nadajnik jest w Kolbuszowej na jakiejś ulicy, mówiłem, że od Kolbuszowej mam kilometry lasu ale ona że to nic, będzie zasięg, nie potrzeba mi nie wiadomo jakiej prędkości, korzystałem do tej pory z CDMA- prędkość do 1.5 max Mb, teraz na CP gdybym miał około 10 to marzenie, z tego nadajnika z Niwisk da się tyle osiągnąć z anteną?
    matek451
    Level 43  
    Kobitka z CP to nie ma zielonego pojęcia o internecie mobilnym, nawet o własnej sieci , jej zasięgu i sprzęcie do niego. Ona powie każdą bzdurę aby ci sprzedać ofertę. Antenę AKc2 uni też ci doradziła? Ciesz się, że ci chociaż nie wcisnęła tego szajsu ODU-IDU( może próbowała?) bo wtedy nie miałbyś internetu wcale. Szmelc działa tylko na LTE1800( na dodatek do 30Mb/s). Nie działa na LTE800, UMTS900 i UMTS2100. A są tacy ludzie, którym to sprzedano gdy nie mają zasięgu LTE1800Mobylandu jak u ciebie. Teraz naoglądają się tych kretyńskich reklam ODU-IDU z Ibiszem i biorą śmiecia jak świeże bułki i płaczą , ze nie działa. Ogólna zasada , konsultant w punkcie to wróg a nie doradca.Poza tym w CP oferta gorsza niż z Plusa, bo sprzęt jest na użyczenie i musisz go oddać. A płacisz za niego dzierżawę 10 zł/m-c. W Plusie za tą samą kasę jest B315 na własność. Zasięg i i oferta u obydwu operatorów taka sama. Czyli lepiej brać Plusa, też jest w nim program SmartDom i rabat na internet dla posiadaczy TVSat CP lub telefonu Plusa. Co do prędkości to trudno gwarantować 10Mb/s z LTE800Sferii. Antena na pewno poprawi sygnał, poza tym umożliwi połączenie z Niwiskami lub Domatkowem ew. Kolbuszową ( tam jest też BTS LTE800Sferii) i wybrać najmniej obciążony. Masz 7 dni na testy , chyba że już minęły. Antena nawet do LTE800 jest konieczna aby połączenie było stabilne i parametry sygnału LTE prawidłowe.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Czas testu minął, jak podłączyłem sprzęt bez anteny to i tak byłem zadowolony bo prędkość i tak 2-3 razy szybsza niż miałem na CDMA, antenę jest opcja wypróbowania w niektórych sklepach, tylko jaka konkretnie żeby znowu nie wcisnęli szmelcu. Przewód muszę mieć przynajmniej 10m.
    matek451
    Level 43  
    Nie szukaj anteny na własną rękę bo "fachowcy" wcisną ci coś jak AKc2 uni ( najszybciej coś od handlarza szmelcu z Nowej Jastrząbki spod Tarnowa).. Masz kupić antenę ATK-10/800-980 http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element..._800-980_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7017.htm lub mocniejszą http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm Antena wystarczy pojedyńcza bo LTE800Sferii działa w SISO. Podłączysz pod lewe gniazdo w B315. W ustawieniach anteny zew. wybierzesz Antena 1. Po czym po kolei antena na Kolbuszową,Domatków i Niwiska. Robisz przy kazdym ustawieniu pomiar sygnału i prędkości. Wybierasz ten o najlepszych parametrach. Masz 2 tygodnie na test anteny, jak coś nie wypali zawsze można oddać.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Ale ta mocniejsza drugą ma częstotliwość od 850 to nie przeszkadza?
    hossekostja
    Level 14  
    Lepiej będzie jak umieścisz modem gdzieś wyżej, nawet w puszce instalacyjnej ma maszcie jak najwyżej dasz radę, z anteną w pokoju wiele nie zyskasz bo straty w kablu na tych częstotliwosciać są duże, i w domu nie sprawdzisz poprawności działania układu antenowego pod kątem strojenia.
    A potem kablem lan do kolejnego routera wifi lub prosto do komutera.
    matek451
    Level 43  
    Nie, ATK-20 działa też na częstotliwościach LTE800Sferii. Oczywiście Broń cię Panie Boże umieszczać B315 gdzieś na jakimś maszcie. Nie słuchaj takich głupich rad jak wyżej. Jeszcze najlepiej pociągnij do jakiejś puszki instalacyjnej( o zgrozo) kabel 230V i masz po routerze i nie tylko( burza). Nie wspominając o wilgoci, która szybko uwali router. Takie rozwiązania stosuje się używając zasilania POE a puszki na router muszą spełniać określone wymagania jeśli chodzi o wodoszczelność . No i router podłącza się do anteny zewnętrznej. Są też dostępne już zintegrowane z anteną punkty dostępowe np. taki do LTE1800 http://www.technologic.pl/p468,easybridge-lte-16dbi-rb912uag-5hpnd.html Koszt wysoki. Robi się tak w trudnych lokalizacjach, w których korzysta się z LTE1800MHz aby uniknąć strat na długich kablach antenowych. Maszty muszą być odpowiednio zabezpieczone. Tłumienność standardowego kabla H155 dla 1800MHz wynosi 0,45dB/m. W przypadku 800MHz ta tłumienność wynosi około 0,2dB/m i kabel H155 dołączony do ATK-10/800-980 lub ATK-20 oznacza stratę 2-3dB sygnału. W przypadku ATK-10 na czysto uzyskasz 8-9 dBi wzmocnienia, na ATK-20 około 12dBi. Oczywiście nigdzie nie napisano, że anteny będą w domu. Tylko na zewnątrz więc dojdzie jeszcze kilka dB zysku z tytułu wyeliminowania tłumienia ścian i przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. sumarycznie zyskasz 15-20dB i parametry sygnału LTE będą prawidłowe do stabilnego działania LTE800Sferii w twojej lokalizacji.
    hossekostja
    Level 14  
    Trochę drogi ten zestaw zewnętrzny.
    U kolegi modem z routerem zamontowaliśmy w mocnym plastikowym wiadrze po tynku + dławice, całość za kominem bo dach ma z blachy i niedługo będą ze dwa lata jak działa to dość stabilnie hsdpa+ bo lte na pewno nie złapie.
    Hobbysta76
    Level 5  
    Witam po przerwie,
    Z tą anteną AK 20 nie będzie tak wesoło, skoro pasmo ma od 850 działać będzie ale zysku sugerowanego nie osiągnie- nie wiadomo ile osiągnie, chyba zdecyduję się na AK 10, Co Wy na to?
    Hobbysta76
    Level 5  
    Witam po przerwie,
    kupiłem antenę AK 20..... ale coś jest nie tak, dołączam zdjęcia z pomiarów, prędkość tragiczna, co ciekawe w nocy mam około 14-18 Mbit, rano dzisiaj 17 nawet, wieczorem o,2-0,5 Mbit, mam zużyty pakiet danych, czy może być tak że CP tnie mi transfer wieczorami po przekroczeniu pakietu bo od dwóch dni transfer jest na poziomie właśnie 0,2- 0,5 Mbit, a jeszcze na jaki parametr szczególnie zwrócić uwagę przy ustawieniu anteny- ilość kresek zasięgu, poziom: RSRP,RSSI, RSRQ czy SINR i dążyć do jakich poziomów.