Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie można zainstalować poprawnie Linuxa na pendrive.

kuferekczasu 01 Sty 2016 22:29 2346 55
  • #1 01 Sty 2016 22:29
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Nabyłęm mały komputerek HP DC7900, i według mojego osądu, mimo że mam wiedze podstawową na temat Linuxa, Linux strasznie się gryzie z nim a może jedynie to przypadek związany z pendrive.

Zorin 10 Live - chodzi świetnie jako system Live.
    Natomiast wypróbowałem prawie, uwaga, 10 dystrybucji (też na debianie), i żadna nie zainstalowała się poprawnie. Chodzi oczywiście o lekkie dystrybucje.

Interesuje mnie podział partycji jak na zdjeciu z partycją windows, najlepiej z tym poradził sobie Salix Live Mate 14.1. Lecz po restarcie komputera wyskakuje komunikat "Non-system disk or disk error" i nic się nie dzieje.

Jak naprawić start systemu, czy GRUB zapisał się źle?

0 29
  • #2 01 Sty 2016 22:57
    RitterX
    Poziom 36  

Chcesz zainstalować Linuxa na dysku komputerka? Po pierwsze to skoro udaje się uruchmoić Salix-a otwórz terminal i uruchom fdisk albo cfdisk. Ten zrzut, który zamieściłeś niewiele mówi.
    Czyli mniej więcej tak:

#fdisk /dev/sda

gdzie /dev/sda oznacza dysk, który chcesz podzielić na partycje.
    Następnie wyświetl podział dysku na partycje opcja p. Na mój gust nie masz zaznaczonej partycji boot. Program rozruchowy nie wie gdzie ma zacząć?
    Możesz wypróbować całkiem przyzwoitą dystrybucję SLAX.
    Aby po instalacji system doprowadzić do ładu należałoby skompilować jądro tak by zawierało jedynie konieczne sterowniki związane z danym laptopem. To przyspieszy start systemu.

0
  • #3 02 Sty 2016 10:09
    kuferekczasu
    Poziom 31  

RitterX napisał:
    Możesz wypróbować całkiem przyzwoitą dystrybucję SLAX.

Kolego ja mam tam 2GB RAM + system na pendrive. Aktualnie nie ma dysku HDD.
    Ewentualnie poleć coś na taką ilość RAM
    a) na zwykły HDD
    b) lekki na pendrive

RitterX napisał:
    Na mój gust nie masz zaznaczonej partycji boot.

RitterX napisał:
    otwórz terminal i uruchom fdisk albo cfdisk

Salix ma najlepszy według mnie sposób na partycjonowanie.

Przecież jest GParted.

RitterX napisał:
    Na mój gust nie masz zaznaczonej partycji boot.

W tym rzecz że na niektóych instalacjach zaznaczyłem punkt rozruchowy w instalatorze i było to samo.

RitterX napisał:
    Program rozruchowy nie wie gdzie ma zacząć?

Zrobiłem isntalację od nowa, teraz się bootuje, ale podczas startowania błąd Kernel jak na ostatnim zdjęciu.

1. Stworzyłem partycję podstawową NTFS pod Windows
    2. Zostawiłem obszar nieprzydzielony na ext3 i swap
    3. Przydzieliłem obszary w programie GParted

Nie można zainstalować poprawnie Linuxa na pendrive. Nie można zainstalować poprawnie Linuxa na pendrive. Nie można zainstalować poprawnie Linuxa na pendrive.

4. Zaznaczyłem flagę /boot/ dla partycji sda2

5. Po prawidłowej instalacji system bootuje się do momentu błędu kernel panic-not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block(0,0) -

Ale nadal ciekawi mnie choć jeśli teraz zrobiłem to poprawnie, dlaczego przy poprzednich dystrybucjach GRUB nie instalował się poprawnie?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2016 12:59
    namok
    Poziom 25  

Jeśli masz problem z z instalacją gruba to diagnozę wykonuj za pomocą bootinfoscript w momencie gdy masz problem. Zastanawianie się po fakcie co poszło nie tak jest bez sensu.

Jak rozumiem dalej nie masz działającego systemu. Mogę pomóc przy instalacji debianopochodnych - proponuję na początek lubuntu - oczywiście jeśli wersja live dziła zadowalająco.

0
  • #5 02 Sty 2016 13:03
    kuferekczasu
    Poziom 31  

A to że NTFS jest jako pierwsza partycja może namieszać?

0
  • #6 02 Sty 2016 13:11
    namok
    Poziom 25  

kuferekczasu napisał:
    A to że NTFS jest jako pierwsza partycja może namieszać?

Linuksa można zainstalować nawet na partycji rozszerzonej, nieważne co jest wcześniej.

0
  • #7 02 Sty 2016 13:16
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Z tych lekkich nie próbowałem jeszcze Dreamlinuxa albo Liquid Lemur. To chyba to samo.

0
  • #8 02 Sty 2016 13:31
    namok
    Poziom 25  

kuferekczasu napisał:
    Z tych lekkich nie próbowałem jeszcze Dreamlinuxa albo Liquid Lemur. To chyba to samo.
    Nieważne co testowałeś, ważne co chcesz zainstalować. Jeśli wersja live działa zadowalająco to instaluj.

0
  • #9 02 Sty 2016 13:53
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Zorin Lite jako live działał dobrze, lecz był problem z instalacją.
    Puppy 6.0 działa najlepiej jako Live, być może jego spróbuję?

namok napisał:
    Mogę pomóc przy instalacji debianopochodnych - proponuję na początek lubuntu

Linux Mint 17.3 Mate 32bit instalował się aż 1,5 godziny i mulił niemiłosiernie, nie dało rady nic ruszyć. Jako systemowy najlepszy byłby Salix, ale on ma te błędy o których pisałem po restarcie.

1
  • #10 02 Sty 2016 14:02
    namok
    Poziom 25  

A lubuntu sprawdzałeś? Jaki masz tam procesor bo google mówi że mogą być różne.

0
  • #11 02 Sty 2016 14:12
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Lubuntu jako live chodziło, ale już nie pamiętam czy zainstalował poprawnie, jak 10 dystrybucji sprawdzałem, zmęczyło mnie to :/

C2D E8400
    2GB RAM
    pendrive Kingston 16GB Read: 20Mbps Write: 5Mbps

Puppy jako live nadaje się. I zastanawiam się czy nie zostać przy Live. Póki co nie mam normalnego HDD. Ale mimo to mulenie Minta mnie zaniepokoiło, albo to odosobniony przypadek. Zauważ że tam jest standardowo montowany dysk 2.5". Póki nie będzie to SSD, prędkość odczytu to realistycznie max. 100 Mbps. Nawet jeśli pendrive to wąskie gardło, to nie tłumaczy czemu isntalacja Minta ponad 90 minut, a Salixa - 40 minut.

0
  • #12 02 Sty 2016 14:25
    namok
    Poziom 25  

Być może pen jest widziany jako USB 1.1 a nie USB 2.0.

0
  • #13 02 Sty 2016 15:01
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Niemożliwe, bo dotyczy to tylko tej jednej instalacji. Pozatym z dysku i tak chyba linux wchodzi wolniej niż live.

Nowy Kingstona pendrive słaby, niby z jakiego powodu miałby pracować w technologii z epoki kamienia łupanego?

Dodano po 28 [minuty]:

kuferekczasu napisał:
    5. Po prawidłowej instalacji system bootuje się do momentu błędu kernel panic-not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block(0,0) -

W jednym miejscu znalazłem rozwiązanie, że należy "Boot with slackware dvd, choose your installation folder, and run the kernel source again" - nie wiem jak to zrobić. Albo tutaj lecz wychodzi na to, że to wyższa jazda http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1751574

0
  • #14 02 Sty 2016 16:07
    namok
    Poziom 25  

Uruchom wersję live i podaj wynik bootinfoscript(link podałem wcześniej).

0
  • #15 02 Sty 2016 16:10
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Mint zastąpił Salix, musiałbym zrobić ponownie instalację. Najpierw spróbuję jednak Puppy.

0
  • #16 02 Sty 2016 16:12
    jurek.adam
    Poziom 43  

USB to brak DMA, dlatego lepszy będzie jakikolwiek dysk, na którym zainstalujesz system.

0
  • #17 02 Sty 2016 16:14
    kuferekczasu
    Poziom 31  

I to by tłumaczyło nawet mulenie z tym Mintem, któego dało rade jakoś zainstalować?

0
  • Pomocny post
    #18 02 Sty 2016 16:15
    jurek.adam
    Poziom 43  

Linux Live z USB działa szybciej, bo tak jest zrobiony, że większość zadań przerzucana jest na RAM.

Dodano po 57 [sekundy]:

Natomiast instalowany system na USB to już masakra nie nadająca się do normalnej pracy na desktopie.

0
  • #19 02 Sty 2016 16:21
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Na razie mam tam 2GB RAM. Procesor jest dobry, ale karta graficzna integra, i czasem potrzebuje wyświetlić na telewizorze 1360x768. RAM nie będę na razie dokładał ale opcja jest. Dysk może się uda. Wtedy jaką dysrrybucja najlepsza do niego?.

Nie wiem są takie listy, ale znalazłem że Zorin w stosunku do Ubuntu jest o wiele bardziej kompatybilny, ale ma dużo wodotrysków. Komputer będzie dla ojca, a on umie raczej tylko pisać, ja jestem jego administartorem.

0
  • #20 02 Sty 2016 16:27
    jurek.adam
    Poziom 43  

Dystrybucję wybierz tą, która od razu poprawnie wykrywa Twój sprzęt jako Live i ogólnie Ci się podoba. Na C2D E8400 2GB RAM każdy Linux będzie działał w miarę dobrze z lekkim XFCE/MATE lub czymś podobnym.

0
  • #21 02 Sty 2016 19:22
    kuferekczasu
    Poziom 31  

A Puppy Linux czyżby nie nadawał się do instalacji na pendrive, jak podaje wikipedia:

"Puppy Linuksa można używać do bezpiecznego przeglądania Internetu, odzyskiwania danych w wypadku awarii, a nawet zbudowania systemu komputerowego, w którym zamiast dysku twardego zastosowana będzie pamięć flash. Z powodu jego małej wielkości może zostać uruchomiony na starych komputerach, a także z różnych nośników"

Live USB, w tym pamięci USB (flash-Puppy)

0
  • #22 02 Sty 2016 19:25
    jurek.adam
    Poziom 43  

Nie trzeba takich ascetycznych dystrybucji na taki komp. Może być dowolna - Debian, Ubuntu, Mint, SuSE itp. Byle wyłączyć wodotryski. Mam na myśli instalację na HDD, bo na USB nic nie pomoże.

0
  • #23 02 Sty 2016 19:35
    kuferekczasu
    Poziom 31  

SuSE najładniejsza? Na partycję wystarczy 10GB + swap 500MB?
    Wolałbym abyś coś polecił zamiast strzelać.
    Dodam, że ten Linux będzie służył komuś kto dopiero uczy się komputera, i ma zastępować windows. Najbardziej Windowsowy jest Zorin, Mint również, głónie chodzi mi o design, natomiast tez łatwość obsługi. Wiem, ale nie pamiętam nazwy, jest taka jedna komercyjna wersja, z wyglądem mistrzowskim.

Natomiast czemu w niektóych dystrybucjach konto root tworzy się osobno niż użytkownika, a w niektóych to jedno i to samo?

Na dysku mam takie dystrybicje:
    Pointlinux Mate 2.2.
    Sparkylinux 4.2 i586
    Debian Live 8.2.0
    Linux Mint 17 Cinnamon
    PClinuxos Mate 2014.12
    Lubuntu 14.04.2
    Linux Mint 17.3 Mate
    Salixlive Mate 14.1
    Zorin OS 10 Lite
    Zorin 9.1 Core x64
    Puppy Tahr 6.0

0
  • #24 02 Sty 2016 19:52
    jurek.adam
    Poziom 43  

kuferekczasu napisał:
    SuSE najładniejsza? Na partycję wystarczy 10GB + swap 500MB?
    Wolałbym abyś coś polecił zamiast strzelać.
    Dodam, że ten Linux będzie służył komuś kto dopiero uczy się komputera, i ma zastępować windows. Najbardziej Windowsowy jest Zorin, Mint również, głónie chodzi mi o design, natomiast tez łatwość obsługi. Wiem, ale nie pamiętam nazwy, jest taka jedna komercyjna wersja, z wyglądem mistrzowskim.
    Wszystko co polecam sam używam, a SuSE jest dystrybucją przyjazną laikom i nie chodzi tylko o poziom urody, a graficzne konfiguratory i intuicyjność obsługi.

Na każdą dystrybucję z XFCE/MATE plus podstawowe programy "do wszystkiego" wystarczy ~ 4GB + kilka GB na SWAP oraz home i to co później się dogra.

Podoba Ci się Zorin to go instaluj. Sam motyw udający Windows to nie problem, np. Tails jest taki, który wręcz go imituje. Taki motyw można przenieść do dowolnej dystrybucji.

Dodano po 3 [minuty]:

kuferekczasu napisał:
    Natomiast czemu w niektóych dystrybucjach konto root tworzy się osobno niż użytkownika, a w niektóych to jedno i to samo?
    Tak sobie twórcy różnych dystrybucji wymyślili, bywa, że hasło roota jest takie samo jak usera dodanego przy instalacji.

0
  • #25 02 Sty 2016 19:53
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Proszę na koniec podaj mi jak podzielić dysk 20GB, chyba taki wystarczy na początek. Podałeś dość ogólnie, a ja nie wiedziałem nic o home. Dodam że będzie tam artycja Ntfs. Nie będę instalował Windows ale czytałęm o problemach z tym związane.

A z tej listy mojej które nie lubisz, a które tak.

0
  • #26 02 Sty 2016 20:05
    jurek.adam
    Poziom 43  

Dzielenie dysku na partycje zależy od wykorzystania systemu. Jeśli masz dylemat to daj 1,5GB SWAP, a resztę na system / na ext3 (ext4 zbyt obciąża mniej wydajne maszyny). Jak potrzebujesz osobnej partycji NTFS to ją wydziel.

Co do lubienia lub nie lubienia to mam inne podejście - czysto użytkowe. Jeśli coś bez problemu wykrywa sprzęt i sprawnie działa na Live to instaluję.

0
  • #27 02 Sty 2016 20:10
    kuferekczasu
    Poziom 31  

Niezależnie jaka wersja OpenSuSE w moim przypadku?

0
  • #28 02 Sty 2016 20:17
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jeśli SuSE to pobierasz stąd:
    http://software.opensuse.org/421/pl

Przy instalacji wybierasz nakładkę np. XFCE.

0
  • #29 02 Sty 2016 20:26
    namok
    Poziom 25  

Jeśli instalujesz na penie to nie używaj SWAP'a bo szybko możesz go "zajechać".

0
  • #30 03 Sty 2016 14:42
    jurek.adam
    Poziom 43  

SWAP można zrobić w RAM, ale to i tak niewiele pomoże systemowi uruchamianemu z USB.

0