Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kompaktowe nadstawki Eminence 8''+GDWT12-19

mariuszporęba 02 Sty 2016 09:26 522 2
  • #1 02 Sty 2016 09:26
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam. Zabieram się za budowę kompaktowych nadstawek-odsłuchów dla dj. Planuje budowę na Eminence EM08100L driver to GDWT 12-19 lub D800. Wybiorę raczej Tonsila. STX pójdzie do większych nadstawek.
    Planuje obudowę ok 15-20l strojoną na 70-80Hz. Zastanawiam się nad zwrotnicą, czy ciąć tylko GDWT a Eminenca puścić całym pasmem. Nie mam doswiadczenia w projektowaniu zwrotnic i zastanawiam się czy pełne pasmo nie będzie szkodliwe dla Eminenca. Dodam, że od dołu nadstawki będą cięte aktywnie do ok 100Hz.
    Zasilanie będzie z jakiegoś np. Elmuz 2154.

Warto inwestować w ten głośnik?
    Czy obudowa, którą chcę zrobić będzie odpowiednia?
    Jak dzielić pasmo zwrotnicą?

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 02 Sty 2016 10:45
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

mariuszporęba napisał:
    Nie mam doswiadczenia w projektowaniu zwrotnic i zastanawiam się czy pełne pasmo nie będzie szkodliwe dla Eminenca.

Pełne pasmo (tzn. bez cięcia "od góry") nie będzie szkodliwe dla samego głośnika, za to będzie szkodliwe dla jakości emitowanego dźwięku :)

Jeśli nie masz doświadczenia, w projektowaniu zwrotnic, to nie zrobisz tego dobrze. Potrzeba do tego bardzo dużą wiedzę i chociażby podstawowy sprzęt pomiarowy (mikrofon, przedwzmacniacz, oprogramowanie).

Wiele głośników Eminence (a Twój, to prawdopodobnie "kustomowa" wersja modelu Beta 8) posiada silny rezonans na skraju pasma, przez co wydają się bardzo głośne, ale grają bardzo ostro i nieprzyjemnie.

Głośnik GDWT 12-19 też gra, jak gra. Nie każdemu jego "syczący" charakter się spodoba. Wg mnie lepiej zainwestować w D500 STX z dobrym hornem. Można będzie zastosować dużo niższy punkt podziału pasma, co zaowocuje poprawą odtwarzanego pasma, zwłaszcza w zakresie wokalu.

Jeśli jak twierdzisz- nie masz doświadczenia w projektowaniu zwrotnic- polecam po wykonaniu obudowy, wysłać kolumnę na pomiar, np. do Granata (znajdziesz jego konstrukcje na forum). Pomierzy głośniki w danej obudowie i zaprojektuje Ci zwrotnicę, a Ty już sam sobie to polutujesz (albo kupisz gotowe zwrotnice), i będziesz wiedział, że gra to na tyle dobrze, na ile pozwalają przetworniki :)

• #3 02 Sty 2016 14:16
    mariuszporęba
    Poziom 19  

GDWT już mam, a D800 wolę włożyć w większe nadstawki. Eminence to EM08100L. Starsze przetworniki. Co do zwrotnicy to zgłoszę się do kolegi granata, w sumie mam niedaleko. Może wyjdzie z tego sensowna paczuszka.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME