Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY.

egojack1 02 Jan 2016 13:18 9432 6
Bosch
 • Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY.

  Przedstawiam moją wersję auto-posuwu stołu w osi X do popularnej wiertarko-frezarki ZX 7016.

  Podstawowy cel montażu auto-posuwu: wygoda i poprawa jakości obróbki przy frezowaniu.

  Założenia projektowe:
  1. Jak najmniejsza nieodwracalna ingerencja w maszynę (2 szt. otwór M6)
  2. Żaden z elementów napędu nie może wystawać nad powierzchnie roboczą stołu, aby była możliwość kładzenia dużych detali wychodzących poza stół od lewej strony.
  3. Napęd nie może ograniczać przesuwu stołu, w prawo musi przesuwać się tak jak dotychczas na max.
  4. Konstrukcja musi umożliwiać szybkie rozłączenie napędu (zdjęcie/założenie paska) do ręcznego kręcenia korbami (gdyby zaszła taka potrzeba lub ochota).
  5. Jak największa dokładność auto-posuwu, umożliwiająca ustawienie stolika w wybrany wytrasowany (napunktowany) punkt do wiercenia i frezowania.
  6. Płynna regulacja szybkości posuwu od 0 do max.
  7. Niewielkie koszty, prostota ale i miła dla oka estetyka wykonania.

  Do rzeczy.

  Uchwyt wykonałem z blachy stalowej 8mm (część górna) i 5mm (część pod silnik). Zespawałem je jednostronnie od spodu pod kątem prostym pełnym spawem (trzeba odpowiednio ustawić aby przy skurczu spawalniczym wyszedł idealnie 90 st., mnie udało się za drugim razem). Część z podłużną fasolką służy do współpracy z napinaczem, po jednej stronie splanowana frezem, aby uzyskać zagłębienie i krawędź, po której przesuwa się bok napinacza. Otwór z czarną plastykową zaślepką umożliwia dostęp do smarownicy łożyska oporowego.

  Napinacz przesuwny z blachy 5mm, do niej wspawany trzpień z łożyskami, które pracują jako rolka napinająca. Przykręcona tulejka - rączka pomaga w przesuwaniu napinacza. Śruba zablokowana spawem przemieszcza się w wyfrezowanym rowku – fasolce uchwytu. Położenie napinacza ustala się nakrętką na ryflowanej powierzchni. Napinacz jest prowadzony - stabilizowany na krawędzi wyfrezowanej powierzchni z tyłu oraz śrubą jeżdżącą w fasolce. Jeden ruch klucza pozwala zluzować napinacz, przestawić w odpowiednie położenie, drugi ruch klucza – i zablokowanie we właściwej pozycji. Istnieje możliwość po poluzowaniu nakrętki całkowitego odchylenia napinacza.

  Silnik 12V od wycieraczek samochodowych przednich, używany, przejrzany, nieco zmodyfikowany (usunięta trzecia szczotka), końcówka wału na stożek z nakrętką, przesmarowany, wykasowany luz na przekładni.

  Przekładnia pasowa.
  Przełożenie 1:2.
  Koło zębate HTD 36-3M-09/2F przerobione na tokarce: wykonany stożek do wału silnika. Z drugiej strony wytoczone pod klucz nasadowy do dokręcania nakrętki.
  Koło zębate HTD 72-3M-09/2 – największe, jakie można założyć na śrubę pociągową, aby nie wystawało ponad stół. Otwór rozwiercony na tokarce i dopracowany rozwiertakiem (też na tokarce) do wymiaru 15,02mm (śruba posuwu ma wymiar 15mm). Od strony łożyska oporowego śruby wykonana ukośna fazka (taka jak jest na korbie w tym miejscu). Rowek na wpust wykonałem dłutakiem (DIY) na ZX 7016. Koło zamocowane na śrubie osi X zamiennie z oryginalną korbą, dzięki odpowiedniemu doborowi, koło ma taką samą grubość jak korba. Moje dopasowanie tego koła pomiędzy kołem, wpustem a śrubą dało luz niewyczuwalny, niestety spasowanie fabryczne pomiędzy korbą a śrubą zostawia wyraźny luz.
  Zastosowałem pas zębaty 420-3M-09 z14 (szerokość 9mm). Napinacz zapewnia po przesunięciu w dół szybkie zdjęcie/założenie paska i jego szybkie, sprawne napięcie. Zdjęcie paska jest konieczne do opcji ręcznego przesuwania stołu korbą, bo jak wiadomo przekładnia z paskiem zębatym się nie poślizgnie.


  Wszystkie wiercenia i frezowania (oprócz wspomnianych wyżej na tokarce)
  zrobiłem na ZX 7016.

  Zasilanie i sterowanie.

  Jako źródło napięcia stałego zastosowałem prostownik Romstan, jest to prostownik do ładowania akumulatorów z regulacją prądu ładowania. Regulacja prądu ładowania w tym urządzeniu tak naprawdę jest regulacją napięcia po stronie pierwotnej transformatora poprzez prosty układ z triakiem. Dla potrzeb zasilania auto–posuwu prostownik jest wysterowany na max, i daje wtedy ok. 18V w stanie bez obciążenia. Jedyna jego przeróbka to montaż dwóch gniazdek wtykowych do przewodów, w każdej chwili można nim nadal ładować akumulatory.

  Sterowanie auto-posuwem zostało zrealizowane w następujący sposób. Napięcie z prostownika jest podawane do:

  1. Zespołu przekaźników sterujących i wykonawczych, które zapewniają:

  -zmianę kierunku obrotów silnika lewo-prawo z podtrzymaniem (po włączeniu danego kierunku ruchu napęd pracuje, można puścić przycisk). Klasyczny układ lewo-prawo ze stopem.

  -zmianę kierunku obrotów silnika lewo-prawo bez podtrzymania przekaźników (aby napęd pracował trzeba przytrzymywać przycisk, po puszczeniu napęd zatrzymuje się). Służy ta opcja do dokładnego, impulsowego ustawiania stołu bez potrzeby naciskania na przycisk stop.

  -każdorazowe zwieranie zacisków silnika w stanie beznapięciowym celem natychmiastowego zahamowania, poprawia do dokładność pozycjonowania stołu.

  -zabezpieczenie przed naciśnięciem przycisku przeciwnego do aktualnego kierunku posuwu, (jeśli jest wciśnięty jeden z przycisków kierunku lub trwa ruch z podtrzymaniem, przycisk przeciwnego kierunku nie działa).

  2. Modułu zasilacza-regulatora PWM. Jest to prosty klasyczny układ regulatora na NE555 i tranzystorze. Płytka została zaprojektowana i przygotowana metodą trawienia we własnym zakresie.. Potencjometr służy do regulacji wypełnienia przebiegu prostokątnego napięcia, a tym samym obrotów silnika napędowego. Pozwala regulować obroty silnika (posuw stołu) od 0 do max.
  Potencjometry montażowe służą do ustawienia odpowiedniego zakresu regulacji na potencjometrze głównym tak, aby silnik ruszał tuż przy zerze potencjometru i obroty max osiągał przy jego końcu.

  Na panelu sterowania zostały zamontowane kolejno od lewej:
  -potencjometr regulacji szybkości auto-posuwu (wspomniany potencjometr zasilacza PWM)
  -przełącznik trybu pracy auto-posuwu (z podtrzymaniem oraz druga możliwość impulsowo-dokładna regulacja)
  -przycisk lewo z podświetleniem
  -przycisk stop z podświetleniem
  -przycisk prawo z podświetleniem
  -przycisk bezpieczeństwa wyłączający całkowicie auto-posuw (gdyby coś zawiodło).

  Zaślepki zapewniają miejsce na przyszłość.

  Parametry auto-posuwu.

  Przedstawiony auto-posuw pozwala na dokładną, płynną, liniową regulację prędkości posuwu stołu w osi X od 0 do ok. 114 mm/min, co odpowiada obrotom śruby napędowej stołu od 0 do ok. 28 obr/min. Napięcia na silniku w czasie pracy kształtują się przykładowo następująco: 8V dla 13 obr/min śruby, 12V dla 20 obr/min śruby, 16V dla obrotów maksymalnych 28obr/min.
  Na maksymalnych obrotach silnik pobiera ok. 1A prądu, styki zastosowanych przekaźników 40A powinny być w tym układzie długowieczne.

  Po montażu elementów auto-posuwu sprawdziłem ponownie geometrię maszyny, nie zanotowałem wpływu ich obecności na prostopadłość osi wrzeciona względem powierzchni stołu, ani na przesuwy stołu w osiach X i Y.

  Nadmienię jeszcze, że w praktyce dokładność pozycjonowania tego autoposuwu jest na tyle duża, że nie występuje potrzeba rozsprzęgania przekładni pasowej i ręcznego kręcenia korbką w żadnych zastosowaniach.

  Koszty (PLN).

  Koła pasowe i pasek z przesyłką 80,-
  Tokarz 40,-
  Przyciski sterownicze 3 szt. 36,-
  Reszta zapasy własne lub po 1,5 PLN za 1kg.

  Linki do filmów z pracy tego autoposuwu:

  https://www.youtube.com/watch?v=fpa3cQZ9yBg

  https://www.youtube.com/watch?v=spVCylJvlw8

  Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY. Autoposuw osi X do wiertarko-frezarki ZX7016 SAM DIY.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  egojack1
  Level 13  
  Offline 
  egojack1 wrote 96 posts with rating 124, helped 2 times. Been with us since 2014 year.
 • Bosch
 • #2
  adrianek53
  Level 11  
  Usprawnienie wykonane perfekcyjnie. Na razie mam tokarkę hobby 500 ale planuje zakup takiej frezarki i pierwszą przeróbką jaką zrobie będzie właśnie to. :-)
 • Bosch
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Tomekob
  Level 15  
  Kolego egojack1 czy sama frezarka jest godna zainteresowania? Tzn czy jej dokładność jest na przyzwoitym poziomie, czy nie kiwa się futerko w różnych pozycjach kiedy jest wysuwane z korpusu na dół? A jak wygląda sprawa stołu krzyżowego pytanie o jakość jw, nie ma luzów?
 • #5
  egojack1
  Level 13  
  Tomekob wrote:
  Kolego egojack1 czy sama frezarka jest godna zainteresowania? Tzn czy jej dokładność jest na przyzwoitym poziomie, czy nie kiwa się futerko w różnych pozycjach kiedy jest wysuwane z korpusu na dół? A jak wygląda sprawa stołu krzyżowego pytanie o jakość jw, nie ma luzów?


  Maszynka jest dosyć popularna, dobrze opisana i obfotografowana w sieci. Opinie na jej temat są różne, przeważają pozytywne, choć ma też swoje wady. W mojej ocenie posiada bardzo dobry stosunek jakości i możliwości do ceny. Jest to wyrób chiński, i jak to z takimi wyrobami bywa zależy też na jaki egzemplarz się trafi. O luzach takich o jakich piszesz, typu kiwanie się czy luzy wyczuwane ręką nie ma raczej w tych maszynach mowy ;-). Bicia promieniowe i poosiowe wrzeciona ok. 0,02mm, odchyłka prostopadłości wrzeciona względem stołu około 0,03mm/150mm. W mojej np góra była bardzo dokładna, stół krzyżowy musiałem poprawiać. Po poprawkach jakość stołu pokazują filmiki w pierwszym poście, stół chodzi w jednej, dwóch setkach na całej długości. Luz nawrotny na śrubach stołu krzyżowego 0,05-0,1mm. Podane wartości pomiarów oczywiście na maszynie nie prosto z fabryki, lecz odpowiednio wyszykowanej, ustawionej, dopracowanej.

  Czy warto ją kupić? Zależy do czego, do jakich zastosowań. Do garażu, czy dla hobby z pewnością tak.
 • #6
  Tomekob
  Level 15  
  I wszystko jasne.
  Dziękuję za odpowiedź.
 • #7
  wow
  Level 27  
  Jak sprawuje się układ po dłuższym użytkowaniu?
  Naprawdę super modyfikacja :)