Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słabo grzejące grzejniki, zimne od połowy. CO ogrzewanie gazowe.

kierowca89 02 Sty 2016 14:23 3696 38
  • #1 02 Sty 2016 14:23
    kierowca89
    Poziom 9  

Witam. Mam prosta instalacje w mieszkaniu 48m2. 4 grzejniki i piec Immergas NIKE MINI. Wszystkie grzejniki grzeją tylko od połowy w góre, ale czytałem że nie jest to usterka. Grzejnik w ostanim pokoju jest zimniejszy niż reszta. Nie dośc ze grzeje od połowy to jest chłodniejszy niż reszta. Piec ustawiony mam na 3 aktualnie. Grzejniki marki PURMO z zaworami z Danfosa. Odpowietrzałem wszystkie po kolei. Próbowałem ustawiać na tych zaworach przy grzejnikach ale zawsze ten ostatni najwiekszy grzejnik jest chłodniejszy. Pozatym jak pozakręcałem wszytkie grzejniki na 0 a ten ostatni zostawiłem to miałem wrażenie ze piec krócej sie nagrzewa niż przy odkręconych zaworach przy grzjenikach. Czytałem coś o kryzowaniu grzejników ale nie wiem czy w tym przypadku tez jest to konieczne. Wrzucam mały schemat układu grzejników.

Od pieca po lewej jest najmniejszy 60 cm, potem w kuchni drugi 80 cm, w małym pokoju 120cm a dużym 140 cm.
    Dodam na koniec że w domu mam ok 17/18 stopni gdzie piec jest ustawiony na 3. Kolega na identycznym mieszkaniu mówi ze na piecu ma ustaione max na 1 albo 2 i ma duzo cieplej.

0 29
  • #2 02 Sty 2016 15:01
    mlewan
    Poziom 20  

Kryzowanie to pierwsza czynność jaką należy przeprowadzić w takiej, wręcz książkowej, sytuacji. Pomóc też może izolowanie odsłoniętych odcinków rur, o ile oczywiście takie masz.

0
  • #4 02 Sty 2016 15:36
    kierowca89
    Poziom 9  

Pompka jest w piecu zamontowana. AKurat kolego mlewan wiekszość czesci rurek jest odsłonięta, jedynie tam gdzie przechodzą przez sciane sa izolowane taka pianką. Kolego czy kryzowanie bedzie polegało na odkeceniu tego zaworu danfosa i tam coś ustawieniu?

0
  • #6 02 Sty 2016 15:53
    mlewan
    Poziom 20  

Możesz mieć dodatkowe zawory precyzyjne na rurach (najczęściej pod kaloryferem, ze srebrnym zakręcanym deklem), możesz też przeprowadzić regulację zaworu Danfoss-a, w sieci znajdziesz wszystko co trzeba i krok po kroku. Jeśli planujesz zaizolowanie rur, to zrób to przed kryzowaniem, bo jeśli ustawisz zawory, a potem zaizolujesz rury, zmieni to charakterystykę całego układu i będzie trzeba od nowa regulować.

0
  • #7 02 Sty 2016 17:25
    kierowca89
    Poziom 9  

Dół kaloryfera wygląda tak:

a zawór mam taki wszedzie ten sam model:

0
  • #8 02 Sty 2016 17:56
    marek49ae
    Poziom 23  

Tutaj to raczej kryzowania nie wykonasz. Bo to tylko zaślepka. Zawór powinien być przykręcony tam gdzie rurki, a rurki do zaworu.

0
  • #9 02 Sty 2016 18:04
    diodak_13
    Poziom 16  

W pierwszej kolejności upewnij się czy nie jest filtr przytkany w kotle, następnie sprawdź czy jak włączysz kocioł i włączy się palnik to rurk na wyjśćiu robi się ciepła i czy jest to szybko (kilkanaście sekund) czy ledwo się zagrzewa. Czy płomień po włączeniu przygasa i kocioł się wyłącza czy grzeje cały czas.
    Jeśli grzeje to pozakręcaj wszystkie grzejniki za wyjątkiem tego ostatniego i zobacz czy grzeje cały. Jeśli tak to zaproś instalatora niech CI pokryzuje grzejniki a najlepiej niech zamontuje zawory powrotne z możliwością regulacji przepływu. Jeżeli nie szukaj problemu w kotle. Instalacja jest mała, każda pompa wbudowana w kocioł spokojnie sobie z tym poradzi.

0
  • #10 02 Sty 2016 18:27
    kierowca89
    Poziom 9  

Gdy kocioł chodzi i grzeje to rurki sie robia mometalnie gorące. Kręciłem tymi zaworami przy grzejnikach i zauwazyłem ze albo grzejniki grzeją na maxa w przedziale 0d 5 do 3 po czy poniżej 3 nie grzeja wcale, czy to tak powinno być?

0
  • #11 02 Sty 2016 18:31
    arturdip
    Poziom 26  

Ze schematu wygląda ze mały grzejnik masz po lewej stronie{nie wiadomo co to jest}.Z niego szybko napłynie ciepła woda do pieca i się wyłączy nie dogrzewając innych.Musisz założyć kryzę na ten mały grzejnik i powinno być ok

0
  • #12 02 Sty 2016 18:40
    mlewan
    Poziom 20  

kierowca89 napisał:
    Kręciłem tymi zaworami przy grzejnikach i zauwazyłem ze albo grzejniki grzeją na maxa w przedziale 0d 5 do 3 po czy poniżej 3 nie grzeja wcale, czy to tak powinno być?

Tak powinno być, poziom 3 z reguły utrzymuje w pomieszczeniu około 20 st. Celsjusza. Jeśli będzie chłodniej grzejnik powinien grzać też na niższych poziomach ustawienia zaworu.

0
  • #13 02 Sty 2016 18:42
    diodak_13
    Poziom 16  

kierowca89 napisał:
    Gdy kocioł chodzi i grzeje to rurki sie robia mometalnie gorące. Kręciłem tymi zaworami przy grzejnikach i zauwazyłem ze albo grzejniki grzeją na maxa w przedziale 0d 5 do 3 po czy poniżej 3 nie grzeja wcale, czy to tak powinno być?

tak ma to działać. Głowica termostatyczna otwiera przepływ w zależności od ustawienia i temp wewnatrz. Jeśłi masz ustawione na 3 i temp ok 20*C to grzejnik będzie przymykał, ale jak temp spadnie (otworzysz okno) to grzejnik zacznie grzać.
    Zobacz do instrukcji swojej głowicy za jakątemp odpowiadają poszczególne położenia *,1,2,3,4,5

0
  • #14 02 Sty 2016 18:51
    kierowca89
    Poziom 9  

Kolego arturdip tak mały grzejnik jest najbliżej pieca.
    A czy jeśli pozakrecam wszytkie grzejniki to jest możliwość ze piec bedzie inaczej działałm, tzn że bedzie krócej grzał wode czy coś takiego? Czy zakrececenie wszytkich grzejników nie ma wpływu na działanie pieca?
    Aktualnie od 3 godzin na piecu ustawiłem na"5" i dalej mam w pokoju tylko 18/19 stopni. Reszte grzejników ustawiłem na 3 na głowicach a ostni ten najwiekszy mam na 5 cały czas.

0
  • #15 02 Sty 2016 20:19
    mlewan
    Poziom 20  

Dopytam jeszcze - Ciśnienie w instalacji jest prawidłowe?

1
  • #16 02 Sty 2016 22:19
    kierowca89
    Poziom 9  

no własnie na zegarze pokazuje mi teraz ok 1.9/2.0

0
  • #17 03 Sty 2016 11:17
    gersik
    Poziom 31  

Napisz jakie masz średnice rur. Od kotła powinny wychodzić 22, Od kotła do grzejnika po lewej 15 a na prawo do pierwszego 22 do drugiego 18 i do trzeciego 15. Masz za mały przepływ przez instalację i dlatego masz problem z grzejnikami grzejącymi do połowy. Dokup sobie jakiś sterownik, zamontuj go w najzimniejszym pokoju i poodkręcaj głowice termostatyczne.

0
  • #18 03 Sty 2016 12:46
    diodak_13
    Poziom 16  

gersik napisał:
    Masz za mały przepływ przez instalację i dlatego masz problem z grzejnikami grzejącymi do połowy.

prawd jest że powinno się dobrać odpowiednie średnice, ale przy takiej ilości wody na rurkach 15 zrobi i też będzie działać. Problem w tym że instalacja nie jest wyregulowana hydraulicznie a autor ma poprzykręcane termostaty i dziwi się że pół grzejnika nie grzeje (jakby grzał cały to by mu głowica nie działała poprawnie)

Przy niewyregulowanej instalacji będzie tak ze jeśli pokój po lewej sie zagrzeje to te po prawej będą dostawać więcej ciepła i mogą dogrzać, ale każde schłodzenie pokoj po lewej to mniejszy przepływ dla reszty.
    ODPOWIEDNIE ZKYZOWANIE ROZWIĄŻE PROBLEM.

0
  • #19 04 Sty 2016 13:55
    kierowca89
    Poziom 9  

Tak wiec do pokoju po lewej(lazieka) ida rurki 15, z pieca wychodzą 22 i ida do pierwszego kaloryfera, po czym przechodzą na 18 a za drugim kaloryferem przechodzą na 15 i idą 15 i idą do ostatniego duzego kaloryfera.

1
  • #20 04 Sty 2016 14:39
    diodak_13
    Poziom 16  

kierowca89 napisał:
    Tak wiec do pokoju po lewej(lazieka) ida rurki 15

powiedzmy ze stopniowanie średnic jest ok. Jak zakręcisz grzejnik po lewej a reszte odkręcisz na MAX to jaką masz temp w pomieszczeniu i czy całe grzejniki grzeją? A jak kocioł ustawiony na 3 to ile *C na wychodzi z kotłą?

0
  • #21 04 Sty 2016 21:44
    grzegorzmce
    Poziom 11  

może to troche głupie ale jak odkręcisz (w sęsie wykręcisz je tak żeby ci został w ręce) wszystkie termostaty i ustawisz na piecu 5 to czy wszystkie grzejniki robią się całe ciepłe? Bo może wszystko działa tak jak należy a my szukamy dziury w całym?

0
  • #22 05 Sty 2016 10:10
    kierowca89
    Poziom 9  

A to normalnie wziasc klucz i poodkrecac te głowice?

0
  • #24 05 Sty 2016 10:41
    diodak_13
    Poziom 16  

kierowca89 napisał:
    A to normalnie wziasc klucz i poodkrecac te głowice?

wystarczy ze odkręcisz na "5" czyli na maxa.
    a tak przy okazji jeżeli się nie znasz na tym zaproś speca od instalacji, pogadacie sobie, wyjaśni CI wszystko, problem rozwiążesz od strzała.

0
  • #25 05 Sty 2016 11:44
    kierowca89
    Poziom 9  

Zdjalem ta głowice w duzym pokoju i zrobilem takie zdjęcie,mysle że coś widac?

Edit:
    Odkrecilem glowice tez w kuchni. Jak dobrze odczytalem to i grzejnik w kuchni i w duzym pokoju jest ustawiony na 6. Czyli teraz wynika ze grzejniki sa zle skryzowane. Tylko teraz czy w kuchni zmniejszyć cos czy w dużym pokoju?

0
  • #26 05 Sty 2016 14:41
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Jak u siebie odkręce na 5 to i tak nie działają na maxa(taki typ chyba) dopiero wtedy jak je wykręce to grzejniki są wrzątek. A u Ciebie po wykręceniu wszystkich termostatów grzejniki zrobiły się całe gorące czy nie?

0
  • #27 05 Sty 2016 17:26
    kierowca89
    Poziom 9  

Chodzi Ci po odkreceniu tych glowic wszystkich?

0
  • #29 05 Sty 2016 22:36
    kierowca89
    Poziom 9  

Już padl ten pomysl ale ja nie wiem gdzie go szukać tego filtra,trzeba piec otworzyć?
    Narazie posiagalem te glowice i przy kaloryferach nastawilem przy tym ostanim zostawilem na 6, ten w lazience ustawiłem na 1 i w kuchni na 1 a w małym pokoju na 4 i poprzykrecalem te głowice. Ale chyba te grzejniki w kuchni i łazience ciut slabo teraz sie grzeja. Jutro zajrze tam chyba raz jeszcze.

0
  • #30 06 Sty 2016 11:24
    gersik
    Poziom 31  

Filtr ma być pod kotłem. Na powrocie wody z instalacji do kotła.

0
  Szukaj w 5mln produktów