Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepustnica SOCLA ER 100 - poszukiwana dokumentacja

bartas666 02 Sty 2016 14:43 807 5
 • #1 02 Sty 2016 14:43
  bartas666
  Poziom 18  

  Witam serdecznie kolegów!
  Poszukuję dokumentacji do przepustnicy SOCLA serii ER 100.
  Przepustnica pracuje na SUW. Jest elementem wykonawczym układu uzupełniania wody w jednym ze zbiorników. Przepustnica zasilana z 230 V. W pracy automatycznej sterowanie i sprzężenie zwrotne realizowane jest poprzez pętlę prądową 4-20 mA. Przepustnica pracowała poprawnie przez okres około 6 miesięcy. Niestety raz została zamknięta w automacie i po otrzymaniu sygnału sterowania do otwarcia, mechanizm napędowy już nie reagował. Dopiero wyłączenie i ponowne załączenie zasilania spowodowało, że przepustnica ponownie zareagowała na sygnał sterujący.
  Aktualnie przepustnica zatrzymała się w około 40 % otwarcia i nie reaguje na sygnał sterujący. Sygnały są poprawne. Dla pewności wpięty był zadajnik prądowy, ale mechanizm przepustnicy również nie reagował. Migają jedynie diody na płytce elektroniki. W Internecie znalazłem pdf, niestety zawierają jedynie bardzo ogólne informacje. Jeśli ktoś z kolegów jest w posiadaniu DTR lub wspomóc poradą będę bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam

  0 5
 • Pomocny post
  #2 04 Sty 2016 08:52
  eljarkos
  Poziom 21  

  Witam.
  Jeśli szukasz DTR to jest coś takiego. Jeśli szukasz schematów płytek to nie sądzę, abyś znalazł. Próbowałeś rozsprzęglić napęd i sprawdzić czy działa osobno? Jeśli tak to tylko serwis.

  0
 • #3 04 Sty 2016 16:17
  bartas666
  Poziom 18  

  Tego typu dokumentacje znalazłem kolego, ale dziękuję za zainteresowanie.
  Co do schematów ideowych mam świadomość, że nie otrzymam takowych od producenta zresztą jak z większością oprzyrządowania.
  Czy kolega pracuje z tego typu przepustnicami ? Interesuje mnie sposób diagnostyki uszkodzenia - kwestia sygnalizacji stanów pracy przez diody led umieszczone na pcb z elektroniką przepustnicy jak i przeznaczenie przycisków switch z oznaczeniami MEM, OPEN oraz CLOSE. Ciekaw jestem jak można taką przepustnicę wysterować manualnie ? Z jednej strony przepustnicy widnieje pokrętło Auto/manual.

  0
 • Pomocny post
  #4 04 Sty 2016 20:43
  eljarkos
  Poziom 21  

  Ja z tymi konkretnymi napędami nie mam do czynienia, ale z tego co widzę to ręczne sterowanie odbywa się przez przekręcenie bocznego pokrętła w pozycję MAN. Powinno to wysprzęglić silnik i powinno się przekręcić ręcznie przepustnicę. Jeśli nie idzie to może coś ją zablokowało. Czy sygnał sprzężenia zwrotnego odpowiada bieżącej pozycji?
  Tutaj masz karty opcji i są tam opisane przyciski, switche i LED-y. Może trzeba ponownie przeprowadzić procedurę kalibracji?
  Może tutaj coś znajdziesz
  http://www.valpes.com/documentation/technical-documentation.html
  I FAQ
  http://www.valpes.com/faq/faq.html?r6

  0
 • #5 04 Sty 2016 21:24
  bartas666
  Poziom 18  

  Kolego jak pojadę na obiekt wtedy sprawdzę ręczne sterowanie. Próba odblokowania ręcznego sterowania przepustnicą odbywała się telefonicznie i z tego co wiem pokrętło zostało przełączone na manual i próba przekręcenia ręcznie przepustnicą nie powiodła się.
  Sprawdzę również naocznie jak wygląda mechanizm napędowy oraz jak zachowują się diody. Przeprowadzę ponową kalibrację wg załączonej instrukcji i odpowiem wkrótce. Teraz bardzo dziękuję za materiały.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Natomiast co do sygnału sprzężenia zwrotnego, to przepustnica zatrzymała się w jednej pozycji i nie rusza. Zadawanie prądu 4 czy też 20mA nie skutkuje żadną reakcją.

  0
 • #6 08 Sty 2016 16:21
  bartas666
  Poziom 18  

  Przepustnica przejrzana, żadnych widocznych mechanicznych uszkodzeń nie widać. Ponownie została skalibrowana i jak na razie pracuje 3 dzień bez przeszkód. Pozdrawiam

  0