Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik. Jedno wejscie, 10 styków zwarć naraz.

02 Sty 2016 15:58 909 21
  • Poziom 4  
    Witam

Potrzebuje wiedzieć, czy istnieje przekaźnik, który otrzymując napięcie na wejściu, w wyniku tego, zaciska w tym samym czasie 10 punktów - zwarcie.

Chciałbym np. za pomocą jednego przekaźnika, zresetować 10 komputerów,
    lub po prostu włączyć. Oczywiście fizycznie.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 41  
    Ciężko będzie znaleźć przekaźnik z większa liczbą par styków niż 4, więc wielokrotność :-)
  • Poziom 33  
    Połącz 3szt równolegle i tyle. Masz wtedy 12 styków przełączanych.
  • Poziom 31  
    płytka 10x przekaźnik i do każdego przewód od resetu. Następnie kolejne 10 przekaźników do włącznika Power. Czyli zamykamy się w 20 przekaźnikach lub po prostu zrobić to na tranzystorach.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 4  
    A jeśli miałby to być tranzystor który robi zwarcie - symulując jakby wciśnięcie.
    To czy ja dobrze myślę ? Pomiędzy styki resetu, dajemy Kolektor i Emiter,
    a na baze podając napięcie możemy to włączyć ? Choćby fotorezystor
    tam dać i poświeći aby tranzystor zaczał przewodzić ?
  • Poziom 33  
    Większość przekaźników ma od 1 do 4 par styków.
    Tak złożonego, specjalnego przekaźnika, który miałby 22 lub 32 nóżki nigdzie nie spotkałem.
    Sposób rozwiązania zależy od rozmieszczenia komputerów i jaki jest cel takiego jednoczesnego włączania.
    Opisz dokładniej wymagania.
    Jednoczesne włączanie wiąże się też z silnym prądem rozruchu (10 komputerów x np. 450VA = 4,5kVA)
    Prościej byłoby resetować. 10 par styków otrzymasz z 10 kontaktronów włożonych do wspólnej cewki lub 4 tanich przekaźników , których cewki są połączone szeregowo lub równolegle, w zależności od napięcia.
  • Poziom 4  
    wieswas napisał:
    Większość przekaźników ma od 1 do 4 par styków.
    Tak złożonego, specjalnego przekaźnika, który miałby 22 lub 32 nóżki nigdzie nie spotkałem.

Sposób rozwiązania zależy od rozmieszczenia komputerów i jaki jest cel takiego jednoczesnego włączania.

Opisz dokładniej wymagania.
    Jednoczesne włączanie wiąże się też z silnym prądem rozruchu (10 komputerów x np. 450VA = 4,5kVA)
    Prościej byłoby resetować. 10 par styków otrzymasz z 10 kontaktronów włożonych do wspólnej cewki lub 4 tanich przekaźników , których cewki są połączone szeregowo lub równolegle, w zależności od napięcia.

1. Komputery będą blisko siebie.

2. Cel włączenia - uśpione komputery w S3, pobierają mało prądu,
    chcę takie uśpione komputery wybudzać jednocześnie, lub sekwencyjnie
    z jakimś tam opóźnieniem.

3. Mój router sterowany programowo, potrafi zapalać i gasić diody.
    Obecnie przystawiony fotorezystor do diody routera, z tranzystorem, pełni już na jednym przekaźniku, funkcję włączania / wyłączania.

4. Chcę się podpiąć pod kolejną diodę routera, aby włączyć / wyłączyć 10 komputerów, lub po prostu wybudzić z uśpienia.

Fizycznie mogę sobie komputery sam włączyć, jednak gdy chodzi już o wybudzenie z uśpienia, wolałbym robić to programowo ( czyli programowo sterować przekaźnikami fizycznymi ), celem wygody i łączenia z moim oprogramowaniem.

Prościej mówiąc router, przyjmując odpowiednie komendy z sieci WAN, ma, za pomocą diody, którą umiem sterować, włączyć 10 przekaźników fizycznych.
    Włączyć je naraz będzie prosto z tego co widzę, ale jak włączyć z opóźnieniem ?
    Aby tak jak wspomniano nie pociągnęło za dużo prądu naraz ?

10 komputerów po ok 200Watt = 2000Watt o ile dobrze myslę. ( czyli nie jest źle, to tak jak czajnik )
  • Poziom 31  
    bicik4096 napisał:
    10 komputerów po ok 200Watt = 2000Watt o ile dobrze myslę.

Raczej mniej. Nawet niech to będzie 300W x10, to normalna instalacja nawet tego nie odczuję.

Sprawdź max obciążalność na wyjściu routera, może się okazać że 10 przekaźników to za dużo. Wtedy 11 przekaźników załatwi sprawę.
  • Poziom 4  
    WędkarzStoLica napisał:
    bicik4096 napisał:
    10 komputerów po ok 200Watt = 2000Watt o ile dobrze myslę.

Raczej mniej. Nawet niech to będzie 300W x10, to normalna instalacja nawet tego nie odczuję.

Sprawdź max obciążalność na wyjściu routera, może się okazać że 10 przekaźników to za dużo. Wtedy 11 przekaźników załatwi sprawę.

Router jest niezależny. Świecąca / gasnąca dioda routera, wpływa na układ który jest obok - niezależny od routera, własnej konstrukcji. Płytka z tranzystorem, oraz fotorezystorem. Wystarczy że dam mocniejszy tranzystor i powinno 10 przekaźników pstryknąć.

Skoro piszesz że instalacja da radę, to chyba na tym zakończymy.
    Czy takie skoki nagłe w poborze prądu są bardziej odczuwalne po kieszeni ?
    Nie wydaje mi się, bo to chwilowe w sumie.
  • Poziom 31  
    bicik4096 napisał:
    Nie ma różnicy czy włączysz równocześnie milion komputerów, czy osobno.
  • Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    bicik4096 napisał:
    Nie ma różnicy czy włączysz równocześnie milion komputerów, czy osobno.

No niekoniecznie bo w razie za dużego obciążenia ( w czasie startu większy pobór prądu ) wizyty elektryka jak nie ma selektywności zabezpieczeń.
  • Poziom 31  
    karolark napisał:
    No niekoniecznie
    Zakładam że chodzi Ci o ten milion? Czepiasz się.
  • Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    karolark napisał:
    No niekoniecznie
    Zakładam że chodzi Ci o ten milion? Czepiasz się.

Nie nawet te 10 sztuk w rozruchu może spowodować zadziałanie B16. Chyba że zasilanie rozbite na 3fazy.
  • Poziom 11  
    Zakładając, że użyjesz 4-ry przekaźniki trzy-stykowe:
    pierwszy przekaźnik resetuje 3 pierwsze kompy oraz załącza drugi przekaźnik.
    Ten zaś resetuje następne trzy kompy i załącza trzeci przekaźnik. Ostatni przekaźnik resetuje i może wyłączyć układ sterowania przekaźnikami.
  • Poziom 33  
    rosen2 napisał:
    pierwszy przekaźnik resetuje 3 pierwsze kompy oraz załącza drugi przekaźnik.
    Po co tak kombinować że jeden włącza drugi?
    Łączysz równolegle cewki 3 przekaźników i wszystkie 3 przekaźniki pracują równocześnie.
  • Poziom 31  
    karolark napisał:
    nawet te 10 sztuk w rozruchu może spowodować zadziałanie B16

Jakie to komputery by musiały być żeby przy starcie pożerać niespełna 400W?

Komputer przy starcie raczej nie pracuję (grafika/proc) z pełną mocą, poza tym nie wszystkie będą równo się uruchamiać, a co za tym idzie, nigdy wszystkie na raz nie będą obciążone maksymalnie - trochę się to rozłoży.
  • Poziom 31  
    @WędkarzStoLica Komputer właśnie przy starcie pobiera najwięcej, wydawać się może absurdalne ale sam bios obciąża dość znacząco procesor. Grafika działająca bez sterowników również mocniej się nagrzewa = pobiera więcej prądu.
  • Poziom 31  
    To gdybanie?

Przeciętny komputer max obciążony pożera ok 200/300W razem z monitorem.
    Nie wydaje mi się żeby przy starcie pobierał tyle co przy np. jakiejś mocne grze.

Zbędna dyskusja, a raczej pusta gdybologia. Na 99% nie wywali 16A zabezpieczenia, a jeśli wywali to można będzie myśleć co dalej.
  • Poziom 38  
    Może zastosować transoptory ?
  • Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    To gdybanie?

Przeciętny komputer max obciążony pożera ok 200/300W razem z monitorem.
    Nie wydaje mi się żeby przy starcie pobierał tyle co przy np. jakiejś mocne grze.

Zbędna dyskusja, a raczej pusta gdybologia. Na 99% nie wywali 16A zabezpieczenia, a jeśli wywali to można będzie myśleć co dalej.

Kolego to że tobie się nie wydaje to nie znaczy że to nie prawda.
    Poczytaj trochę o prądach rozruchu w obwodach .
    Logika od d..y strony najpierw się oblicza i projektuje potem wykonuje.
    Taki mały test dla ciebie podłącz żarówkę 75-100W 12V do zasilacza nawet 400W pod molex -obserwacjami się podziel.
  • Poziom 22  
    Z całą pewnością uruchomienie 10 komputerów nie wyzwoli zabezpieczenia B16. Należałoby się zapoznać z jego charakterystyką czasowo-prądową, aby teoria chociaż trochę trzymała się prawdy.

Poza tym, zasilacze komputerowe nie mają prądu udarowego tak jak transformatory. Zasilacze ATX, czekają w trybie STANDBY na załączenie przez płytę główną, a wiele układów zasilacza pracuje cały czas gdy zasilanie jest włączone.