Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nowoczesnej sieci w domu i biurze

pdi90 02 Sty 2016 19:04 1008 15
  • #1 02 Sty 2016 19:04
    pdi90
    Poziom 7  

Witajcie.

Planuje niebawem dokonać remontu w domu rodzinnym, oraz zaadoptować biuro w piwnicy. W związku z tym chciałbym przy okazji stworzyć od postaw infrastrukturę sieciowa na miarę XXI wieku do użytku domowo-komercyjnego.

Obecnie posiadam jakiś budżetowy router TP LINK, z którym łączy się często kilka urządzeń naraz przez wifi, aby mieć dostęp do sieci (sam Internet zresztą jest od Orange, prędkość 8 Megabitów :( ). Z Internetu korzysta często wiele urządzeń jednocześnie.

Urządzenia sieciowe które chciałbym podpiąć do sieci / wykorzystać ich sieciową funkcjonalność:

4x dekoder HD telewizji cyfrowej (mają wejścia ethernet) - salon rodziców, sypialnia rodziców (są na parterze), pokój dzienny mój, moja sypialnia (na piętrze),
    2x smart TV - salon rodziców (parter) i moja sypialnia (piętro).
    1x HTPC - mój salon (piętro)
    1x projektor - mój salon (piętro).
    1x Konsola Xbox One i PS4 są w mojej sypialni (piętro).
    W moim salonie będzie niebawem amplituner 5.1 z funkcją podłączenia do sieci (piętro). Planuję również zakup NAS, oraz zestaw kamer do monitoringu.

Ponadto korzysta się 3 Laptopy, tablet, czytnik ebooków, 4 telefony typu smartphone.

Niebawem mam zamiar uruchomić też działalność gospodarczą (biuro w zaadaptowanej piwnicy) i chciałbym podłączyć tam kilka komputerów do sieci (nie przewiduję więcej niż 6 stacji roboczych + być może telefonia VOIP). Komputery w biurze muszą mieć dostęp do Internetu i do wspólnych zasobów (+ backup danych co pewien czas). Pytanie czy kupować oddzielnego NAS'a - czy można połączyć wszystko w jedną całość z prywatnym NAS ustalając dostęp do różnych zasobów dla różnych użytkowników? Czy do połączenia ze sobą komputerów potrzeba switch'a?

Co bardzo ważne chcę żeby dostęp do Internetu był możliwy zarówno z Orange (po kablu), jak również z Play po LTE (LTE załączane awaryjnie, gdy łącze stałe obciążone) - czy kupować drugi router LTE, czy da się to jakoś połączyć w jeden?

Wybiegając bardzo w przyszłość (2-3 lata) chciałbym też iść w kierunku rolet/bram i innych gadżetów sterowanych ze smartfona, dlatego chcę by zakupowany sprzęt / kładzione okablowanie na to wszystko pozwalało i nie uniemożliwiło rozwoju także w tym kierunku.

Na pierwszy ogień idzie router, co warto kupić przy tak szerokich zastosowaniach? Czy da się kupić router LTE i z ADSL w jednym? Co kupić, by w całym domu był zasięg i przyzwoite prędkości? Sądzę, że urządzenia do połączenia z Internetem warto byłoby połączyć po wifi, a te wewnętrzne Ethernetem - czy słusznie?

Wiem, że łącze Internetowe na chwilę obecną nie rozpieszcza, ale cały czas piszę do różnych operatorów z nadzieją, że uda mi się wywalczyć przeciągnięcie infrastruktury technicznej zapewniającej dostęp do światłowodów (200m. w linii prostej ode mnie jest ono dostępne), dlatego chciałbym żeby była możliwość podłączenia też Internetu od Inea.

Budżet na router, powiedzmy 1000zł (może być taniej, może być drożej jeśli będzie warto).

Inne urządzenia typu NAS/okablowanie/switche i inne elementy będą dokupowane w dalszej kolejności.

• #2 02 Sty 2016 19:09
    vampire86
    Poziom 35  

Pytanie czy znasz się na informatyce (chyba, że zamierzasz wziąć kogoś do tej roboty co się zna). Jeżeli tak to mogę polecić sprzęt od Mikrotika. Ale żeby go skonfigurować musisz posiadać więcej niż podstawy.

• #3 02 Sty 2016 20:39
    smario11
    Poziom 31  

Jak chcesz tak na przyszłość to byś musiał skretke pociagnac wszedzie tam gdzie gniazdka z pradem i w puszkach pochowac. Jak bedzie potrzeba to tylko gniazdo podtynkowe zamontujesz

• #4 02 Sty 2016 22:04
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

Profesjonalnie to byblby kabel do kazdego urzadzenia, AP zasilany przez skretke na kazde pietro. W srodku spory switch + router.
    Ale przy budzecie 1000PLN to "na waciki" starczy.

• #5 02 Sty 2016 22:30
    vampire86
    Poziom 35  

m.jastrzebski napisał:
    Profesjonalnie to byblby kabel do kazdego urzadzenia, AP zasilany przez skretke na kazde pietro. W srodku spory switch + router.
    Ale przy budzecie 1000PLN to "na waciki" starczy.

Cytat:
    Budżet na router, powiedzmy 1000zł (może być taniej, może być drożej jeśli będzie warto).

Autor miał na myśli budżet na router, a nie na całą sieć.

• #6 02 Sty 2016 22:49
    pdi90
    Poziom 7  

1000zł na router, przy czym mogę zwiększyć budżet jeśli będzie to uzasadnione. Może być też taniej.:) będę kupował urządzenia pokolei. Jeśli chodzi o okablowanie, jaką skrętkę warto wybrać(tzn. Jaka klasę?). Rozumiem, że gniazda też muszą spełniać klasę tą samą co kabel, żeby nie spowalniac transferu? Czy to tylko marketingowa zagrywka, a w rzeczywistości nie odczuje różnicy?

• #7 02 Sty 2016 23:29
    vampire86
    Poziom 35  

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Czy znasz się, czy oczekujesz porad od podstaw, czy może kogoś będziesz miał do pomocy kto się zna?

• #8 03 Sty 2016 09:36
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

1000pln na router jest ok. Tylko badz swiadomy ze to nie jest polowa kosztow. Tylko raczej ze 20%? (Strzelam!)
    Potrzebujesz switch, jakies access pointy, gniazdka, kzbel to przy tym pikus. Do tego modem lte. Nie obskoczysz tego co opisalej jedym "profesjonalnhm" routetem z wbudowanym wifi.

Moja propozycja. Kupujesz RB3011 jako glowny router. Switch dokupusz jak bedziesz potrzebowal tu masz poki co 10 portow 1Gb. Mikrotik zrobil ostatnio zewnetrzne urzadzenie sxt lte. Wieszasz na dachu laczysz skretka i masz lte z wbudowana antena. Cos od mikrotika wybierzesz na access pointy.

• #9 03 Sty 2016 10:32
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

m.jastrzebski napisał:
    sxt lte.

brak obsługi 900mhz lte

• #10 03 Sty 2016 10:58
    pdi90
    Poziom 7  

vampire86 napisał:
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Czy znasz się, czy oczekujesz porad od podstaw, czy może kogoś będziesz miał do pomocy kto się zna?

Znam podstawy, chciałbym wspierać się wiedzą osób, które znają się nieco lepiej niż ja. Mam sporo determinacji i chęci do poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach, dlatego w pierwszej kolejności chciałbym spróbować zbudować tą sieć własnoręcznie, lecz przy merytorycznej pomocy osób, które mogą mnie przez to przeprowadzić (Internet co do zasady powinien służyć przepływowi wartościowych informacji i wierzę, że uda mi się wszystko osiągnąć).

Liczę się z tym, że to nie będzie tanie rozwiązanie, i na pewno nie zrobię wszystkiego przez jeden miesiąc - lecz małymi krokami w mniej niż pół roku, sądzę że jestem w stanie to wszystko zrobić.
    Budżet jest kwestią bardzo płynną, nie chcę jednak robić sieci dwa razy: raz tanio, drugi raz dobrze - co nie zmienia faktu, że nie chcę wydawać bez sensu pieniędzy na rozwiązania, których nigdy nie wykorzystam.

• #11 03 Sty 2016 11:04
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

Oj faktycznie!! To ZUPELNIE dyskwalifikuje toto na lacze awaryjne. Ba, ledwo co sie kwalifikuje na przycisk do papieru.

• #12 03 Sty 2016 11:31
    hermes-80
    Poziom 43  

Sieć AP-ków najlepiej wspierających roaming/vlany - unifi + kontroler na jakimś terminalu.
    - porządny router
    - porządny switch
    - kilka AP ( w zależności co tam chcesz - 2.4GHz, 5GHz, AC) w roamingu (unifi)
    - tona kabli (podpinasz wszystko co się da przez kable)
    - topologia sieci (gwiazda - zbiegająca się w mini serwerowni)

• #13 03 Sty 2016 12:16
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jak na przycisk do papieru za 400 zł to trochę za drogo. Póki co nie ma co myśleć o LTE, bo to przyszłość. A same koszta wszystkiego będą niemałe. Jak już chciałby użyć zewnętrzne CPE do LTE to dojdzie kolejne 950 zł np. za coś takiego http://www.technologic.pl/p468,easybridge-lte-16dbi-rb912uag-5hpnd.html . Choć do RB 3011 lepiej kupić modem LTE na USB i do tego antenę zewnętrzną. Koszt to 300-350 zł.

• #14 03 Sty 2016 20:00
    as-max
    Poziom 21  

Ostatnio sam ukończyłem okablowanie nowego domu, także z doświadczenia powiem jakich ja użyłem rozwiązań. Sieć w głównej mierze oparłem na skrętce. Użyłem skrętki firmy Madex kat.6, gniazdka sieciowe również są kat.6. Wszystko schodzi się w mini rozdzielnicy w której jest switch niezarządzalny z portami 1Gb/s. Obok jest router do którego dochodzi skrętka z dachu (sieć wi-fi). W przyszłości mogę dołożyć antenę lte i puścić sygnał do routera. Pewnie wówczas zmienię router na jakiegoś Asusa na procesorze ARM i wgram tomato dualwan, które powstaje w nowej odsłonie. W takiej konfiguracji będą dwa łącza podpięte do jednej sieci. Tam gdzie zasięg Wi-Fi jest słaby wpiąłem dodatkowy AP.

• #15 05 Sty 2016 18:57
    smario11
    Poziom 31  

Jeśli na przyszłość to switch zarządzalny. Nie ma nic bardziej irytującego jak chcesz iptv do danego gniazda podłączyć a tu trzeba drugi switch albo przypadek ze masz iptv i chcesz smart tv kablem podłączyć a jedno gniazdo. Switchem z vlanami sobie to zrealizujesz

• #16 17 Lut 2017 18:45
    pdi90
    Poziom 7  

Ponawiam swój temat. Trochę czasu minęło, a ja zakupiłem w międzyczasie kabel kat. 7, nauczyłem się oprawiać wtyki RJ-45 z POE ;), oraz zakupiłem 2x UNIFI AC PRO Lite.

Teraz pozostało mi TYLKO, to wszystko połączyć ze sobą do kupy ;) .

Na początek muszę puścić Internet (orange) z routera TP-LINK TD-W8910 do Mikrotik RB3011UiAS-RM. Z Mikrotika chcę, żeby szły kable ethernet do NAS'a (dostęp do neta, backup i dane do wglądu) , oraz stacjonarki (tutaj dostęp do Internetu i danych z nas'a).

Czy ktoś mógłby mnie poprowadzić za rączkę jeśli chodzi o skonfigurowanie tego w całość?

Mikrotik podłączony pod tp-linka nie "rozdziela" dalej Internetu na urządzenia które są wpięte (Nas i Stacjonarke).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo