Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz "Champ 5F1" z ECC85, 6P14P i z pętlą efektów

Klopsik 02 Sty 2016 19:07 6597 1
  • Wzmacniacz "Champ 5F1" z ECC85, 6P14P i z pętlą efektów

Witam.

Niedawno stałem się za tzw. "psi pieniądz" właścicielem wzmacniacza opartego o lampy ECL86 i 6N2P.
    Niestety mimo wielu prób nie udało uzyskać mi się oczekiwanego brzmienia, był przesterowany i strasznie "sypał piaskiem", praktycznie same wysokie tony.

Ostatecznie postanowiłem go przerobić na coś innego. Jako, że jest to moja pierwsza konstrukcja lampowa, postanowiłem, że będzie to coś łatwego. Wybór padł chyba na najłatwiejszy wzmacniacz, jaki istnieje - Fender Champ 5F1, tylko, że z użyciem lampy EL84 zamiast 6V6 (postanowiłem zrobić użytek z posiadanej sztuki 6P14P).

Tutaj wielkie podziękowania dla kolegi painlust za pomoc.

Za obudowę posłużyło combo Marshalla MG15, straszny wzmacniacz... :P
    Było w takim stanie + pierwsze przymiarki:

O ile samą okleinę udało się w miarę łatwo umyć, to siatki głośnika już nie bardzo... Trzeba było ją zdemontować wyprać i wkleić ponownie. Efekt dało to naprawdę dobry.

Zdjęcie po czyszczeniu, również z lampą błyskową dla uwydatnienia efektu:

Lampy:

Za poradami painlusta wymieniłem także most selenowy na krzemowy, selenowy w zależności od napięcia w gniazdku dawał ok. 230-240V, krzemowy dał potężny wzrost napięcia do 290V, który po zredukowaniu do 250V objawił się pięknym brzmieniem tzw. "szklanką".

Co do inwestycji... Kupiłem nową podstawkę lampy, ponieważ stara była już luźna i brakowało w niej pinu 9. No i poza mostem za 2zł, rezystorami i podstawką za kilka zł to wszystko, resztę zrobiłem z własnych zapasów. Ogólnie to cała przeróbka kosztowała kilkadziesiąt zł (z czego przesyłka podstawki była chyba najdroższa :P ).

Jak widać zabrakło mi nasadek na potencjometry, te dwa ostatnie to w sumie atrapy, ale lepsze one niż puste dziury, a może kiedyś wstawię tam jakiś mały overdrive i otwory się przydadzą.

Opisy póki co także nie są "prawdziwe". Nie opisują prawidłowych funkcji pokręteł, tutaj sprawa jest dalej rozwojowa. ;)

Widok z tyłu:
    Głośnik używany w combo MG15 (8")

Wnętrze. Użyłem starej płytki, która już była wmontowana w chassis, po usunięciu elementów starego wzmacniacza zamontowałem części champa. Nie wygląda to pięknie, ale jest stabilne. Jest to też moja pierwsza konstrukcja w życiu oparta o montaż przestrzenny. Wzmacniacz nie ma problemów ze wzbudzaniem się i przydźwiękiem. Jest po prostu cisza.

Jak widać na zdjęciu - jest też pętla efektów. Bardzo przydatna sprawa. Umiejscowiłem ją pomiędzy preampem a końcówką mocy. Spisuje się świetnie!

W oryginalnym Champie nie ma także potencjometrów Bass i Treble, te zaczerpnięte są z wersji AA764.

Podsumowując:

-Fender "Champ" 5F1 + eq z AA764 + EL84 + ECC85 + fx loop, czyli z oryginalnego champa dużo nie zostało, :D
    -Koszt przeróbki <30zł,
    -Użycie zalegających po szufladach elementów jak kondensatory elektrolityczne, potencjometry, lampa, przełącznik, rezystory,
    -Lampa mocy 6P14P, preampu ECC85 (lub 6N2P),
    -Moc <5W,
    -Głośnik 8".

Czyli ostatecznie taki wytwór:
    Wzmacniacz "Champ 5F1" z ECC85, 6P14P i z pętlą efektów Wzmacniacz "Champ 5F1" z ECC85, 6P14P i z pętlą efektów

Jak to brzmi? Wg mnie świetnie, zweryfikujcie sami słuchając nagrań (niestety nie oddają one soczystości brzmienia), ale są namiastką tego, co można usłyszeć na żywo. :)

Sprzęt w nagraniach:
    Telecaster + "Champ" + reverb (pętla) + Behringer C1U + Ableton.
    nagranie_a..rdy.wav Download (7.3 MB) nagranie_..es.wav Download (18.57 MB) nagranie_..an.wav Download (19.54 MB)

Szczęśliwego Nowego Roku i masy projektów! :)

Fajne!
  • #2 02 Sty 2016 21:43
    michcz
    Poziom 10  

Bardzo spoko! Najważniejsze, że gra i że jesteś zadowolony z brzmienia! Sam się zabieram za złożenie takiego prostego dwulampowca, ale przez pracę inż. ostatnimi czasy czasu brak...

Mógłbyś się pokusić o zaprojektowanie i stworzenie własnego front panela, wtedy nie musiałbyś dawać atrap potencjometrów ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME