Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon Urmet 19A + 1133 + 5025/2D + 788/22 - nie działa domofon.

02 Sty 2016 21:37 2730 19
  • Poziom 12  
    Witam!

W czerwcu zainstalowałem zestaw domofonowy z interkomem firmy Urmet. Zestaw obsługuje dwa budynki. Zasilacz domofonowy umiejscowiony jest w puszcze hermetycznej przy bramie (wszystkie kable wchodzą przez dławiki). Elementy domofonu połączone są kablem żelowanym 12x0,5 mm.

Odległości po kablu wynoszą:

1. Kaseta - zasilacz 5m
    2. Zasilacz - dom nr 1 10m
    3. Zasilacz - dom nr 2 55m

Miesiąc temu do unifona nr 1 dołożyłem "miniaturowy wtórnik wywołania" nr 788/22. Układ miał sterować dodatkowym dzwonkiem. Niestety, układ w ogóle nie działa. Zadzwoniłem więc do Urmeta i opisałem całą sytuację. Producent niestety nie wie dlaczego układ nie działa, ponieważ ten układ jest nowością i muszą go przetestować. Urmet miał dzwonić do mnie ale chyba mnie olał, więc i ja na razie zaniechałem temat wtórnika.

Wczoraj domofon odmówił współpracy. Opis sytuacyjny:
    1. Wywołanie unifonów z kasety działa.
    2. Nie działa potwierdzenie wywołania unifonów w kasecie.
    3. Po wywołaniu którejkolwiek ze słuchawek i podniesieniu jej nie słychać głosu ani w unifonie, ani w kasecie.
    4. Otwieranie rygla działa.
    5. Wywołanie interkomowe działa.
    6. Rozmowa interkomowa działa w obydwu kierunkach.

Domniemywam, że uszkodzeniu uległ generator sygnału wywołania z kasety i zasilacz jest stale przełączony na interkom.

Podczas wyboru miejsca montażu zasilacza wiedziałem, że w instrukcji napisane jest: temperatura pracy min -5°C ale nie przypuszczałem, że temperatura -15°C może popsuć elektronikę.

Pytanie: Czy wyżej opisana sytuacja świadczy o uszkodzonym zasilaczu?
  • HelukabelHelukabel
  • Specjalista Domofony
    pawel komar 3 plus napisał:

1. Wywołanie unifonów z kasety działa.

Domniemywam, że uszkodzeniu uległ generator sygnału wywołania z kasety i zasilacz jest stale przełączony na interkom.

Coś kombinujesz. Skoro "wywołanie unifonów z kasety działa", to jak "uszkodzeniu uległ generator sygnału wywołania z kasety".

pawel komar 3 plus napisał:

Podczas wyboru miejsca montażu zasilacza wiedziałem, że w instrukcji napisane jest: temperatura pracy min -5°C ale nie przypuszczałem, że temperatura -15°C może popsuć elektronikę.

W specyfikacji jest napisane: Temperatura pracy: 0° C¸ +45° C.
    Mamy wiele instalacji z tymi zasilaczami w skrzynkach hermetycznych zamontowanych na dworze, gdzie temperatura pracy jest taka jak dzisiaj i z tego powodu nic złego się nie dzieje.

Pozdawiam
  • Poziom 12  
    Faktycznie przekombinowałem.

Podszedłem teraz do unifonu i podniosłem słuchawkę. Ku moim zdziwieniu usłyszałem przejeżdżające samochody. Więc poszedłem do bramy, dzwonie domofonem (dalej nie słychać potwierdzenia wywołania w kasecie) ale po podniesieniu słuchawki słychać mój głos w unifonie ale nie słychać nic w kasecie.

Więc wychodzi, że padł obwód głośnika.

Pytanie: Czy mogę podłączyć jakiś głośnik pod GP i masę w zasilaczu i w ten sposób sprawdzić czy wychodzi sygnał z zasilacza a jeżeli wychodzi to uszkodzeniu uległa kaseta?
  • HelukabelHelukabel
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Tak chociażby głośnik z unifonu. Sprawdź miernikiem ciągłość żyły GP i sam głośnik.

Pewnie mam podobnych instalacji znacznie mniej niż Ircys, ale też nie zauważyłem aby niskie temperatury miały coś do rzeczy.
    Pozdrawiam
  • Specjalista Domofony
    Aby sprawdzić sam głośnik odłącz żyłę idącą z zasilacza (GP) do styku GL (tego, które nie jest zwarte z MK) i zrób zworę GL i G. Jeżeli nie ma generatora, to uszkodzony jest głośnik - do wymiany.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Koledzy,

Spotkaliście się już może z tym Urmetowskim wtórnikiem wywołania 788/22?
    Przed zakupem dzwoniłem upewnić się czy ten wtórnik będzie współpracował z moim systemem i zostałem zapewniony, że tak.

Dość długo czekałem na ten wtórnik bo podobno szedł aż z Włoch. Za ten czas przygotowałem instalację z tradycyjnym dzwonkiem w domu w którym mieszka niedosłysząca osoba i kurcze po prawidłowym podłączeniu modułu dzwonek ani drgnie.
  • Specjalista Domofony
    Nie znam tego wtórnika, ale podejrzewam, ze jest on przystosowany do włoskich zasilaczy, a nie polskich i dlatego nie reaguje. Czy próbowałeś podłączać go bezpośrednio do zasilacza?

Pozdrawiam
    O problemach z tym wtórnikiem ktoś już chyba pisał na elce.
    Próbowałeś go podłączyć na krótko, przy zasilaczu.
    W zasadzie to w Twoim wypadku wystarczyłby zwykły przekaźnik za kilkanaście złotych.
    Czytałeś ostrzeżenie że nie należy przełączać nim 230V
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Tak, czytałem ostrzeżenie i wtórnik załącza mi przekaźnik na 12V, a ten dopiero przekaźnik steruje mi pracą klasycznego dzwonka.

Odkryłem teraz, że wtórnik załącza dzwonek jeśli podniesiemy słuchawkę i będziemy wywoływać ten unifon albo z kasety albo z drugiego unifonu. Czyli wychodzi, że sygnał wywołania jest zbyt słaby aby pociągnąć głośnik w słuchawce i ten wtórnik.
    Przymierzam się więc wstawić dodatkowy wzmacniacz audio (1W) między CA-6 a właśnie ten wtórnik. Jeśli na przewodach CA i 6 jest podawana wprost melodyjka, to montaż wzmacniacza powinien dać pozytywny rezultat.

Ale najpierw muszę wskrzesić domofon aby gościu przy bramie słyszał co się do niego mówi.

PS. Jeżeli padła elektronika kasety to ciężko będzie przelutować mi płytkę bo z tego co pamiętam są tam elementy smd. A niestety straciłem gwarancję na kasetę, bo wymieniłem podświetlenie z czerwonego (kto takie wymyślił) na białe. Więc wychodzi, że muszę kupić całą kasetę.
    Kupisz samą płytkę a nawet głośnik...
    Co do wtórnika to odeślij im ten cud techniki za jedyne 100 zł i kup zwykły przekaźnik płytkowy z dwoma parami styków roboczych np PK-5. Przez przycisk wywołania puść 12V zmiennego z zasilacza na przekaźnik. Pod jedna parę styków wywołania dajesz sygnał generatora , pod drugą przekaźnik 12/230V
    Pozdrawiam

ps. słabo bo w takim układzie nie zadziała wywołanie wewnętrzne...... Trzeba by było kolejny przekaźnik
    ps2.

Kurczę chyba tez kiedyś z tym walczyłem i Ircys mi uświadomił w czym problem.
    Tak czy inaczej za 100 zł kupisz cały nowy zasilacz innej firmy , który nie powinien mieć takich problemów.
  • Poziom 12  
    Też miałem zrobić wtórnik wywołania za pomocą dodatkowego przekaźnika. Mam nawet rezerwę w przewodach, ale kiedyś przeglądałem stronę Urmeta i zauważyłem właśnie ten wtórnik i postanowiłem go kupić.

Jutro po pracy będę walczył dalej z tym domofonem.

A co do wtórnika, to zamówiłem sobie wzmacniacz audio https://sklep.avt.pl/avt794.html
    Planuję przez niego puścić sygnał do wtórnika. Jedyny minus tego wtórnika to możliwość dzwonienia dzwonka po podniesieniu słuchawki jeżeli trzymamy cały czas przycisk wywołania. Więc będę musiał podłączyć się pod przycisk słuchawki, żeby odciąć sygnał dzwonka.
    Rozumiem, też wychodzę z założenia że po co kombinować skoro można skorzystać z gotowych " przetestowanych" rozwiązań producenta :)
    Ale urmet nie zostawia Cię samego z tym problemem. Zawsze możesz dokupić:
    http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3w-domofony/item/324-zasilacze/86-p3-e.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam,

Udało mi się naprawić domofon. Uszkodzeniu uległ zasilacz. Założyłem teraz zasilacz 19A2. Różni się tym od 19A, że układ zmontowany jest z elementów smd.

Rozebrałem stary zasilacz i obstawiam uszkodzony układ TBA820M czyli wzmacniacz głośnika kasety bramowej.

Walczę jeszcze z tym wtórnikiem. Jak przyjdzie wzmacniacz to dam znać czy układ działa.
  • Poziom 11  
    Generalnie 788/22 wyzwalany jest napięciowo, tym samym nie nadaje sie do instalacji wielowejsciowych (gdzie jest przekażnik P2UPR lub P1E), wowczas stosujemy wyzwalany prądowo przekażnik P3E. Jeśli na linii CA mamy również duża stranę napięciową 788/22 nie sprawdzi się, wowczas również polecam P3E lub podłączenie 788/22 w układzie jak do systemów cyfrowych z zewnętrznym zasilaniem.
  • Poziom 12  
    Witam,

Więc rozumiem, że mam podłączyć tak:

CH+ do CA
    + do plusa zasilania
    OL do minusa zasilania
    CH- do 6
  • Poziom 12  
    Witam,

Niestety wtórnik nie działa. Ani z połączeniem tak jak na schemacie, ani podłączony tak jak w przypadku systemu cyfrowego z zewnętrznym zasilaniem.

Rozmawiałem na ten temat z serwisem Urmeta i gościu powiedział, że ten wtórnik nie będzie działał i koniec. Jest błąd w instrukcji i muszą to skorygować.

Jeszcze pozostaje mi montaż dodatkowego wzmacniacza audio na obwodzie wywołania.
  • Poziom 11  
    Po informacjach od Ciebie sprawdziliśmy ponownie wszystkie schematy i połączyliśmy wtórnik na laboratorium...i wszystko działa poprawnie, a schematy są prawidłowe.

Przepraszam Cię za tak lakoniczną i nieprofesjonalną odpowiedź oraz brak obiecanego kontaktu serwisu MiwiUrmet. Takie zachowanie nie jest standardem tej firmy i mam nadzieję, że więcej się nie powtórzy.

Napisz proszę jaka wartość napięcia pojawia się pomiędzy CA i 6.
  • Poziom 12  
    Witam, przedstawiam raport z postępów prac:

Doszedł mi nareszcie wzmacniacz audio o mocy 1W. Szybciutko go zlutowałem i zamontowałem między zaciski CA i 6 a CH+ i CH-. Niestety po włączeniu wzmacniacza, w słuchawce znowu szumi nawet kiedy słuchawka jest odłożona. Po naciśnięciu wywołania 788/22 nie włącza dzwonka. Więc wywaliłem wzmacniacz i postanowiłem pogrubić masę i CA łącząc równolegle po jednym przewodzie. I dalej kicha. Wywaliłem więc 788/22 z unifonu i założyłem go przy zasilaczu 19A2 - i sukces. Wtórnik działa na wywołaniu z kasety bramowej, jednak nie działa z wywołania interkomowego z uwagi na długość przewodu, mimo że pogrubiłem przekrój dodając po jednym przewodzie.

Wychodzi więc na to, że wtórnik działa w systemach analogowych ale przy krótkich odcinkach przewodów lub o większym przekroju.

Tyle zachodu z tym wtórnikiem było, że najlepszym rozwiązaniem jest wysterowanie dodatkowych dzwonków za pomocą przekaźników podpiętych do przycisków wywołania. Pluję sobie w brodę, że tak nie zrobiłem choć o tym myślałem.

Witam ponownie.

Udało mi się uruchomić wtórnik na wywołaniu interkommowym. Osiągnąłem to przez odłączenie sygnału wywołania CA od unifonu. Teraz dzwoni tylko dzwonek. Jedyny minus tego rozwiązania to brak sygnału potwierdzenia wywołania w kasecie bramowej (działa potwierdzenie w wywołaniu interkomowym). Jak znajdę w tygodniu czas to przewód wywołania podłącze do zacisku CA przez jakiś rezystor lub potencjometr żeby obniżyć głośność dzwonka w unifonie i w ten sposób powinien działać wtórnik i powinien być słyszany w kasecie sygnał potwierdzenia.