Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa

akampi 02 Sty 2016 21:53 2493 7
  • #1 02 Sty 2016 21:53
    akampi
    Poziom 7  

Witam,
    Mój piekarnik (zakupiony 04.12.2013 r - po gwarancji) od kilku dni w górnej części grzeje słabiej. Wykonałem próbę z termometrem zewnętrznym w komorze i otrzymałem wyniki:
    - po. ok. 6 min. piekarnik sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200°C) - termometr w komorze wskazuje 151°C;
    - po 10 min. termometr w komorze 161°C;
    - po 15 min. termometr w komorze 180°C
    - po 20 min. termometr w komorze 190°C i już później wskazania się nie zwiększyły.
    Dolna część nagrzewa się szybciej (nie zauważyłem zmiany w działaniu). Próba z termometrem zewnętrznym dała następujące wyniki:
    - 6 min. sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200°C), a termometr wew. komory wskazuje 170°C;
    - po 10 min. termometr w komorze wskazuje 190°C;
    - po 15 min. termometr w komorze wskazuje 195°C;
    - po 20 min. termometr w komorze wskazuje 199°C - temp. ustabilizowała się.
    Po tej próbie zdjąłem obudowę sprawdziłem czy nie ma widocznych przepaleń, poluzowań. Wizualnie sprawdziłem stan czterech widocznych termostatów PCC PW-3 (9103). Nic nie znalazłem więc postanowiłem zamienić termostaty ten z góry - jak na obrazku
    Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa
    Zamieniłem na ten z tyłu - jak na obrazku.
    Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa .
    Niestety ta moja zamiana nic nie dała. Próba z termometrem pokazała takie same wyniki.

Dodatkowo sprawdziłem czy piekarnik osiągnie większą temperaturę niż 200°C, więc zadałem 250°C i zrobiłem podobną próbę z termometrem wew. komory górnej. Po 7 min. osiągnął 200°C, a piekarnik podał informację, że osiągnął zadane 250°C. Prowadziłem próbę dalej i kolejno wskazania to 10 min - 210°C, 15 min. - 230°C, 20 min. - 236°C.
    Na początku sądziłem, że problemem mogą być termostaty, ale po zamianie nie widzę różnicy.

Proszę o pomoc co z tym zrobić. Może ktoś miał podobny przypadek.

PS.
    Gdy zadzwoniłem na linię SAMSUNGA to obsługa poleciła mi wyłączyć piekarnik na 15 min. i włączyć (jako taki reset urządzenia). Ja to już wcześniej zrobiłem kilkakrotnie i nie dało żadnego rezultatu.
    Poprawiłem TONI_2003

0 7
  • #2 02 Sty 2016 22:14
    gzyms68
    Poziom 18  

A grzałka podwójna górna sprawna ???

0
  • #4 02 Sty 2016 23:08
    akampi
    Poziom 7  

Sprawdziłem grzałki:
    Górne grzałki:
    zewnętrzna 47,5 Ohma
    wewnętrzna 32 Ohma
    Grzałki termoobiegu (tak sądzę bo na wysokości wentylatorów)
    górna 42,5 Ohma
    dolna 42,4 Ohma
    Dolna grzałka - 47,2 Ohma.
    Nie wiem jakie są wartości prawidłowe. Wydają się być OK.

Co do sondy temperatury to czy ona jest zamontowana po lewej stronie (jak zaznaczyłem pionową czerwoną strzałką)? Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa

Dodatkowo to czy ona ma jakieś parametry do sprawdzenia?

0
  • Pomocny post
    #5 02 Sty 2016 23:20
    nares
    Specjalista AGD

Grzałki OK, sonda ta zaznaczona. Należy jeszcze sprawdzić, czy podczas pracy jest podawane zasilanie na grzałki górnej komory.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Sty 2016 04:18
    peter falk
    Specjalista AGD

akampi napisał:
    Próba z termometrem zewnętrznym dała następujące wyniki:
    - 6 min. sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200C) a termometr wew. komory wskazuje 170C;
    - po 10 min. termometr w komorze wskazuje 190C;
    - po 15 min. termometr w komorze wskazuje 195C;
    - po 20 min. termometr w komorze wskazuje 199C - temp. ustabilizowała się.

Jest 200? Jest. To o co chodzi :?:
    akampi napisał:
    od kilku dni w górnej części grzeje słabiej

A jak to się objawia?

0
  • #7 04 Sty 2016 19:54
    akampi
    Poziom 7  

Chcę wyjaśnić, że co do zapisów temperatury to przytoczone powyżej wartości osiągające 200C to wartości dla dolej komory.

Wracając do diagnozowania to zmierzyłem napięcia na grzałkach górnej komory i widać, że przy ustawionym termoobiegu na odpowiadającej mu grzałce jest napięcie ok. 220V. Jak włączę grill to napięcie jest na górnej grzałce.
    Tak więc po podpowiedziach Panów będę wymieniał sondę temperatury.

Dziękuje za dotychczasowe porady.

PS. Po wymianie napiszę co się stało.

1
  • #8 18 Lis 2017 08:48
    czarli12
    Poziom 9  

Czy wymiana czujnika remperatury coś pomogła?

0