Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa

akampi 02 Jan 2016 21:53 8199 14
Relpol
 • #1
  akampi
  Level 9  
  Witam,
  Mój piekarnik (zakupiony 04.12.2013 r - po gwarancji) od kilku dni w górnej części grzeje słabiej. Wykonałem próbę z termometrem zewnętrznym w komorze i otrzymałem wyniki:
  - po. ok. 6 min. piekarnik sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200°C) - termometr w komorze wskazuje 151°C;
  - po 10 min. termometr w komorze 161°C;
  - po 15 min. termometr w komorze 180°C
  - po 20 min. termometr w komorze 190°C i już później wskazania się nie zwiększyły.
  Dolna część nagrzewa się szybciej (nie zauważyłem zmiany w działaniu). Próba z termometrem zewnętrznym dała następujące wyniki:
  - 6 min. sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200°C), a termometr wew. komory wskazuje 170°C;
  - po 10 min. termometr w komorze wskazuje 190°C;
  - po 15 min. termometr w komorze wskazuje 195°C;
  - po 20 min. termometr w komorze wskazuje 199°C - temp. ustabilizowała się.
  Po tej próbie zdjąłem obudowę sprawdziłem czy nie ma widocznych przepaleń, poluzowań. Wizualnie sprawdziłem stan czterech widocznych termostatów PCC PW-3 (9103). Nic nie znalazłem więc postanowiłem zamienić termostaty ten z góry - jak na obrazku
  Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa
  Zamieniłem na ten z tyłu - jak na obrazku.
  Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa .
  Niestety ta moja zamiana nic nie dała. Próba z termometrem pokazała takie same wyniki.

  Dodatkowo sprawdziłem czy piekarnik osiągnie większą temperaturę niż 200°C, więc zadałem 250°C i zrobiłem podobną próbę z termometrem wew. komory górnej. Po 7 min. osiągnął 200°C, a piekarnik podał informację, że osiągnął zadane 250°C. Prowadziłem próbę dalej i kolejno wskazania to 10 min - 210°C, 15 min. - 230°C, 20 min. - 236°C.
  Na początku sądziłem, że problemem mogą być termostaty, ale po zamianie nie widzę różnicy.

  Proszę o pomoc co z tym zrobić. Może ktoś miał podobny przypadek.

  PS.
  Gdy zadzwoniłem na linię SAMSUNGA to obsługa poleciła mi wyłączyć piekarnik na 15 min. i włączyć (jako taki reset urządzenia). Ja to już wcześniej zrobiłem kilkakrotnie i nie dało żadnego rezultatu.
  Poprawiłem TONI_2003
 • Relpol
 • #2
  gzyms68
  Level 18  
  A grzałka podwójna górna sprawna ???
 • #4
  akampi
  Level 9  
  Sprawdziłem grzałki:
  Górne grzałki:
  zewnętrzna 47,5Ω
  wewnętrzna 32Ω
  Grzałki termo obiegu (tak sądzę bo na wysokości wentylatorów)
  górna 42,5 Ω
  dolna 42,4 Ω
  Dolna grzałka - 47,2 Ω.
  Nie wiem jakie są wartości prawidłowe. Wydają się być OK. Co do sondy temperatury to czy ona jest zamontowana po lewej stronie (jak zaznaczyłem pionową czerwoną strzałką)? Dodatkowo to czy ona ma jakieś parametry do sprawdzenia?
  Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa
 • Relpol
 • Helpful post
  #5
  nares
  Home appliances specialist
  Grzałki OK, sonda ta zaznaczona. Należy jeszcze sprawdzić, czy podczas pracy jest podawane zasilanie na grzałki górnej komory.
 • Helpful post
  #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  akampi wrote:
  Próba z termometrem zewnętrznym dała następujące wyniki:
  - 6 min. sygnalizuje osiągnięcie zadanej temp. (200C) a termometr wew. komory wskazuje 170C;
  - po 10 min. termometr w komorze wskazuje 190C;
  - po 15 min. termometr w komorze wskazuje 195C;
  - po 20 min. termometr w komorze wskazuje 199C - temp. ustabilizowała się.

  Jest 200? Jest. To o co chodzi :?:
  akampi wrote:
  od kilku dni w górnej części grzeje słabiej

  A jak to się objawia?
 • #7
  akampi
  Level 9  
  Chcę wyjaśnić, że co do zapisów temperatury to przytoczone powyżej wartości osiągające 200C to wartości dla dolej komory.

  Wracając do diagnozowania to zmierzyłem napięcia na grzałkach górnej komory i widać, że przy ustawionym termoobiegu na odpowiadającej mu grzałce jest napięcie ok. 220V. Jak włączę grill to napięcie jest na górnej grzałce.
  Tak więc po podpowiedziach Panów będę wymieniał sondę temperatury.

  Dziękuje za dotychczasowe porady.

  PS. Po wymianie napiszę co się stało.
 • #8
  czarli12
  Level 10  
  Czy wymiana czujnika remperatury coś pomogła?
 • #9
  thaniel
  Level 2  
  Również, proszę o informację czy wymiana czujnika temperatury pomogła...
 • #11
  see
  Level 11  
  Temat stary, ale powiem, ze u mnie byli serwisanci i nie poradzili sobie z problemem. Bardzo nieudany i wadliwy produkt. Każdy kto widział to twierdził, ze to wytwornica pary, a nie piekarnik. Problemy z osiąganiem temperatury jak u użytkownika, który założył temat. Sprawa moja trafiła do sadu i toczy się tak 3 lata. Sam chyba znalazłem wadę, ale ze względu na rozwój sytuacji nie mogę jej na stale usunąć. Mam za to pytanie z innej beczki.

  Są wentylatory górny i dolny. Górny kreci się w lewo, a dolny w prawo. Czy ktoś posiada zdjęcie łopatek jak ma zamontowane u siebie? Pytam bo moje są zamontowane jakby wbrew fizyce.
  Piekarnik Samsung BT62TDBCT Grzeje słabiej górna połowa
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #12
  dudu82
  Level 11  
  Witam. Mam identyczny problem co autor postu. Po 10 latach góra słabiej grzeje. Ustawione 200, gdy kropka zgaśnie przy nastawie (czyli nagrzał) to mierząc zewnętrznym termometrem pokazuje 167. Grzałki zmierzone, rezystancja jak u autora. Napięcie na grzałki podczas grzania jest.
  Zakupiłem polecany czujnik. Dziś wymieniłem i po wymianie kropka zgasła przy 185 stopniach (nastawa 200). Czyli dalej nie dogrzewa do 200. Po dłuższej chwili spada do 180, słychać klik przekaźnika, temperatura rośnie do 187, znowu przekaźnik klika, znowu spada. I tak co kilka stopni klika i za każdym razem grzeje coraz mocniej. Za żadnym z tych razy już nie zapala się kropka przy nastawie temperatury. Ostatecznie dochodzi do 191 i dalej już nie chce. Ale rozgrzanie od 180 do 191 trwa ok. 15 minut i temperatura oscyluje. Żona już zła była że naprawię piekarnik (chciała kupić nowy) ale zaraz chyba otworzy szampana i poszuka jakiegoś. A ja jestem z tych co wolą naprawić niż generować kolejne elektrośmieci nad wybrzeżem Bangladeszu.
  Jest też szansa że mój miernik oszukuje o kilka stopni bo to chińczyk z marketu ale na razie nie mam innego. Temperaturę w pokoju pokazuje względnie dobrą.
  Ma ktoś pomysł co to może jeszcze być?

  Dodano po 9 [minuty]:

  see wrote:
  Temat stary, ale powiem, ze u mnie byli serwisanci i nie poradzili sobie z problemem. Bardzo nieudany i wadliwy produkt. Każdy kto widział to twierdził, ze to wytwornica pary, a nie piekarnik. Problemy z osiąganiem temperatury jak u użytkownika, który założył temat. Sprawa moja trafiła do sadu i toczy się tak 3 lata. Sam chyba znalazłem wadę, ale ze względu na rozwój sytuacji nie mogę jej na stale usunąć.


  Czy możesz napisać na PW lub tutaj co to za wada?
 • #13
  karol4444
  Level 12  
  Wiatraki
  A - dolny
  B - górny.


  Co do awarii tych wentylatorów /czytaj silników / winowajca jest zatarte łożysko ślizgowe na wirniku przy ściance piekarnika.
  Jeżeli jeszcze wam pracuje warto je przesmarować smarem grafitowym lub teflonowym.
  Gdy widoczne jest spowolnienie pracy termoobiegu oczyścić np. WD-40 i następnie przesmarować.

  A gdy się zatrze ale silnik nie padnie - można oszukać naturę i nawet otworzyć obudowę tego łożyska ślizgowego, następnie dla wydłużenia żywotności warto te łożysko zamienić z drugim silniczkiem, który jest zwykle mniej używany.

  Dla bardziej sterylnych - kupujemy kompletny silnik razem z łożyskiem od wersji dolnej i do naszego silnika wykorzystujemy jedynie samo łożysko z obudową tego silnika. Różnica w cenie zakupu silnik górny a dolny to połowa ceny górnego !!! Góry zwykle częściej są użytkowane więc szybciej się zacierają i na wyższej temperaturze pracują, więc popyt na nie wymusił cenę x2.

  A z ciekawości jeszcze muszę zrobić test polegający na odwrotnym złożeniu wirnika względem stojanu i sprawdzę czy będą odwrotne obroty - jeżeli potwierdzi się moja koncepcja wówczas będą się sprzedawać tylko tańsze = dolne zestawy.

  Dodano po 22 [minuty]:

  Sam sobie nieskromnie muszę przyznać punkty za genialne rozwiązanie !!!
  Nie wytrzymałem z własną ciekawością i na starym silniku przetestowane - demontaż łożysk podporowych/ślizgowych i odwrotny montaż wirnika względem stojanu daje odwrotne obroty = więc można kupować tańszy zestaw dolny i wykorzystać z niego łożyska podporowe i stojan a ze starego bierzemy jedynie wirnik żeby mieć zgodność gwintu do nakrętki końcowej.
  A najlepiej zakupujemy dolny silnik razem z jego nakrętka końcową do wiatraka i jedynie odwracamy cały nowy zestaw.
  Mamy nowy silnik z łożyskami za 1/2 ceny górnego.
  Przed zamontowaniem przypominam o nasmarowaniu nowych łożysk - wydłużymy ich przebiegi.
 • #14
  24agd
  Level 1  
  Słusznie kolega zauważył, że uzwojenie powoduje obrót w danym kierunku i co nie jest zaskoczeniem obrót uzwojenia powoduje obrót wirnika w kierunku przeciwnym. Co się tyczy zaś trwałych rozwiązań to polecam silniki z Amica (prawie identyczne) o szerszym trzpieniu, większych tulejach, zdecydowanie dłużej posłużą, pewnie do końca żywota. W cenie około 65zł/szt. Trzeba tylko ciut podgiąć blaszki w piekarniku. Co do kierunku obrotu nie umiem powiedzieć na ile ma wpływ na temperaturę.
 • #15
  karol4444
  Level 12  
  Co do silnika Amica możesz pomóc mi w "odrabianiu pracy domowej" i podesłać gotowy link lub numer katalogowy właściwego silniczka....?
  :idea: