Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Implementacja zasobnika ciepłej wody i regulatora nim sterującego

arko995 03 Sty 2016 12:31 618 1
 • #1 03 Sty 2016 12:31
  arko995
  Poziom 10  

  Dzień dobry,
  Jestem studentem 2 roku automatyki i robotyki i w ramach zaliczenia przedmiotu "metody numeryczne" mam wykonać projekt, w którym zaimplementuje zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz regulator sterujący tym obiektem (np. regulator PID, PD, PI). Program powinien symulować działanie obiektu i regulatora w zadanym horyzoncie czasowym oraz umożliwiać obserwowanie wybranych parametrów obiektu i regulatora. Projekt planuję napisać w Visual Studio 2013 w CLI C++, bo tylko taki standard znam. O ile z samym stworzeniem aplikacji okienkowej nie powinienem mieć problemu, o tyle nie wiem zupełnie w jaki sposób ugryźć sprawę implementacji tego bojlera i regulatora. Dla zupełnego uproszczenia uznałem, że rozpatruję sytuację, w której ilość wody w zasobniku nie ulega zmianie, a regulator odpowiada tylko za ustawienie temperatury do wskazanego poziomu. Przebieg tej regulacji w czasie planuję umieścić na wykresie w programie okienkowym. Jeśli chodzi o moje pojęcie o automatyce, to miałem przedmiot podstawy automatyki z którego dowiedziałem się trochę o podstawowych członach dynamicznych, o obliczaniu transmitancji itp. jednak wydaje mi się, że moja wiedza nadal jest zbyt skąpa, by podołać zadaniu.

  Czy znalazłby się ktoś, kto naprowadzi mnie na odpowiednią literaturę lub stronę www która pomoże mi zapoznać się z wymaganą wiedzą w zakresie realizacji projektu? Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zechciał w kilku zdaniach opisać jak rozsądnie zrealizować ten projekt.

  0 1
 • Pomocny post
  #2 04 Sty 2016 20:23
  fogielek1234
  Poziom 8  

  Jeżeli chodzi o implementacje algorytmu PID w języku C to jest to bardzo dobry filmik, który mi kiedyś pomógł.
  Wpisz w wyszukiwarkę YT : Programowa realizacja algorytmu PID - dr inż. Artur Opaliński, Wydział EiA PG
  Jeżeli chodzi o implementacje bojlera to musisz gdzieś znaleźć przykład implementacji obiektu inercyjnego pierwszego rzędu.
  Znalazłem przykładowy temat na elektrodzie.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1869003.html
  Jeżeli jednak nie masz zielonego pojęcia jak tak naprawdę działa regulator PID oraz o co chodzi w całej automatyce to ja bardzo dużo konkretnych rzeczy nauczyłem się z kanału na YT : Brian Douglas i playliście
  Classical Control Theory

  0