Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z CB Alan 87

15 Cze 2005 14:16 1246 3
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie!
  Chciałbym prosić forumowiczów :-) o pomoc. Otóż wczoraj odebrałem z naprawy mojego Alana 87. Niby wszystko jest ok ale zauważyłem mały problem: radio poprawnie nadaje w we wszystkich modulacjach... bez obudowy. Po zamontowaniu górnej części obudowy (tej od strony druku) w SSB przy nadawaniu nadajnik emituje stale ok. 7 W mocy + kilka kilka "wmodulawanych". Jak już wspomniałem ten problem "nośnej" nie występuje po zdjęciu (lub nawet uchyleniu na kilka cm) obudowy.
  Coś się wzbudza? Prosze o jakieś sugestie co mogę zrobić?
  Pozdrawiam
  jackie7
 • Poziom 15  
  Pytanie co było naprawiane? W originalnym układzie w stopniu końcowym montowane są tranzystory 2SC2312 - bardzo dobre do tych stopni i odporne na wzbudzanie. Jeśli zostały one zamienione na np. 2SC1969 to w przypadku braku odpowiedniego dopracowania układu (ekranowanie, odsprzęrzenie zasilania) tak właśnie może się dziać. Zabawa nie stej ziemii! Najczęściej wzbudza się stopień po mieszany (przed driverem) i wszystko leci do końcówki - jeśli same tamte tranzystory nie wzbudzają się!? Niektóre serwisy likwidują taką dokuczliwość masując filtry po mieszaczu.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ale proponuję ponownie udać się do naprawiającego niech on się z tym bawi (zakładam, że przed "naprawą" tej dokuczliwości nie stwierdzało się...?)
 • Poziom 2  
  Wymieniana była końcówka mocy 2sc1969 (stara wersja 87 z jedną końcówką). Pewnie Kolego nasz rację w kwestii odsprzężenia zasilania bo po zainstalowaniu radia w mobilku problem wzbudzania ku memu zdziwieniu prawie zaniknął - SSB pracuje poprawnie poza kilkoma przypadkami zbudzenia. Ciekawe...
  73
  jackie7
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A wrzuc (do dekla przyklej) mu miedzy dekiel a radio wyciety na wymiar kawalek grubszego papieru... Moze brzmi zabawnie, ale patent sprawdzony... Sprawdzony w radiach radmora (dla PKP). Zdecydowana wiekszosc ma poprzyklejane do dekli jakies kalendarze itp ;)