Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIlnik o regulowanych obrotach - poproszę o sugestię

03 Sty 2016 18:37 795 8
  • Poziom 13  
    Witam

Robię mały projekt badawczy, gdzie (w uproszczeniu) potrzebuję napędzać koło rowerowe 28" zamontowane "na stole" i badać jego zachowanie w zależności od prędkości = niewielkie obciążenie (około 4W) = niewielkie moce
    Zakładam, że silnik napędowy mocy 10W by wystarczył.

Pożądana prędkość obrotowa takiego koła to 0-200 obrotów/minutę.

Budżet około 200zł. Super jak by rozwiązanie było w miarę szybkie - mało pracochłonne.

Możliwe rozwiązania:
    * silnik od pralki + sterownik AVT1007 (jeszcze nie jestem pewien czy zadziała).
    + wydaje się tanie,
    + proste do zamocowania na stole
    - potrzebuję pasa napędowego długości około 150cm - nie wiem czy taki dostanę
    + możliwe że mogę pas zrobić nawet "ze sznurka" - ze względu na niewielkie obciążenie układu
    - z chęcią uniknąłbym napięcia 230V

* Silnik od kosiarki 24V
    - trudniejsze mocowanie
    - kompletnie nie mogę znaleźć na allegro kół napędowych na trzpień "ścięty" które dało by się w miarę pewnie zamocować do wału napędowego takiego silnika
    + jest na napięcie "bezpieczne"
    - zasilacz do tego może być drogi

Czy możecie polecić rozwiązania?
    Na ten moment do małych silników nie wiem gdzie kupić koła napędowe.
    Może jest coś w miarę gotowego?
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 16  
    Silnik od pralki to według mnie słaby pomysł. Proponuję poszukać silnika do maszyny do szycia łucznik. Powinien się nadać. Łatwo można go zamontować, łatwo regulować obroty, niska cena, moc odpowiednia i jest w obudowie.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 31  
    Ja bym zastosował prądnice lub jakiś silnik motoryzacyjny 12V zastosował bym pasek klinowy, regulacja obrotów prosta i tania.
  • Poziom 13  
    m fox napisał:
    A silniczek od wkrętarki akumulatorowej ?
    Albo najlepiej całą wkrętarkę , czpień z kołem mocujesz w główce samozaciskowej.
    Nie musi mieć baterii , zasilacz 12V czy 14,4V dobierzesz bez problemu

Myślałem o tym, ale jednym z założeń jest ruchoma obręcz i nieruchoma oś koła.

Wydaje mi się, że zadziała wkrętarka/wiertarka + odpowiednio duże koło napędowe.
    Może nawet krzyżak od pralki dałbym radę zamocować w główkę wkrętarki...

Wkrętarki mają niestety małe prędkości obrotowe (0-400; 0-1400).
    Pamiętajcie że musze jakoś przenieść napęd na koło rowerowe 28" (przednie - bez zębatki) -> planowałem zdjąć oponę i wygodnie użyć profil obręczy + pas klinowy. To niestety spowoduje, że nawet przy kole napędowym dużej średnicy (np krzyżak z pralki), będę miał przełożenie około 1:2 - 1:3.

Ogólnie koncepcja mi się podoba - pozostaje rozwiązać problem przeniesienia napędu na obręcz koła. Może da się przymocować jakieś koło napędowe do piasty, i identycznie do wkrętarki -> dało by to napęd 1:1, bez żadnego kombinowania...
    SIlnik o regulowanych obrotach - poproszę o sugestię
  • Poziom 31  
    Czemu nie zastosujesz tylniego koła z wolnobiegiem i zębatką?
  • Poziom 13  
    DJ ANNUS napisał:
    Czemu nie zastosujesz tylniego koła z wolnobiegiem i zębatką?

Dynamo jest w piaście koła przedniego :)
    Nie widziałem dynama w piaście dla koła tylnego.

Aktualna koncepcja:
    Po rozmowie z jednym z użytkowników myślę, że uproszczę projekt - na moje potrzeby właściwie wystarczy dynamo bez szprych i obręczy. Napęd będzie przeniesiony "na piastę". Do niej tez zamocuję (do otworów na szprychy) uchwyt na licznik obrotów. Urządzenie będzie mniejsze. Jedyny problem to przeniesienie napędu ale przy 3W oporu dynama powinno dać radę.
  • Poziom 31  
    sirkubax napisał:
    3W oporu dynama powinno dać radę

Kolego dynamo tyle produkuje, a pobiera 3x tyle a może i więcej.