Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux supercyclone ZSC69 Regulacja obrotów

03 Sty 2016 21:24 4293 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Proszę o pomoc w uruchomieniu nowej płytki regulatora obrotów odkurzacza electrolux supercyclone model ZSC 6940, bądź informację czy jestem w stanie to zrobić.
    Wymieniłem moduł regulacji obrotów (niby prosta sprawa). Podłączyłem odkurzacz do gniazdka, potencjometr w pozycję wył. Odkurzacz sie uruchomił, ale obroty zaczęły płynnie rosnąć i maleć, odkurzacz nie reaguje na regulację potencjometrem - obroty jak wyżej. Nowa płytka różni się od starej-oryginalnej (mikrokontrolerem, inny schemat).
    W temacie opisującym problem uszkodzenia regulatora (wizualnie taki jak mój, inny REV): https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12255585#12255585, podany został link do strony czeskiego forum na którym opisano sposób "kalibracji" modułu jak i jego schemat. Wykonałem opisane czynności i potencjometr tylko włącza i wyłącza odkurzacz, bez regulacji obr. Po odłączeniu odkurzacza od sieci i ponownym podłączeniu ukł. się "zeruje" i objawy jak wyżej.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia nowego regulatora:
    Electrolux supercyclone ZSC69 Regulacja obrotów Electrolux supercyclone ZSC69 Regulacja obrotów Electrolux supercyclone ZSC69 Regulacja obrotów
  • Poziom 10  
    Witam
    Trochę czasu już opłynęło od naprawy, należy się wyjaśnienie jak go "naprawiłem". Regulator odkurzacza "skalibrowany", odkurzacz działa poprawnie.
    Dzięki udzielonym podpowiedziom zrozumiałem gdzie popełniałem błąd w trakcie "uczenia" regulatora. Opis na czeskiej stronie jest poprawny, trzeba próbować do skutku. Po zresetowaniu urządzenia pozostawiałem pokrętło potencjometru regulatora na min i wyłączałem z sieci, a trzeba było nie odłączać i ustawić na min odkurzacza (poz. off, zaznaczyć mazakiem). Przesunięcie suwaka poza standardową granicę pracy (poz. wył. i max moc) powoduje reset ustawień i stąd znacznik.
    Przy tych operacjach zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość porażenia prądem, ponieważ robimy na rozłożonym odkurzaczu.

Temat zamykam.