Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama przesuwna Wiśniowski, sterownik ST-2 reaguje ale nie otwiera

wirtualny2010 31 Sie 2019 19:37 11454 41
    Mierzyn007
    Poziom 9  
    szyszkauk Jakie miałeś uszkodzenie w bramie? Czy także mostek Greatza jak jimmy99?

Dodano po 57 [sekundy]:

@szyszkauk

Jakie miałeś uszkodzenie w bramie? Czy także mostek Greatza jak jimmy99?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    Mierzyn007
    Poziom 9  
    Witam ponownie,

Mając identyczne objawy usterki jak wcześniej koledzy, zdecydowałem się na zakup mostka Gretza oraz dwóch przekaźników. Wymieniłem, od tygodnia pracuje brama bez usterki. Wydaje mi się, że u mnie uszkodzony był tylko jeden przekaźnik, ale nie będąc pewien wymieniłem 3 podejrzewane elementy.
    jubiler
    Poziom 11  
    Mam chyba podobny problem.
    Po zainicjowaniu otwarcia pilotem, słychać w słupku jakby stuk przekaźnika, lampka na slupku miga, jednak brama stoi.
    Ktoś coś?? Od czego zacząć sprawdzenie, zanim wezmę serwis.
    Edit: ściągnąłem obudowę słupka. Po wciśnięciu pilota na wyświetlaczu jest mrugajace "oP". Jak wcisne ponownie na wyświetlaczu jest "oH". Ponowne wciśnięcie pilota- na wyświetlaczu jest "cL".
    Mierzyn007
    Poziom 9  
    Cześć Jubiler,
    Z Twojego krótkiego opisu wynika, że uszkodzeniu uległ przekaźnik.
    Jeśli masz smykałkę majsterkowicza, to bez problemu wymienisz we własnym zakresie, bez konieczności wzywania serwisu.
    W moim przypadku wymieniłem mostek prostowniczy (Gretza) oraz dwa przekaźniki (jeden jest od zamykania bramy, drugi od otwierania), gdyż nie byłem na 100% pewien co było przyczyną, a nie miałem chęci spędzania czasu nad doszukiwaniem się uszkodzonego elementu.
    Mostek - koszt 2zł (dwa złote)
    Przekaźnik - koszt 10zł (dziesięć zł).
    Wymieniłem, brama pracuje poprawnie ponad kwartał po dokonaniu wymiany 3 elementów.
    Jeśli jesteś zainteresowany, mogę Ci podać linki do zakupu powyższych podzespołów oraz fotki ich umiejscowienia na sterowniku ST-2.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    jubiler
    Poziom 11  
    Poproszę zatem o te linki i fotki.
    Może się odwaze na grzebanie.
    Trudno jest wymontowac ten sterownik że słupka??
    Mierzyn007
    Poziom 9  
    cześć,
    Podaj mi swój mail lub prześlij mi wiadomość (mieryzn@op.pl). Wówczas wyślę Ci wszystko co mam.
    Wymontowanie sterownika jest banalne, kilka śrubek.
    Najdłużej mi zeszło z wylutowaniem mostka i dwóch przekaźników.
    Przeznacz sobie jedno popołudnie i spokojnie bez pośpiechu dokonasz naprawy. Mi zajęło około 2h.
    jubiler
    Poziom 11  
    Wysłałem maila.
    Przy okazji, jakie napięcie powinno być podawane na silnik?? 12 VDC??
    Ktoś pisał że sprawdzał na akumulatorze.
    Mierzyn007
    Poziom 9  
    cześć,
    Sterownik jest zasilany 24V AC.
    jubiler
    Poziom 11  
    Mierzyn007 napisał:
    cześć,
    Podaj mi swój mail lub prześlij mi wiadomość (mieryzn@op.pl). Wówczas wyślę Ci wszystko co mam.
    Wymontowanie sterownika jest banalne, kilka śrubek.
    Najdłużej mi zeszło z wylutowaniem mostka i dwóch przekaźników.
    Przeznacz sobie jedno popołudnie i spokojnie bez pośpiechu dokonasz naprawy. Mi zajęło około 2h.

Dziękuję za wszystkie komentarze, a szczególnie koledze Mierzyn007 za przesłane materiały dotyczące naprawy sterownika ST-2.
    Szczęśliwie brama ruszyła bez rozkręcania i napraw:
    1. na zwolnionej blokadzie (klamka w słupku) przesunąłem ręcznie bramę do połowy jej długości.
    2. zablokowałem napęd
    3. wyzwoliłem ruch z pilota i brama zaczęła się otwierać.
    4. początkowo zachowywała się dziwnie:
    a) otworzyła się z całym impetem bez zwalniania
    b) potem zamknęła się zwalniając prawie na początku ruchu.
    5. Po kilku jazdach tam i z powrotem, brama chyba skalibrowała się, gdyż zaczęła zachowywać się jak pierwotnie.

Mam nadzieję, że tak już będzie (przynajmniej do wiosny, jak będzie cieplej), chociaż domyślam się, że podobna sytuacja może się powtórzyć.
    kuba1961
    Poziom 12  
    Podobnie jak Wy mam problem z tym sterownikiem nie zawsze zamyka się. Wydaje mi się że problem tkwi w przekaźnikach. Czy ktoś zna typ tych przekaźników lub ma zdjęcie płyty z widocznymi danymi przekaźników.
    kuba1961
    Poziom 12  
    Przekaźniki zamówione czekam.
    Jednak nie do końca jestem przekonany że to one są przyczną mojego problemu. Opiszę go może wycoś wymyślicie.
    Brama otwiera się i po wjeździe samochodu czasami nie zamyka się (nieraz kiedy otworzę ją pilotem to już też bez wjazdu nie mogę jej zamknąć). Kiedy po pewnym czasie próbuję ją zamknąć słyszę tylko chwilową pracę przekaźnika, czasami bram drgnie i to wszystko. Zauważyłem że na wyświetlaczu czasem w takim momencie zapala się Au. Kiedy próbuję ruszyć bramę " pilotem" brak efektu. Próbuję pomóc bramie przy starcie ( może działa przeciążenie) czasem to pomaga. Co dziwne kiedy wjadę to zazwyczaj kiedy brama zacina się nie miga lampa sygnalizująca ruch bramy. Co o tym myślicie, opis trochę chaotyczny ale zachowanie jej nie zawsze jest takie same. Barierę sprawcziłem jest raczej sprawna.
    Czy przed ruchem bramy lampa sygnalizująca zawsze powinna wcześniej zacząć migać ?