Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350E7C-S04PL - Klonowanie dysku recovery F4

03 Sty 2016 23:28 1500 2
  • Poziom 8  
    Witam.

A więc sprawa wygląda następująco próbuje sklonowac dysk z tego laptopa różnymi programami jedne robią to lepiej drugie gorzej ale żaden nie potrafi sobie poradzić w taki sposób aby wszystko działało na 100% tak jak to działa na oryginalny dysku. Powód dla którego chce zrobić 100% działający klon dysku jest wymiana tego dysku na dysk SSD 250GB ale z zachowaniem możliwości uruchomienia recovery poprzez F4. Do tej pory udało mi się sklonowac oryginalny dysk 1TB na mniejszy dysk 320GB z zachowaniem oryginalnych wielkości wszystkich partycji poza partycjami C i partycja na dane bo one musiały zostać pomniejszone (używam narazie zwykłego dysku 320GB bo nie chce bez potrzeby męczyć dysku SSD) i po takim klonowaniu mam wszystkie partycje jak na starym dysku Windows się uruchamia ale niestety gdy podczas rozruchu systemu wciskam F4 nie uruchamia się recovery jak sklonować większy dysk na mniejszy żeby zachować funkcjonowanie F4.

A dodam że tablica partycji dla oryginalnego dysku 1TB to GPT i w takim samym standardzie jest wykonane klonowanie na mniejszy dysk.
  • Poziom 14  
    Czy probowales wykonac kopie calego dysku Clonezilla? Z recovery rowniez nie powinien miec problemu.
  • Poziom 12  
    Witaj. Znam ten problem i o ile się nie mylę to firma SAMSUNG do każdego laptopa używa do partycji RECOVERY oprogramowania Samsung Solution Recovery (3;4;5;6) - numery wersji. W związku z czym przy przenoszeniu danych na nowy dysk nie zawsze skopiujesz sektor MBR oryginalnego dysku w którym to jest zapisana informacja dotycząca klawisza F4. Miałem dziś ten sam problem z laptopem Samsunga R610 ale rozwiązałem w bardzo prosty sposób problem.
    Musisz skorzystać z:
    - Samsung Recovery AdminTool w odpowiedniej wersji do twojego systemu i laptopa. Oprogramowanie jest dostępne do pobrania na moim chomiku http://chomikuj.pl/deser69/Samsung+Recovery+AdminTool
    - Aomei Partition Free - potrzebny będzie Ci ten program do ustawienia partycji recovery jako nie ukrytej oraz by przypisać literę dysku dla partycji recovery.
    Gdy już to zrobisz przy pomocy programu do partycjonowania to dostań się na partycję RECOVERY i skopiuj na inny dysk twardy albo pojemny pendrive pliki z głownego katalogu o nazwie init.w01 init.w02 init.w03 init.wcl init.woo winre.wim Są to pliki z kopią systemu.
    Następnie zaopatrz się w Pendrive którego musisz sformatować w ten sposób:
    Otwórz konsole cmd i wpisz
    diskpart
    list disk
    select disk (podajesz numer dysku pendriva np. 0 jeśli ma taki numer dobrze sprawdź)
    clean (kasuje partycje fat32 z pendiva)
    list partition (sprawdź czy nie ma już partycji koniecznie!!)
    create partition primary (utwórz partycje primary)
    list partition
    select partition (tu podajesz numer partycji bez nawiasów np. 1)
    active (ustawiasz jako aktywną bootowalną)
    format fs=ntfs quick (formatujesz do ntfs)
    assign (przypisujesz litere dysku, przypisze się sama z automatu więc nic nie wpisuj)
    exit
    exit
    Jak sformatujesz tak przygotowanego pendriva to za pomocą 7-zip wypakuj na pendrive ściągnięty ode mnie z chomika obraz AdminTool w odpowiedniej dla Ciebie wersji. Następnie mając zrobione kopie plików z Recovery zrestartuj laptopa i uruchom go z Pendriva.
    Tu podaje filmik jak dalej postępować ->
    Cz.1
    https://www.youtube.com/watch?v=alSQVg63Wg0
    Cz.2
    https://www.youtube.com/watch?v=QhV8HQ6iKC4

Po utworzeniu tak przygotowanych partycji na dysku jak to pokazano na filmie (można którąś o dużym rozmiarze skasować i spatycjonować według własnego uznania rozmiaru), przekopiuj pliki kopi systemu recovery na partycję RECOVERY (jak to zrobić tak jak odkrywałeś i przydzielałeś litere dla niej patrz pkt wyżej), do głównego katalogu bezpośrednio. Gdy to zrobisz pamiętaj by zrestartować komputer i w programie do partycjonowania Aomei przestawić partycję Recovery na Ukrytą czyli taką jaka była oryginalnie :)
    Zrestartuj i sprawdź czy Ci działa F4 a potem zrób RESTORE lub COMPLETE RESTORE zależności jakie masz opcje do wyboru i ciesz się działającym laptopem :)
    Acha pamiętaj by zrobić kopie danych z dysku bo AdminTool wszystko kasuje.
    Polecam się na przyszłoś ;) Pozdrawiam.
    Ps. Pomogłem daj lajka :)