Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI Z87-G43 - Regulacja prędkości wentylatorów

amcora 03 Sty 2016 23:52 1497 4
  • #1 03 Sty 2016 23:52
    amcora
    Poziom 10  

Mam pytanie, w opisie płyty głównej występują dwa rodzaje 4 pinowych gniazd do wentylatorów, i z opisu wynika że dwa rodzaje posiadają regulację obrotową wentylatorów, czy to się zgadza? tylko ona jak by nie działa? Czemu?

MSI Z87-G43 - Regulacja prędkości wentylatorów

0 4
  • #2 04 Sty 2016 07:59
    Setel
    Poziom 25  

Najprawdopodobniej nie ma na płycie właściwego chipsetu (System Hardware Monitor), wyłączona jest funkcja regulacji obrotów albo wentylatory są niewłaściwe.

0
  • #3 04 Sty 2016 14:24
    amcora
    Poziom 10  

To może tak napisze:
    do procka mam went na 4 piny regulacja działa z poziomu windowsa i biosa na auto i manual, natomiast 3 wenty od obudowy są na 3 piny i nie działą regulacja żadnego.
    w schemacie który załączyłem są dwa rodzaje wejść:
    CPUFAN 1 i 2 oraz SYSFAN 3 są z PWM natomiast SYSFAN 1 i 2 są na 3 piny ale też są opisane że mają kontrole prędkości.
    Wenty są na 3 piny i nie mogę nimi regulować prędkości ani na tych CPUFAN 2 i SYS FAN 3 oraz na SYSFUN 1 i 2 a przecież na jednym z rodzajów powinny zadziałać.
    O co kaman? Może wenty mają inaczej piny? Nie chce nic spalić.
    Zastanawiałem się nad zakupem nowych wentów do obudowy te seryjne wyrzucić i kupić 4 pinowe ale 3 wenty to koszt koło 300 zł a jak nie będą sterowane?
    Może mi ktoś coś podpowiedzieć?

0
  • #4 04 Sty 2016 15:27
    wi3lki
    Poziom 14  

" tylko ona jak by nie działa? Czemu?"
    Byc moze masz na tyle dobre chlodzenie, ze nie widzisz zwiekszenia/zmniejszenia predkosci wentylatorow. Skladalem ostatnio na bodajze tej plycie zestaw i wszystko bylo ok. Dzialala regulacja predkosci jednak w niewielkim zakresie. Sprawdzalem to softem zalaczonym do plyty(nie pamietam nazwy). Sciagnij moze sobie SpeedFan`a, uruchom test obciazeniowy np 3dMark i na chwile pozatykaj otwory w obudowie(tylko nie od zasilacza!). Na SpeedFanie po krotkim czasie powinienes widziec wachania obrotow. Warunkiem sa oczywiscie wiatraki ktore to oferuja.
    PS. tylko nie przesadz z tym zatykaniem :) robisz to na wlasna odpowiedzialnosc.

0
  • #5 04 Sty 2016 15:57
    amcora
    Poziom 10  

Hehe na własną to wiem :) ale nie wiem czy odpowiedzialnie.
    Wczoraj jeszcze testowałem wiatraki w następujący sposób:
    1. pod Windowsem softem do płyty Command Center zwiększając i zmniejszając obroty na manualu i też ustawiając na auto na niskich tempach maks obrotów i patrzyłem na wiatraki i się nic nie zmieniało. Potem wyczytałem że te bez PWM się reguluje ale w inny sposób i że działa to czasem tylko z BIOS-a to wlazłem w bios i to samo na auto i na manualu i żadnej różnicy. Może te wiatraki są bez regulacji ale mają 3 przewody i wtyczkę 3 piny. Są to standardowe od zalmana z3 plus usb 3.0.
    Może jednak skuszę się na kupno jednego z 4 pinami i potestuje czy będą działać, jak nie to wsadzę jako drugi na radiator od procka i na tym się skończy.

0