Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

V-40.25 - Nieprawidłowe wskazania podczas pomiaru sondą w.cz. V-40.25

04 Sty 2016 00:17 2892 25
 • Poziom 8  
  Chciałbym zasięgnąć Waszej porady w kwestii nieprawidłowych wskazań sondy w.cz. V-40.25 do miernika V640.

  Znalazłem w szpargałach ojca taką sondę i postanowiłem ją sprawdzić. Sonda nie wskazuje praktycznie nic poniżej 1kHz, a słabo poniżej 10kHz. Dopiero od ok. 20kHz miernik coś pokazuje. I teraz - porównałem wskazania z multimetrem cyfrowym z pomiarem TrueRMS dla przebiegu sinusoidalnego, 50kHz (od 30kHz pomiar był stabilny więc przyjąłem ją za "bezpieczną"). Otrzymałem następujące wyniki:

  MC: Napięcie zmierzone multimetrem cyfrowym z TrueRMS
  V640: Napięcie zmierzone V640 z sondą na zakresie w.cz., 5V

  MC: 1,0V, V640: 0,8V
  MC: 2,1V, V640: 1,7V
  MC: 3,3V, V640: 2,1V
  MC: 8,5V V640: 2,9V
  MC: 10V V640: 3.2V

  Nie mam pojęcia, czy uszkodzony jest multimetr czy sonda. Na zakresie m.cz. (bez sondy) dla przebiegu sinus 1kHz miernik mierzy praktycznie idealnie (oczywiście w zakresie swej dokładności).

  Oto schemat sondy:
  V-40.25 - Nieprawidłowe wskazania podczas pomiaru sondą w.cz. V-40.25

  W dokumentacji V640 przeczytałem, że korekt wskazań w zasadzie nie dokonuje się, ale w razie czego można dobrać wskazany rezystor. Zanim zacznę cokolwiek ruszać, chciałbym zapytać co może być przyczyną takiego zachowania sondy. Rozebrałem ją - "skład" standardowy: płytka z opornikiem 50Ω, "pastylka" kondensatora, dioda w szklanej obudowie i opornik.

  Opornik 50Ω jest zaczerniony, "przysmażony", ale wykazuje swoją rezystancję. Kondensator pastylkowy "trzyma" pojemność. Drugi opornik także OK, dioda sprawna, ale nie mogę odczytać jej typu, może została podmieniona i charakterystyka sondy się rozjeżdża. Może powinienem ją wymienić, o ile znajdę taką w jakimś sklepie/na aukcji.

  Pytam, bo może ktoś z Was już zetknął się z taką sytuacją.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 37  
  Nic nie grzeb.

  Na końcu instrukcji są orientacyjne skale do przeliczania wskazania na napięcie.

  Choć wydaje mi się ze miernik z sondą działa bardziej jako wskaźnik napięcia w.cz niż miernik.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 8  
  Dziękuję za odzew późną porą :)

  Wspomniane skale stosuje się jedynie dla bardzo niskich napięć, <1V.

  Sonda to podręcznikowy detektor, typowy obwód wejściowy do pomiarów napięć w.cz. Dokumentacja wspomina o błędzie pomiaru za pomocą tej sondy rzędu 5% dla zakresu 10kHz-300MHz. Różnice rzędu 0.25V byłyby normalne, ale nie 5V. Nie powinno być też żadnych przeliczeń, ponieważ skala jest wspólna dla napięcia stałego, m.cz i w.cz.

  Znalazłem na A... diody GD507A (choć mam też kilka AAP, dla testu może się nada), więc spróbuję podmienić i sprawdzę co się zmieni.

  Tymczasem - nadal jestem otwarty na sugestie!
 • Poziom 8  
  Tylko że wtedy będę musiał "przestroić" miernik tak, by skala pasowała do mierzonego napięcia, a może się okazać, że skala będzie zupełnie inna, nie nałoży się na tę istniejącą.

  Moim celem jest uzyskanie poprawnych wskazań z obecną sondą.
 • Poziom 12  
  Mimo Twoich obaw spróbuj zrobić ten układ i zobacz co miernik pokazuje.
  I jeszcze jedno pytanie - czy pomiary TrueRMS i V640 były robione równocześnie tzn. przy
  połączeniu równoległym obu mierników ?.
 • Poziom 8  
  Dobrze, spróbuję. Dziękuję za odzew. Dziś lub jutro przyjdą te radzieckie diody w.cz., to będę mógł zastąpić AAP i wykonam sondę.

  Nie, nie łączyłem ich równolegle. Nie robię tego nawet przy prądzie stałym (nawet jeśli mają podobne i wysokie, > 10MOm, oporności wewnętrzne, czasem wzmacniacze pomiarowe tego nie lubią i głupieją). Najpierw badałem pierwszym przyrządem, potem jeszcze raz i jeszcze - aby sprawdzić, czy pomiar nie pływa. Jeśli był stabilny, to podłączałem drugi przyrząd. Dlatego właśnie zaskoczył mnie różnice. Przecież ten układ jest tak prosty i klasyczny, że bardziej nie można. Musi działać, a miernik był skalowany właśnie pod niego... Powodem może być dioda, bo skoro opornik 51Om był przysmażony, to ktoś coś z tą sondą namieszał, mogło się "oberwać" także jej.
 • Poziom 12  
  Sugeruję jednak abyś zrobił pomiar równoległy. Nic nie będzie się zakłócać a wykluczy się wpływ impedancji generatora na pomiar sondą.
 • Poziom 8  
  Wygospodarowałem nieco czasu i rozwiązałem problem.

  W międzyczasie otrzymałem zakupione diody GD507A. Z ciekawości podłączyłem jedną do znanego Elektrodowiczom "Testera elementów na Atmedze" i wykazał pojemność złącza 0pF. Oczywiście wiem, że to tylko orientacyjny pomiar, ale widać, że rzeczywiście dioda idealna do w.cz.

  A teraz wróćmy do sondy. Założyłem, że skoro oporniki są w porządku, kondensator "trzyma" pojemność, to problem musi sprawiać dioda. Nie chciało mi się jednak "grzebać" wewnątrz sondy i po prostu zlutowałem obwód "na pająku". Użyłem oporników z tolerancją 1%, kondensatora 6,8nF i nowo zakupionej diody.

  Generator funkcji ustawiłem na przebieg sinusoidalny, zerowy offset, częstotliwość 10kHz, napięcie 1V (z groszami). Do wyjścia sondy podłączyłem równolegle multimetr z TrueRMS i moją "pająko-sondę". Do wyjścia sondy podłączyłem multimetr V640 na zakresie w.cz. (HF) 5V. Wskazanie poprawne: 1V. Zwiększałem napięcie kolejno 1.5V, 2V, 3V, 4V - wskazania praktycznie pokrywały się (biorąc pod uwagę różnice w klasie obu przyrządów). Traktując multimetr z TrueRMS jako referencyjny określiłem błąd pomiaru V640 na nie większy niż zadeklarowane 5% skali (< 0.25V).

  Ponieważ "skończył się" zakres napięcia wyjściowego w generatorze, podłączyłem jego wyjście pod wzmacniacz m.cz. Na oscyloskopie sprawdziłem czy przebieg nie jest obcięty ani zniekształcony. Sondę i multimetr podłączyłem do wyjścia wzmacniacza. W ten sposób przetestowałem sondę do 14V (czyli ok. 20V amplitudy - dioda wytrzymała; chciałem sprawdzić na ile mogę przekroczyć zadeklarowane na sondzie 15V).

  Następnie odłączyłem wzmacniacz, wróciłem do 3V i sprawdziłem zachowanie sondy do 2MHz (więcej nie miałem). Mój "cyfrak wymiękł" przy 200kHz, ale od czego jest oscyloskop. Obserwowałem więc, czy nie spada amplituda drgań na wyjściu generatora i jak zachowuje się wskazówka V640. Byłem mile zaskoczony - ani drgnęła. Do 2MHz charakterystyka mojego "pająka" jest płaska. Mnie tyle wystarczy, ale może kiedyś sprawdzę jak to wygląda dla wyższych częstotliwości (Meratronik deklarował 1GHz). Mam gdzieś w zapasach MAX038, to pobawię się za jakiś czas.

  Na koniec podmieniłem w oryginalnej sondzie diodę - i sonda przeszła testy. Taka bzdurka a cieszy :)

  Dziękuję obu Kolegom za pomoc.
 • Poziom 8  
  Sprawdziłem teraz wylutowaną diodę na testerze - pokazuje jako sprawną. Zlutowałem układ na pająku z tą diodą - "nie działa". To dioda germanowa, dość wrażliwa, może ktoś ją "przysmażył" i zmieniła w jakiś sposób parametry dynamiczne.

  Co do ZnanyDPA :) Gdy kupowałem moje diody były dwa rodzaje: DG507A i GD. Te DG były na kartoniku Unitry i były tańsze. GD były koło kartonika z cyrylicą i droższe. Być może to ścisły zamiennik, ale wolałem nie ryzykować, kupiłem radzieckie.

  Aha, jeszcze jedno - połączenie masy. Też potrafi namieszać. Chodzi o połączenie masy obudowy z masą układu. Jest to zrealizowane przez taką giętką blaszkę, która otacza (owija) plastikowy korpus z punktem lutowniczym i jednocześnie wewnętrzny metalowy ekran, a która po złożeniu sondy ma dotykać do obudowy. Jak to połączenie nie jest pewne, to dotykanie sondy potrafi zmienić wynik pomiaru. Nie ma wtedy styku masy układu z "zaczepem" na krokodylek masy.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Czy dioda AAP152 nadje się do takiej sondy? Czy musi być konkretna DG507 ?
 • Poziom 39  
  Wcale nie lepsza. Wszystkie te diody mają niską sprawność prostowania powyżej 30 MHz.
  W pierwszych seriach była dioda Shottky-ego ESM247, potem zastąpiona łatwiej dostępną ГД507А. Proponuję sprawdzić, jak zachowa się dioda Shottky-ego 1N5711.
 • Poziom 8  
  marian1981.02 napisał:
  Nurtuje mnie pewna rzecz.
  https://microgeek.eu/viewtopic.php?t=1612
  Jakim cudem sygnał przepuszczony przez sondę w.cz daje sinus skoro tam jest dioda?

  Zauważ, że do wyjścia generatora przypięty jest trójnik BNC, sygnał idzie do oscyloskopu przewodem BNC - BNC, a sonda w.cz. idzie do V640. Nawet poniżej zestawione są w tabeli wyniki jednoczesnych pomiarów Rigola i V'ki ;)
 • Spec od sprzętu Unitra
  Trójnik BNC widzę, ale reszty jak to jest połączone już nie bardzo. Dzięki za wyjaśnienie.
 • Poziom 38  
  koko0 napisał:
  AAP152 od biedy by się nadała, ale..... Już lepsza AAY37.


  Najlepszą, sprawdzoną i dostępną obecnie diodą do tytułowej sondy jest GD507(A).
  Jest to dioda ze złotym ostrzem specjalnie przeznaczona do aparatury pomiarowej.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Wbrew temu co niektórzy piszą zastosowałem AAP152 i wszystko działa jak należy.
 • Poziom 14  
  ^ToM^ napisał:
  koko0 napisał:
  AAP152 od biedy by się nadała, ale..... Już lepsza AAY37.


  Najlepszą, sprawdzoną i dostępną obecnie diodą do tytułowej sondy jest GD507(A).
  Jest to dioda ze złotym ostrzem specjalnie przeznaczona do aparatury pomiarowej.


  Tylko niedługo te diody będą kosztowały połowę ceny całej sondy....
 • Spec od sprzętu Unitra
  Panowie nie przesadzajmy. Zwykła dioda detekcyjna wystarczy.
 • Poziom 38  
  marian1981.02 napisał:
  Panowie nie przesadzajmy. Zwykła dioda detekcyjna wystarczy.


  Pewnie wystarczy. Jednak jak chcesz mieć oryginał dasz GD507A. Na znanym portalu są dostępne za 1 zł + wysyłka. :D
 • Spec od sprzętu Unitra
  Ja chcę żeby poprawnie działało, a nie oryginał :)
 • Poziom 38  
  marian1981.02 napisał:
  Ja chcę żeby poprawnie działało, a nie oryginał :)


  Poprawnie będzie działać jak zastosujesz prawidłowy podzespół. Z jakiegoś powodu Meratronik zastosował tam właśnie taką a nie inną diodę.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Powody mogły być różne np. takie, że tylko do tych mieli dostęp w tamtym czasie. Ja bym się tak nie czepiał akurat tej diody aha, nie używam tej sondy do tego, konkretnego miernika V640 tylko do innego urządzenia.
 • Poziom 38  
  marian1981.02 napisał:
  Powody mogły być różne np. takie, że tylko do tych mieli dostęp w tamtym czasie. Ja bym się tak nie czepiał akurat tej diody aha, nie używam tej sondy do tego, konkretnego miernika V640 tylko do innego urządzenia.


  Powody były głównie takie, że te diody były produkowane z myślą o stosowaniu do aparatury kontrolno-pomiarowej. Stąd nie jest to przypadek, że znalazła się ona w tej sondzie.
  Zbliżoną parametrami jest dioda AAYP37 produkcji CEMI.

  V-40.25 - Nieprawidłowe wskazania podczas pomiaru sondą w.cz. V-40.25GD507A.png Download (59.26 kB)

  Karta katalogowa ГД507А:

  415N0512..5.pdf Download (125.14 kB)