Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra AT9115 - podwyższone napięcia w punktach pomiarowych

04 Sty 2016 15:25 738 11
 • Poziom 11  
  Cześć,
  wygrzebałem z szafy stary amplituner AT9115 który w przeszłości służył mi bardzo dobrze do momentu kiedy zaczęły się "sypać" potencjometry i od tamtej pory został schowany do szafy, teraz przyszła pora żeby odratować tego już można powiedzieć klasyk i cieszyć się nadal sprzętem ale do sedna.
  W AT były wymieniane już tranzystory w końcówce mocy na BD243C/BD244C + wylane kondensatory na nominały a w preampie część elektrolitów które wyglądały na popuchnięte i powylewane, ogólnie nie było żadnych problemów z tym sprzętem i teraz w wolnej chwili wziąłem się za czyszczenie i sprawdzanie wszystkich napięć i o nie mi głównie chodzi, wiem że zmiana napięcia "gniazdkowego" jakiś wpływ na napięcia we wzmacniaczy ma i w związku z tym mam co do nich pytanie a poniżej napięcia zmierzone:

  Preamp
  C1 66,6V mierzone - 65V nominał
  T3 K 38,5V mierzone - 36V nominał
  T3 E 24,4V mierzone - 21V nominał
  R2 45,4V mierzone - 40V nominał
  Trafo
  V tun. 50,3V mierzone - 46V nominał
  V pre. 28,7V mierzone - 26V nominał
  V amp.1 26,9V mierzone - 26V nominał
  V amp.2 26,9V mierzone - 26V nominał

  pobór prądu na preampie waha się w granicach ok. 350mA

  Czy te napięcia są akceptowalne?

  Nie udało mi się zlokalizować nigdzie oryginalnych potencjometrów Telpoda ale za to znalazłem jakieś zamienniki które powinny pasować - oryginalne potencjometry nie nadają się kompletnie, były traktowane kontaktem PR ale nie pomogło.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Normalne.
  Może inaczej - mieszczą się w tolerancji.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Zamienniki nadają się bezproblemowo jedynie może być róznica w rezystancji potencjometru od głośności bo w orginale o ile mnie pamięć nie myli jest 47k a zamiennik ma 50k.
  Zmniana napięcia sieciowego jest w tolerancji sprzętu moje AT9100 działa bez zarzutu jedynie co musiałem wymienic to tuner bo się posypała głowica wiec wymieniłem ja na model ze sterowaniem cyfrowym i działa idealnie
 • Poziom 43  
  solar744 napisał:
  w orginale o ile mnie pamięć nie myli jest 47k a zamiennik ma 50k.

  Żadna różnica. Ważniejsze są wymiary - długość ośki i gwintu; z tego co pamiętam w AT były dość długie gwinty?
 • Poziom 11  
  dzięki koledzy za szybką odpowiedź :)
  w takim razie czekam na nowe potencjometry i składam AT'ka do kupy :)

  gwint jest dość długi ale w wypadku AT wystarczy 2-3mm do jego przykręcenia :) cała ośka ma ok 30mm

  o ile pamiętam to tuner działał i był przestrojony więc nie powinno być z nim niespodzianek, a druga rzecz to chciałbym go zachować w oryginale ponieważ "był" w moim domu od dzieciństwa i dużo imprezek z nim przeżyłem :)
 • Poziom 18  
  Sprzęt dość prosty i łatwy w serwisie szkoda tylko że juz zakładów nie mam teraz tylko same zachodnie i dalekowschodnie marki a polskich niestety brak
 • Poziom 43  
  solar744 napisał:
  łatwy w serwisie
  Napewno o tym samym amplitunerze rozmawiamy? Próbował Kolega wymienić w tym ustrojstwie rzeczone potencjometry? Chyba nie, skoro tak mówisz...:)
  Ogólnie każdy sprzęt z tamtych lat produkowany przez koncern Unitra był niezbyt przyjazny dla serwisanta. Jeden bardziej, drugi mniej nieco, ale był. Albo trzeba było mieć specjalistyczne narzędzia (np klucz nasadowy 5mm na długim pręcie) albo duużo cierpliwości.
 • Poziom 18  
  Naprawa rzecz względna cierpliwość kluczowa, ale dla chcącego to przecież nie przeszkoda a czy dzisiejsze sprzęty też sa przyjazne do serwisu moim zdaniem nie wszystkie bo konstruktorzy też je projektuja tak aby sie nie opłacało ich naprawiać

  Dodano po 2 [minuty]:

  A czym sie rózni AT9100 a AT9115 tylko wskażnikami dostrojenia i siły sygnału oraz małymi niuansami technicznymi na płytach głównych
 • Poziom 11  
  serwis może i jest prosty i szybki w wypadku końcówki mocy, z tunerem też nie ma większych problemów a właśnie z preampem zaczyna się jazda kiedy trzeba wymienić potencjometry, jak się działa schematycznie i z przemyślanym planem działania to też nie ma problemu ale trzeba go rozebrać w drobny mak łącznie z blachą "kotwiczną" gdzie przykręcone są potencjometry, warto od razu posprawdzać dokładnie kondensatory i napięcia żeby nie rozbierać biedaka 10 razy :)
 • Poziom 18  
  Rozbierałem takie cuda wiele razy jedynie co mnie denerwowało to niestety te cudowne wkręty ale sie przyzwyczaiłem a montaż elementów cóż bywa różny zależy od producenta
 • Poziom 43  
  Przepraszam, ze odbiegam nieco od głównego nurtu, ale w serwisie sprzętu pracowałem lat kilkadziesiąt. Naprawiałem (i nadal naprawiam) różne sprzęty i różnych firm. Sprzęty z założenia "jednorazowe" też.
  Powiem tak:
  W momencie gdy nie było nic innego jak tylko elektronika made in ZSRR. DDR i Poland - naprawiało się. Nie było innej możliwości, ale i nie było porównania, chociaż i wtedy można było rozróżnić na pierwszy rzut oka czy sprzęt robiony na wschodzie, zachodzie czy może na południu - każdy ten "obszar" miał (i chyba ma nadal) swoje cechy charakterystyczne. Jednak pomiędzy tymi sprzętami Made in Demoludy a Made in Pewex była przepaść. I nie trzeba było nawet odczytywać nazw układów scalonych, czy tranzystorów, żeby od razu wiedzieć who is who.
  Dziś co prawda 90% całkowitej produkcji sprzętu jest produkowana przez te same małe chińskie rączki, ale nadal można odróżnić niektóre firmy. Każdy kto naprawiał - wie o czym mówię, i natychmiast mi przyklaśnie. A co do zdania : "
  solar744 napisał:
  dzisiejsze sprzęty też sa przyjazne do serwisu moim zdaniem nie wszystkie bo konstruktorzy też je projektuja tak aby sie nie opłacało ich naprawiać
  - zgodzić się w pełni nie mogę. Nawet sprzęt "jednorazowy" jest obecnie łatwiej naprawić, niż ówczesny - made in demoludy.
  jabol.666 napisał:
  kiedy trzeba wymienić potencjometry, jak się działa schematycznie i z przemyślanym planem działania to też nie ma problemu ale trzeba go rozebrać w drobny mak łącznie z blachą "kotwiczną" gdzie przykręcone są potencjometry

  Właśnie mówię o tych "blachach kotwicznych" do których dostanie się wymaga sprytu, narzędzi czasu i umiejętności - czasem akrobatycznych wręcz.
 • Poziom 11  
  temat zamykam bo zaraz moderatorzy nam się dobiorą do 4 liter a mój "problem" został rozwiązany ;)