Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy teleinformatyk kwalifikacja E16 2016 (styczeń-luty)

barti1910 25 Sty 2016 20:44 37668 201
  • #91 25 Sty 2016 20:44
    stopekks
    Poziom 9  

MrOsamaful napisał:
    Drukarki sieciowej nie ma na stanowisku, trzeba ją dodać tylko na ruterze. Cisco.

Co znaczy dodać na routerze cisco?

Jak rozumiem jest drukarka 1 na salę. Czyli kabel od routera do sieci LAN i adresacja i ewentualnie ping dla sprawdzenia - czyli żeby była komunikacja z drukarką?

• Servizza
  • #92 25 Sty 2016 20:53
    telenorek
    Poziom 9  

niech ktoś napiszę jak to robił na mikrotikach?
    po kolei:)spokojnie
    plus jak dodał tą drukarkę sieciową poprze routery?

• #93 25 Sty 2016 21:30
    ALC
    Poziom 11  

siemloteczek napisał:
    MrOsamaful napisał:
    siemloteczek napisał:
    Możesz podać komendy do OSPF jak to zrobiłeś??

Wchodzisz na interfejsy dla których chcesz skonfigurować koszt trasy OSPF. Przykładowo:

Code:
    Router>enable

Router#config t
    Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.
    Router(config)#int se3/0
    Router(config-if)#ip ospf cost 10

To jest do routera Cisco a mi chodzi o mikrotika

Popatrz kilka postów wyżej, wrzuciłem komendy do konfiguracji mikrotika.

Dodano po 14 [minuty]:

IEmix napisał:
    Tak potwierdzam a narzędzia które miałem do wyboru to
    -winbox - putty i Firefox

Dodano po 2 [minuty]:

1. Skonfigurować 2 routery i Ospf
    2 centrale abonencka
    -telefon analogowy
    - VoIP
    3. Drukarkę sieciowa

A ja mam pytanie jaki model telefonu Voip mieliście??

• #94 26 Sty 2016 06:01
    ALC
    Poziom 11  

IEmix napisał:
    Nie wiem czemu ale mi nie działało dzwonienie z nr 50 na 60 i z 60 na 50.. Mimo że R1 pingowal mi R2 a R2 pingowal R1

Dodano po 2 [minuty]:

Nie wiem co zrobiłem źle i to najbardziej boli.. Jest przysłowie jak wie się co zrobiło źle to jest szansa a jak nawet tego się nie wie to bardzo źle. Mógłby ktoś ogarnięty wrzucić jakiś filmik albo poradnik jak należało w pełni zrobić te zadania?
    E13 zdałem na 96 procent tak samo e15 a e16 ciężkie było jak będzie 75 procent to będzie dobrze jak dla mnie najcięższy egzamin

Może portów nie dodałeś w routerze?

• Servizza
  • #95 26 Sty 2016 11:02
    MrOsamaful
    Poziom 8  

W dniu dzisiejszym jest inna wersja egzaminu. Arkusz 02.

• #96 26 Sty 2016 11:14
    IEmix
    Poziom 9  

Czyli tak jak mówiłem e14 miało 6 arkuszy to pewnie my też coś koło tego. Nie pamiętam jaki model telefonu VoIP, a co do portów to nie wiedziałem że trzeba dodać na routerze.. Nigdy w szkole nie konfigurowalismy VoIP a jedynie telefon analogowy i s/t

• #97 26 Sty 2016 11:52
    Cesefid
    Poziom 1  

A czy dzisiaj było podobne zadanie co było wczoraj?

• #98 26 Sty 2016 11:53
    MrOsamaful
    Poziom 8  

Też było ospf. Ale jeszcze dns do ustawienia i podłączenie do ISP.

• #99 26 Sty 2016 16:24
    telenorek
    Poziom 9  

A to podłaczneie ISP to znaczy że jeden port miałbyć WAN tak?
    Jak to zrobić na mikrotikach?

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Co dzisiaj było na egzaminach?

• #101 26 Sty 2016 16:56
    telenorek
    Poziom 9  

A moze ktos by to zrobil na Mikrotikach skoro jest juz wersja na CISCO

Pytanie czy jutro bedzie wersja arkusza nr 3????

• #102 26 Sty 2016 18:21
    RPTBG
    Poziom 9  

Mam takie pytanie. Czy dałoby się wszystko napisać w jednym poście łopatologicznie co trzeba było zrobić i jak to później zrobić? Wiem, że już pisaliście w kilku postach wcześniej, ale lepiej by to dla nas było. Nie mamy już zajęć zawodowych, ale na wiadomość o tym co ma być, nauczyciel postanowił poświęcić z nami trochę czasu do naszego egzaminu. Nic nie robiliśmy na nowym sprzęcie i nie robiliśmy nic z tych rzeczy co były na egzaminie. Gdybyśmy mieli ten egzamin jako pierwsi to równie dobrze mógłbym do niego nie przystąpić bo nic bym nie zrobił. Byłbym wdzięczny za pomoc w imieniu klasy jak i zapewne forumowiczów. Jeśli to będzie kłopot to ok, rozumiem, ale szczerze pomoc byłaby nam bardzo przydatna.
    Pozdrawiam :)

• #104 26 Sty 2016 20:13
    ALC
    Poziom 11  

RPTBG napisał:
    Mam takie pytanie. Czy dałoby się wszystko napisać w jednym poście łopatologicznie co trzeba było zrobić i jak to później zrobić? Wiem, że już pisaliście w kilku postach wcześniej, ale lepiej by to dla nas było. Nie mamy już zajęć zawodowych, ale na wiadomość o tym co ma być, nauczyciel postanowił poświęcić z nami trochę czasu do naszego egzaminu. Nic nie robiliśmy na nowym sprzęcie i nie robiliśmy nic z tych rzeczy co były na egzaminie. Gdybyśmy mieli ten egzamin jako pierwsi to równie dobrze mógłbym do niego nie przystąpić bo nic bym nie zrobił. Byłbym wdzięczny za pomoc w imieniu klasy jak i zapewne forumowiczów. Jeśli to będzie kłopot to ok, rozumiem, ale szczerze pomoc byłaby nam bardzo przydatna.

Kiedy macie egzamin?

Postaram się to opisać na mikrotiku - jak jest zrobione ale to już po egzaminie bo nie wiem co będę miał. A do symulacji sieci owszem Cisco Packet Tracer, który według mnie jest lipny bo pewnie funkcje nie działają choćby VoIP lub właśnie ISP, ale za to polecam symulator GNS3.0 do którego można wstawić oczywiście sprzęt Cisco jak również mikrotika, wirtualne maszyny, oczywiście ISP (można wrzucić parametry swojego dostawcy) i w 90% procentach po przeniesieniu symulacji do rzeczywistych maszyn wszystko działa.

https://www.gns3.com/

• #105 26 Sty 2016 20:24
    RPTBG
    Poziom 9  

ALC napisał:
    RPTBG napisał:

Kiedy macie egzamin?

Postaram się to opisać na mikrotiku - jak jest zrobione ale to już po egzaminie bo nie wiem co będę miał. A do symulacji sieci owszem Cisco Packet Tracer, który według mnie jest lipny bo pewnie funkcje nie działają choćby VoIP lub właśnie ISP, ale za to polecam symulator GNS3.0 do którego można wstawić oczywiście sprzęt Cisco jak również mikrotika, wirtualne maszyny, oczywiście ISP (można wrzucić parametry swojego dostawcy) i w 90% procentach po przeniesieniu symulacji do rzeczywistych maszyn wszystko działa.

https://www.gns3.com/

ALC egzamin mamy 15-16 luty. W jak najbanalniejszy sposób bym prosił o pomoc, bo te aplikacje co my wymieniałeś, to w ogóle z nich nie korzystaliśmy. Dziękuję za chęci! A i kiedy masz egzamin, żebym wiedział do kiedy się spodziewać pomocy?

• #106 27 Sty 2016 06:32
    ALC
    Poziom 11  

My mamy w tym tygodniu -postaram się opisać co było itd.

• #107 27 Sty 2016 08:54
    RPTBG
    Poziom 9  

Dziękuję ALC i przepraszam z góry za kłopot. Mamy dzisiaj jakieś zajecia z nowym sprzętem to się zapoznamy. E13,E15 i E16 teoria zdane to szkoda by było tej ostatniej praktyki nie zdać.
    Powodzenia na egzaminie! ;)

• #108 27 Sty 2016 10:16
    stopekks
    Poziom 9  

MrOsamaful napisał:
    Też było ospf. Ale jeszcze dns do ustawienia i podłączenie do ISP.

Czy możesz przedstawić rysunek jak to wyglądało w zadaniu 2 - i jakiś krótki opis?

• #109 27 Sty 2016 15:28
    ALC
    Poziom 11  

RPTBG napisał:
    Dziękuję ALC i przepraszam z góry za kłopot. Mamy dzisiaj jakieś zajecia z nowym sprzętem to się zapoznamy. E13,E15 i E16 teoria zdane to szkoda by było tej ostatniej praktyki nie zdać.
    Powodzenia na egzaminie! ;)

Dzięki, ale tak czy siak dam znać co było i postaram się zrobić opis krok po kroku na MT.

• #110 27 Sty 2016 15:38
    taras_b
    Poziom 11  

Jak ustawić te dwa linki między routerami w mikrotiku?
    dodaję interfejsy, jeden z kosztem 20, ale co dalej jeśli chodzi o ospf? jaki network-type
    bo kombinuję i znajduje mi tylko jednego sąsiada chyba że te łącza ustawię jako nbma i ręcznie dodam sąsiadów

• #111 27 Sty 2016 15:54
    adrian2503x
    Poziom 2  

Witam,
    1) konfiguracja w trybie tekstowym była opcjonalna do wyboru, czy obowiązkowa?
    2) ma ktoś może treść zadania?
    3) znalazłem na elektrodzie niedokładny opis zadania, gdzie w 1wszym punkcie: "skonfigurować telefon voip i połączyć go z centralą na stanowisku zdającego" -t eraz pytanie można było to konfigurować przez winboxa w przypadku miktotika?
    Pozdrawiam.

• #112 27 Sty 2016 17:42
    taras_b
    Poziom 11  

z tego co wiem to jest jakoś tak sformułowane "do konfiguracji możesz wykorzystać putty, hyperterminal lub oprogramowanie dedykowane przez producenta" czyli WinBox jak najbardziej

• #113 27 Sty 2016 18:12
    IEmix
    Poziom 9  

U mnie do wyboru były to
    - Putty
    -Winbox
    -Internet Explorer
    - FIREFOX
    A do centrali Configman

• #114 27 Sty 2016 19:23
    RPTBG
    Poziom 9  

IEmix mam kilka pytań to żeby nie zaśmiecać forum pw ;)

• #115 27 Sty 2016 19:49
    ALC
    Poziom 11  

taras_b napisał:
    Jak ustawić te dwa linki między routerami w mikrotiku?
    dodaję interfejsy, jeden z kosztem 20, ale co dalej jeśli chodzi o ospf? jaki network-type
    bo kombinuję i znajduje mi tylko jednego sąsiada chyba że te łącza ustawię jako nbma i ręcznie dodam sąsiadów

Poniżej komenda w terminalu.
    routing ospf interface add interface=interfejs cost=XX

• #116 27 Sty 2016 20:10
    taras_b
    Poziom 11  

tzn dokładnie to co napisałem, jaki network-type ustawić dla tych interfejsów?

• #117 27 Sty 2016 20:54
    ALC
    Poziom 11  

taras_b napisał:
    tzn dokładnie to co napisałem, jaki network-type ustawić dla tych interfejsów?

Sorry ale napisz całym zdaniem gdzie co i jak bo network-type jest wyrwane z kontekstu.

Generalnie co gdzie i jak jest opisane dokładnie w arkuszu. Ale jesli chodzi o interfejsy i koszty można ustawić poleceniem które napisałem powyżej lub w winboxie, podaje ścieżkę.

Routing-->OSPF(otwiera ci się okno z zakładkami), w pierwszej zakładce masz "Interfces", następnie klikasz na + w nowym oknie na pierwszej pozycji masz Interface(domyślnie masz ustawione all) ty wybierasz konkretny interfejs, poniżej ustalasz koszt i koniec. Na drugim routerze robisz to samo.

Natomiast co do sieci to ustawiasz je zgodnie z opisem czyli do R1 dodajesz wszystkie sieci + jedną siec która jest podłączona po stronie R2 - bo tak napisane jest w arkuszu.

• #118 27 Sty 2016 21:05
    taras_b
    Poziom 11  

Dzięki, ja to wszystko zrobiłem i nadal nie do końca działa, czasem w Routing->OSPF->routes wyświetla dostęp do sieci z drugiego routera używając tej droższej trasy, czasem tańszej a czasem wcale ;/

i bywa że jak wypnę któryś link między komputerami to znika mi ta trasa i nie pojawia się alternatywna mimo wpiętego drugiego łącza

acha no i w routing->ospf->neighbors pojawia mi się tylko jeden adres a nie obydwa

męczę to i męczę ;/

• #119 27 Sty 2016 21:11
    ALC
    Poziom 11  

taras_b napisał:
    Dzięki, ja to wszystko zrobiłem i nadal nie do końca działa, czasem w Routing->OSPF->routes wyświetla dostęp do sieci z drugiego routera używając tej droższej trasy, czasem tańszej a czasem wcale ;/

i bywa że jak wypnę któryś link między komputerami to znika mi ta trasa i nie pojawia się alternatywna mimo wpiętego drugiego łącza

acha no i w routing->ospf->neighbors pojawia mi się tylko jeden adres a nie obydwa

męczę to i męczę ;/

Jak robisz tą konfiguracje w symulatorze czy na żywym organizmie :) ??, bo czasem trzeba chwilkę poczekać aż ustali nową trasę po wypięciu przewodu - ja czekałem 3minuty, coś go przymuliło.

• #120 27 Sty 2016 21:16
    taras_b
    Poziom 11  

ALC napisał:

Jak robisz tą konfiguracje w symulatorze czy na żywym organizmie :) ??, bo czasem trzeba chwilkę poczekać aż ustali nową trasę po wypięciu przewodu - ja czekałem 3minuty, coś go przymuliło.

kurcze na żywym, może tu jest problem, poczekam i zobaczę, choć to nie tłumaczy tego że jak są oba linki spięte to wybiera droższą trasę :/