Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz do lampy LED o zasilaniu 230 V

04 Sty 2016 18:57 1140 3
 • Poziom 2  
  Witam, jest to mój pierwszy post na portalu elektroda, więc proszę o wyrozumiałość.
  Staram się stworzyć urządzenie umożliwiające ściemnianie lampy LED przeznaczonej na napięcie 230V AC. Moja koncepcja polega na sterowaniu PWM klucza tranzystorowego łączącego zasilacz beztransformatorowy wbudowany w lampę z diodami. Docelowo zasilacz znajdować się będzie oczywiście na zewnątrz lampy, razem z układem sterowania. Sterowanie odbywać się będzie za pomocą mikrokontrolera ATMEGA-8.
  Sądziłem, że taki układ nie sprawi zbyt wielu problemów, jednak po jego zbudowaniu okazało się, że tranzystor reaguje dwustanowo na sterowanie tj. włącz/wyłącz. Moim podejrzeniem jest zbyt duże napięcie na kolektorze tranzystora bipolarnego uniemożliwiające jego pełne rozwarcie. Niestety w wyniku braku oscyloskopu nie jestem w stanie sprawdzić słuszności podejrzeń. Nadmieniam, że wszystkie użyte elementy są sprawne. Proszę o pomoc przy rozwiązaniu tego problemu.
  Poniżej zamieszczam schemat zasilacza jak i układu wykonawczego. Użyty tranzystor to model MPSA44.
  W rzeczywistym układzie zasilacza zastosowany został mostek prostowniczy o identyfikatorze MD5 oraz warystor, którego parametrów nie jestem w stanie odczytać.
  Napięcie na wyjściu zasilacza: 270V DC
  Pobierany prąd przez diody LED: 21mA
  Ilość diod: 78
  Dodam, że jestem świadom ułomności tego rozwiązania oraz tego, że zwykle systemy oświetlenia tworzy się na napięcie 12V, jednakże prosiłbym o rzeczowe podpowiedzi mogące przybliżyć mnie do rozwiązania tego problemu.
  Ściemniacz do lampy LED o zasilaniu 230 V Ściemniacz do lampy LED o zasilaniu 230 V
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Warystor źle podłączony. Powinien być za bezpiecznikiem. Lampa LED fabryczna? Czy DIY? Jeżeli sterowanie PWM masz sprawne, to podłącz na próbę jedną diodę bezpośrednio do wyjścia mikrokontrolera wraz z rezystorem szeregowym i sprawdź czy działa regulacja.

  Transoptor błędnie połączony. Jakie jest napięcie Vcc? ( od tego zależy następne pytanie).

  Najważniejsze, co nie działa? Brak regulacji, czy w bardzo małym zakresie?

  Podejrzewam, że dołożenie rezystora między bazą tranzystora wykonawczego a masą ( emiterem) rzędu 3,3 - 4,7k rozwiąże problem.
 • Poziom 2  
  Lampa fabryczna, ale nie markowa tylko jakaś chińska. Taki test już wykonałem i wszystko było ok, jedna dioda ściemniała się bez problemu.

  Napięcie Vcc wynosi 5 V.

  Początkowo problem tkwił w braku regulacji, ale po zmniejszeniu częstotliwości PWM (teraz jest ok 120Hz) sterowanie jest w niewielkim zakresie i ciężko osiągnąć "gładkie" wygaszenie. Ponadto przy przyciemnianiu, dla wysokiej wartości napięcia występuje migotanie, które później ustaje.
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Zapewne elektronika lampy powoduje takie efekty.