Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpowiednie trafa i prostowniki i filtry do takiego wzmaka

Mefu 15 Cze 2005 17:17 2620 10
  • #1 15 Cze 2005 17:17
    Mefu
    Poziom 22  

A więc potrzebuje następujące zasilanie do mojego wzmacniacza:

+/- 30V 8A

+12V <1A

+/- 15 1A (chyba)

Chciałbym żeby to były napięcia stabilne. Co do ostatniego nie jestem pewien ale raczej więcej nie trzeba. Na ±15V będzie 6x TL072, 1x NE5532 (oba na symetrycznych) i preamp TDA1525. Na ±30V będzie podwójna (stereo) końcówka mocy na LM3886. Na +12V będzie 9 przekaźników (nie pytajcie po co).

Teraz pojawiają się problemy. To co napisałem oznacza 3 trafa. No... jakoś moja kieszeń to wytrzyma. Problem jest w tym że jak kupie takie trafa, podłącze do mostka prostowniczego i wystabilizuje (kondensatory 5000-10000uF), to wyjdzie mi mniej :(

Jak krąze po forum widziałem wzory jak obliczyć odpowiednie trafo, tylko wszędzie pisze inaczej :P juz wsumie nie wiem czy na 30V po stabilizacji trzeba trafo 21V czy 40V :(

Pomocy! Mógłby mi ktoś to wyjaśnić ?? Na trafo jest oznaczone napięciem maksymalnym czy znamionowym (średnim - po stabilizacji) ??

0 10
  • Relpol
  • #2 15 Cze 2005 18:23
    k4be
    Poziom 31  

po pierwsze: nie kładź stabilizowanych napięć na końcówkę mocy! poza tym nie sądzisz, że LM3886 powinien mieć jakieś 38V/4A - wtedy wyciągniesz z niego o wiele więcej :)

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 15 Cze 2005 18:34
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Mefu napisał:

Pomocy! Mógłby mi ktoś to wyjaśnić ?? Na trafo jest oznaczone napięciem maksymalnym czy znamionowym (średnim - po stabilizacji) ??

Transformator ma podane wartości napięć skutecznych dla znamionowego obci ążenia. Czyli po wyprostowaniu teoretycznie będziesz miał napięcie stałe √2 raza większe od tego napięcia minus apdek napięcia na diodach (około wolta na jednej). Ale jest to wartość szczytowa tego napięca. Napięcie będzie ci wygładzał elektrolit, tym dokładniej im będzie większy.

W czasie jednego półokresu (przy prostowniku dwupołówkowym) odpłynie z niego Q=I*10ms ładunku. Napięcie wtedy się zmieni o ΔU=Q/C woltów. Czyli jak potrzebujesz napięcie o tętnieniu np.2V przy prądzie 5A to muszisz użyć kondensatora o pojemności 25mF (wybierasz 33mF). Potrzebujesz te 30V, więc napięcie szczytowe będzie musiało mieć 32V (2 wolty od tętnień) + 2V (spadek napięcia na diodach) = 34V. Oznacza to, że trafo musi mieć nnapięcie skuteczne 34/√2 = 24V. W rzeczywistości trochę więcej, bo diody nie pracują z pradem sinusoidalnym, ale z dość dużymi impulsami w szczytach napięcia doładowującymi kondensator. Ile więcej? A to zależy od transformatora - np. 26 czy 28V. W każdym razie im mniejsze napięcie tętnień tym większe impulsy i krótsze są impulsy prądu doładowujące kondensator, więc tym większy trzeba przyjąć ten dodatkowy spadek napięcia na uzwojeniach transformatora.

Analogicznie możesz wyliczyć pojemnośc kondensatora potrzebną stabilizatorowi znając napięcie transformatora i minimalne napięcie wejściowe transformatora.

0
  • #4 16 Cze 2005 18:09
    Mefu
    Poziom 22  

Troche to to zaiłe :) Mógłbyś mi powiedzieć jakie trafa potrzebuje na takie zasilanie jak wyżej ??

0
  • #5 17 Cze 2005 15:20
    MarcinG
    Poziom 30  

Witam
    Proponuję transformator 2x21V i odpowiedniej mocy. Tętnienia pod obciążeniem będą może większe ale stosując transformator 2x28V bez obciążenia będziemy mieli ok ±40V. To może być za dużo dla wzmacniacza. ±15V (ten 1A to chyba przesada) wziąłbym z tego zasilacza, oczywiście przez odpowiednie stabilizatory i ewentualnie rezystory przed nimi. Można też poszukać transformatora z kilkoma uzwojeniami i każdą część wzmacniacza( końcówka, preamp, przekaźniki )zasilać z osobnego uzwojenia.
    Na transformatorze jest napisane jego napięcie znamionowe (AC, wartość skuteczna) przy znamionowym prądzie obciążenia.

0
  • #6 17 Cze 2005 15:30
    k4be
    Poziom 31  

trafo mocy 2x24V - wtedy będzie ok. 38V, czyli optymalne napęcie... reszta jak wyżej (ewentualnie można dowinąć uzwojenia na toroidzie dla zasilania przedwzmacniaczy itp...)

0
  • #7 17 Cze 2005 15:34
    Mefu
    Poziom 22  

Czyli wszystko zasilić z jednego trafa ?? Apropos... mam dostep do tanich (10zł) zasilaczy AT i ATX :) Może z tamtąd wymontować trafa ?? Sa dobre jakosciowo ??

0
  • #8 17 Cze 2005 16:06
    k4be
    Poziom 31  

Trafa nie nadają się pod 230V 50Hz, a cały zasilacz to przetwornica impulsowa - zbyt duże szumy na wzmacniacz. Nic z tego :(

0
  • #9 17 Cze 2005 16:37
    Mefu
    Poziom 22  

Dlaczego sie nie nadają na 230V 50Hz ?? Pozatym to nie na wzmacniacza tylko na przekaźniki przełanczające sygnały i włanczające wzmaka (przekaźnik na głównym zasilaniu przed trafami)

Ewentualnie jeszcze na preamp i mixer, ale jak mówisz że z tym będą problemy to posłucham sie :)

0
  • Pomocny post
    #10 17 Cze 2005 18:23
    k4be
    Poziom 31  

to są trafa impulsowe, do pracy w przetwornicy, do tego nie przy 230 tylko 160V i częstotliwości dużo wyższej niż 50Hz... po podłączeniu do sieci zyskasz potrzebę wymiany bezpieczników, a w najlepszym przypadku wietrzenia pomieszczenia ;)

0
  • #11 17 Cze 2005 21:34
    Mefu
    Poziom 22  

Acha :) Dzięki za ostrzerzenie :)

A moge użyc np:

±24V To da mi ±34V - 2 na mostku - 2 od tętnien czyli ±30V)
    ±17V To da mi 24V - 2 na mostku - 2 tętnień(lub mniej) czyli koło 20V a to moge puścić przez stabilizatory 15V i 12V.

Co myślisz o takim rozwiązaniu ??

0
  Szukaj w 5mln produktów