Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drivery mosfetów i PWM skąd czerpac wiedzę

marcinb222 04 Jan 2016 22:38 894 5
 • #1
  marcinb222
  Level 11  
  Witam,chciałbym zapytać o źródło informacji na temat driverów mos-Fetów i źródła PWM.

  Poczytałem trochę nt. driverów i z grubsza wiem po co są,ale czytając kartę katalogową nadal nie wiem co oznaczają niektóre oznaczenia i wyjścia driverów.

  Co do PWM to wiem że źródłem może być procesor lub timer np. 555 (zrobiłem popularny PWM na 555 i nieco pobawiłem się zmieniając wartości i obciążenia),ale zastanawia mnie to czy np. są drivery ze źródłem PWM,jakie inne kostki są dobrym źródłem PWM?
  Czy Driver potrzebuje źródła PWM żeby sterować mos-Fetem?Czy jest jakiś inny sposób?

  Czy jest jakaś dobra książka opisująca to wszystko od podstaw lub dobra strona www?
  Chciałby zgłębić ta wiedzę oraz uporządkować nie które rzeczy.
 • #2
  strikexp
  Level 27  
  Driver jest po to żeby stosować szybki PWM lub sygnał sterujący. Jak nie potrzebujesz tak wydajnego sterowania to nie musisz stosować drogiego drivera.

  Ogólnie to musisz poczytać o MOSFET, bo to wiedza o nich pozwoli zrozumieć parametry driverów.
 • #4
  marcinb222
  Level 11  
  Kiedyś czytałem wykłady Pana Piotra Góreckiego...trochę wiem o mosfetach ale ok uporządkuje tą wiedzę.

  Poza tym czy ktoś gdzieś czytał/widział jakich artykół lub książkę opisujący przykłady i stosowanie driverów lub budowa pwm i sterowanie nim tranzystora lub kilku tranzystorów?

  mam jeszcze jedno pytanie:jeśli bym chciał wysterować sygnałem PWM np. z 555 kilka tranzystorów np. 4 IRFP064 to muszę to zrobić przez driver czy wystarczy tylko wzmocnić sygnał np. tranzystorem NPN i PNP (taki sposób gdzieś widziałem)
 • #5
  strikexp
  Level 27  
  Na bramce MOSFETa masz kondensator który trzeba naładować do około 15V. Driver po prostu wysyła duży impuls prądowy który go ładuje w krótkim czasie. Z NE555 też można naładować ale przez rezystor ograniczający znacznie prąd, czyli dłużej.
  Identycznie sytuacja wygląda z rozładowywaniem MOSFET.
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Dobrym źródłem wiedzy są noty aplikacyjne producentów MOSFETów, najlepiej kilka przeczytać od kilka bo rózni producenci prezentują rózne podejście i "ukrywają" inne fakty. Książki która by opisywała sprawę od praktycznej strony tak jak te noty aplikacyjne jescze nie spotkałem, a książek gdzie opisują "lateral MOSFET" jest na kopy tylko co z tego jak takiego tranzystora nie kupisz a "vertical MOSFET" sporo sie rózni, z czytania takich książek biorą sie "plotki" takie jak to że współczynnik termiczny rezystancji kanału jest zawsze dodatni.

  To jest dobra nota aplikacyjna, ale są też inne
  Link

  Quote:
  Na bramce MOSFETa masz kondensator który trzeba naładować do około 15V.
  Nadmiernie upraszczasz, ładowanie do 15V to zazwyczaj zbędna strata energii i czasu, a bramka to nie jeden kondensator tylko dwa z czego jeden nieliniowy i zależny od napięcia na drenie.