Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu

Jarmuch 05 Sty 2016 00:05 6870 10
  • Witam,

mając w dłoni wylutowany wzmacniacz i głośnik z zestawu głośników komputerowych zacząłem się zastanawiać co z tym można zrobić? W sklepach jakiś czas temu pojawiły się przenośne głośniczki do których można podpiąć telefon lub mp3. Tak, więc pomysł się znalazł ale pozostało tylko pytanie - jaką obudowę zastosować? Efektem tego jest przenośny głośnik zasilany 4x baterie AA (LR6) w obudowie po puszce 0,33 L (mi najbardziej podoba się od pepsi).

Pomysł nie ma na celu prezentować wyrafinowanych układów audio o czystym i pięknym brzmieniu. Bardziej chodzi o sam pomysł, pokazanie co można wcisnąć do takiej puszki i oczywiście miłe spędzenie czasu... ale do rzeczy.
    Opis urządzenia:
    - wykorzystany został układ TEA2025 pracujący w układzie mostka - pdf-a na pewno znajdziecie
    - Schemat zaczerpnięty został z dokumentacji kostki
    - Moc dla napięcia zasilania 6 V, obciążenie RL 4 Ω wynosi 2,8 W (wzięte z dokumentacji)
    - głośniczek 4 Ω moc 5 W (spisane z obudowy)
    - zasilanie 4x baterie AA (LR6) - nie radzę stosować baterii 9 V 6LR61 (TEA2025 można zasilać nawet 12 V) - układ gra ciszej pewnie ze względu na mniejszą wydajność prądową baterii
    - uchwyt na baterie
    - wejście sygnału za pomocą gniazda Jack 3,5
    - brak regulacji głośności :|

Opis prac skieruje głównie na przygotowanie puszki do montażu elektroniki. Płytka drukowana jest bardzo prosta ale jak będzie ktoś chętny mogę spróbować znaleźć pliki do Altiuma albo wygenerować gerbery. Dla ciekawskich mogę napisać, że kondensatory ceramiczne są o pojemność 100 uF/10,5 V. Musiałem takie zastosować ze względu na wymiary.
    Prace należy rozpocząć od wylania płynu ze środka (puszka ma wyglądać na zamkniętą). Do tego celu należy wywiercić otwór lub dwa na spodzie puszki i wylać płyn. Jeżeli nie boicie się "metalicznego" posmaku napój można wypić :D
    Kolejna, najtrudniejsza chyba czynność to równe przecięcie puszki. Najlepszy rezultat daje użycie żyletki solidnie przytwierdzonej do kawałka drewna, plastiku itp. Ostrze żyletki powinno minimalnie wystawać poza krawędź podstawki ponieważ podczas cięcia lubi się wyginać. Ważne jest aby nie przecinać puszki od razu na wylot a jedynie delikatnie robić to coraz głębsze rysy na powierzchni puszki aż do uzyskania końcowego efektu. Nie radzę stosować noży malarskich (te z wysuwanym ostrzem) albo nożyczek gdyż trudno uzyskać równe cięcie i nie pognieść puszki.

Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu
    Mając dwie części puszki można wyciąć dno tak aby dźwięk miał się skąd wydobywać oraz w górnej część wywiercić otwory na gniazdo Jack 3,5 oraz na przełącznik suwakowy.
    Do montażu potrzebny jest również pierścień o średnicy zewnętrznej 61,5 mm (może było to 61 mm ale pewny nie jestem) oraz cienki metalowy okrąg o tej samej średnicy. Ja poprosiłem kolegę tokarza, aby coś takiego mi wykonał dzięki czemu puszka jest dobrze spasowana. Wątpię abym był wstanie zrobić to ręcznie... Wewnętrzna średnica okręgu jak i wysokość pierścienia zależy oczywiście od zastosowanego głośnika.
    Po ciężkich przygotowaniach i zabawą drymelkiem można przystąpić do montażu:
    Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu Puszka jako aktywny głośnik np. do telefonu
    górna część puszki pokazująca wyłącznik suwakowy dobrze komponującego się z resztą urządzenia

Ostateczny efekt prezentuje się następująco (przepraszam za jakość ale nagrywałem to dość dawno temu):

Podsumowując:
    W projekcie brakuje na pewno potencjometru. W filmiku chciałem pokazać jak cicho musi grać w tym przypadku laptop (5-7 % głośności) aby nie występował przester na głośniku. Na górze puszki jest również gniazdo na zasilacz 12 V z przełączaniem masy ale miałem zbyt duże problemy z zakłóceniami.
    Projekt jest bardziej ciekawostką i bazą do innych, lepszych pomysłów np. wzmacniacza zasilanego baterią od telefonu wraz z ładowarką, obudowa do własnego DAC-a albo do innych jeszcze bardziej kreatywnych pomysłów na te zimowe wieczory.
    Ja tym czasem dziękuję za uwagę i zapraszam do zrobienia własnego aktywnego głośnika.

Fajne!
  • #2 05 Sty 2016 01:16
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  

No i super. Coś prostego i z ekologią!
    Jak najbardziej na tak, fajnie wygląda i dobry pomysł na obudowę. W środku porządek. Dla początkujących elektroników pragnących "coś sobie sklepać" jak najbardziej wartościowe źródło pomysłów.
    Trochę mnie niepokoi, to że głośnik jest odwrócony membraną do powierzchni a na nim stoi puszka. Czy to nie tłumi dźwięku?

• #3 05 Sty 2016 09:42
    Jarmuch
    Poziom 9  

Dziękuję.
    Owszem w pozycji pionowej dźwięk jest solidnie tłumiony co widać na filmiku. Mnie bardziej martwiło czy przypadkiem nie przebiję membrany gdy puszkę podstawię na nierówną powierzchnię. Gdybym przemyślał to trochę wcześniej cofnąłbym głośnik jeszcze bardziej i dorzucił metalową siatkę. Teraz pozostaje tylko ostrożność :)

• #4 05 Sty 2016 10:14
    piterek-23
    Poziom 30  

Ja się przyczepię, bo normalnie nie wiem jak tak można! Dlaczego PEPSI, a nie Coca-Cola? To już nie można być bardziej kreatywnym tylko wybierasz części jak wszyscy na forum-jedno i to samo...

A tak serio... Fajny projekt.
    Lubię oglądać takie projekty-małe, skromne, z tego co było w szufladzie. Projekty gdzie ktoś coś daje od siebie, a nie powiela czyjąś pracę. Bo w projekcie DIY nie chodzi o to aby wpakować mnóstwo rzeczy i duże pieniądze.
    Niestety w naszym kraju moda na DIY wygląda tak, że musi być widać kasę, drogie narzędzia i najlepiej aby fabryczne sprzęty "nie dorastały do pięt" naszego nowego sprzętu...
    Gratuluje.

• #5 05 Sty 2016 22:17
    e88cc
    Poziom 11  

W puszcze po Harnasiu grało by lepiej.Większa objętość większy bas. Są warki 0,66L w takie to już by było super a na pewno weselej.

• #6 06 Sty 2016 12:39
    Arek1984
    Poziom 16  

Można by się jeszcze pokusić o dołożenie bluetootha :)

• #7 06 Sty 2016 14:32
    krzychu1499
    Poziom 8  

Nie myślałeś zrobić czegoś na TDA? Jestem ogólnie zwolennikiem tego układu stąd moje zapytanie.

Projekt bardzo fajny,sam miałem kiedyś taki zrobić, lecz skończyło się na prototypie, ponieważ nie zadowalał mnie czas użytkowania. Mała bateria - krótki czas grania, akumulatorek 6V był o 0,5cm za długi. :(

Jednego mi tutaj brakuje, może jakiś włącznik? Chyba, że go nie zauważyłem to przepraszam. :)

Moja ocena 3+/5 za ten przełącznik ;)
    Pozdrawiam.

• #9 06 Sty 2016 16:08
    danthe
    Poziom 29  

Ja bym proponował puszkę po FAXE 1l pojemności, dodatkowo jest o wiele sztywniejsza. Dla wyznawców mocniejszego brzmienia pewnie jeszcze lepsza by była wielka 5l beczułka po piwie. :D

• #10 06 Sty 2016 19:29
    złowrogi_boncur
    Poziom 26  

Do tej puszki ja bym najpierw wsadził rurę kanalizacyjną żeby usztywnić na około puszkę przed uszkodzeniem i dopiero zamontował resztę, wtedy masz pewność że puszka nie będzie pognieciona.

• #11 15 Sty 2016 07:47
    Jarmuch
    Poziom 9  

Cytat:
    Można by się jeszcze pokusić o dołożenie bluetootha

Projekt robiłem dość dawno temu i bardziej myślałem o tym aby go skończyć niż o dodatkowych funkcja. Chociaż teraz chętnie bym dorzucił Bluetootha tak jak zrobił to pier w swoim projekcie.

Cytat:
    Nie myślałeś zrobić czegoś na TDA?

Również lubię te kostki ale w tym projekcie wykorzystałem wzmacniacz jaki był w głośnikach komputerowych logitecha. Sprawdziłem co to za kostka i do czego można wykorzystać... tak powstał ten projekt. A wyłącznik jest pod dzynksem otwierania puszki :)

Odpowiadając na pozostałe sugestie to większa puszka wydaje się mało proporcjonalna (zwłaszcza puszka 0,66 L). Do przetrzymywania złotego napoju spisuje się idealnie ale do innych celów raczej nie wygląda to dobrze. Usztywnienie konstrukcji również nie jest sprawą łatwą ponieważ pojemnik na baterie ma średnicę puszki (jeszcze musiałem przycinać rogi aby zmieścić go do środka). Tak więc usztywnienie jakąś rurką nie wchodzi w grę. Ewentualnie można wypełnić czymś przestrzeń pomiędzy pojemnikiem na baterie a puszką. Jeszcze co do nawiercania puszki od spodu - jest to dobry pomysł. Ciekawi mnie nawet jak rozchodziłby się dźwięk? Tak czy inaczej konieczne byłoby cofnięcie głośnika ponieważ denko od spodu jest mocno wklęsłe. W wyniku czego membrana może "opierać" się o obudowę oraz potrzeba więcej czasu na zrobienie uchwytu na głośnik (u mnie chodzi o ten biały kawałek tworzywa).

pozdrawiam
    Jarmuch

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME