Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór LW i MW w samochodzie i wieży

andrzejlisek 05 Jan 2016 08:51 14439 42
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Wczoraj po godzinie 22.00 jechałem Toyotą Yaris 1999 r. z Rogoźna do Poznania. Byłem "skazany" na słuchanie zakresów fal długich i średnich (w radiu zakres UKF jest uszkodzony, a podłączony MP3 przestał działać), więc sobie posłuchałem trochę.  W obu zakresach skok jest co 3 kHz, oprócz Warszawy na 225kHz bez większych problemów odbierałem jakieś stacje mówione po rosyjsku, francusku i niemiecku, w całkiem niezłej jakości, po puszczeniu skanowania odbiornik sam się dostrajał do niektórych. Po dojechaniu do domu (mieszkam w bloku z wielkiej płyty) jeszcze przed blokiem radio dobrze odbierało.

  W mieszkaniu mam wieżę AIWA XR-EM31, na której próbowałem kontynuować zabawę. Okazało się, że odbiera właściwie tylko Warszawę i ledwo jakąś francuską stację na długich i właściwie nic więcej. Co ciekawe, Jedynka była słyszalna w zakresie od 218kHz do 240kHz (w wieży skok przy zmianie częstotliwości wynosi 1kHz dla LW i 9kHz dla MW) w stopniu pozwalającym rozumieć spikera. Zamiast anteny ferrytowej w wieży jest antena w postaci ramki, na której obwodzie jest nawinięty przewód i oba końce przewodu są podłączone do radia.

  Czy to znaczy, że głowice LW i MW mają małą selektywność i czy to właśnie uniemożliwia odbiór stacji, które słyszałem w samochodzie?
 • #2
  wkd
  Level 18  
  Gdybyś na jednej częstotliwości jednocześnie odbierał kilka stacji, no to przyczyną mogłaby być selektywność, nieprecyzyjne dostrojenie itp. Z tego co opisałeś wnioskuję, że problem jest albo w czułości odbiornika, albo w niedopasowanej i niewłaściwej instalacji antenowej. Antena ramowa powinna być obrócona prostopadle (płaszczyzną ramki) do odbieranej stacji. Poza tym brak informacji co to za ramka i czy jest właściwa (ilość zwojów na ramce) w stosunku do długości odbieranej fali radiowej. No i bardzo ważne jest jej dopasowanie oraz umieszczenie w wolnej nieograniczonej płytą betonową przestrzeni.
 • #3
  tszczesn
  Old radio specialist
  Odbiór zakresów fal długich i średnich w mieście jest dziś trudny. Miasto jest dużym źródłem zakłóceń - głównie zasilacze we wszystkim i "żarówki" energooszczędne, a modulacja AM jest niestety nieodporna na zakłócenia. U siebie w domu miałem jedną "żarówkę" której włączenie uniemożliwiało jakikolwiek odbiór na falach DŁ i ŚR. W efekcie masz w antenie radia dużo lokalnych zakłóceń a sygnał radiowy jest dodatkowo stłumiony przez konstrukcję budynku.

  Ponadto - w Polsce chyba już nic nie nadaje na falach  średnich, więc odbiór jest możliwy tylko po zmroku, kiedy zmienia się propagacja i można odbierać oddalone stacje.

  Dzisiejsze sprzęty mają zakresy AM potraktowane bardzo po macoszemu, jak masz możliwość rozwieszenia anteny zewnętrznej - nawet kilka metrów kabla na balkonie to powinieneś zauważyć znaczącą poprawę. U mnie w domu na Targówku w Warszawie na długich była tylko Warszawa, a i to w zależności od zakłóceń czasami na podkładzie z warkotu.
 • #4
  andrzejlisek
  Level 28  
  Antena ramowa ma wymiary 10 cm na 12 cm i ma 6 zwojów, jest to oryginalna antena dołączona do sprzętu i służy zarówno do fal długich, jak i do średnich. Podczas strojenia radia antenę cały czas trzymałem w ręce i obracałem nią wokół osi pionowej, podobnie, jak należy obracać anteną ferrytową. Nie wiem, czy radio w samochodzie ma antenę ferrytową, czy ramową i czy jest ona wewnątrz radia, czy poza nim.

  Wygląda na to, że faktycznie w tej wieży odbiór AM jest potraktowany po macoszemu, dodatkowo wpływ mają urządzenia elektryczne u mnie i u sąsiadów. Słyszałem, że stare radia Unitry są w miarę dobrze zrobione pod tym względem.

  Oczywiście poza Jedynką na długich w samochodzie odbierałem wyłącznie stacje zagraniczne, najłatwiej było złapać coś po rosyjsku, ale była jedna po francusku i po angielsku i w jeszcze jakimś języku, którego nie rozpoznaję. Wyczytałem w Internecie, że wieczorem i w nocy może docierać jakaś stacja węgierska. Na długich była chyba w języku rosyjskim, ale o godzinie 22.25 był sygnał pełnej godziny, nie zrozumiałem która godzina, ale widocznie stacja nadawała z jakiejś nietypowej strefy czasowej.

  Jeżeli Warszawa nadaje na 225, to teoretycznie na 216 lub 234 może być inna stacja ze względu na odstęp 9kHz przyjęty w Europie, wydaje mi się, że gdyby do Polski docierała stacja na tych częstotliwościach, to mogłyby się zakłócać w przypadku, gdy Warszawę słychać od 218 do 240.
 • #5
  tszczesn
  Old radio specialist
  Na falach długich mało kto dziś nadaje - koszt duży, efekt kiepski, więc wzajemnych zakłóceń nie ma co się spodziewać. Na falach średnich jest lepiej, wieczorem generalnie cały zakres gra, choć nie po naszemu. Z ciekawszych stacji - można złapać Chińczyków (China Radio International), maja godzinną audycję po polsku :)

  Co do współczesnych odbiorników - radio ze współczesnej (no, średnie - ok 20 lat) wieży Technicsa, z antena ramową, na długich łapie tylko Warszawę z Solca, na średnich nic, podczas gdy najprostsze radio z lat 30-tych na długich ma kilka stacji, a średnie grają całe. Lokalizacja Otwock.
 • #6
  pipałosia
  Level 26  
  Stary poczciwy Radmor 5122, tuner am też bardzo ładnie odbiera zwłaszcza wieczorem , nocą. Chojnice , dzisiejsze niestety nawet warszawy nie łapią zadowalająco.
 • #7
  Edisan
  Level 18  
  Stare odbiorniki, szczególnie samochodowe, miały dobre, czułe i selektywne
  głowice, bo większość stacji była nadawana w AM, a tylko nieliczne retransmitowały program na UKF. Dzisiaj jest odwrotnie, wszystko na UKF, a tylko
  Jedynka jest nadawana na falach długich. Nowe odbiorniki na ogół nie mają zakresu fal długich , a jeżeli już mają, to cały "tuner" fal długich, to przyłączany układ "rozciągajacy " zakres fal średnich na pasmo ~225 kHz i dlatego W-wę I słychać od 218 do 230 kHz. W tej sytuacji trudno mówić o selektywności. Kilkumetrowa, odpowiednio ukierunkowana, antena zewnętrzna L lub T znakomicie poprawia odbiór na falach średnich. Zainteresowanym polecam stare książki autorstwa p. Klimczewskiego, dokładnie opisujące konstrukcję anten.
  Czasem dostępne na giełdzie staroci, na Allegro, lub w antykwariatach.
 • #8
  mkpl
  Level 37  
  Ja lubię sobie posłuchać długich, średnich i krótkich. Podstawa to odbiornik. Stare konstrukcje mają znacznie bardziej rozbudowane obwody wejściowe jak i w p.cz jest kilka filtrów. W nowych konstrukcjach jest strojone wejście często wchodzące wprost na mieszacz, dalej z jeden filtr lc (nie widuję już filtrów ceramicznych) układ scalony i wyjście audio. To nie ma prawa dobrze działać.

  Jeśli się chce posłuchać to warto sobie zrobić prostą heterodynę. Na samych tranzystorach lub z jakimiś prostymi funkcjonalnie układami (nie all in one) a efekt będzie powalający :)
 • #9
  Szybki Elektron
  Level 25  
  Można znacznie poprawić jakość odbioru stacji na AM przez zbudowanie prostego preselektora z długim odcinkiem drutu za oknem i obwodem rezonansowym na rdzeniu ze starej anteny ferrytowej. Jeśli odbiornik ma taka antenę, wystarczy go zbliżyć. Jeśli nie, trzeba połączyć wejście antenowe odbiornika małą pojemnością ze strojonym obwodem preselektora. Efekt bywa rewelacyjny!
 • #10
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Bardzo możliwe, że skoro Aiwa widzi tak szeroko tą jedynkę, to tuner jest OK, tylko wina zakłóceń. Można spróbować z innym radiem na baterie żeby zakłócenia nie wchodziły przez sieć energetyczną. Swoją drogą jakby była wina tunera tej konkretnej marki z tego okresu dziejów, to ja rezygnuje z zawodu.
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  Jestem zdecydowanym fanem AM na długich falach i zabolała mnie opinia "tszczesn" na temat tego zakresu. NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ TYCH FAL JEST ICH DALEKOSIĘŻNOŚĆ. Na własnoręcznie zbudowanym odbiorniku z AF odbierałem "Warszawę" w Londynie i Salonikach. Oczywiście, że współczesne odbiorniki samochodowe są na tyle czułe, że lepiej odbierają niż kiepska wieża i to w dodatku z anteną ramową. Na południowym-wschodzie Polski można odebrać stale (poza Wa-wą oczywiście) radia - Praga, Bukareszt, Berlin, Paryż, Moskwa i Mińsk. Można też od czasu do czasu a szczególnie w godzinach nocnych, odebrać "Radio Czeczenia" (kiedyś mi się udało) i Londyn BBC. Odbierałem też jakąś skandynawską stacje. Zaznaczam jeszcze raz, że to wszystko było robione na tym moim, amatorskim radiu i antenie ferrytowej. Doskonałe efekty można też uzyskiwać na starych odbiornikach "sowieckich" takich jak Mieridian, Akiean itp. (duże, turystyczne).
  P.S.
  Z tym dużym kosztem to bez przesady. Owszem jest drożej ale w przeliczeniu na powierzchnię zasięgu to pewnie było by znacznie taniej bo do pokrycia takiego obszaru trzeba by było zbudować kilkaset stacji UKF.
 • #12
  mkpl
  Level 37  
  Problemem są syfy nie wchodzące siecią a wejściem antenowym. Wchodzi to dziadostwo w obwody i poza obwody przez co zatyka ARW, które zmniejsza wzmocnienie p.cz do minimum. Przez co odbieramy jakieś szumy trzaski a nie sygnał użyteczny.

  Jedyne co pomoże to preselektor z obwodem LC o bardzo dużej dobroci i odpowiednia antena, która zapewni jakiś poziom sygnału w stosunku do zakłóceń.

  @Preskaler popieram, PR1 nadaje obecnie z większą sprawnością około 50% (typowy AM 25%), mają oni w nadajniku częściowo wytłumioną nośną stąd znaczny skok sprawności.

  Całości dopełnia rozbicie stopnia mocy na setki modułów na tranzystorach mosfet, które pracują w klasie C. Modulacja odbywa się poprzez włączanie i wyłączanie tych modułów (taki przetwornik DAC mocy ;).
 • #13
  andrzejlisek
  Level 28  
  Niedawno znowu słuchałem radia w samochodzie. Tam przy strojeniu długich jest skok co 3 kHz, jednak Warszawę można usłyszeć na częstotliwościach 222, 225 i 228. Jakiś ślad słyszy się na 219 i 231, ale już nie da się zrozumieć spikera, co oznacza, że jest mniejszy tolerowany zakres odstrojenia w stosunku do Aiwy.

  Zacząłem posługiwać się listą stacji:
  http://www.oldradio.pl/index.php?page_id=23

  Ja w samochodzie oprócz Warszawy usłyszałem Radiożurnal na 270 i czasem coś na 252 i 255. Dla mnie stacje nie muszą być w języku polskim, jak trafię coś po czesku lub rosyjsku, to audycji mówionej i tak nie rozumiem, ale śmiesznie się tego słucha. Na częstotliwościach fal długich poniżej 200kHz słyszę warkot, którego brzmienie zależy od prędkości obrotowej silnika.

  Samochód jest to Toyota Yaris z 1999. Możliwe, że w przyszłości będę wymieniać radio ze względu na uszkodzoną głowicę UKF i wtedy stare radio bym próbował uruchomić w domu. Czy uruchomienie tego radia jest możliwe bez samochodu? Mam wersję z magnetofonem kasetowym.

  U znajomego jest radio Unitra Jowita i na tym radiu wychwyciłem Polskie Radio i Radiożurnal na długich, na średnich nic nie usłyszałem, ale nie wiem, czy z powodu braku sygnału czy niesprawności radia.

  Czy do wieży zamiast anteny ramowej da się podłączyć antenę ferrytową? Czy będzie istotna różnica?

  Pomyślałem, że można na portalu aukcyjnym kupić radio Safari w różnych wersjach. Czy w tych radiach antenę do długich i średnich się podłączało, czy była ferrytowa wewnątrz? Takie radio to bym uruchomił bez problemu, bo potrzeba zasilacza stabilizowanego 12V i jakiś wzmacniacz i głośnik, w tej roli sprawdziłaby się wieża. Pamiętam, że kiedyś próbowałem przegrywać kasety magnetofonowe na komputer używając radia samochodowego wymontowanego z Malucha. Najnowsze to było Safari 6 i chyba warto na takie polować. Ewentualnie Safari 5, wtedy ma się jeszcze fale krótkie, ale nie wiem, czy fale krótkie korzystają z anteny ferrytowej, czy zewnętrznej.

  Wobec posiadania głośników i wzmacniacza oraz zasilacza 12V wydaje się nie mieć sensu kupowanie całego radia zajmującego dużo miejsca, tylko wystarczy odbiornik samochodowy, tym bardzie, że Edisan sugeruje, że odbiór będzie lepszy niż w domowym.
 • #14
  tszczesn
  Old radio specialist
  Preskaler wrote:
  Jestem zdecydowanym fanem AM na długich falach i zabolała mnie opinia "tszczesn" na temat tego zakresu. NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ TYCH FAL JEST ICH DALEKOSIĘŻNOŚĆ.


  Tak, ale ta dalekosiężność jest osiągana falą przyziemną, i wynika po prostu z mocy nadajnika. Niestety modulacja AM jest wrażliwa na zakłócenia, a współczesny sprzęt wyposażony w zasilacze impulsowe i masę cyfrowej elektroniki sieje na potęgę. Zarówno w sieć zasilająca jak i w eter. I tu problemem nie jest moc zakłóceń generowanych przez ten sprzęt, ale ich ilość - to mogą być dosłownie dziesiątki urządzeń w jednym lokalu. Aby uzyskać sensowną jakość sygnału w miastach to zakresy AM, muszą nadawać z olbrzymią mocą.

  Preskaler wrote:
  Z tym dużym kosztem to bez przesady. Owszem jest drożej ale w przeliczeniu na powierzchnię zasięgu to pewnie było by znacznie taniej bo do pokrycia takiego obszaru trzeba by było zbudować kilkaset stacji UKF.


  Koszty samego nadajnika o mocach liczonych w MW czy setkach kW, obsługi tego, prądu, koszty anten (one nie bez powodu mają setki metrów wysokości), słaba jakość odbieranego sygnału (wąskie pasmo, mała dynamika) raczej nie zachęcają do szerszego wykorzystania tego pasma. No i taki drobiazg - stacje dużej mocy na falach długich ze względu na zasięg (niewystarczający do odbioru, ale wystarczający do zakłócenia) muszą mieć częstotliwość na wyłączność. A ile da się zmieścić na skali stacji na tym zakresie?
 • #15
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Co do Safari jeszcze do nie dawna kierowcy autobusów przynosili mi je do naprawy. Raz zaszła nawet potrzeba zrobić u nich na miejscu. A zrobiłem ich trochę pośród innych możliwości. Na pewno coś w tym jest, że najlepszą ocenę radiu wystawi kierowca zawodowy. Bo nie sposób zrobić tego rzetelnie we własnym zakresie. W radiokomunikacji żeby pomierzyć cokolwiek, to zajdzie potrzeba wykwalifikowanego sprzętu, którego chyba nigdy dosyć. Ja przyznam, że przez konieczność wymiany na coraz czulszy i nie ustających wydatków nigdy nie skompletuję całości. Od tego jest forum żeby wspierać się na wzajem.. Pytajcie kierowców ciężarówek co jeżdżą za granicę słuchając jedynki. Co do Jariski antena niczego sobie, bo jak to w pagórkowatym kraju pochodzenia wystawać ma porządny wieśniacki badyl.
 • #16
  andrzejlisek
  Level 28  
  tszczesn wrote:
  Preskaler wrote:
  Z tym dużym kosztem to bez przesady. Owszem jest drożej ale w przeliczeniu na powierzchnię zasięgu to pewnie było by znacznie taniej bo do pokrycia takiego obszaru trzeba by było zbudować kilkaset stacji UKF.


  Koszty samego nadajnika o mocach liczonych w MW czy setkach kW, obsługi tego, prądu, koszty anten (one nie bez powodu mają setki metrów wysokości), słaba jakość odbieranego sygnału (wąskie pasmo, mała dynamika) raczej nie zachęcają do szerszego wykorzystania tego pasma. No i taki drobiazg - stacje dużej mocy na falach długich ze względu na zasięg (niewystarczający do odbioru, ale wystarczający do zakłócenia) muszą mieć częstotliwość na wyłączność. A ile da się zmieścić na skali stacji na tym zakresie?


  Ciekawe, czy da się modulować częstotliwościowo fale długie. Modulacja częstotliwościowa jest bardziej odporna na zakłócenia i zapewnia szerszy zakres częstotliwości dźwięku. A jak chodzi o pasmo, to możnaby wprowadzić SSB, wtedy są mniejsze straty mocy nadajnika, bo nie emituje dwóch identycznych sygnałów, a w tym samym paśmie może być teoretycznie dwa razy tyle stacji.
 • #17
  mkpl
  Level 37  
  Modulacja FM zajmuje więcej pasma niż AM więc odpada (jedyne co to znacznie większa sprawność energetyczna).

  SSB w zasadzie też odpada. Wymaga ono bardzo ostrego filtru, który z swojej ostrości będzie miał mocno pofalowaną charakterystykę. Kolejnym problemem jest konieczność posiadania dwóch bardzo stabilnych generatorów. Lekki odjazd w jedną czy drugą i mamy dźwięk rodem z filmów SI-Fi.
 • #18
  Preskaler
  Level 39  
  Tak, wiele stacji się nie zmieści i dlatego nie są przyznawane nowe częstotliwości dla nowych użytkowników (państw) więc tym bardziej należy szanować te, które już mamy. Jesteśmy szczęśliwie posiadaczami przydzielonej częstotliwości 225kHz i należy taki stan rzeczy zachować. Nowi użytkownicy mogą jedynie odkupić od dotychczasowego posiadacza prawo do używania częstotliwości. Nie wiem co się stało z 195kHz, gdzie Polska była współużytkownikiem jej wraz z BBC? Jeśli została ona sprzedana to jest duży błąd, żeby nie nazwać tego przestępstwem. Te fale długie będą niebawem jeszcze cenniejsze, gdy opanujemy nadawanie cyfrowe. Wtedy połączymy zalety dalekiego zasięgu i czystego odbioru.
  Ten zakres jest b. czuły na zakłócenia i dlatego powinien być szczególnie chroniony. Oznacza to, że powinny być niedopuszczane na rynek wszelkie urządzenia zakłócające, czyli konstruktorzy zmuszeni by byli do stosowania takiej technologii aby wszelkie urządzenia pracowały czysto. Ze zdziwieniem obserwuję u nas w Polsce strasznie wysoki poziom zakłóceń nigdzie indziej (?) nie zaobserwowany za granicą. W "GB" to już zupełnie byłem zaskoczony czystością eteru ale tam większość instalacji elektrycznej jest ekranowana (kable podziemne i rury metalowe w pomieszczeniach) oraz istnieją bardzo rygorystyczne normy dotyczące rozsiewania zakłóceń. Kto u nas słyszał o ukaraniu kogokolwiek za produkcję śmieci radiowych? U nas zapomina się, że zaśmiecanie eteru to też działanie anty ekologiczne.
  Dalekosiężność fal długich to nie tylko fala przyziemna bo jest to tzw. propagacja troposferyczna. Przy czym odbicie od jonosfery też czasem powstaje i jest ono zwykle związane z porą nocną lub aktualnie występującym frontem atmosferycznym.
  Nie wiem jaką aktualnie mocą nadaje nasza stacja Wa-wa I (bo często to się zmienia) ale można przyjąć, że średnio 0,5MW. Przy czym stacje UKF też często przekraczają moc 100kW. Pewnie pięcioma takimi nie pokrył by całej Polski :wink: a na falach długich to i owszem.
  Antenę ferrytową można dobudować (ostatecznie) i do odbiornika samochodowego ale to jest na tyle trudne, że odradzam laikowi. Lepiej kupić takie stare, ruskie radio i na nim odbierać ten zakres.
 • #19
  andrzejlisek
  Level 28  
  Co myślicie o odbiornikach globalnych? Zauważyłem, że istnieją odbiorniki globalne, które odbierają LW, MW i SW, a niektóre jeszcze odbierają CB, można znaleźć też takie, które odbierają pasmo lotnicze. Czy to prawda, że takie odbiorniki mają dobrze zrobiony odbiór tych częstotliwości, w przeciwieństwie do zwykłych odbiorników radiowych? Myślę, że jeżeli ktoś jest faktycznie zainteresowany, to wydaje się, że lepiej kupić odbiornik globalny zamiast kombinować ze starymi radiami. Czy to prawda? Kosztem wysokiej ceny, w dobrym odbiorniku można słuchać wszystkie zakresy fal krótkich i CB.

  Jak patrzyłem, to zauważyłem, że na ogół odbiorniki globalne mają antenę teleskopową. Jeżeli jest info, że na własnej antenie może działać, to czy do odbioru LW, MW i SW jest ona używana, czy wewnątrz musi być antena ferrytowa? W zwykłych radiach były zazwyczaj dwie anteny, jedna teleskopowa do odbioru UKF, druga ferrytowa do odbioru LW i MW.

  Poza tym, jak czytałem w opisie, to przy MW przestraja się co 9 lub 10kHz, co można zmienić, ale czy też można dowolnie zmieniać częstotliwość MW, czy tylko można ustawiać te konkretne wartości bez możliwości dostrajania?
  Czy w SW jest ogólnie przyjęty jakiś krok zmiany częstotliwości, jak w Europie co 9kHz, a w USA co 10kHz dla rozgłośni radiowych w MW?
 • #20
  tszczesn
  Old radio specialist
  Prawdziwy odbiornik globalny jest dobrym rozwiązaniem, faktycznie posiada wszelkie możliwe pasma i modulacje, i dobrze zrobiony tor odbiorczy. Jednak sporo takich radyj to tylko pic, przynajmniej jeżeli chodzi o jakość odbioru i czułość.

  Krok przestrajania może być modyfikowalny, a może nie, zależy od konstrukcji syntezy. W Europie na zakresach radiofonicznych z modulacją AM przyjęty jest odstęp między stacjami właśnie 9kHz, jak jest w USA to nie wiem. Jak odbiornik ma umożliwić odbiór transmisji nieradiofonicznych (np. lotniczych, czy krótkofalarskich) krok syntezy musi być mniejszy, bo częstotliwości stacji nadawczych mogą wtedy być praktycznie dowolne.
 • #21
  hessel.
  Level 13  
  Mają s-meter to przede wszystkim i widać zakłócenia, których kolega nie widzi na tym swoim sprzęcie. CZułość nie jest aż tak ważna radia bardziej selektywność to wtedy lepiej mieć czym dostrajać. Te wszystkie miniwieże itd. mają celowo mniej selektywne filtry przy stałym kroku syntezy.
 • #22
  andrzejlisek
  Level 28  
  tszczesn wrote:
  Prawdziwy odbiornik globalny jest dobrym rozwiązaniem, faktycznie posiada wszelkie możliwe pasma i modulacje, i dobrze zrobiony tor odbiorczy. Jednak sporo takich radyj to tylko pic, przynajmniej jeżeli chodzi o jakość odbioru i czułość.


  Chodzi o przenośne radio na baterie. Oprócz samego radia ważna jest antena, dlatego większość odbiorników ma wejście antenowe. Czytałem trochę o radiach Tecsun i Degen i wcale nie są takie złe, ludzie piszą, ze całkiem dobrze odbierają. Może jest dużo innych chińskich producentów, których radia są faktycznie słabe. Trudno porównywać z profesjonalnym sprzętem za ciężkie pieniądze, bo są takie radioodbiorniki za kilka tysięcy.

  Jeden z takich odbiorników.
  http://tecsun.pl/tecsun-pl-660.html
  W danych jest napisane: FM: 76–108 MHz (stereo); MW: 522–1620 kHz (wybór kroku 9 kHz lub 10 kHz); LW: 100–519 kHz; SW: 1711–29999 kHz, AIR: 118-137MHz. Można interpretować te dane w ten sposób, że MW przestawia się co 9kHz. Czy to znaczy, że takie radio można ustawić na częstotliwość 756kHz lub 765kHz, a nie da się ustawić częstotliwości na przykład 760kHz?

  tszczesn wrote:
  Krok przestrajania może być modyfikowalny, a może nie, zależy od konstrukcji syntezy. W Europie na zakresach radiofonicznych z modulacją AM przyjęty jest odstęp między stacjami właśnie 9kHz, jak jest w USA to nie wiem. Jak odbiornik ma umożliwić odbiór transmisji nieradiofonicznych (np. lotniczych, czy krótkofalarskich) krok syntezy musi być mniejszy, bo częstotliwości stacji nadawczych mogą wtedy być praktycznie dowolne.


  Pomimo wszystko, interesują mnie warunki w Europie. W ten sposób od odbioru fal długich i średnich przechodzimy do dyskusji na temat cech i wyboru odbiorników globalnych, które są produkowane współcześnie i ich głównym zastosowaniem jest odbiór pasm modulowanych AM i SSB, tym bardziej, że popularne radia i miniwieże po prostu nie nadają się do odbioru słabszych stacji nadających na falach długich i średnich, a w starych radiach to różnie bywa, zależy, jak się trafi.

  Jak już coś kupować, to skłaniałbym się do zakupu odbiornika globalnego.
  Tak, jak z większością urządzeń, nie ma jedynego "najlepszego" modelu, jeden ma takie cechy, drugi ma inne cechy. Jak już kupować, to kupić z największymi możliwościami odbioru, jak na sprzęt danej klasy.
  Ja myślę między Tecsun PL880, które jest niestety drogie, ale ma pełny zakres fal długich, średnich i krótkich, oraz oba zakresy UKF (OIRT i CCIR), a Tecsun PL660, który ma lukę w paśmie, czyli zakres fal średnich kończy się na 1620kHz, a zakres fal krótkich zaczyna się od 1711kHz, ale za to jest tańsze i jeszcze ma odbiór pasma lotniczego. Jeszcze rozważałem Degen 1103, ma pełny zakres fal AM bez luk, ale SSB to pewnie pic na wodę, bo nie ma wyboru pomiędzy USB a LSB, a przecież stosuje się jeden i drugi SSB. Wspomniane Tecsuny mają normalnie wybór pomiędzy LSB i USB w trybie SSB.

  Ciekawe, dlaczego nie produkuje się odbiorników globalnych z FM. Zakładam, że odbiór UKF od 66 do 108 to tylko dodatkowy bajer oprócz nasłuchu AM. Na przykład CB-Radio może pracować zarówno w FM, jak i w AM. Czy SSB działa tylko na falach krótkich, czy działa też na falach długich i średnich? Czy w zakresie od 280 do 531, w którym nie nadają żadne stacje broadcastowe, coś się dzieje i wtedy miałaby sens ewentualna możliwość odbioru w SSB?

  Co myślicie o wymienionych radiach? Czy jest jakieś inne godne polecenia? W ten sposób od odbioru stacji radiowych LW i MW w AM na kiepskim sprzęcie przechodzę do wyboru radia, które może odbierać praktycznie wszystko, czyli pasma krótkofalarskie i CB-radio. Jak mam wykładać 300, czy 500 zł, to lepiej kupić dobre, jak na sprzęt tej klasy, a nie byle jakie, które jest dobre i ma duże możliwości tylko na papierze. Jeśli już, to niech będzie możliwość odbioru fal w pełnym zakresie LW, MW i SW, zarówno w modulacji AM, jak i SSB z możliwością odbioru pasm krótkofalarskich i CB-radio, chociaz to ostatnie, tez może być problemem, bo CB-Radio przewiduje modulację FM, AM i SSB, a żaden odbiornik globalny nie odbierze CB-radia nadającego w FM.
 • #23
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Mała wskazówka dla właścicieli yarisek jakby był problem z radiem - otóż zauważyłem, że kokpit przy wyświetlaczu centralnym ładnie nadaje się na podstawkę pod kubek z kawą i takim sposobem bardzo łatwo zalać radio. Zaczyna się od zniekształceń odbieranych stacji wskutek odstrojenia elementów LC głowicy. Postępująca korozja zjada ścieżki i radio w zasadzie nadaje się do wyrzucenia. Ostatecznie mogą pojawić się zakłócenia w pracy samochodu, bo radio jest sterowane po CAN.
 • #24
  Tommy82
  Level 41  
  @Preskaler
  > Kto u nas słyszał o ukaraniu kogokolwiek za produkcję śmieci radiowych?
  Ja słyszałem
  Natomiast co z tego jeśli prywatnie każdy może sobie sprowadzić co chce z "certyfikatem" China Export.

  I kolejna sprawa raczej słabo widzę powrót do fal długich nawet cyfrowo.
 • #25
  mkpl
  Level 37  
  Na średnich już leci cyfra jakiś czas.
  Natomiast Długie i Średnie to tak naprawdę najmniej ciekawe zakresy.
  Na Długich odbieram w szczycie z 3 stacje i tyle samo na średnich natomiast na krótkich doliczyłem się około 30 stacji (mam gdzieś popisane częstotliwości).
  Cały zakres K1 i K2 żyje, gdzie nie ruszę gałką tam stacja a i jakość fajna bo aż 10kHz pasma teraz jest :)

  Podstawa to słuchanie tuż po zmroku obecnie około 20 się zaczyna. Stacje pracują w konkretnych godzinach np 20 do 24 itp. więc trzeba trochę posłuchać i zorientować się gdzie co kiedy i jak.

  Jak ktoś chce zobaczyć ten ogrom stacji i coś posłuchać to najprościej odpalić websdr.
 • #26
  Tommy82
  Level 41  
  Po przeczytaniu tego wątku poszedłem do piwnicy i wróciłem z dwoma Danami, jedna nie żyje druga ożyła. Ta martwa ma importowany kondensator nastawny i zatarty układ wzmacniacza mcz. Druga ma chyba kondensator Polski i jest na ul1490 chyba jest nowsza ale nie działał napęd skali postanowiłem przetrzeć kalafonią linkę ale zrobił się mały fail, są gdzieś dostępne instrukcje jak to zaplatać i ustawić? Bo ta druga ma napęd skali w sposób całkiem cywilizowany ogarnięty. Ale za wzór nie posłuży. Mam jeszcze Domino ale na dowagę podłączenia tego do prądu się raczej nie zdobędę bez przeglądu.
 • #27
  andrzejlisek
  Level 28  
  mkpl wrote:
  Na średnich już leci cyfra jakiś czas.
  Natomiast Długie i Średnie to tak naprawdę najmniej ciekawe zakresy.
  Na Długich odbieram w szczycie z 3 stacje i tyle samo na średnich natomiast na krótkich doliczyłem się około 30 stacji (mam gdzieś popisane częstotliwości).
  Cały zakres K1 i K2 żyje, gdzie nie ruszę gałką tam stacja a i jakość fajna bo aż 10kHz pasma teraz jest :)

  U mnie do gry dołączył odbiornik Tecsun PL-880. Latem na długich i średnich nic nie było poza Warszawą (nawet w godzinach nocnych, myślałem, że to ten odbiornik jest kiepsko zrobiony), teraz od niedawna średnie odbiera dużo lepiej. Jednakże ja odbieram Radio Romania Actualitet na kilku częstotliwościach na średnich, czasem jakąś inną stację. Na długich to też odbieram co najwyżej 2 zagraniczne, a latem nic nie szło odebrać.

  Jaki masz zakres K1 i K2? Spotkałem się z różnymi zakresami KF w różnych odbiornikach, jakby nie było jednolitego standardu. Teoretycznie ten zakres to od 6MHz do 22MHz (bez uwzględniania pasm, w których właściwie nic nie ma), ale bywają różnice.

  Co więcej, zauważyłem, że zakłócenia i zaniki sygnału stacji na AM są dużo mniej irytujące niż na FM.

  mkpl wrote:
  Podstawa to słuchanie tuż po zmroku obecnie około 20 się zaczyna. Stacje pracują w konkretnych godzinach np 20 do 24 itp. więc trzeba trochę posłuchać i zorientować się gdzie co kiedy i jak.

  Ja korzystam z tej strony: http://www.short-wave.info/
  Zauważyłem, że najczęściej trafiam na Radio Romania International oraz China Radio International, ale oczywiście inne stacje też znalazłem.

  mkpl wrote:

  Jak ktoś chce zobaczyć ten ogrom stacji i coś posłuchać to najprościej odpalić websdr.

  Szczególnie ten: http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
 • #28
  JacekCz
  Level 39  
  andrzejlisek wrote:


  Jaki masz zakres K1 i K2? Spotkałem się z różnymi zakresami KF w różnych odbiornikach, jakby nie było jednolitego standardu. Teoretycznie ten zakres to od 6MHz do 22MHz (bez uwzględniania pasm, w których właściwie nic nie ma), ale bywają różnice.


  Przypuszczam K1/K2 to taki podział "bo projektantom wyszło", a podzielić musieli bo nie sposób tak szeroko zrobić jednego zakresu, na pewno na taki podział nie ma standardu. Najstarsze "kolubryny" miały szerokość zakresu jak najszersze pasmo broadcastowe, i tyle zakresów ile pasm (np siedem).

  Pasma się nazywają/ły np 49m itd... W rzeczywistości radio pracuje w dziedzinie częstotliwości, i wyskalowanie w metrach długości fali było nieproporcjonalne.

  andrzejlisek wrote:


  Co więcej, zauważyłem, że zakłócenia i zaniki sygnału stacji na AM są dużo mniej irytujące niż na FM.
  /


  Prawda. W FM jest tzw "prób szumowy", (trochę) powyżej którego są wszystkie walory jakościowe, a poniżej leci na pysk.

  Podobnie jak "nakładka" ma jakiś sens (coś słychać) na AM, a totalna kiszka na FM, stąd CB się broni na AM. Ch. 19 nie wyobrażam sobie na FM.

  tszczesn wrote:
  Ponadto - w Polsce chyba już nic nie nadaje na falach średnich, więc odbiór jest możliwy tylko po zmroku, kiedy zmienia się propagacja i można odbierać oddalone stacje.


  Pamięć googla, więc względnie świeża rzecz, jeszcze wykazuje sieć lokalnych radii średniofalowych (w miastach zdecydowanie prowincjonalnych) nie wywodzących się z "dawnych czasów". Między wierszami pachnie, było to pod jakąś dotacją unijną??? więc/ale już jest martwe. Częstotliwości się powtarzały na odległości >200km, widocznie uznane za prawidłowe.
 • #29
  mkpl
  Level 37  
  @andrzejlisek ja mam odbiornik, który przestraja się liniowo od 1MHz do 30MHz więc trudno mi powiedzieć. Zakresy stacji radiofonicznych tu nie istnieją.
 • #30
  andrzejlisek
  Level 28  
  mkpl wrote:
  @andrzejlisek ja mam odbiornik, który przestraja się liniowo od 1MHz do 30MHz więc trudno mi powiedzieć. Zakresy stacji radiofonicznych tu nie istnieją.

  Większość odbiorników ma jeden zakres przestrajany liniowo od pewnej do pewnej częstotliwości, w niektórych są dwa zakresy. Różne bywają częstotliwości graniczne.