Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kraft-Dele/160A - Spawarka inwertorowa, szukam schematu

blade_kera 05 Jan 2016 11:11 11412 9
Relpol
  • #1
    blade_kera
    Level 2  
    Witam
    Posiadam spawarkę inwertorową Kraft-Dele 160A. Oblukałem już trochę tematów i wiem, że potrafi ona sie zepsuć bez jakiegokolwiek większego powodu. U mnie też tak się stało. W krótkiej przerwie między spawaniem coś pierdyknęło, i pojawił sie smród. Dałem jej odpocząć i podłączyłem pod prąd żeby sprawdzić czy w ogóle nie działa, czy jakieś oznaki życia posiada. Wentylator chodzi, ale nic poza tym.
    Rozebrałem ustrojstwo i okazało się że rozwaliło chyba jakiś kondensator na głównej płytce, ale nazwy już nie mogę odczytać. Na płytce jest tylko oznaczenie "S2", 2 nóżki i kształt prostokątny.
    Szukałem schematu lub zdjęcia płytki, ale moje poszukiwania zakończyły się fiaskiem, ponieważ na wszystkich materiałach które odszukałem, obejrzałem fotki, również innych spawarek, nie ma elementu oznaczonego jako "S2".
    Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu co to może być za element i jakie może mieć parametry?
    Mile widziane foto, wtedy będzie punkt zaczepienia w postaci jakiego kształtu był to element.
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie ;)
  • Relpol
  • #2
    grzeskk
    Level 34  
    blade_kera wrote:

    Mile widziane foto, wtedy będzie punkt zaczepienia
    czy to typowy chińczyk typu Magnum/Sherman itp.
  • Relpol
  • #3
    blade_kera
    Level 2  
    W tym momencie mogę podać tylko pełną nazwę, bardziej szczegółowe informacje postaram się podać po sprawdzeniu, najwcześniej wieczorem.
    Spawarka inwertorowa KRAFT&DELE GERMANIA MMA IGBT KD827.
  • #4
    grzeskk
    Level 34  
    Oglądnąłem ją na allegro i jeżeli jest ona tak mała, to nie jest to ten chińczyk o którym myślę. Generalnie tak małe spawarki są trudne w naprawie bo jest kiepski dostęp albo są wręcz nierozbieralne (w granicach rozsądku).
  • #5
    blade_kera
    Level 2  
    Rozbiera się ją tak łatwo, jak stary poczciwy komputer stacjonarny. ;) Dostęp jest super, jestem w stanie sam przelutować elementy elektroniczne, a potrzebuje jedynie schemat lub jeśli ktoś posiada taka spawarkę zdjęcie, oraz jaki to element i o jakich parametrach.
  • #6
    grzeskk
    Level 34  
    O schemacie nie masz co marzyć. Możesz jedynie posiłkować się innym oraz aplikacjami zastosowanych scalaków, a także wiedzą ogólną o działaniu przetwornic.
  • #7
    blade_kera
    Level 2  
    Dzisiaj miałem chwilkę czasu, i ponownie wróciłem do tematu oględzin spawarki.
    Podłączyłem ją ponownie, i oprócz świecącego przycisku zasilania, nie działo się nic.
    Na spokojnie zacząłem oglądać wszelkie elementy, przez szkło powiększające ;). Zrobiłem kilka zdjęć. Doszedłem do wniosku że podejrzany element S2, może być mniej podejrzany, ale cały czas szukam czy jest to oryginalny wygląd. Znalazłem oczywiście jeszcze element XS1, gdzie jest coś w rodzaju zworki, ale z lutu cyną. Oba elementy zaznaczyłem zielonym owalem. XS1 jest u góry, a S2 w dolnej części fotki.
    W dalszych oględzinach trafiłem na tranzystor mocy (czerwony owal na fotce), gdzie stojąc pionowo obok innego elementu, nie wyglądał w ogóle podejrzanie. Dopiero lekkie czarne osmolenie elementu obok, kazało mi rozchylić te elementy i co się okazało? Na elemencie obok ukazało się wieeeelkie osmolenie, a tranzystor ma małą dziurkę od "wybuchu" ;) Zaznaczone na innym zdjęciu. Jest to tranzystor TOSHIBA 3878.
    Pozostaje wymienić powyższy element i sprawdzić, czy to jedyne uszkodzenie.
    Nadal jednak interesują mnie elementy XS1 i S2. Będę wdzięczny o jakiekolwiek informacje. Element S2 znajduje się między elementami Q4 i Q3.
    Kraft-Dele/160A - Spawarka inwertorowa, szukam schematu Kraft-Dele/160A - Spawarka inwertorowa, szukam schematu Kraft-Dele/160A - Spawarka inwertorowa, szukam schematu
  • #8
    grzeskk
    Level 34  
    A jednak wygląda to na tą spawarkę co myślałem.
    Kraft-Dele/160A - Spawarka inwertorowa, szukam schematu
    Tym schematem możesz się posiłkować. A do naprawy jest na pewno przetwornica pomocnicza, główna może być OK. Tylko uważaj bo elektrolity sieciowe mogą długo utrzymywać napięcie.
  • #9
    Wawrzyniec
    Level 38  
    To nie ten schemat. W tej spawarce, jak i w modelu KD837 (250A) w zasilaczu są tylko: 4 kondensatory po 470 mikro na 400V, 1 opornik do rozładowywania kondensatorów, mostek prostowniczy z radiatorem, 2 kondensatory 100nF/630V, przekaźnik 40A z cewką na 24V i opornik startowy (równolegle do styków przekaźnika) o wartości 150 ohm/15W. I to wszystko. Nie znalazłby się u kogoś schemat? W przetwornicy na płycie głównej 4 tranzystory IGBT typu FGH60N60SMD.

    Dodano po 35 [minuty]:

    blade_kera wrote:
    Nadal jednak interesują mnie elementy XS1 i S2
    Te "podejrzane " elementy to zworki, przynajmniej w modelu 250A bo z tego co widzę to ta sama płyta i zasilacz.
  • #10
    Tomek 35
    Level 15  
    Dokładnie taką spawarkę naprawiłem dzisiaj. Moją nazwali RIPPER IGBT-250N. Uszkodzony był mosfet 2SK3878 -( na zdjęciu oznaczony przez autora tematu czerwonym kółkiem), wlutowałem P6NK90ZFP. Ponadto uszkodzeniu uległ UC2845BN - wlutowałem UC3844A, R59-1k. R60-2,2 Z3- Z20. Uszkodzony był też rezystor mocy 150ohm/15W w układzie łagodnego ładowania elektrolitów znajdujący się na płytce głównego prostownika - wlutowałem 100ohm/10W. Elementy zmieniłem ze względu na szybką dostępność (miałem je na miejscu) i akceptowalność techniczną przez to urządzenie.