Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[LTE] Dobór soft/hardware do HG553

paradoksalny6 05 Jan 2016 11:39 2418 12
    paradoksalny6
    Level 7  
    Witam
    Planuję zainstalować sobie LTE od Play. Do najbliższego nadajnika mam 2,5 km w linii prostej bez znaczących przeszkód terenowych - nadajnik oraz dom znajdują się na lekkich podwyższeniach względem terenu pomiędzy.
    Czy taka odległość umożliwia komfortowe użytkowanie Lte ( tzn. takie bez zrywania połączenia)?
    Czy oprogramowanie OpenWrt z nakładką LuCI do routera Huawei Hg553 umożliwia konfigurację połączenia - wymuszenie tylko Lte? (ewentualnie jaki soft będzie odpowiedni?)
    Jaki dodatkowy sprzęt (modem i antenę) najlepiej kupić w tym przypadku przy takim routerze?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    matek451
    Level 43  
    Do LTE z Play kup modem E3372s-153 HiLink. Przy 2,5 km od BTS-a możliwe że będzie konieczna antena Dual LTE 1800MHz. Ale to po testach LTE Play na modemie. Ten modem w wersji HiLink współpracuje z programem LTEWatchH pozwalającym monitorować parametry sygnału LTE( pokazuje też Global Cell ID BTS-a i pozwala wymuszać częstotliwości LTE, w Play niekiedy działa LTE1800 i LTE2100) http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Koszt anteny 160-200 zł za Cybertecha lub Sorensena. Na HG553 zainstaluj http://dl.eko.one.pl/luci/chaos_calmer/brcm63...15.05-brcm63xx-generic-HG553-squashfs-cfe.bin Konfiguracja z E3372s-153 HiLink jest łatwa.
    paradoksalny6
    Level 7  
    Wgrałem zaproponowaną przez Ciebie aktualizację, jednak nadal w panelu ustawień routera w komórce typ serwisu nie ma do wyboru LTE (jest jedynie: UMTS/GPRS, Tylko GPRS, Tylko UMTS, CDMA/EV-DO).
    Jakie ustawienie zatem będzie odpowiednie w moim przypadku?
    Czy potrzebne będą jakieś dodatkowe sterowniki modemu do wgrania do routera?
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Modem E3372s-153 jest widziany jako karta sieciowa. WAN konfiguruje się wybierając Interfejs WAN , protokół DHCP, i eth2. Nic nie potrzebujesz wgrywać. Połączenie internetowe i ustawienia sieci LTE ustawiasz na E3372HiLink po zalogowaniu na 192.168.8.1 . Modem jest zarządzany poprzez tą stronę.
    paradoksalny6
    Level 7  
    Oczywiście rozumiem, że w taki sposób modem jest widziany przy bezpośrednim podłączeniu do komputera.
    Jednakże bardziej chodziło mi o samą kwestię współpracy: modem - router. (i w związku z tym konkretnych ustawień na stronie konfiguracyjnej routera - między innymi niepokoi mnie że nie ma tam do wyboru w serwisie WAN ustawienia LTE, a jedynie te, które wypisałem wyżej. Dodatkowo wiem, że do mojego obecnego modemu e3131 należało doinstalować w routerze sterowniki i w związku z tym zastanawiam się czy w tym przypadku należy postąpić analogicznie).

Być może to co mówię nie ma jakiegokolwiek znaczenia i po prostu brak mi wiedzy, dlatego też proszę o dokładniejsze objaśnienie.
    Ewentualnie - jeżeli to możliwe - byłbym także wdzięczny za jakiś link do aukcji z odpowiednią wersją modemu e3372.

--
    Dodatkowo sprawdziłem na telefonie, że w niektórych miejscach w domu jest możliwość połączenia w ramach LTE - m.in koło obecnego umiejscowienia routera.
    matek451
    Level 43  
    Przecież ci napisałem, że HiLinka na routerze instalujesz jako WAN i połączenie kablowe DHCP i interfejs eth2. Tak instaluje się na OpenWRT wszystkie modemy z HiLink. W podanych obrazach CC z LUCI od Cezarego wszystko już jest i nic nie trzeba dogrywać. Modem E3372s-153 HiLink http://allegro.pl/modem-lte-huawei-e3372-s-153-hilink-kazda-siec-4g-i5885108072.html
    paradoksalny6
    Level 7  
    OK, po prostu dla mnie nie wszystko jest takie oczywiste ;)

^ Tak wygląda dodawanie w routerze nowego interfejsu. Jaki w moim przypadku należałoby wybrać protokół?

A i oczywiście dziękuję serdecznie za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi. :)
    paradoksalny6
    Level 7  
    Modem podłączony bez problemów. Tak wygląda odczyt z programu LTEWatch. Jaka antena (w miarę możliwości proszę także o link do sklepu/ aukcji) będzie wystarczająca żeby poprawić prędkość?
    paradoksalny6
    Level 7  
    I mam jeszcze dodatkowe pytanie - czy zerwania połączenia mogą być spowodowane nie tylko słabym zasięgiem, ale także brakiem odpowiedniego zasilania modemu ( przypominam - model e3372 wpięty bezpośrednio do routera hg5535) ?
    matek451
    Level 43  
    Ten router raczej nie miał problemów z zasilaniem modemu ale jak masz aktywnego huba to porównaj. Jak często zrywa połączenie LTE? Parametry sygnału nie takie złe. Ale jak chcesz i masz kasę możesz zainwestować w antenę Dual LTE1800MHz np. http://allegro.pl/antena-lte-4g-mimo-15dbi-modem-huawei-e3272-e3276-i4915168691.html
    paradoksalny6
    Level 7  
    Drobne (krótkie) zerwania zdarzają się co kilkanaście minut - zarówno przy ustawieniu LTE jak i HSDPA (którego zasięg jest znacznie lepszy)
    Być może jest jakiś problem z konfiguracją routera. Załączam więc log systemowy z LuCI. Czy wszystko tutaj jest w porządku.

http://pastebin.com/ZDNzu4mD (log systemowy z LuCI)