Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

gulson 17 Jan 2016 17:41 33882 51
Optex
 • #31
  jaszczur2016
  Level 9  
  #27
  Automatyczny podajnik napoju
  chodzi mi o coś co będzie miało mikro przełącznik,elektro zawór,przekaźnik.
  Będzie automatycznie nalewać picie do szklanki po postawieniu jej na podstawce.Można dodać jakiś czajnik i zrobić ekspres do soku na ciepło czy herbaty,mogło by po zmianie elektro zaworu na jakiś bardzo szeroki mogło by podawać sałatkę czy jakąś kukurydze,albo inny popcorn idealne na sylwestra imprezę czy do codziennego życia.
  Można to zrobić też arduino.
 • Optex
 • #32
  a_noob
  Level 23  
  #28.


  Monitoring żony i dziecka.

  Każdy miewa złe dni, ale jak mój zły dzień zgra się ze złym dniem dziecka, które płacze i nie chce spać, oraz ze złym dniem żony, która do tego wszystkiego walczy z tym płaczącym nie chcącym spać dzieckiem, to ja bym chciał żeby jakieś urządzenie mnie o tym poinformowało.

  Moduły badały ba stan psychofizyczny przez pomiar podstawowych parametrów funkcji życiowych (tętno, ciśnienie, temperatura, pot) i użycie odpowiedniego algorytmu aby odróżnić stan uniesienia od zmęczenia po ćwiczeniach/zabawie czy wpływu wina/czekolady.

  Dzięki takiej informacji mógłbym dłużej popracować albo iść do domu okrężną drogą. Aha i odrazu dodatkowe urządzenie, odpytywane przez to pierwsze w awaryjnej sytuacji: czy piwo jeszcze jest w lodówce... Oczywiście urządzenia "montowane" bez wiedzy obiektów badanych (biżuteria, misie) aby nie uległy celowemu zniszczeniu przy montażu.

  Zastrzeżenie!
  Wpis ma oczywiście żartobliwą formę, gdyż moja rodzina to istne anioły i jak już się zdenerwują to mają ku temu podstawy ;) Nie wspomnę nawet o karygodnym naruszeniu prywatności!
 • Optex
 • #33
  Michsl
  Level 1  
  #29
  Zdalnie sterowany czajnik.

  Tak wiem że to brzmi śmiesznie i może trochę takie jest, ale jestem z tych co wolą herbatę od kawy.

  potrzebne urządzenia to:

  Czajnik elektryczny
  płytka taka jak arduino
  moduł wi-fi do arduino
  przełącznik elektryczny
  smartfon
  jakiś case na urządzenie
  łączymy płytkę z modułem wi-fi i przełącznikiem który ma się znaleźć w/na czajniku
  Piszemy prosty program do łączenia się z bazą danych
  piszemy prostą web apkę na smartfona
  z telefonu wysyłamy zapytanie do bazy które odczyta następnie nasze arduino i uruchomi czajnik niedługo przed naszym powrotem do domu.
  w domu parzymy herbatkę i rozkoszujemy się pysznym napojem .
 • #34
  matti0010
  Level 11  
  #30
  Wielopunktowy bezprzewodowy pomiar różnych parametrów w domu wraz ze zdalnym sterowaniem.

  Istnieje wiele czujników jak DHT11, DS18B20, czujniki wilgotności gleby itd. Problemem są kable, wiec zbudowanie wielu czujników na małych płytkach PCB z modułem radiowym. W tym momencie dane zebrane przez czujnik są przetwarzane i wysyłane po radiu do jednego głównego układu zbierające wszystkie dane ze wszystkich czujników. Następnie wysyła to w świat dzięki sieci Internet, tak by użytkownik mógł je odczytać z serwera na którym zapisano zebrane dane.

  Obecnie skończyłem projekt czujnika przyokiennego mierzącego temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza, stan okna (czy jest otwarte, uchylone lub zamknięte), natężenie światła (gdyby np. zasłonięte było okno) i wilgotność gleby w 3 doniczkach. Następnie wszystko wysyła bezprzewodowo. W następnej kolejności dobuduję wiele czujników. Pojedynczych lub jak w tym przypadku wielokrotnych tworzących jedna wielką sieć.

  Schemat blokowy całego pomysłu:
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

  Potrzebne elementy:
  Raspberry Pi jako sterownik
  dużo, więcej, ile fabryka dała czujników :D
  moduły radiowe bądź połączenia kablowe

  Zdjęcie skończonego układu, który jest dopiero początkiem :D :
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania
  widoczne gniazda są dla czujników.
 • #35
  68mustang
  Level 10  
  #31 InteliGarden

  Cześć! Jako, iż wszelkie tematy dotyczące inteligentnego domu, stacji pogodowych, kontroli ogrzewania już były poruszane, pozwolę sobie przedstawić swój pomysł z dziedziny bardzo pokrewnej ale oryginalny. Jestem posiadaczem domu z ogrodem jednak mimo ogromnej radości jaką przynosi mi dbanie o niego ze względu na deficyt czasu postanowiłem wdrożyć system, który mnie nieco odciąży.

  Jestem w trakcie pracy nad robotem koszącym trawnik. Urządzenie wykonane jest z kosiarki samojezdnej spalinowej z rozrusznikiem elektrycznym. Koła kosiarki zostały zastąpione większymi i bardziej terenowymi oraz wyposażone w zwrotnice umożliwiające skręt sterowane silnikiem krokowym. Całość obsługuje Arduino Mega, sterownik steppera EasyDriver, moduł GPS, kompas, ultradźwiękowe czujniki odległości, transoptory odbiciowe, moduł WiFi, czujnik deszczu, opcjonalnie kamerę, garść diod, taśm itp. Silnik kosiarki jest spalinowy więc jedyne w co trzeba było ingerować to w starter oraz czujnik poziomu paliwa. Kosz wyposażony w czujnik informujący o poziomie jego wypełnienia oraz system opróżniania w określonym miejscu. Zasilanie pochodzi z akumulatora żelowego. Kosiarka parkuje w garażu i tam posiada stację ładowania. Wcześniej wykonałem już napęd bramy garażowej z silnika wycieraczek samochodowych ze złomowiska (podobny projekt był na elektrodzie jednak mój jest lepszy. Napęd przenoszony jest z silnika wyłącznie przez łańcuch skuty z kilku łańcuchów rowerowych, sterowany radiowo oraz przez internet np. ze smartfona. Działa bardzo płynnie i bezawaryjnie)

  Całość działa tak, że kosiarka ładuje akumulator w garażu na specjalnej stacji - zrobione są szyny ułatwiające jej trafienie na styki ponadto kosiarka wjeżdżając do garażu zachowuje się jak line follower (myślałem o ładowaniu indukcyjnym ale chyba nie wypaliłoby w przypadku takiego akumulatora. Można też rozważyć ładowanie panelami słonecznymi). Po otrzymaniu komendy przez internet, system otwiera bramę garażową, kosiarka wyjeżdża na trawnik i rozpoczyna pracę zgodnie z wybranym trybem.

  Dostępne są: tryb skoordynowany, chaotyczny i ręczny. Tryb skoordynowany wykorzystuje moduły GPS oraz kompas i porusza się po działce po zaprogramowanej trasie (tak, jak kosimy ręcznie równoległymi azymutami). Tryb chaotyczny jeździ po działce jak data po ekranie na wygaszaczu w Win98 tyle, że jeszcze bardziej randomowo. Tryb ręczny to nic innego jak kosiarka RC sterowana strzałkami przez internet - wymaga dopracowania i korzystania z kamery. Podczas pracy Arduino sprawdza poziom naładowania akumulatora, wypełnienie kosza, poziom paliwa. Parametry wyświetlane są w panelu sterowania (w przeglądarce internetowej) ale przede wszystkim reaguje na te parametry. Najwcześniej wypełnia się kosz. Wówczas kosiarka wysprzęgla, jedzie w róg działki i kipruje trawę z kosza przez klapę z tyłu ruszając lekko do przodu. Następnie wraca do zapamiętanego punktu i rozpoczyna dalszą pracę. Po spadku napięcia akumulatora, kosiarka jedzie pod garaż, upewnia się, że jest otwarty (za to odpowiada krańcówka w napędzie bramy) jeśli jest zamknięty to go otwiera przez wifi, wjeżdża po linii do stacji i się ładuje. Potem analogicznie wraca do pracy. W przypadku minimalnego poziomu paliwa po prostu jedzie do garażu i wysyła maila z prośbą o tankowanie. Podobnie jeśli wykryje deszcz. Każde koszenie zakończone jest również mailem ze szczegółowym raportem przebiegu pracy. Kosiarka jest całkowicie bezkolizyjna, nie ma opcji aby w coś wjechała.

  W przyszłości planuję rozbudowę systemu o nawadnianie trawnika. Jestem również w trakcie pracy nad odkurzaczem działającym podobnie jak opisany wyżej model kosiarki (jak Roomba itp.). Program odkurzacza działa bardzo dobrze jednak jeszcze pracuję nad samym wentylatorem i pojemnikiem oraz rozważam rozbudowę o system czyszczenia podłogi na mokro.
 • #36
  macko-777
  Level 15  
  #32 Inteligentna przydomowa skrzynka na listy

  Ogólnie, pomimo dużego zainteresowania techniką nie jestem zwolennikiem otaczania się elektroniką w całym swoim codziennym życiu i urządzenia IoT traktowałem zawsze raczej jako dodatkowy kłopot a nie pomoc. Jest jednak jeden pomysł na który wpadłem już dawno temu a który pewnie mocno umiliłby życie niejednemu mieszkańcowi domu jednorodzinnego. Chodzi o inteligentną przydomową skrzynkę na listy. Kiedyś nawet miałem zabrać się za realizację tego pomysłu, ale ciągle brakowało mi czasu. Przedstawiam więc Wam mój pomysł i jego założenia.

  1. Skąd taki pomysł?
  Mieszkam w domu jednorodzinnym w dużym mieście. Skrzynkę na listy zamontowaną mam w słupku ogrodzeniowym przy bramie, jest ona dość duża. Otwierając drzwiczki skrzynki, codziennie znajduję w niej kilkadziesiąt ulotek, gazetek reklamowych, kuponów i wiele innych tego typu śmieci. Wśród nich czasami znajdują się ważne listy, na przykład faktury od klientów, odpowiedzi na moje listy, rachunki lub awiza. Pół biedy jeśli wszystko leży w skrzynce, jednak często zdarzało mi się, że w skrzynce znajdował się ważny list a ulotkarze na siłę wpychali do niej swoje śmieci i po jakimś czasie, gdy nie zaglądałem do środka przez kilka dni, wszystko wypadało ze skrzynki. Zdarzało mi się, że przez to porozmaczały mi się na deszczu ważne dokumenty lub listy na które długo czekałem. Co ciekawe, tabliczka z napisem: „proszę nie wrzucać ofert handlowych” podziałała zupełnie inaczej niż miała i śmieci w skrzynce jest przez nią jeszcze więcej.


  2. Skrócony opis działania.
  Cały mechanizm miałby być wmurowany np. w słupek ogrodzeniowy lub zamknięty w ładnej obudowie i przytwierdzony do ogrodzenia domu. Urządzenie miałoby format kartki A4 o wysokości około 10 centymetrów + drugie 10 centymetrów jako magazyn listów. Przy drzwiczkach skrzynki od strony zewnętrznej (tam, gdzie wrzuca się listy) zamontowany byłby czujnik, po otwarciu drzwiczek i włożeniu czegoś do skrzynki, czujnik uruchamiałby urządzenie. W środku znajdowałaby się fotokomórka, która po wrzuceniu czegoś do skrzynki robiłaby zdjęcie temu przedmiotowi, oczywiście w środku zainstalowane byłoby oświetlenie led aby zdjęcie mogło być czytelne. Po zrobieniu zdjęcia odpowiedni algorytm w technologii OCR próbowałby znaleźć ciągi wyrazów znajdujące się na wrzuconej kartce. Po przekształceniu ich na czysty tekst algorytm analizowałby wyrazy i porównywałby ze wzorcami zapisanymi w pamięci. Jeśli ciąg wyrazów zawierałby znaczenie kwalifikujące daną przesyłkę jako śmieć uruchomiony zostanie transporter rolkowi i otworzą się tylne drzwiczki pod którymi podstawiony będzie worek na makulaturę – przesyłka trafia do śmieci. Jeśli na przesyłce zostanie zidentyfikowany tekst, wskazujący na to, że przesyłka może być pożyteczna, będzie ona transportowana do pojemnika na listy. Za pomocą technologii OCR algorytm będzie próbował zidentyfikować nadawcę lub rozpoznać awizo. Po rozpoznaniu algorytm wyśle mi maila na smartfona z informacją o nowym liście i o jego nadawcy, lub o awizo, dzięki czemu będę mógł od razu pojechać z pracy na pocztę i odebrać przesyłkę. Wiele przesyłek jest poskładane w rulony, pozginane na pół itp., stąd potrzeba zrobić dobrą i logiczną bazę materiałów jednoznacznie niechcianych. Mechanizm rolkowy miałby możliwość odwrócenia przesyłki na drugą stronę. Chciałbym jeszcze zaimplementować funkcję zwrotną do algorytmu, która za jednym zamachem wysłałaby nam całą listę przesyłek z np. ostatniego miesiąca. To byłoby przydatne w przypadku długich wyjazdów, np. miesięczne wczasy, nie odbieramy pojedyńczych maili, ale co jakiś czas możemy pobrać listę przesyłek.  3. Przykłady działania.

  PRZYKŁAD 1:

  Do skrzynki trafia zrolowana gazetka reklamowa. Algorytm OCR znajduje tylko następujące ciągi znaków:

  „...... aparat fotograficzny......promocja.....”
  „.......smatfon...ekran 5”...android...tanio....”

  Algorytm porównuje znalezione ciągi znaków i w bazie danych na „czarnej liście” znajduje wyrazy: aparat, smartfon, promocja i android. Następuje wyrzucenie przesyłki ze skrzynki do śmieci.

  PRZYKŁAD 2:

  Do skrzynki trafia list z fakturą od klienta, lecz ląduje stoną z adresem do dołu. Fotokomórka robi zdjęcie, lecz OCR nie wykrywa żadnego wyrazu. Mechanizm rolkowy odwraca przesyłkę, fotokomórka robi następne zdjęcie. OCR znjduje ciąg wyrazów:

  „Firma Krzak ul. Jawna 1, Warszawa”
  „Sz. P. Jan Iksiński ul. Niejawna 1, Warszawa”

  Algorytm kwalifikuję przesyłkę jako przydatną, mechanizm wrzuca ją do magazynku na listy a algorytm wysyła maila do mnie, że dostałem list od firmy Krzak.

  PRZYKŁAD 3:

  Nie ma mnie w domu, listonosz nie może mi zostawić listu poleconego lub paczki i wrzuca do skrzynki awizo. Algorytm skanuje karteczkę i natrafia na słowo: „awizo”. Od razu wrzuca przesyłkę do pojemnika pożytecznych a mi wysyła maila z informacją o awizo, dzięki czemu wracając do domu z pracy mogę się zatrzymać po drodze na poczcie i odebrać przesyłkę.


  4. Potrzebne elementy.
  Wbrew pozorom wykonanie takiej skrzynki nie byłoby dorgie. Jako procesor i system wykorzystałbym jakiś starszy smartfon działający na androidzie, mający połączenie 3G lub WiFi. Android ma już nawet gotowe algorytmy do obsługi OCR. Wystarczyłoby napisać aplikację do obsługi skrzynki wg. założeń opisanych powyżej. Nawet aparat tego smartfonu mógłby służyć jako opisana powyżej fotokomórka. Jeśli aparat telefonu miałby jednak zbyt wąski kąt widzenia zastosowałbym mechanizm skanera wyjęty ze starego skanera typu flatbed. Mechanizm rolkowy do obracania i przesuwania listów/przesyłek wykonałbym z części od starej kserokopiarki, starych drukarek i faksów. Co do zasilania to wykonałbym prosty zasilacz do obsługi rolek i oświetlenia a płytka smartfonu zasilana byłaby zwykłym zasilaczem 5V. Obudowa musiałaby być odporna na wilgoć, więc trzeba by było ją zabezpieczyć odpowiednimi uszczelkami lub silikonami.

  I to na tyle. Myślę, że takie rozwiązanie pomogłoby niejednej osobie, która męczy się z problemem ulotek reklamowych lub wyjeżdża często i zastanawia się jakie ważne listy dotarły pod jej nieobecność do domu.

  Pozdrawiam.
 • #37
  cobra000cobra
  Level 1  
  #33
  Po krótce:
  Paintball w terenie.
  Skoorelowane IoT sterujące konstelacją dronów z kamerami, drony podążające za graczami (każdy dron za swoim) w trybie TPS (third-person shooter), gracze z goglach VR na oczach z obrazem z kamery, wszystko z transmisją z każdej kamery do zintegrowanego środowiska umożliwiającego przełączanie się między widokami dla widza zewnętrznego na serwerze zewnętrznym (perspektywa wyeliminowanego gracza w CS lub COD).

  Poza wątkiem:
  Co do całego IoT, dla elektrodziarskich majsterkowiczów polecam zamiennik RPi w postaci Asus EEE 701 lub Asus EEE 4g lub EEE 2g i podobnych (koszt od 50 do 200pln, ja znalazłem za 50pln na allegro!), idealna baza do sterowania, wystarczy umiejętnie dołożyć arduino nano jako GPIO. Zalety? MASAAAA
  Komputerek na jednej płytce głównej (ssd leży na płycie, w niektórych wersjach także kostka ramu), dokładamy arduino nano i mamy sterowane po UART porty GPIO - jak RPi;
  Zasilanie 9,5V, pobór przy normalnej pracy około 10W, możliwe, że mniej.
  Dostajemy 7" lcd gotowy do pracy z linuxem (dla RPi to koszt dodatkowy około 160pln) - wystarczy dopisać aplikację okienkową na linuxie i jest moc;
  Dużo portów USB - także jeden wewnętrzny (kamerka internetowa jest na USB - typowy pinout)
  Właśnie jestem w trakcie gromadzenia pomysłów na Asusowe IoT, planowania mechaniki (oryginalna obudowa wypada) itp. jednak zimowe lenistwo nie pomaga.

  Pozdrawiam.
 • #38
  dondu
  Moderator on vacation ...
  #34 Kontrola rodzicielska (i nie tylko :) ) kierowców

  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania


  Zacznę od cytatu:

  Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego wrote:
  Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata uczestniczą w niemal co trzecim wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym.
  Brawura, jazda po alkoholu i brak doświadczenia sprawiają, iż stanowią oni grupę podwyższonego ryzyka.
  ...
  Młodzi ludzie powodują wypadki dwa razy częściej od osób doświadczonych za kierownicą ...
  ...
  najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest:
  - nadmierna prędkość,
  ...
  - utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami
  - oraz manewry.


  Źródło: ttp://www.motofakty.pl/artykul/mlodzi-kierowcy-wciaz-powoduja-duza-liczbe-wypadkow.html


  Tak było, jest i będzie ... a może już nie będzie? :)

  Powstają przeróżne systemy kontroli rodzicielskiej montowane fabrycznie w niektórych samochodach. Niektóre z nich ograniczają parametry samochodu, np. prędkość maksymalną. Niestety w niektórych przypadkach może to być niebezpieczne, np. w czasie wyprzedzania.

  Dlatego moja propozycja idzie w innym kierunku: Nie ograniczajmy parametrów auta, tylko kontrolujmy po fakcie.

  Co więcej - my dorośli kontrolujmy także siebie :)


  Szczegóły:

  Moduł ESP8266 wraz z dodatkowym mikrokontrolerem (lub bez o ile damy radę zmieścić program w ESP8266) podłączony do gniazda magistrali danych zbiera dane:
  - czas,
  - obroty silnika,
  - szybkość zmiany biegów,
  - prędkości,
  - przyspieszenia,
  - gwałtowne manewry,
  - czy włączone są światła,
  - czy używa kierunkowskazów,
  - itp.

  i przy okazji nieco statystyki:
  - zużycie paliwa,
  - kilometry,
  - temperatura,

  Dopełnieniem mogłyby być moduły:
  - GPS by na mapie przedstawiać trasę,
  - akcelerometr i żyroskop, by sprawdzać, czy nie za bardzo szaleje wykonując gwałtowne manewry,
  - GSM jeśli moduł miałby przesyłać dane w trakcie jazdy,
  - itp.

  Rola modułu ESP8266

  1. Przed wszystkim po przyjechaniu do domu i odstawieniu samochodu do garażu przekazanie danych do serwera (online) lub programu zainstalowanego na komputerze, czy smartfonie.

  2. Przy ograniczonych wersjach programu, moduł ESP8266 nie potrzebowałby dodatkowego mikrokontrolera, ale być może zewnętrzną pamięć danych musiałby obsługiwać.


  Program, aplikacja funkcje

  Mając zebrane dane można zestawiać je i prezentować w dowolny sposób mając na celu przede wszystkim weryfikację sposobu jazdy pod kątem bezpieczeństwa.

  Cokolwiek więc może świadczyć o tym i można to wyciągnąć z zebranych danych powinno być prezentowane w sposób przyjazny i zrozumiały, wraz z mapą trasy (jeśli moduł GPS byłby dołączony).


  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania  Koszty

  Zakładając hobbystyczne podejście do projektu, koszty takiego rozwiązania są znikome.
  W przypadku produkcji koszty oczywiście będą konkretne, ale bliższe kilkuset złotych niż kilku tysięcy (zakładając oczywiście odpowiednio rozsądny wolumen sprzedaży).  Podsumowanie

  Oczywiście nic nie zastąpi rozsądku, a niestety przychodzi on często z wiekiem, o czym dobrze wiemy pamiętając swoje młode lata. Ale warto tego typu systemy tworzyć, bo kochamy dzieci :)
 • #39
  gabik001
  Level 37  
  #35
  Bluetooth/wifi do interkomu domofonowego
  Założenia
  Budowa / modyfikacja domofonu i powiązania go z domowym centralnym komputerem sterującym (w trakcie realizacji) z możliwością podłączenia do globalnej sieci i smartfona.
  Pomysł
  Jestem w trakcie realizacji centralnego komputera domowego (mieszkam w mieszkaniu 120m2 więc nie taki bardzo rozbudowany) który będzie sterował wieloma sprzętami (nagłośnienie, oświetlenie, nawiew, ogrzewanie/ochładzanie monitoring poboru prądu itp). Wymyśliłem żeby do tego komputera jakoś zaprząc domofon (jest to integralna część domofonu w budynku w którego skład wchodzi centrala i 40 interkomów) a konkretnie moduł BT/wifi dzięki któremu można by komunikować się / otwierać drzwi główne za pomocą zdalnego komputera lub smartfona (poza oczywiście interkomem).
  Myślałem i budowie centralki od podstaw (istniejąca jest bardzo prosta) na badzie Atmegi z wyświetlaczem i panelem dotykowym.
  Realizacja
  Projekt spoczął na tym że pozostanę przy istniejącym intercomie i zaimplementuję mu moduł BT (RX/TX) do komunikacji głosowej i na razie jestem w martwym punkcie jeżeli chodzi o otwieranie (nadajnik FM uruchamiany centralnym komputerem lub wysłanie tonu np. 1200Hz poprzez BT). Oczywiście wszelkie sprawy bezpieczeństwa mam na uwadze (zabezpieczenie przed niepowołanym otwarciem z innego smartfona/komputera).
  Cały proces otwarcia czy komunikacji z zewnątrz (smartfon/ inny komputer) przechodzi i tak przez domowy komputer centralny.
  Wnioski
  Widziałem gotowe zestawy video-domofonowe z możliwością dołączenia smartfona ale mi to nie odpowiada bo nie mam jak tego zaimplementować do istniejącej sieci blokowej. W wolnych chwilach myślę jak to łatwo rozwiązać żeby uzyskać zamierzony efekt. Na razie to jest projekt który będę realizował po zakończeniu budowy centralnego komputera.
 • #40
  Freddy
  Level 43  
  #36

  Inteligentny dom

  Marzy mi sie inteligentny i skomputeryzowany dom.
  W zasadzie mógłby to być samozarządzający się dom, który kontroluje wszystko, ale wtedy za bardzo byśmy się rozleniwili.
  Część instalacji jest już wykonana i działa jako bogata stacja pogodowa.

  Założenia:
  -kontrola temperatury zewnętrznej
  -kontrola ciśnienia atmosferycznego
  -kontrola wilgotności powietrza na zewnątrz i wewnątrz
  -kontrola wielkości opadów
  -kontrola temperatury wewnętrznej
  -kontrola temperatury wody dostarczanej
  -kontrola temperatury ciepłej wody
  -kontrola żaluzji
  -kontrola oświetlenia
  -kontrola instalacji alarmowej
  -kontrola instalacji elektrycznej
  -zegar czasu rzeczywistego w pomieszczeniach, synchronizowany jednym głównym zegarem DCF
  -oświetlenie w pomieszczeniach krótko używanych (np. korytarz, toaleta) sterowane czujnikami ruchu
  -awaryjne oświetlenie na wypadek przerwie w dostawie prądu

  Wykonanie:
  Wszelkie czujniki sprzężone za pomocą modułów ESP ze swego rodzaju domową siecią globalna.
  Część instalacji stacji pogodowej jest już wykonana i pracuje.

  Jako czujniki opadów i prędkości wiatru zostały wykorzystane czujniki ze starej Conradowskiej stacji pogodowej, (chyba WS1000)

  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

  ob. 1 to fabryczny czujnik wielkości opadów,
  ob. 3 to fabryczny czujnik prędkość i kierunek wiatru
  ob. 2 zawiera czujniki SHT11 i MPX6115.
  Jako "wzorzec" czasu wykonany jest odbiornik DCF na układzie U4224.

  W tej chwili czujniki połączone są za pomocą pary modułów HopeRF RF12. Tak zostało zbudowane lata temu i do dzis pracuje.
  Cała stacja oparta na stacji pogodowej wykonanej przez Trexis i publikowanej kiedyś w internecie. Niestety projekt nie jest już rozwijany, a szkoda, bo był bardzo fajny i przyszłościowy. Oprogramowanie napisane w Bascomie i wykorzystujące ATMega32 w nadajniku, oraz ATMega32 i ATMega644 w części odbiorczej.
  Do wyświetlania służy wyświetlacz graficznym 240*128 oparty na T6963.
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania
  Autor wykonał potem nowszą wersję na LCD320x240 z touch panelem, lecz ja tego nie zmieniałem. Posiadam, obie wersje oprogramowania.

  Dodatkowo do obsługi danych ze stacji pogodowej używany może być program na PC.
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

  Kontrola temperatury w tej chwili jest dokonywana za pomocą DS18B20, ale planuję zmiany na termopary.
  Kontrola instalacji elektrycznej za pomocą przekładników prądowych i układu w stylu AD7880 lub też bardziej specjalizowanego 71M6541.
  Kontrola oświetlenia za pomocą inteligentnych ściemniaczy, może sterowanych za pomocą DMX.

  Do sterowania rolet w tej chwili wykorzystywane są stare fabryczne zwijacze Conrada - podobne do tych jak na zdjęciu poniżej.
  Dlaczego takie, bo przy awarii zasilania można ręcznie, a poza tym takie mam, działają i są proste w budowie.
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

  W pomieszczeniach rzadziej używanych, (krótkotrwale) oświetlenie włączane przez czujniki ruchu. Jest to wygodne i oszczędne.
  Zasilanie awaryjne oświetlenia w razie zaniku prądu, co się niestety zdarza, zrealizowane na zasadzie skromniejszego światła zasilanego bateryjnie.
  Całe oświetlenie jest w tej chwili zrealizowane na LED.

  Całość układu będzie sukcesywnie przerabiana z wykorzystaniem modułów ESP8266. W następnej kolejności pewnie będzie aplikacja do napisania za pomocą MIT AppInventor 2.
 • #41
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  #37.
  Mały robot z kamerą jako dozorca domu podczas nieobecności
  Sterowany przez smartfona albo przeglądarkę na komputerze.
  Mieliście czasem tak, że po wyjściu z domu trzeba było się wrócić żeby tylko coś "pstryknąć"?
  Albo będąc na wyjeździe chcieliście zerknąć czy w domu wszystko OK?

  Przykład z mojego życia wzięty: Kilkudniowy wypad w góry, a po powrocie zamrażarka zarośnięta szronem. Okazało się, że drzwiczki były niedomknięte. Na tyle, że nie rzuciło mi się w oczy ale wystarczająco, żeby na przemian się rozmrażało i zamrażało ze świeżym (letnim, wilgotnym) powietrzem.
  "Obchód" domu takim robotem z kamerą na pewno by to ujawnił.

  Wymagania?
  Sterowanie i podgląd na żywo przez smartfon lub przeglądarkę www na komputerze.
  Dość spory, żeby nie miał problemu z poruszaniem, aby dywan nie był szczytem nie do zdobycia.
  Kamera koniecznie z doświetlaczem podczerwieni.
  Stacja ładowania z prostym i niezawodnym dokowaniem najazdowym. Wersja "delux" mogłaby samoczynnie wracać do stacji, gdy poziom baterii jest niski.
  Manipulator wystarczający do poruszenia niewielkich przedmiotów. Wersja "delux" na tyle silna, żeby była w stanie nawet odłączyć wtyczkę z gniazdka w ścianie.
  Dostęp zabezpieczony hasłem.
  Dla całkowitej pewności prywatności uzależnić działanie od systemu alarmowego. Gdy czuwa to stacja dokująca zwalnia zaczep i robot może ruszyć. Parkowanie w stacji dokującej kamerą w stronę ściany.
  Warto rozważyć głośnik i mikrofon w wersji dla dozoru zwierzaków.

  Poglądowe zdjęcie (nie moje):
  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania
 • #42
  Duch__
  Level 31  
  #38.

  Problem:

  Moduł ETHM do centrali firmy SATEL Integra kosztuje ponad 500zł.

  Można wykonać samemu taki moduł jak np. ja w tym poście Konwerter RS232 -> WiFi do obsługi centrali SATEL INTEGRA i nie tylko
  za ułamek tej kwoty.

  Podobne moduły tyle że przewodowe zrealizowałem na modułach TIBBO i WIZNET.

  Problem:
  Zegarek spieszy / spóźnia się

  Za pomocą ESP8266 można synchronizować zegar w naszym układzie.

  Problem:
  Chcemy prezentować wyniki pomiarów naszego urządzenia w internecie.

  Można wysyłać wyniki np. na THINGSPEAK z połączenia np. AVR + ESP8266, lub bezpośrednio z samego ESP8266.

  Kiedyś potrzebowałem przeanalizować zużycie prądu przez moje mieszkanie w czasie kiedy mnie nie ma w domu. Rozwiązaniem był licznik impulsów na ESP8266 i Thingspeak zliczający mignięcia diody w liczniku energii elektrycznej w odstępach 60 sekund. Z przerażeniem oglądałem wyniki w internecie kiedy zorientowałem się że mieszkanie "zjada" ponad 150Wh. Obecnie zszedłem do 60Wh.

  Innym rozwiązaniem jest bezprzewodowa stacja meteo zasilana z panela słonecznego i akumulatora 18650. Sercem jest Arduino Pro Mini z softem napisanym w Bascomie. Co 10min procesor budzi się do życia, dokonuje pomiaru parametrów środowiskowych, wysyła dane na THINGSPEAK i idzie dalej lulu.
  Pobór prądu z linią CHPD w stanie niskim i świecącym LEDem wynosi 600uA. W czasie pracy czyli około 10sek pobór pradu wynosi 30-60mA. Panel słoneczny dostarcza do 90mA. Aktualne wyniki pomiarów warunków atmosferycznych można śledzić na stronie Duchftp.za.pl
 • #43
  matrzowoli
  Level 2  
  #39.
  Robot który badałby stan roślin czy potrzebują wody przez badanie wilgotności gleby , badałby temperaturę w szklarni przez co my będąć w innym miejscu dostawalibyśmy informacje na bierząco a sam robot byłby w stanie uruchamiać nawodnienie czy wentylację (załączane by były dzięki jakimś elektro zaworom) czy kontrolować ilość wody i jedzenia naszego psa,kota albo nawet kur.
  Myślę że można by wykorzystać do tego arduino,moduł wi-fi i pokombinować z testerami wilgotności. W razie awarii wszystko było by archiwizowane . Szczególnie przydatne przy tym gdy zajmujemy się małą gospodarką a chcemy zrobić jakiś wypad gdzieś dalej .
 • #44
  User removed account
  Level 1  
 • #45
  bodzio_stawski
  Level 10  
  #42

  Projekt urządzenia gromadzącego energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, zamkniętego w konstrukcji w postaci przyczepki rowerowej i zasilające rower elektryczny lub zwykły (silnik, elementy kontroli jazdy oraz oświetlenie).

  1. Założenia

  Dla uproszczenia przyjąłem statystycznego Jana Kowalskiego o długości nogi równej 100 cm oraz wysokości 201 cm, a za modelowy pojazd przyjąłem historyczny już Romet "Wars" z 1972 roku.

  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania

  Zgodnie z zapisem obowiązującym w polskim prawie o ruchu drogowym, aby zaprojektowana przyczepa solarna wraz z rowerem nie przekroczyła 4 m łącznej długości, zakładam długość samej naczepy na (185 + 18,5) cm.

  2. Realizacja
  "sercem" budowanej przyczepki rowerowej byłby panel fotowoltaiczny. Model: SCR-3680 (36V 80W) uznałem za najbardziej sensowny dla zasilania całego zespołu pojazdów. Dla potrzeb zwykłego roweru (zakładając, że byłby to po prostu dotychczas posiadany model z garażu, a nie "nowy - prosto ze sklepu", wymagania napięciowe, a zarazem wymóg co do wyboru panelu słonecznego można by było obniżyć). Gdyby jednak zamienić wysłużonego "Warsa" na np. model "Orkan" z roku 2011, to ten panel, wraz z odpowiednim akumulatorem o pojemności 10 Ah (jako częścią nadwozia, zamontowanym pod modułem) zaspokoiłby wymagania silnika pojazdu.

  3. Problemy
  W naszym kraju (podobnie jak w Niemczech) występuje klimat, w którym zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię słoneczną okazuje się dla nas bardzo oszczędne. Jednak wciąż należy liczyć się istniejącymi problemami w uzyskiwaniu dostatecznej wydajności takich systemów. Dlatego w przypadku przedstawionej przyczepki, odpowiednie gospodarowanie gromadzoną energią oraz dostosowywaniem się do aktualnych warunków pogodowych zapewniłby system sprzężony z urządzeniem, komunikujący się z siecią internetową i pobierający informację o aktualnym stanie pogody. Taki system informowałby na bieżąco rowerzystę o wyliczeniach stosunku aktualnego nasłonecznienia, stanu naładowania akumulatora oraz innych, pomocniczych parametrach (takich jak biomet, czy chociażby o średniej prędkości jazdy - na silniku oraz bez jego udziału). Na tej podstawie użytkownik uzyskiwałby wskazówkę, czy w najbliższej perspektywie otrzyma dostateczną ilość energii ze słońca, czy z uwagi na zachmurzenie (a więc zmniejszenie spektrum promieniowania słonecznego) oraz niski stan naładowania akumulatora powinien zacząć oszczędzać siły (co po bieżących pomiarach prędkości bez udziału silnika powinien zweryfikować system - czy stosował się do dotychczasowych zaleceń, czy nie). Z czysto technicznych przyczyn powinien się w konstrukcji znaleźć również moduł czujnika opadów deszczu (aby powiadomić użytkownika, by ograniczył zbytnie obnażanie swojej wysublimowanej konstrukcji przed otoczeniem).

  4. Podsumowanie
  Cały sens istnienia konstrukcji tuż za ogonem rowerzysty widziałbym z następujących powodów: Dla użytkownika roweru elektrycznego system ten byłby swego rodzaju "power bankiem" na wypadek potrzeby użycia silnika do dalszej jazdy, który w dodatku reagowałby na zmiany pogodowe, niski stan akumulatora, bądź też porę dnia (automatycznie zapalenie lampy z tyłu). W przypadku tradycyjnego roweru, wymagania sprzętowe byłyby mniejsze, a więc zmniejszyłyby się gabaryty - więc miejsca na wzięcie dodatkowego bagażu byłoby jeszcze więcej niż w pierwszym przypadku. Rozmach całego przedsięwzięcia byłby tak czy inaczej dość spory, co musiałoby też odbić się na kosztach realizacji projektu - co jest z pewnością pierwszym, i pewnie niejedynym minusem tego pomysłu.
 • #46
  adikbo
  Level 26  
  #43 - Gdzie są moje klucze???

  Założenia: Zestaw niedrogich w produkcji oraz niewielkich urządzeń w formie przyklejanej lub przypinanej, będących jednocześnie nadajnikiem i odbiornikiem WiFi/Bluetooth. Idea polega na zastosowaniu w domu lub innym miejscu instalacji dwóch lub więcej AP WiFi i podawaniu pozycji poszczególnych sensorów za pomocą triangulacji. Idea nie jest nowa, natomiast wszystkie dotychczasowe projekty tego typu polegały na zastosowaniu pojedynczego modułu transmisji Blueetoot i odgrywaniu melodyjki czy innym sposobie zwrócenia na siebie uwagi. W tym projekcie otrzymujemy od razu informację typu szukaj na kanapie patrząc na mapę naszego mieszkania.

  Działanie: W połączeniu z oprogramowaniem na serwerze ustalającym pozycję na podstawie otrzymanych od sensorów informacji otrzymujemy mapę z rozmieszczeniem naszych czujników. Nie musimy również sami stawiać kilku AP - możemy wykorzystać pomiar mocy sygnału nie naszych AP. Wystarczy nam jeden AP lub nawet serwer z WiFi który będzie otrzymywał od czujników informację o mocy sygnału poszczególnych SSID.

  Budowa: Potrzebny będzie mikroprocesor z niewielkim poborem prądu oraz modułem WiFi/Bluetooth o jak najmniejszych wymiarach i najmniejszym poborze prądu.. Zasilanie modułów można oprzeć o akumulator li-ion (200mAh) oraz doładowywać z panelu słonecznego czy innego odnawialnego źródła prądu. Urządzenia nie muszą pracować ciągle i z pełną mocą. Raczej powinny wzbudzać się co kilkanaście minut a swoją pozycję raportować np po ustaniu ruchu.
  Temat oszczędzania energii to osobna sprawa ale czujniki powinny wytrzymywać bez ładowania/wymiany zasilania minimum rok.
 • #47
  valdek737
  Level 7  
  #43 Eagle Eye

  1. Czym jest Eagle Eye?

  Eagle Eye to moja koncepcja dynamicznego monitorowania otoczenia domu.

  2. Na czym polega pomysł?

  System Eagle Eye to duży dron wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę. Może to być kamera z mocnym źródłem podczerwieni lub kamera termowizyjna. Dron posiada swoją zadaszoną stację bazową, gdzie się ładuje. Ponadto na dachu zamontowany jest wiatromierz. Okolica domu uzbrojona będzie w rozproszony system fotokomórek oraz mikrofonów. System po wykryciu aktywności ruchowej bądź dźwiękowej analizuje otrzymane dane i podejmuje decyzję czy warto sprawdzić co się dzieje. Jeśli aktywność jest nietypowa lub podejrzana (krzyki, piłowanie, wybuch...) system sprawdza możliwość wykonania operacji zwiadowczej poprzez odczyt prędkości wiatru. Jeśli warunki pozwalają na lot, dron startuje i leci w okolicę, z której odebrany był sygnał. Równocześnie system informuje nas SMSowo o zaistniałej sytuacji i pozwala nam przerwać akcję lub przejść na sterowanie ręczne przez aplikację. Jeśli dron jest wyposażony w kamerę termowizyjną i wykryje ona obecność źródła ciepła odpowiadającego człowiekowi i znajdującego się na naszym terenie lub zbyt blisko, dron przez głośniki odtwarza nakaz opuszczenia terenu itp. migając diodami i nagrywając wszystko na dysk sieciowy oraz streamując na serwer w w w . Dron o wszystkim nas informuje podając priorytet więc możemy oglądać ważniejsze akcje i jeśli zauważymy coś niepokojącego sami wzywamy ochronę lub odpowiednie służby.

  3. Jakie wyposażenie elektroniczne jest potrzebne?

  - sieć fotokomórek i mikrofonów z modułami ESP8266 podłączonymi do sieci WiFi
  - sieć wzmacniaczy zasięgu WiFi na całym terenie
  - wiatromierz
  - stacja bazowa na Raspberry Pi z ładowaniem oraz zaczepami mocującymi dron posiadająca dostęp do sieci WiFi, ethernet oraz moduł GSM.
  - Dron na Ardupilot lub Raspberry pi zero wyposażony w mocne silniki bezszczotkowe, kamerę HD (różne opcje: IR, termo), głośnik, WiFi, GPS, kompas, akcelerometr, wysokościomierz, ultradźwiękowe czujniki odległości.

  4. Jakie utrudnienia trzeba pokonać?

  - dron musi mieć na tyle mocne silniki, wirniki nośne oraz zasilanie żeby poradzić sobie z udźwignięciem całego sprzętu, podjęcie działania i powrót do bazy (nie powinno to trwać długo).
  - trzeba zapewnić dobry zasięg sieci WiFi na obszarze działań.
  - należy dokładnie zmapować przestrzeń.

  5. Czy nie prościej założyć kamery we wszystkich miejscach gdzie są czujki?

  Prościej, ale dla miny osoby, którą dron poinformuje o naruszeniu terenu warto skomplikować sobie życie :)


  Dziękuję za uwagę. Wiem, że konstrukcja takiego systemu nie będzie łatwa ale zamierzam to kiedyś zrobić. Na pewno podzielę się efektami. Jeśli ktoś ma ciekawe sugestie będę wdzięczny za informację w dziale z dyskusjami.

  Pozdrawiam :)

  Konkurs: Pomysł na urządzenie IoT ułatwiające codzienne życie - Dron do wygrania
 • #48
  kuppanmisia
  Level 10  
  #44 System "inteligentnego" powietrza w domu.

  Sterowanie rekuperacją w domu jednorodzinnym czyli dbanie o jakość powietrza w domu.

  Głowa układu:
  - Raspberry Pi;

  Elementy wykonawcze:
  - Rekuperator dwu biegowy (model dowolny, kwestia aby posiadał sterowanie Bieg I/Bieg II za pomocą styków);
  - Siłownik na obiegu otoczenie-wymiennik (zazwyczaj sterowanie 230VAC - bez napięcia wraca do podstawowej pozycji (np. otoczenie), zaś po podaniu napięcia przechodzi do pozycji drugiej (np. wymiennik);
  - Czujniki wewnętrzne MQ-135 + DHT11 + ESP8266; MQ-135 wykrywa: CO2, opary alkoholu - przydatny przy grubych imprezach, gdzie leją się hektolitry alkoholu, itp.; DHT11 czujnik temperatury oraz wilgotności; opcje zasilania - bateryjny, bądź poprzez odpowiednio przygotowany zasilacz;
  - Czujnik temperatury zewnętrznej DS18B20 + ESP8266, w hermetycznej puszce na elewacji budynku, umieszczony miejscu niedostępnym dla promieni słonecznych;
  - Czujnik temperatury w obiegu otoczenie-wymiennik, DS18B20 wprowadzony do wymiennika na odpowiednią głębokość + ESP8266;


  Zabezpieczenie Raspberry Pi w razie jak się zawiesi:
  Do wyprowadzeń RUN przylutowane dwa goldpiny spięte przez przekaźnik z atmega8; na Malince prosta pętla zmieniająca stan jednego z GPIO (prosty program na mruganie diodą), na atmega8 program, który po wykryciu braku zmiany stanu przez ostatnie 30sek, wyzwala przekaźnik powodując reset Maliny.

  Rekuperator:
  Webserver na ESP8266 + prosty układ załączania przekaźnika dla załączenia drugiego biegu rekuperatora.

  Siłownik na obiegu otoczenie-wymiennik:
  Tak samo jak rekuperator.

  Czujniki wew., czujnik zew. oraz czujnik temp. w obiegu otoczenie-wymiennik:
  Webserver na ESP8266 i wystawione wartości czujników.


  Zasada działania:

  Wszystkie dane ściągane są bezprzewodowo przez Raspberry Pi i wyświetlane przez przeglądarkę możliwość dostosowania temperatury do swoich potrzeb (patrz niżej), oraz pomiar temperatury i jakości powietrza w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Zabezpieczenie czujników przy utracie sygnału WiFi - ping na czujniki oraz dodatkowo alarm przy braku połączenia.

  Sterowanie obiegiem wymiany powietrza LATO (otoczenie-wymiennik):
  - Zależnie od wartości temperatury w wymienniku oraz zewnętrznej, załączenie obiegu wymiennik w celu schłodzenia powietrza lub załączenie obiegu otoczenie w celu dogrzania powietrza w budynku (albo odwrotnie: dogrzanie=wymiennik, schłodzenie otoczenie - uzależnione od aktualnej temperatury zew.)
  Sterowanie obiegiem wymiany powietrza ZIMA (otoczenie-wymiennik):
  - Po wykryciu za małej wilgotności powietrza następuje załączenie obiegu otoczenie;

  Jakość powietrza:
  -Po wykryciu za dużego stężenia CO2 lub wilgotności - np. kuchnia, łazienka, sypialnia - załączenie drugiego biegu rekuperatora oraz opcjonalnie obiegu otoczenie;

  Pozdrawiam.
 • #49
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  #45 BlueCheckLock. Czujnik zamknięcia drzwi na klucz ze zdalnym odczytem i inteligentnym powiadomieniem

  czyli Internet rzeczy... miniaturowych.

  Masz tak czasem jak w bohater "Dnia Świra", że po wyjściu masz wątpliwości czy zamknąłeś drzwi na klucz? :D

  Czujnik musi być mały i regulowany, aby dało się go wsadzić w ościeżnicę w miejsce, gdzie wchodzi rygiel zamka. Uniwersalny albo co najwyżej w dwóch lub trzech wersjach- do różnych drzwi.

  Czujnik byłby wyposażony w Bluetooth i WiFi.
  Wszyscy domownicy mają telefony sparowane po bluetooth z czujnikiem. Dzięki temu można sprawdzać kto jest w domu.
  Prosta aplikacja na smartfona, po wykryciu, że telefon opuścił lokalizację "dom" wysyła zapytanie do BlueCheckLock czy ktoś jest w domu. Jeśli nikt to czy zamek zamknięty. Jeśli nikogo nie ma a zamek otwarty to uruchamia alarm w telefonie. :idea:

  Dodatkowo jeśli o godzinie 22:00 drzwi nie są zamknięte na klucz to BlueCheckLock wysyła alarm do któregoś z obecnych domowników. Takie przypomnienie żeby zamknąć drzwi na noc.

  Problemy do pokonania: długa praca na baterii i metalowe futryny. Rozwiązaniem może być budowa 2-członowa. Mikrostyk w ościeżnicy połączony cieniutkim przewodem z puszką w której jest elektronika z antenami i baterią. Może wtedy na obudowie niewielkie ogniwo wspomagające baterie. Inny problem to zasięg bluetooth w dużych domach.
 • #50
  piomak210
  Level 1  
  #46 Wielofunkyjny tablet w ścianie
  Moim pomysłem jest domowy system najświeższych informacji. Schodzę rano, włączam czajnik i zmieniam kalendarz. Zamiast kalendarza około 10", dotykowy ekran, na którym znajdowałby się pasek z informacjami ze świata, pogoda, godzina, temperatury w domu, data oraz przypomnienia, które można by było dodawać z własnego telefonu przez internet. Wiadomo, że wszystko można by zaprogramować wg. własnych potrzeb np. otwieranie bramy garażowej oraz wjazdowej z niego, włączanie pompy w basenie, dezaktywacja alarmu lub po większej rozbudowie sterowanie włącznikami i kontaktami w domu.
 • #51
  pawel-jwe
  Level 30  
  #47 System zdalnej opieki nad osobami starszymi i/lub chorymi

  System zapewniałby możliwość "kontrolowania" osób które z różnych względów (choroba, starość, itp.) wymagają niemal ciągłej opieki, ale z takich czy innych powodów nie chcą iść do specjalnych ośrodków.
  Pomysł jest taki, aby osoby będące pod nadzorem systemu, były na bieżąco monitorowane w "centrum" przez odpowiedni personel. Poza tym personelem, "kontrolę" mógł by sprawować użytkownik typu "master" który wykupił by usługę dla np. starszych rodziców i miał by dostęp do wybranych usług przez internet (np. w smartfonie przez dedykowane aplikacje lub w przeglądarce).

  W domu zainstalowane były by odpowiednie elementy systemu, np:
  - tablet/smartfon z dedykowaną aplikacją
  - telefon z wideo-rozmowami
  - czujniki ruchu, temperatury, światła, wilgoci, czadu, gazu, otwarcia drzwi/okien, zalania (w łazience/kuchni), nacisku (np. na fotelach, łóżkach, wycieraczkach)
  - kamery
  - zamki magnetyczne
  - mobilne moduły GPS dla osób, które mogłyby się zgubić
  - moduły do pomiaru ciśnienia i pulsu
  - przyciski alarmowe (stacjonarne i "mobilne")

  Sam system mógł by zapewniać wiele różnych usług/rozwiązań:
  - przypomnienia dotyczące brania leków
  - kontrola aktywności fizycznej podopiecznych
  - robienie zakupów
  - wezwanie lekarza/karetki
  - możliwość zdalnego otwarcia drzwi w razie nagłego przypadku
  - zdalne odczyty ze wszystkich możliwych czujników

  Wiem, że tego typu usługi już powstają, jednak to co miałem okazje oglądać, zapewnia jedynie ułamek tego, co przewidywał by opisany wyżej system. Jednocześnie było by to świetne rozwiązanie dla instytucji typu Dom Pomocy Społecznej, Dom Spokojnej Starości czy Ośrodki Opieki nad osobami chorymi psychicznie itp.