Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson DPL660HT - szumiące wentylatory

abazur89 05 Sty 2016 12:58 465 2
  • #1 05 Sty 2016 12:58
    abazur89
    Poziom 2  

Witam,

Niedawno zabrałem z domu stary zestaw Thomsona DPL 660 HT i połączyłem do niego narazie 3 małe kolumny, 2 satelitki i 1 centralny.

Dawno nie był używany i po pewnym czasie pracy tak jakby znajdujące się w nim wentylatory radiatora głośnej pracowały.

Wczoraj zdjąłem pokrywę i wyczyściłem w miarę dokładnie cały zalegający tam kurz, wentylatory również przeczyściłem. Trochę to pomogło.

Czy mogę bez problemu wymienić te radiatorki? wyglądają na dwa male radiatorki standardowo dołączane do chłodzenia procesora. Czy w ogóle jest sens to wymieniać, bo szum nie jest głośny, a te radiatory są chyba przylutowane na sztywno do płytki.

Co radzicie? W ogóle te wentylatorki są tak male że ja nie wiem czy cokolwiek dają oprócz tego irytującego szumu :D

Z góry dzięki za pomoc

0 2
  • Pomocny post
    #2 05 Sty 2016 21:37
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Słyszysz szum pracy wiatraczka wentylatora czy pisk/hałas łożysk tocznych ?
    Czasami smar zużywał się i sam wałek nie mając smarowania zwiększał hałas .
    Spróbuj nasmarować wentylatory.
    Ich obroty i zarazem szum może zwiększać się w trakcie działania gdy wzrośnie temperatura radiatora lub zwiększysz głośność.
    Działaj :)

0
  • #3 06 Sty 2016 13:32
    abazur89
    Poziom 2  

Wydaje mi się, że jest to po trochu szum powietrza jak i zużyte łożyska. Własnie z czasem się zwiększa ten szum ale chyba prędkość obrotu wentylatorów się nie zmienia. To są dwa wentylatorki komputerowe 50x50 12V 0,5A na dwa piny, tylko że bez wtyczek... Bezpośrednio przylutowane do płytki i luty dodatkowo zalane jakimś sylikonem.

jeden taki wiatraczek to kilka zł, możne opłaca się wymienić? Sprzęt ma swoje lata już :)

0
  Szukaj w 5mln produktów