Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz?

James596 05 Sty 2016 17:55 1866 23
  • Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz?

Poziom 20  

Cześć.

Na wstępie przybliżę sytuację.

W zegarach samochodu zamontowałem około 1 metra taśmy LED w kolorze zielonym. Efekt końcowy jest bardzo poprawny, jednak nocą świeci to zbyt jaskrawo. Zastanawiałem się nad ściemnieniem całości za pomocą rezystora, jednak w międzyczasie wpadł w moje ręce fabryczny regulator jasności oświetlenia, z tego samochodu.

Zmierzyłem ten regulator, i w stanie "maksymalnego ściemnienia" wykazuje rezystancję około 8Ω. Przy żarówkach byłoby to w porządku, jednak dla taśm LED taka wartość rezystancji niewiele zmienia w jasności, wobec czego regulator jest bezużyteczny.

Teraz pojawia się pytanie, jak to mądrze wykonać, aby regulator pełnił swoją funkcję w należyty sposób? Dodam że jakakolwiek ingerencja w regulator jest raczej niemożliwa, bo jest to potencjometr ze ścieżką węglową napyloną na płytce drukowanej.

Próbowałem podłączać rezystor 10Ω, przylutowany równolegle z taśmą diodową. Regulator działał wtedy tak jak należy, ustawiając jasność od całkowitego ściemnienia do pełnego rozjaśnienia. Pozostałbym przy takim rozwiązaniu, jednak rezystor (pomimo że był ceramiczny i mocy około 5W) grzał się do niebotycznych wartości, co wydaje mi się niezbyt bezpieczne przy montażu pod deską rozdzielczą.

Pobór prądu przez taśmę to około 260mA przy 12V.

Załączam rysunek poglądowy aktualnego połączenia.

Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz?

0 23
    Poziom 27  

Używanie rezystorów do kontroli mocy można porównać do przebijania opon w celu zmniejszenia prędkości.
    Regulator na napięcie 12-14V robi się bardzo łatwo. Bierzesz układ NE555 i montujesz go razem z potencjometrem tak żeby kontrolować wypełnienie generowanego sygnału w zakresie np 30%-100%. Na wyjściu NE555 montujesz przez rezystor MOSFET i już masz sterowanie napięciem, no moze jeszcze kondensatory by się przydały po obu stronach MOSFET.

A jak nie zależy Ci na sprawności a prostocie, to użyj sterowanego stabilizatora napiecia LM317 i płytki uniwersalnej. Tylko zamontuj do stabilizatora jakiś radiator.

0
    Poziom 20  

Dzięki! Czy w którymś z opisywanych przez Ciebie przypadków, mogę wykorzystać fabryczny regulator w roli potencjometru? W przeciwieństwie do zwykłego potencjometru, ten jednak nie ma połączenia z masą - ot, zwykły rezystor nastawny w zakresie 0-8Ω.

0
    Poziom 27  

Ze zwyklego potencjometru też możesz rezystor nastawny zrobić. Wystarczy podłączyć gałkę i jedną krańcową końcówkę.

Tutaj masz taki schemat do LM317, bo do NE555 na pamięć nie znam.

https://obrazki.elektroda.pl/5960908400_1343846567.gif

0
    Poziom 20  

Dzięki raz jeszcze! Wg schematu potencjometr ma 5kΩ... czy wykorzystując mój rezystor nastawny w postaci fabrycznego ściemniacza, i dodając do jego wyprowadzeń równolegle rezystor (celem zwiększenia zakresu regulacji) będę mógł wykorzystać go w tym zastosowaniu?

Sama idea ściemniacza jest łatwa, problem pojawia się właśnie gdy przychodzi do wykorzystania fabrycznego regulatora.

0
    Poziom 42  
    Poziom 27  

Tak będziesz mógł o ile rezystor nastawny ze ściemniacza ma podobną rezystancję. Te rezystory sie jakoś liczyło dla konkretnego napięcia, ale musiałbyś sam poszukać.

Ogólnie to potrzebna Ci regulacja napięcia w zakresie około 30-100%, bo poniżej 30% napięcie spadnie tak bardzo że LED przestaną świecić. Dałoby się to obliczyć ale musisz sam poszukac lub liczyć na pomoc kogoś innego :P

0
    Poziom 20  

Z podziękowaniami. Spróbuję stworzyć podobny układ, zobaczymy jak zachowa się przy rezystancji ściemniacza (8Ω) jeśli reakcja będzie zbyt mała, spróbuję coś wykombinować. ;)

0
    Poziom 27  

Przy 8 omach nie zadziała wcale, kup normalny potencjometr z gałką, koszt 3-5zł.

0
    Poziom 20  

Tylko problem w tym, że chciałbym to estetycznie wkomponować w samochodzie, tak by nie odbiegało to wyglądem od oryginału - stąd też konieczność wykorzystania oryginalnego ściemniacza w roli sterownika, bez przerabiania jego wnętrzności. Czy jest jakaś solucja w takim wypadku?

Sprawa byłaby prosta, gdyby nie fakt że właśnie chcę uniknąć zewnętrznego potencjometru.

0
    Poziom 27  

Zrób zdjęcie tego ściemniacza, a właściwie jego wnętrza i tego co da się rozmontować przy gałce. Coś czuję że tam w środku jest zwykły potencjometr i wystarczy go tylko wymienić.

0
    Poziom 31  

James596 napisał:
    bez przerabiania jego wnętrzności.
    A co stoi na przeszkodzie?
    Wywalasz bebechy, zostawiasz oryginalną gałkę i nikt się nie pozna że to nie oryginał.

0
    Poziom 20  

Uwierzcie mi, że wiem co mówię. :) Gdyby to był zwykły ściemniacz obrotowy, już dawno podmieniłbym go. Tymczasem tutaj metalowy ślizgacz porusza się po płytce ze ścieżką węglową, stąd komplikacje.

Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz? Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz?

0
    Poziom 27  

Ciężka sprawa, bo 8 omami to nic sensownego nie zrobisz z LED. Można by najwyżej podmienić materiał oporowy, ale to może być trudne.

Tutaj masz tabelkę ile powinien mieć ten rezystor sterowany dla 12V:
    http://www.electronicspoint.com/attachments/lm317-gif.1680/

Za pomocą 8 omów to trzeba by sterować jakimś układem pośredniczącym.

0
    Poziom 31  

Potencjometr suwakowy da się tam zamontować.

0
    Poziom 42  

W obecnych czasach nie bardzo widzę sens montowania potencjometru dużej mocy, przecież w tą obudowę można spokojnie zmieścić układ z linku powyżej.

0
    Poziom 20  

Jestem tego świadom, jednak z pewnych względów nie chciałbym tego urządzenia przerabiać - chociażby dlatego, aby mieć zawsze możliwośc powrotu do oryginalnego stanu, z racji że auto jest stare. Chciałbym wysterować to właśnie tym potencjometrem - ewentualnie z zewnętrznymi elementami dolutowanymi do aplikacji.

0
    Poziom 31  

Tak patrząc na ten ściemniacz, czy to nie jest genialny Ford Sierra?

0
    Poziom 28  

Jest jeszcze jedna możliwość wykonania ściemniacza na jednym tranzystorze. Nie mogę jednak narysować ze względu na zbyt powolny komputer. Opiszę tu bo jest bardzo prosty układ (jeśli ktoś może to proszę narysować):
    Tranzystor Darlington NPN - BD649 lub BD677 lub inny, koniecznie Darlington, o podobnych parametrach
    PR 47kΩ połączenia: skrajne pin jeden do - zasilania, drugi do + zasilania, środkowy do bazy tranzystora, !patrz POPRAWKA NIŻEJ!
    minus taśmy LED dołączyć do kolektora tranzystora + do plus zasilania,
    Ten istniejący potencjometr 8Ω włączyć między - zasilania a emiter tranzystora.
    Potencjometr nastawny 47kΩ ustawić wstępnie na minimum (w stronę minus zasilania), po włączeniu podkręcić do rozpoczęcia zaświecania taśmy LED przy tym potencjometr 8Ω ustawić na max (8Ω).

0
    Poziom 20  

Tak, to stara poczciwa Sierra '87. :)

diantus stukrotne dzięki! Zaopatrzę się jutro w niezbędne tranzystory, i spróbuję to połączyć razem.

0
    Specjalista - zasilacze komputerowe

James596 napisał:
    z pewnych względów nie chciałbym tego urządzenia przerabiać
    Nie trzeba. Wystarczy ten 8Ω. Teraz muszę wyjść ale wieczorem coś narysuję.

0
    Poziom 28  

Muszę tu sprostować swój post gdzie wpisałem nieco pośpiesznie:
    PR ..... drugi skrajny do + zasilania
    powinno być .... drugi skrajny do + zasilania przez rezystor 1kΩ 0,1W.
    Ta poprawka jest konieczna, gdyż przypadkowe podkręcenie PR-ka do końca może spowodować uszkodzenie tranzystora.
    Piszę tu oddzielny post, aby zwrócić uwagę Autorowi i innym zainteresowanym.

0
    Poziom 38  

Można też w miejsce płytki oporowej włożyć płytkę drukowaną, taki półksiężyc z odczepami, plus rezystory, Regulacja skokowa, ale 5 -6 pozycji wyjdzie bez problemu.

0
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Można też tak: Taśma LED - jak najrozsądniej wykonać ściemniacz?
    Wartości policzone wstępnie trochę "z sufitu". To źródło prądowe zapewniające zakres prądów 100 - 460 mA.
    Nie potrafię przewidzieć końcowego efektu, tzn czy rozjaśnianie będzie rozłożone na całą ścieżkę potencjometru. Taśma LED to element nieliniowy.
    Celowo przyjąłem większy prąd (który tu nie wystąpi - autor pisze o 260 mA) by doprowadzić do nasycenia tranzystora.
    Wartości, które wpisałem przy rezystorach należy traktować jako startowe i podczas uruchamiania odpowiednio je korygować.

Dla spokoju można wstawić jakiś (K1 - 1K) rezystor pomiędzy wyjście wzmacniacza a bazę tranzystora.

Dodano po 7 [minuty]:

Układ Kolegi diantus jest o wiele prostszy i także zapewnia odpowiednią regulację. Oczywiście z poprawką z #22.

0