Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stop bezpieczeństwa

15 Cze 2005 18:38 2495 7
  • Użytkownik usunął konto  
  • SterControl
  • Poziom 24  
    MariuszBalon napisał:
    Witam.
    Chciałem zapytać jak zrealizować Emergency stop w maszynie. Chodzi mi o odciecie napięcia zasilania.
    No to musisz je odciąć. Sprzętowo. Są do tego specjalne przekaźniki bezpieczeństwa - sprawdź ofertę firmy PILZ. Jak za drogo i nie ma poważnych niebezpieczeństw, to musisz zastosować co najmniej 2 standardowe styczniki (zasilane równolegle, styki połączone szeregowo = zabezpieczenie przed sklejeniem styków) i przekaźnik podtrzymujący do resetu.
    Cytat:

Wyk0rzystuje w maszynie S7300 + S7 357-2 +falowniki 611U ...
    Emergency stop nie może być zrealizowany programowo na standardowym sterowniku. Albo sterownik bezpieczeństwa (np. typu Pilz PSS3000, albo jego odpowiednik Siemensa, albo inny porównywalnej klasy), albo kombinujesz na stycznikach.
    Cytat:
    1 zabezpieczenie mam dostepne w module pozycjonowania FM357-2
    wiem ze musze jakos odciac napiecie zasilania do serwo ...
    Jak to zrealizowac? Co zastosowac? Przekaznik?
    Prosze o pomoc.
    Pozdrawiam
  • SterControl
  • Poziom 24  
    geguś napisał:
    Witam :)
    Przekaźniki bezpieczeństwa produkuje też firma Sick, może nawet są tańsze, ale 100% nie wiem.
    Szczerze powiedziawszy, nie pomyślałem o nich. Sick mi się zawsze kojarzył z barierami świetlnymi...
    Pewnie jest również wielu innych producentów. Do wyboru, do koloru... Tylko, że od kogoś/ czegoś trzeba zacząć, żeby zobaczyć "z czym to się je" ;)
    Cytat:

Pomyśl jeszcze nad klasą bezpieczeństwa. Czasami trzeba stosować dwa obwody na wyłączniku awaryjnym.

Krótka informacja o normie EN 954-1 i kategoriach bezpieczeństwa:
    http://www.pilz.com/english/products/safety/safety_relay/navigator.htm

Przykłady przekaźników dla kategorii 2 i 4 (w "data sheet" są też przykłady połączeń zewnętrznych):
    http://www.pilz.com/english/products/safety/safety_relay/e_stop_u_1.htm#
    Nie żebym pracował w promocji Pilza, ale 1. ten system akurat jako tako znam 2. materiały Pilza są stosunkowo dobrym przykładem dydaktycznym ;)
  • Poziom 11  
    Jeszcze Schmersall i Telemecanique ( np. moduły Preventa).
  • Poziom 16  
    Ja najpierw zakwalifikowałem maszynę do odpowiedniej klasy bezpieczeństwa wg dyrektywy maszynowej. Potem dobrałem odpowiedni schemat z dokumentacji producenta przekaźników bezpieczeństwa i działam...
    Zatrzymanie serwa zrobiłem w ten sposób, że w komplecie styków wyłącznika bezp.(grzyba) jest styk dający informację do sterownika o naciśnięciu grzyba. Oczywiście jest to styk dodatkowy, obok właściwych obwodów bezp. W momencie naciśnięcia grzybka zostaje odcięte zasilanie od drivera servo, ale jeśli serwo jest w ruchu sterownik zdąży zatrzymać silnik przed rozładowaniem kondensatorów w driverze.
  • Poziom 2  
    Brdzo fajne moduły bezpieczeństwa ma też OMRON i SICK, proponuję się dobrze rozejżeć bo czasem moża je tanio zakupić, i są o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kombinowanie na stycznikach.