Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własnej budowy woltomierz

05 Sty 2016 19:25 768 8
  • Poziom 5  
    Jestem początkujący i mam pytanie. Jaki w temacie- zbudowałem swój woltomierz.
    Bardzo prosta budowa. Sam go wymyśliłem :D i na dodatek działa.
    Tu macie schemacik:

No i problem jest taki mianowicie:
    na początku chciałem zrobić go w ten sposób :
    ale jak takie rezystory zastosowałem to dioda i tak świeciła przy mniejszych napięciach tyle, że słabiej.
    Więc czemu gdy diody stawiają opór to nie świeci żadna a jeśli jest tylko jedna dioda i opór stawiają rezystory do dioda świeci ?

Może mi ktoś to wytłumaczyć?

Jak potrzeba to mogę wstawić zdj. albo filmik z działania tego woltomierza.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    @amatorzłotarączka ponieważ, rezystor reguluje tu tylko prąd diody, nie napięcie. Użyj dzielnika napięciowego.
  • Poziom 5  
    dzielnika napięciowego ?
    czyli?bo ja zielony

Dodano po 4 [minuty]:

ciasteczkowypotwor napisał:
    @amatorzłotarączka ponieważ, rezystor reguluje tu tylko prąd diody, nie napięcie. Użyj dzielnika napięciowego.

czy to tosamo co dzielnik napiecia potencjometr?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    amatorzłotarączka napisał:
    Jestem początkujący i mam pytanie. Jaki w temacie- zbudowałem swój woltomierz.
    Bardzo prosta budowa. Sam go wymyśliłem :D i na dodatek działa.

Jednak jakiś rezystor by się przydał, a jeszcze lepiej ogranicznik prądu (źródło prądowe).

amatorzłotarączka napisał:

No i problem jest taki mianowicie:
    Więc czemu gdy diody stawiają opór to nie świeci żadna a jeśli jest tylko jedna dioda i opór stawiają rezystory do dioda świeci ?

Może mi ktoś to wytłumaczyć?

Jak potrzeba to mogę wstawić zdj. albo filmik z działania tego woltomierza.

Wynika to z charakterystyki prądowo-napięciowej diody. Jest ona nieliniowa, w uproszczeniu można uznać, że do pewnego napięcia dioda nie przewodzi prądu (cały czas mówimy o kierunku przewodzenia), potem obojętnie jaki prąd (w granicach wytrzymałości diody) by nie płynął spadek napięcia na diodzie jest stały.
    Oczywiście to bardzo uproszczony, wyidealizowany model, ale wystarcza do analizy prostych układów. LED to też dioda, tyle że świeci jak płynie przez nią prąd. Czyli LED nie świeci się wcale do pewnego napięcia, a powyżej może się spalić, chyba że zostanie użyty jakiś ogranicznik prądu (np. rezystor).
    Dwie diody połączone szeregowo będą się świecić od dwa razy wyższego napięcia.
    Rezystor jedynie ustala jak szybko jasność diody rośnie z napięciem. Dioda z rezystorem nie będzie świeciła do napięcia przewodzenia, powyżej będzie świeciła tym jaśniej im napięcie będzie wyższe - praktycznie proporcjonalnie do różnicy napięcia wejściowego i napięcia przewodzenia.
    Napięcie przewodzenia diod jest różne, dla zwykłych krzemowych wynosi ok 0.7V, dla LEDów zależy od koloru - czerwone 1,5-2.0V, zielone i żółte trochę więcej, białe i niebieskie 3.0-3.5V.
  • Poziom 5  
    tzn ja mam ze sklepu elektronicznego zwykłe czerwone po 5 gr za sztukę
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Twój woltomierz zadziała raz bo spali diody, szeregowo z zasilaniem musisz dać opór ok.100Ω i zawsze mierzyć napięcie zwierając wyłączniki od góry pojedynczo do zaświecenia diod i wtedy liczysz świecące diody × napięcie przewodzenia.
  • Poziom 5  
    klamocik napisał:
    Twój woltomierz zadziała raz bo spali diody, szeregowo z zasilaniem musisz dać opór ok.100Ω i zawsze mierzyć napięcie zwierając wyłączniki od góry pojedynczo do zaświecenia diod i wtedy liczysz świecące diody × napięcie przewodzenia.

tak właśnie robię po podłączeniu wciskam kolejno przyciski od góry i jak się zaswieci ilość diod to mnoże x jakieś 2/2.3 v
    :D :D :D :D i nie zadziałał raz tylko nadal działa a gdy dam rezystor jak piszesz 100Ω
    to też pierwsza dioda się zaświeci przy 2v?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Tak, pierwsza dioda będzie się świecić od 2V. Jak pisałem wcześniej dodanie rezystora nie zmienia napięcia od którego dioda świeci (przewodzi) a jedynie powoduje, że jasność rośnie łagodnie ze wzrostem napięcia. Małe diody LED (jakie pewnie kupiłeś) wytrzymują 20mA, co przy 2V daje właśnie 100Ω - jak obliczył kolega wcześniej. Zabezpiecza to diodę przed przeciążeniem w zakresie jaki obsługuje czyli do napięcia wystarczającego do zaświecenia następnej diody.
    Jeśli chciałbyś jakoś zautomatyzować swój miernik zainteresuj się hasłem linijka led, aczkolwiek to już zwykle dość zaawansowany układ.
  • Poziom 5  
    krru napisał:
    Tak, pierwsza dioda będzie się świecić od 2V. Jak pisałem wcześniej dodanie rezystora nie zmienia napięcia od którego dioda świeci (przewodzi) a jedynie powoduje, że jasność rośnie łagodnie ze wzrostem napięcia. Małe diody LED (jakie pewnie kupiłeś) wytrzymują 20mA, co przy 2V daje właśnie 100Ω - jak obliczył kolega wcześniej. Zabezpiecza to diodę przed przeciążeniem w zakresie jaki obsługuje czyli do napięcia wystarczającego do zaświecenia następnej diody.
    Jeśli chciałbyś jakoś zautomatyzować swój miernik zainteresuj się hasłem linijka led, aczkolwiek to już zwykle dość zaawansowany układ.

Dzięki spróbuję tak zrobić

Dodano po 21 [minuty]:

A ta linijka led to trzeba mieć układ scalony czy jakoś bez niego do się to w miarę łatwo zrobić?

Dodano po 32 [sekundy]:

A ta linijka led to trzeba mieć układ scalony czy jakoś bez niego do się to w miarę łatwo zrobić?