Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki

henio 123 05 Jan 2016 22:08 1881 15
    henio 123
    Level 23  
    Witam.Posiadam prostownik firmy Einhell AFEN 10.Ostatnio grzecznościowo pożyczyłem go sąsiadowi.Po zwrocie prostownik po włączeniu do sieci powoduje zwarcie. Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki .Przyczyną tej usterki jest prawdopodobnie zwarcie w uzwojeniu pierwotnym transfornatora.Bowiem do zacisków tego uzwojenia jest podłączone zasilanie z sieci.Pytanie jest tego rodzaju jest ten tranformator i typ.Czy jest jakiś zamiennik i gdzie go można otrzymać.Na obudowie nie ma oznaczenia tego tranformatora .
    henio 123
    Level 23  
    Witam.Dzięki za odzew.Nie jestem specem w tej dziedzinie zależy mi na podmianie transformatora.Dane z instrukcji prostownika.230 V-50 HZ 0.7A 134 W T25/F.IP20 12V-7.1arithm./10A eff min.5 Ah-200Ah .Prosiłbym kogosc obeznanego w temacie o informacje na temat zamiennika ,który by odpowiadał tym parametrom.
    PEPE64
    Level 16  
    Kolego,na tym zdjęciu niewiele widać. Ale jest kostka,odłącz więc kabel i sprawdż omomierzem czy aby na pewno zwarcie jest w trafie a nie w kablu.Jakby sąsiad odpalał nim auto, to raczej by ucierpiało wtórne, a jest przecież bezpiecznik. A przewody zasilające lubią się skręcać i załamywać zwłaszcza podczas mrozu.
    henio 123
    Level 23  
    Witam.Wymiary trafo. 95 x70x30 Na rdzeniu trafo oznaczenie BD100404. Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki Może to coś pomoże .
    niewolno2
    Level 40  
    Sądząc po prądzie na jaki jest ten prostownik oceniam moc transformatora minimum 140W, 14 V x 10 A = 140 W to tak licząc na szybko, należy wziąć również poprawkę na spadek napięcia na układzie prostowniczym i na ewentualną elektronikę.
    henio 123
    Level 23  
    Bardziej by mnie interesowały parametry transformatora do podmiany.Pytanie co to jest za element na uzwojeniu pierwotnym na tej fotce. Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki Pomiar rezystancji tego uzwojenia same zera.Na takie uzwojenie z takim przekrojem drutu powinno wykazać jakąś rezystancje.
    PEPE64
    Level 16  
    niewolno2 wrote:
    Może to być bezpiecznik termiczny.
    Czy przezwojenie transformatora, kolega bierze po uwagę?

Bezpiecznik termiczny powinien spowodować przerwę, nie zwarcie.
    Proponuję odlutować co się da,ewentualnie odwinąć zewnętrzną izolację i wtedy pomierzyć. I tak złom,ale może da się uratować.
    henio 123
    Level 23  
    Co do przezwojenia to mam wątpliwości jest to zbyt pracochłonne.Na allegro oferowane są transformatory do prostowników ,w cenie 49-70 zł.Ale kupić zamiennik muszę znać parametry tego starego.Ten prostownik ma stały prąd ładowania a czy ma zabezpieczenie przed przeciążeniem ,to nic nie wiem bo instrukcja nie jest w języku polskim.Po drugie nie wiadomo jak się on zachowa z innym transformatorem.
    krzysio61
    Level 20  
    Witam.
    Mostek prostowniczy sprawdzony?
    henio 123
    Level 23  
    Witam.Po zdjęciu zewnętrznej izolacji widoczne są druty uzwojenia pierwotnego bez izolacji gdzie przeswituje goła miedż dookoła izolacja w kolorze czarnym.Czyli to przyczyną zwarcia.Ten element metalowy to zabezpieczenie przed przegrzaniem .Po wymontowaniu miernik wskazuje caly czas przejscie.Po podgrzaniu nie przerywa obwodu .To on spowodował spalenie tego uzwojenia.W cenie transformatora można obecnie kupić nowy prostownik tej firmy.
    PEPE64
    Level 16  
    Trochę dziwne.Jeżeli to był termik, powinien zadziałać. Jak po nagrzaniu transormatora nie uchronił, to albo wada fabryczna, albo jakiś pseudo termik.Nieraz takie badziewie montują zamiast dławików w tanich zasilaczach do komputerów.
    henio 123
    Level 23  
    Panowie za przeproszeniem mi chodzi o konkretną informację w sprawie parametrów zamiennika transformatora.Na razie jest to dyskusja o wszystkim i o niczym.Na allegro znalazłem dwa trafo. Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki Prostownik AFEN 10 - Po włączeniu do sieci wyrzuca bezpieczniki Chodzi mi o konkretną informacje który z tych transformatorów był by odpowiedni .Jestem z zawodu ślusarzem a nie elektronikiem dlatego potrzebuję waszej pomocy.
    henio 123
    Level 23  
    Z powodu braku informacji zamykam temat.