Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo IdeaPad Z580 - Nie uruchamia się, nie można też wejść w BIOS

05 Sty 2016 22:43 1677 10
  • Poziom 12  
    Cześć Państwu. Zwiozłem od córki laptopa, kupiony w grudniu 2013. Oczywiście wszystko legal. Przy próbie włączenia dostaje komunikat:
    Esc nic nie daje, powraca ten sam komunikat.
    Jeśli włączam go z przycisku przywracania, dostaję co prawda listę wyboru
    , ale wybranie pierwszych trzech opcji kończy się komunikatem o potrzebie naprawy; czwarta opcja jakby wywołuje przywracanie, pisze "Loading files", pojawia się logo "Lenovo" ale to systemowe kółeczko kręci się bez końca.
    Co dotychczas zrobiłem:
    - wykorzystałem wszystkie dostępne w necie sposoby wejścia w BIOS - bez skutku,
    - wyciągałem baterię systemową w nadziei, że bios się wyresetuje - również bez efektów,
    - próbowałem go uruchomić z obcego systemu "live" z płyty oraz z płyty instalacyjnej windowsa - bez dysku HDD napęd mieli płytę, ale nie startuje; z dyskiem wraca do komunikatu o naprawie'
    - dysk podłączałem do innego komputera, na partycji "recovery" nie znalazł błędów, ale na partycji systemowej już jakieś tak. Po podłączeniu go z powrotem wszystko jest dalej tak samo.
    Nie mam stuprocentowych informacji w jakich okolicznościach padł - mam jedynie podejrzenie, że mógł im się na win8 zacząć nakładać win10 i ktoś mu w tym przeszkodził.
    Co mogę zrobić zanim lapka oddam do serwisu?
  • Spec od komputerów
    SMART dysku podaj.
  • Poziom 12  
    Tyle wystarczy? Bo nie bardzo dotychczas z tego korzystałem.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dysk szwankuje. Do wykonania procedura: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    Uwaga! Wszystkie dane zostaną usunięte z dysku!
    Po wykonaniu powyższej procedury ponownie wrzuć SMART oraz wykonaj skan powierzchni w MHDD i wrzuć wyniki.
  • Poziom 12  
    Dzięki za szybką reakcję. Jestem w trakcie kopiowania danych z dysku.
    Tylko jedna rzecz mi nie daje spokoju. Podpiąłem dzisiaj sprawny dysk z systemem z innego notebooka i problemy są takie same. Trochę rzeźbiłem w sprzętach i w BIOS bez dysku raczej powinno dać się wejść...
    Zresztą jak mi się przekopiuje, to ten dysk z niesprawnego laptopa podepnę do sprawnego i zobaczę co się będzie działo.

Dodane 12:32
    Sprawny laptop na tym dysku nie startuje, ale w BIOS można wejść i tam go widać.
  • Poziom 12  
    Zrobiłem w/g przewodnika. Oto wyniki:

Laptop nadal się nie uruchamia - wszystko jest jak było.
    Możliwe, że uszkodził się BIOS?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Procedura pomogła. Nie ma już niestabilnych sektorów, ale powierzchnia dysku jest w średnim stanie. Niemniej teraz dysk powinien pracować normalnie.
  • Poziom 12  
    Dysk i tak raczej nowy wleci (ten sobie zostawię jako serwisowy), bo kompa z takim niepewnym córce nie oddam - tym bardziej że mam go wysłać do Niemiec.
    Masz jakieś pomysły co się w ogóle dzieje z tym lapkiem?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Ja w przypadku, gdy w żaden sposób nie mogę wejść do BIOS przeprogramowuję kość BIOS w zewnętrznym programatorze.
  • Poziom 12  
    Dzięki.
    Działam zatem dalej.

Dodano po 29 [minuty]:

@miecho18 Jeszcze raz dziękuję, laptop jutro jedzie do zaprzyjaźnionego serwisu na grzebanie przy biosie.
  • Poziom 12  
    Tak informacyjnie kostka bios-u była upalona - konieczna była jego wymiana.