Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vectra 2.0 dtl przekaźnik świec żarowych

andi08 06 Sty 2016 01:19 1824 7
  • #1 06 Sty 2016 01:19
    andi08
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem z odpaleniem vectry 2.0 dtl 1998r.. Po wstepnych ogledzinach wyszedł problem ze świecami.
    Otóż:
    1 cylinder napięcie na świecy równe jest 6,8v,
    2 cylinder napięcie 6,8v,
    3 cylinder napięcie 11,9v
    4 cylinder napięcie na świecy 11,9v

Wiem że winny jest przekaznik, bo rozdziela on 12v z akumulatora na 2 piny (lewy, prawy) wyjścia na świece żarowe.

Ale kto mógłby mi wyjaśnić jak ten przekaźnik działa?? bo nie mam zielonego pojęcia.
    Jak metalowe blaszki zwierają się z płytką w celu zamknięcia obwodu jeżeli nie widać tu żadnej cewki?

0 7
  • Relpol
  • #2 06 Sty 2016 02:04
    ociz
    Moderator Samochody

Nie zaglądałem tam nigdy, ale jak dla mnie te blaszki to boczniki do pomiaru prądu, a mierzy na pewno bo sterownik od razu zgłasza błąd jak choćby jedna ze świec nie działa.

0
  • Relpol
  • #3 06 Sty 2016 08:27
    emeryt2
    Poziom 42  

Jest to podwójny elektroniczny przekaźnik , który nie ma cewek i kotwiczek. "Zwory" zastępuja dwa tranzystory , a nimi steruje układ elektroniczny ( podnieś płytke to zobaczysz).
    W czym masz problem , jeżeli zadałes takie pytanie?

1
  • #4 06 Sty 2016 10:01
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Zmierz na przekaźniku napięcie , jeśli jest jak piszesz to przekaźnik do wymiany.

0
  • #5 06 Sty 2016 10:49
    manta
    Poziom 39  

No to wymień świece 3 i 4 cylindra i napięcia zaczną się zgadzać. W sumie to wszystkie do wymiany.

0
  • #6 06 Sty 2016 13:26
    andi08
    Poziom 9  

napięcie mierzone na fajkach świec, wiec same świece zostawmy. Przekaźnik świec ma jakby 2 kanały wyjściowe 12v (1 kanał zasila 1,2 swiece, drugi kanał zasila 3,4 świece).
    problem polega na tym, że po przekręceniu kluczyka jeden kanał puszcza 12v, a drugi kanał puszcza 7v co skutkuje tym że tak naprawde cały układ działa w 50% i nie wystarcza do uruchomienia silnika.

Układ elektroniczny, tyrystory "puszczające" prąd na kanały i dalej na świece, ale nurtują mnie te blaszki. jaka jest ich rola i jak działają. nie ma żadnej cewki która by je dociskała i zwierała cały układ, nie ma nic - po prostu sobie są, ale jakoś to działa bo jedna z blaszek nosi ślady nadtopienia w miejscu w którym blaszka żekomo ma sie stykać z płytką i zamykać obwód.

0
  • #7 06 Sty 2016 13:31
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Tak wyrwany lutowie.
    Wsadź i zalutuj z powrotem.
    Upewniając się ze masz sprawne świece.

1
  • #8 06 Sty 2016 13:37
    ociz
    Moderator Samochody

Przecież to się po prostu przegrzało i rozlutowało.

0
  Szukaj w 5mln produktów