Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klocek - mały pojazd ładowany słońcem

06 Sty 2016 10:11 8130 36
  • #2 06 Sty 2016 10:23
    Freddy
    Poziom 43  

eltom napisał:
    Do kogoś, kto ocenił negatywnie pomocniczość tematu: jeśli szukasz perpetuum mobile, to rzeczywiście ten post nie jest dla ciebie atrakcyjny i mogłeś go ocenić negatywnie

Szanowny kolego, tutaj każdy może oceniać, jak mu się podoba i według własnego gustu.
    Według mnie ocena kiepska.

Po pierwsze opis bardzo skąpy, prawie zerowy. Nie tłumacz, że jest na innym forum, zgodnie z regulaminem ma być tutaj - 1 minus
    Po drugie konstrukcja ramy bardzo mi się nie podoba, wystarczy byle wystający "szpej" i zahaczasz o niego - drugi minus
    Nie w ten sposób robi się takie ramy i podparcia.
    Po trzecie, napęd na jedno przednie kółko, które jest niedociążone, mnie również się nie podoba - trzeci minus.
    Po czwarte Twoja uwaga o oceniającym (dopisana ) jest nie na miejscu - czwarty minus.
    Ciesz się, że można dać tylko jeden minus - ode mnie dostałbyś aż cztery.

• #3 06 Sty 2016 11:33
    aftys6
    Poziom 19  

Budujesz pojazdy ciekawe pod względem technicznym ale niestety nie praktyczne.

Pojazd z punktu widzenia prawa widziany jest jako rower ale ma gabaryty auta.
    Rower możesz praktycznie zaparkować prawie wszędzie bez łamania prawa, tymczasem tutaj były by poważne problemy.
    Masz 2 tylne koła a napędzasz jedno przednie.
    Mógłbyś użyć 2 niezależnych silników na 2 koła i symulować elektroniką układ różnicowy.
    Ramę mogłeś dać bardziej "opływową"
    Dodatkowo aż się prosi o zamontowanie jakiś lamp krańcowych na obrzeżach pojazdu, bo nie wiesz kiedyś a jakiś baran podczas wyprzedzania zetnie Cię po zmroku.
    Dla mnie podstawą w takim pojeździe były by też kierunki.

Piszę uwagi z uprzejmości a nie ze złośliwości!!!

• #4 06 Sty 2016 11:39
    a_noob
    Poziom 22  

eltom napisał:
    Do kogoś, kto ocenił negatywnie pomocniczość tematu: jeśli szukasz perpetuum mobile, to rzeczywiście ten post nie jest dla ciebie atrakcyjny i mogłeś go ocenić negatywnie.

Oj nie denerwuj się, ja dałem + i doliczyło kolejnego minusa ;) zgłoś problemy do moderatorów.
    Klatka mogłaby być z aluminium, byłoby lżej. Kółka od rowerów lepiej by się sprawdziły - mniejsze opory. Reszta mi się podoba, w szczególności tylne lampy - kosmos :)

• #5 06 Sty 2016 12:57
    aftys6
    Poziom 19  

Przepraszam za wzmiankę o lampach, dopiero zauważyłem że są ;)
    Więc za rozmieszczenie lamp masz plusa ;)

• #6 06 Sty 2016 13:13
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Sty 2016 13:29
    Jarek-Badyl
    Poziom 10  

Co opisywac, zobacz sobie tutaj, to się dowiesz.

• #8 06 Sty 2016 13:43
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 06 Sty 2016 13:54
    Freddy
    Poziom 43  

Oczywiście, każdy użytkownik zarejestrowany na elektrodzie dostał takiego maila.
    Zapomniałes tylko o regulaminie tego forum, a zwłaszcza o regulaminie wewnętrznym działu DIY.

Cytat:
    1. Opis, powinien zawierać:
    a) Wstęp/założenia; czyli jakie były przyczyny powstania danej konstrukcji i do czego ma służyć.
    b) Opis konstrukcji, porady odnośnie wykonania oraz opis problemów napotkanych podczas wykonywania konstrukcji. (Minimum 4 zdania/250 znaków)
    c) Opis wstawionych załączników (mile widziane schematy, kody źródłowe)
    d) Podsumowanie tj. opis wrażeń związanych z eksploatacją urządzenia oraz kosztorys lub przynajmniej szacowaną sumę poniesionych kosztów.

• #10 06 Sty 2016 14:00
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Sty 2016 14:13
    Freddy
    Poziom 43  

Już podałem swoje zdanie na ten temat - po prostu klocek.

• #12 06 Sty 2016 14:40
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Sty 2016 10:13
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 07 Sty 2016 19:26
    gemiel
    Poziom 20  

Nie dziw się, że jest wielu krytykujących. Pojazd został raczej wykonany jako mobilna reklama. Tak bynajmniej sugeruje prymitywny kształt "nadwozia". Jest to kolejna konstrukcja, w opisie której brakuje szczegółów dotyczących choćby układu ładowania. O resztę instalacji nie pytam, bo jest zapewne żywcem wyjęta ze starej hulajnogi.
    Zdziwisz się zapewne, ale ostatnio wiele osób interesuje się pojazdami elektrycznymi i ładowaniem solarnym.
    W swoim skuterze elektrycznym zastosowałem kilka niedużych ogniw solarnych do podładowywania osobnego akumulatora zasilającego alarm. Jest to proste rozwiązanie i nie publikuję go na forum. Nie znaczy to, że nie znam tematu pojazdów elektrycznych.
    Co do nazwania tego pojazdu wózkiem rowerowym, to też duże naciąganie przepisów. Nie jest to nic "rowerowego" skoro nie ma pedałów. Ale ten temat był już wałkowany na niejednym forum.

• #16 07 Sty 2016 19:32
    Freddy
    Poziom 43  

Freddy napisał:
    Już podałem swoje zdanie na ten temat - po prostu klocek.
    eltom napisał:
    Taki był zamiar. Jeździ całkiem sprytnie i nie ma takiego drugiego na świecie

Nie twierdzę kolego, że nie jeździ. Przekazałem Ci swoje opinie i co należałoby poprawić, aby usprawnić Twoje jeździdełko.
    Ty się o to obrażasz i naskakujesz na mnie.

-----
    P.S. Widzę, że "klan minusików" się obudził już po Nowym Roku. Tak trzymać chłopaki.

• #17 07 Sty 2016 21:48
    Pyzaczek
    Poziom 18  

A mnie ciekawi jak udało Ci się ustawić osiowość silnika i przekładni kątowej na sztywnym sprzęgle.
    Pozbycie się przekładni kątowej zmniejszy ciężar i zwiększy ogólną sprawność napędu, a silnik pewnie nie wystawałby za obrys widelca.

• #18 07 Sty 2016 23:12
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 08 Sty 2016 08:33
    Freddy
    Poziom 43  

eltom napisał:
    A ja robię w ten sposób i bardzo mi odpowiada. A ty w opisie masz jakieś kontrolery, procesory itp, to co możesz wiedzieć o robieniu stalowych ram i wzmocnień? Zmień opis i dołóż jeszcze mechanikę pojazdów elektrycznych.

eltom napisał:
    Ty lepiej zobacz, ile uzyskałeś minusów swoim wpisem. Trochę więcej, niż 4

Sorry za ten wpis, ale nie mogłem się powstrzymać

Nooo kulturę pokazałeś swoim postem :D
    To czy zbudowałem kiedyś taki pojazd, oraz czy znam się na takiej mechanice, to jest wyłącznie moja sprawa. Nie mam zamiaru się z tego tłumaczyć zwłaszcza Tobie kolego.
    Różnica między nami jest taka, że ja nie kpię z innych, a uwagi od innych przyjmuję, a nie wymądrzam się.
    Odnośnie minusów, to już pisałem, że "klan minusików" odżył już po Sylwestrze - dzieciarnia i tyle.

• #20 08 Sty 2016 09:03
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 08 Sty 2016 11:48
    misiupan
    Poziom 35  

Załóżmy że masz aktualnie 2 akumulatory i do ich pełnego naładowania panel potrzebuje powiedzmy 5 godzin. Jak zastosujesz dodatkowe 2 akumulatory podpięte równolegle to czas ładowania do pełna wydłuży się i nigdy ich nie doładujesz na tyle by było to wystarczające do jazdy. Co zrobisz w dzień kiedy słońca nie ma? Wozisz nad głową niepotrzebny balast, a mając prądnicę to podczas jazdy zawsze by ładowała niezależnie od pogody. Zapytasz dla czego osobne akumulatory?- bo jak by prądnica miała ładować akumulatory które aktualnie używał byś do jazdy to sama prądnica by cię hamowała, a jak była by obciążona tylko samymi aku to obciążenie było by niewielkie.
    Nie zastosowałeś regulatora i ten panel działa (ładuje) skutecznie tylko w słoneczny dzień, w pochmurny te diody obniżają na tyle napięcie że ładowanie jest mało skuteczne.
    Poprzyj to jakimiś wynikami pomiarów bym mógł uwierzyć iż wykonałeś dobrą robotę.
    Napięcie ładowania pływa zależnie od pogody i całość jako tako się toczy przed siebie.

• #22 08 Sty 2016 13:53
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 08 Sty 2016 15:47
    Freddy
    Poziom 43  

Czegoś tu nie rozumiem, w pierwszym poście piszesz, że:

eltom napisał:
    "Klocek" pojazd ładowany słońcem.

w poście #23 piszesz z kolei:
    eltom napisał:
    Jeśli byś chciał doładowywać akumulatory w czasie jazdy, to pozostaje tylko agregat spalinowy.

To jak to w końcu jest?

• #24 08 Sty 2016 16:19
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 08 Sty 2016 16:24
    Freddy
    Poziom 43  

eltom napisał:
    Ty piszesz o jakichś prądnicach, które maja ładować jakieś dodatkowe akumulatory.
    To nie ja napisałem, lecz Ty sam w poście #23.

• #26 08 Sty 2016 16:29
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 08 Sty 2016 16:32
    Freddy
    Poziom 43  

Moje pytanie, dlaczego nie można doładowywać w czasie jazdy?
    Każdy zwykły układ scalony nadzorcy ogniw słonecznych zezwala na to.

• #28 08 Sty 2016 18:27
    16072
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 08 Sty 2016 18:49
    a_noob
    Poziom 22  

Freddy
    misiupan uparcie się domagał odpowiedzi czemu nie prądnica, więc mu odpowiedziałem i kolega eltom również. A co do Twojej propozycji ładowania słoneczkiem podczas jazdy to chyba i tak cała energia ze słoneczka idzie w silnik i jeszcze trochę akumulatory muszą od siebie dać. Tak więc to jest fizycznie nie możliwe aby ładować akumulatory w czasie jazdy - energia doprowadzona z paneli do styków akumulatorów i tak idzie do silnika, w szkole pani nam mówiła: "Prąd ma leniwą naturę, płynie tam gdzie mu łatwiej", a w silnik mu łatwiej, w aku miałby "pod górkę" ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Koledzy, proszę was, przestańcie. Już mi się ulewa... co temat to wojny kto ma rację. Nie reagujcie na zaczepki (niekiedy niesłusznie za takowe odbierane) i odpowiadajcie rzeczowo. I bedzie git.

• #30 08 Sty 2016 18:50
    Freddy
    Poziom 43  

Nie zwracaj się do mnie, jak nie potrafisz kulturalnie i spokojnie odpowiedzieć na moje pytanie.
    Dopóki nie udzielisz spokojnej, kulturalnej odpowiedzi na mój post, będę ignorował Twoje wpisy.
    Podyskutuję sobie na ten temat z innymi rozsądniejszymi użytkownikami.
    Ty jak będziesz chciał, choć wątpię, wyciągniesz sobie z tego rady i opinie.

a_noob napisał:
    Koledzy, proszę was, przestańcie. Już mi się ulewa... co temat to wojny kto ma rację. Nie reagujcie na zaczepki (niekiedy niesłusznie za takowe odbierane) i odpowiadajcie rzeczowo. I bedzie git
    Ja przecież nie wojuję, Zgłosiłem swoje propozycje zmian. Zadałem pytanie i chciałem tylko otrzymać odpowiedź na nie. Zostałem za to trzy razy zwyzywany i obrażony.