Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie panele fotowoltaiczne do instalacji 48V

06 Sty 2016 09:52 2118 6
  • Poziom 19  
    Jakie panele trzeba dać pod instalację 48V chodzi mi o napięcia, może ktoś wyjaśni co to jest Voc, Vmp . Jak wygląda taka instalacja w moim przypadku kiedy mam akumulatory i system sterowania ups-em i grzałkę sterowaną mosfetami .
    Jak wygląda sprawa łączenia paneli, chciałbym dać 4 szt paneli dwa szeregowo i dwie pary równolegle ?.Z tego co wiem montuje się diody ale jak to wygląda w praktyce może ktoś narysować schemat.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 30  
    Ok co to jest Vmpp i Voc :
    Voc :napięcie obwodu otwarty kolektor czyli bez obciążenia,
    Vmpp : Napięcie panelu w maksymalnym punkcie mocy -- to jest dla ciebie ważne..
    W twoim przypadku panel do ładowania akumulatorów na 48V musi mieć VMPP minimum na poziomie 58V ( 14.5V x 4 )
    Takie napięcie spokojnie zapewniają panele cienkowarstwowe np :
    Q Cells SL2-90 lub 110W
    Kaneka 120W ( 60W )
    Inne Amorficzne wysoko napięciowe ..

Możesz łaczyć panele w szeregu ( jako 1 string ) by uzyskać napięcie wymagane do ładowania akumulatora ( np 2 panele z Vmpp na poziomie 31-33v ) i taki 2 sam string łączysz równolegle do pierwszego..
  • Fabryka prądu
  • Poziom 19  
    Czyli jak chciałbym zamontować 4 szt paneli 250W o Vmpp 30,73V to normalnie łączę szeregowo 2 szt i powstałe dwie pary do siebie równolegle. A co z diodami ? gdzieś czytałem że stosuje się diody żeby prąd nie płynął z jednej pary paneli do drugiej. Jeszcze jedno pytanie, czy regulator Mppt jest potrzebny?
  • Poziom 30  
    Policzmy straty :
    30.7 x2 = 61.4V
    Prąd MPP 8.14A
    Akumulatory rozładowane w do 12V x4 =48 różnica 13V x 16.28A = 211W.
    211/48 = 4.3A dodatkowego prądu.
    Resztę sobie policzysz ale w tym przypadku mógłbym nie dać go ( stosunek uzysku do strat ). Ale np przy panelu 250W i systemie 12V akumulatorowym to mamy straty rzędu 60% co już jest nie do przyjęcia :
    Co obrazują poniższe zdjęcia :

Panel 240W podłączony przez zwykły PWM :

Zastosowałem swój MPPT :

7A kontra 16A..
  • Poziom 24  
    Do grzałki PWM może być do ładowania baterii z paneli bez regulatora i to dobrego nie podchodź. Ja mam regulator Tracera 48V i grzałkę też na 48V. Wszystko zależy czy panelami chcesz grzać wodę czy wykorzystać jako prąd w domu ? Ja grzałkę mam do nadmiaru słońca, bo po naładowaniu baterii regulator obniża ładowanie mimo słoneczka, to załączam grzałkę.
  • Poziom 19  
    Panele mają służyć do ładowania akumulatorów a drugorzędną sprawą jest grzanie wody.Mam cały układ od wiatraka (PWM steruje grzałką i jest też załączenie i wyłączenie UPS-a )który popsuł się jakiś czas temu i nie ma kiedy go naprawić.
    A jak wygląda sens montażu solar-trackera, warto montować czy pieniądze przeznaczyć na dodatkowy panel ?.
  • Poziom 24  
    Tracker ok jak sobie sam zrobisz.. kupić odpada bo lepiej dołożyć na kolejny kW, no chyba że miejsca jest bardzo, bardzo mało. Do baterii proponuję regulator z serii E-TRACER ET6415N <- ten jest 60A ale wyłącza panele jak przekroczy 80A. Ja mam podłączone 3240W i kwestia ile masz baterii i ile kwh dziennie potrzebujesz ?