Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie panele fotowoltaiczne do instalacji 48V

06 Sty 2016 09:52 2118 6
 • Poziom 19  
  Jakie panele trzeba dać pod instalację 48V chodzi mi o napięcia, może ktoś wyjaśni co to jest Voc, Vmp . Jak wygląda taka instalacja w moim przypadku kiedy mam akumulatory i system sterowania ups-em i grzałkę sterowaną mosfetami .
  Jak wygląda sprawa łączenia paneli, chciałbym dać 4 szt paneli dwa szeregowo i dwie pary równolegle ?.Z tego co wiem montuje się diody ale jak to wygląda w praktyce może ktoś narysować schemat.
 • Fabryka prądu
 • Poziom 30  
  Ok co to jest Vmpp i Voc :
  Voc :napięcie obwodu otwarty kolektor czyli bez obciążenia,
  Vmpp : Napięcie panelu w maksymalnym punkcie mocy -- to jest dla ciebie ważne..
  W twoim przypadku panel do ładowania akumulatorów na 48V musi mieć VMPP minimum na poziomie 58V ( 14.5V x 4 )
  Takie napięcie spokojnie zapewniają panele cienkowarstwowe np :
  Q Cells SL2-90 lub 110W
  Kaneka 120W ( 60W )
  Inne Amorficzne wysoko napięciowe ..

  Możesz łaczyć panele w szeregu ( jako 1 string ) by uzyskać napięcie wymagane do ładowania akumulatora ( np 2 panele z Vmpp na poziomie 31-33v ) i taki 2 sam string łączysz równolegle do pierwszego..
 • Fabryka prądu
 • Poziom 19  
  Czyli jak chciałbym zamontować 4 szt paneli 250W o Vmpp 30,73V to normalnie łączę szeregowo 2 szt i powstałe dwie pary do siebie równolegle. A co z diodami ? gdzieś czytałem że stosuje się diody żeby prąd nie płynął z jednej pary paneli do drugiej. Jeszcze jedno pytanie, czy regulator Mppt jest potrzebny?
 • Poziom 30  
  Policzmy straty :
  30.7 x2 = 61.4V
  Prąd MPP 8.14A
  Akumulatory rozładowane w do 12V x4 =48 różnica 13V x 16.28A = 211W.
  211/48 = 4.3A dodatkowego prądu.
  Resztę sobie policzysz ale w tym przypadku mógłbym nie dać go ( stosunek uzysku do strat ). Ale np przy panelu 250W i systemie 12V akumulatorowym to mamy straty rzędu 60% co już jest nie do przyjęcia :
  Co obrazują poniższe zdjęcia :

  Panel 240W podłączony przez zwykły PWM :
  Jakie panele fotowoltaiczne do instalacji 48V

  Zastosowałem swój MPPT :
  Jakie panele fotowoltaiczne do instalacji 48V

  7A kontra 16A..
 • Poziom 24  
  Do grzałki PWM może być do ładowania baterii z paneli bez regulatora i to dobrego nie podchodź. Ja mam regulator Tracera 48V i grzałkę też na 48V. Wszystko zależy czy panelami chcesz grzać wodę czy wykorzystać jako prąd w domu ? Ja grzałkę mam do nadmiaru słońca, bo po naładowaniu baterii regulator obniża ładowanie mimo słoneczka, to załączam grzałkę.
 • Poziom 19  
  Panele mają służyć do ładowania akumulatorów a drugorzędną sprawą jest grzanie wody.Mam cały układ od wiatraka (PWM steruje grzałką i jest też załączenie i wyłączenie UPS-a )który popsuł się jakiś czas temu i nie ma kiedy go naprawić.
  A jak wygląda sens montażu solar-trackera, warto montować czy pieniądze przeznaczyć na dodatkowy panel ?.
 • Poziom 24  
  Tracker ok jak sobie sam zrobisz.. kupić odpada bo lepiej dołożyć na kolejny kW, no chyba że miejsca jest bardzo, bardzo mało. Do baterii proponuję regulator z serii E-TRACER ET6415N <- ten jest 60A ale wyłącza panele jak przekroczy 80A. Ja mam podłączone 3240W i kwestia ile masz baterii i ile kwh dziennie potrzebujesz ?