Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Genius Sw-V2.1 1250 - szumy

adam248 06 Sty 2016 11:36 555 8
  • #1 06 Sty 2016 11:36
    adam248
    Poziom 5  

Witam,
    Posiadam głosniki Genius Sw-V2.1 1250 podłączone do lapka dell.
    Zauważyłem, że podczas przerwy w odtwarzaniu muzyki glosniki szumią. Po włączeniu muzy, wszystko jest ok.

Kupiłem kabel jack-jack ekranowany z pozłacanymi końcówkami, ale nic to nie dało.

Wyciągłałem kabel jack z wejscia od lapka, dotykam palcem końcówki kabla - słychac szumy i zakłócenia.

Czy ktoś podpowie mi co się dzieje?

• #2 06 Sty 2016 12:44
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

adam248 napisał:
    Czy ktoś podpowie mi co się dzieje?
    Każdy wzmacniacz szumi. Jest to bardzo głośne?

• #3 06 Sty 2016 13:08
    adam248
    Poziom 5  

Zalezy od ustawionej glośności.
    Myslalem ze wina lezy po stronie karty dzwiekowej (zintegrowana na plycie glownej lapka).
    Podłączyłem telefon, jak muza gra, jest ok. Tylko jak wcisnę pausę, szum od razu pojawia sie z glosników.

Wypiałem ze wzmacniacza glośnik lewy i prawy, szum ustał (wpięty był tylko jack wzmacniacz-lapek oraz subwoofer).

Może chodzi o masę na tych 2 kanałach?

• #4 06 Sty 2016 23:44
    Sanjose
    Poziom 25  

A jak odłączysz kabel jack - jack to też szumi?

Niektóre urządzenia przenośne mp3/4, telefony komórkowe, gdy nie słuchamy muzyki, wyłączają gniazdo słuchawkowe. Często objawia się to brumem lub cichym wysokim piskiem gdy kabel sygnałowy jest nie podłączony.

Cytat:
    Wypiałem ze wzmacniacza glośnik lewy i prawy, szum ustał (wpięty był tylko jack wzmacniacz-lapek oraz subwoofer).

No nie dziwota skoro subwoofer nie przenosi tak wysokich częstotliwości.

• #5 06 Sty 2016 23:51
    adam248
    Poziom 5  

Szumy pojawiają się, gdy podłączony jest kabel jack do wzmacniacza, a drugi koniec kabla nie jest podłączony do urządzenia, leży swobodnie na biurku.

Ponadto po podłączeniu do urządzenia (lapek, mp3, telefon) podczas przerwy w słuchaniu muzy, rownież szumi.

Ewidentnie nie jest to wina urządzenia, tylko samego wzmacniacza owego zestawu (masa?? )

Nie wiem czy zlecać naprawę wzmacniacza, czy kupic nowy zestaw, bo jest to juz trochę irytujące...;/
    Choc glosniki naprawde dają radę, dzwiek jest bardzo dobry.

• #6 07 Sty 2016 01:38
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

adam248 napisał:
    (masa??
    Jakbyś miał problem z masą, to byś słyszał 50Hz.
    adam248 napisał:
    Szumy pojawiają się, gdy podłączony jest kabel jack do wzmacniacza, a drugi koniec kabla nie jest podłączony do urządzenia, leży swobodnie na biurku.
    A jak odłączysz kabel całkowice? Czy wtedy coś szumi?

Jak dla mnie to jest są po prostu szumy własne wzmacniacza.
    adam248 napisał:

Nie wiem czy zlecać naprawę wzmacniacza
    Tu nie ma czego naprawiać.
    adam248 napisał:
    czy kupic nowy zestaw
    Każdy sprzęt trochę szumi. Jeden ciszej, drugi głośniej. Im więcej urzązeń w jednej obudowie tym głośniej.

• #7 07 Sty 2016 18:26
    Sanjose
    Poziom 25  

Jeśli nie szumi na odłączonym kablu, to wina kabla sygnałowego.

• #8 07 Sty 2016 19:17
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

adam248 napisał:
    Kolejny raz ciśnie mi się na usta pytanie:
    Szum, czy brum?
    W wielu tematach zaczyna się bowiem podobnie: Wzmacniacz szumi... a po kilku postach (to i tak dobrze - czasem dopiero po kilkunastu) okazuje się, ze szumem Autor tematu nazwał przydźwięk sieciowy....
    Umówmy się raz na jutro: Szum to wtedy gdy coś szszszszszszumi - np. wiatrak w komputerze.
    Przydźwięk (brum) może być mniej lub bardziej "szeleszczący" - może brzmieć jak buuuuuczenie, albo brzrzrzrzrzęczenie - w obydwu wypadkach jest to zakłócenie zewnętrzne - albo wynikające z wady/uszkodzenia samego urządzenia, albo z winy (jak w tym wypadku mi się wydaje) pozostawienia swoistej "anteny" zbierającej zakłócenia z "powietrza" - każdy przewód podłączony do wejścia sygnałowego wzmacniacza jeśli nie jest podłączony do źródła ("wisi w powietrzu") jest taką anteną.

A co do źródeł szumu jako takiego - tu może być różnie - od "szumiących" elementów - tranzystorów, rezystorów, a nawet w niektórych wypadkach i kondensatorów) po źle zaprojektowany układ wejściowy i (też w niektórych wypadkach) niepodłączone wejście sygnału.
    W każdym razie określenie "co zacz" jest tu (w diagnozie na odległość - bez możliwości sprawdzenia "nausznie") pierwszorzędną sprawą - każdy rodzaj w/wym zakłóceń może mieć różne źródła i przyczyny, a więc i inaczej należy postępować by się tych niepożądanych dźwięków pozbyć.

• #9 07 Sty 2016 20:48
    mmaker
    Poziom 18  

Proponował bym wypiąć złącze mini jack ze źródła dźwięku i zewrzeć wejście sygnałowe do masy (wszystkie 3 piny małego jacka razem) i sprawdzić czy szumi. Podejrzewam że nic to nie zmieni i będzie szumiało dalej. Jeśli tak będzie to trzeba się z tym pogodzić bo po prostu ten sprzęt tak ma.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME