Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retroelektroniczne zagadki - druga odsłona

Futrzaczek 20 Sty 2016 22:14 39024 343
  • #62 21 Sty 2016 07:02
    max-bit
    Poziom 24  

Tylko ciągle kręcicie się w temacie chłodzenia całej lampy, a tu chodzi o chłodzenie samej anody bezpośrednio. Czyli czynnik chłodzący ma chłodzić nie całą lampę tylko kawał blachy zwanej anodą :) .

• #64 21 Sty 2016 08:12
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@JasiuB Blisko, choć nie o tego Pana chodziło, być może jest to jakieś wcześniejsze rozwiązanie.
    @willyvmm nie
    @max-bit właśnie o anodę chodzi.

• #65 21 Sty 2016 08:14
    JasiuB
    Poziom 20  

Czołem.

W patencie, który podałem jest właśnie wyraźnie mowa o chłodzeniu anody. Anoda jest zewnętrzna i stanowi element obudowy - jak w wielu lampach nadawczych.

Jasiu

• #66 21 Sty 2016 08:36
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@JasiuB Właśnie wszystko wygląda na to że jednak to wcześniejsze źródło. To o które mi chodziło, jest o wiele młodsze.

Dodano po 5 [minuty]:

Tak, Pan zrobił zupełnie nowy system chłodzenia, pozbawiony wad wcześniejszych. Rożnica jest w tym, ze tu nie chłodzona jest bezpośrednio anoda, tak jak w patencie który podałeś.

• #67 23 Sty 2016 09:23
    JasiuB
    Poziom 20  

Czołem.
    Ciasteczkowy, to zagadka jest rozwiązana, czy nie? Mamy szukać jakiegoś pana, który zrobił to samo, tylko później? To się chyba jakoś specjalnie kupy nie trzyma...
    Pozdrawiam, Jasiu.

• #69 23 Sty 2016 21:10
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@JasiuB Uznajmy że zgadłeś, choć chodziło C. Beutheret.

• #70 24 Sty 2016 17:24
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@JasiuB Zadajesz.

• #71 24 Sty 2016 17:29
    JasiuB
    Poziom 20  

Czołem.

Co jest na obrazku - co za przedmioty i do jakiego procesu technologicznego przygotowane?

Retroelektroniczne zagadki - druga odsłona

Pozdrawiam,
    Jasiu

BTW:

OTLamp napisał:
    max-bit napisał:
    lepsze są zagadki typu "co to za"

Wiesz, tym sposobem to ja mógłbym tu np. zacząć wklejać zdjęcia bebechów starych radiów i zagadek byłoby na kilka lat, ale to raczej nie o to chodzi w tym wątku...

Jasne, że nie o to. Moją intencją gdy zakładałem ten watek było dowiedzieć się czegoś. Udało się - dowiedziałem się wielu bardzo ciekawych rzeczy.

Pozdrawiam,
    Jasiu

• #72 24 Sty 2016 17:34
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
  • #74 24 Sty 2016 18:06
    willyvmm
    Poziom 26  

Nie jest to fragment procesu produkcji matryc do płyt gramofonowych ?
    Nie pamiętam dokładnie co i na co się napyla.

• #75 24 Sty 2016 20:45
    Qri
    Poziom 12  

Elektrostatyczne napylanie reflektorów do latarni morskich??

• #76 24 Sty 2016 20:48
    JasiuB
    Poziom 20  

willyvmm napisał:

Bardzo blisko... No właśnie, co na co?
    J.

• #77 24 Sty 2016 21:02
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

JasiuB napisał:
    willyvmm napisał:

Bardzo blisko... No właśnie, co na co?
    J.
    Srebro na woskową płytę z naciętym rowkiem - nagranianiem - jako podkład do późniejszego naniesienia niklu w procesie galwanicznym, aby w efekcie końcowym uzyskać matryce do tłoczenia płyt gramafonowych w czarnym plastyku.

• #79 24 Sty 2016 21:26
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

Witam,

JasiuB napisał:
    Czołem.

Tak jest. Zdjęcie pochodzi z niemieckiego periodyka "Fortschritte Der Funk-Technik" z 1936 roku.

Zadajesz.

Pozdrawiam,
    Jasiu
    na właściwy trop odpowiedzi wpadł Kolega willyvmm, wobec czego to Jemu oddaję moje prawo zadania następnego pytania.

Pozdrawiam

• #80 25 Sty 2016 08:41
    willyvmm
    Poziom 26  

Kto i w ktroym roku wyporodukowal pierwszy telefon bezprzewodowy.

• #81 25 Sty 2016 08:53
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

Witam,
    za Wikipedią cytat (wolne tłumaczenie - automatyczne - z angielskiego):
    "
    Przez urządzenia, które są obecnie określane jako telefon komórkowy, było kilka prekursorami.
    W 1908 roku profesor Albert Jahnke i Oakland Transcontinental Antena telefon i Power Spółka twierdziła, że opracowała telefon bezprzewodowy. Oskarżono ich o oszustwa, a opłata została następnie spadła, ale nie wydaje się, że przystąpił do produkcji. Od 1918 roku w niemieckim systemie kolejowym zaczęto testowane telefonii bezprzewodowej w pociągach wojskowych między Berlinem a Zossen.
    W 1924 roku, Badania użyteczności publicznej zaczęło się połączenia telefonicznego w pociągach między Berlin i Hamburg.
    W 1925 roku, firma Zugtelephonie AG została założona w celu zasilania urządzeń telefonii w pociągu, w 1926 roku usługi telefonicznej w pociągach Deutsche Reichsbahn i służbie niemieckiej poczty na trasie Hamburgu i Berlinie został zatwierdzony i zaoferował podróżnym 1 klasy.

Karl Arnold rysunek publicznego używania telefonów komórkowychW 1907 roku angielski karykaturzysta Lewis Baumer opublikował karykaturę w magazynie dziurkacz zatytułowany "Prognozy na 1907 roku", w którym pokazał mężczyznę i kobietę w londyńskim Hyde Parku osobno zaangażowane w hazard i randki w sprawie urządzeń telefonii bezprzewodowej. Następnie w 1926 roku artysta Karl Arnold stworzył wizjoner kreskówkę o korzystaniu z telefonów komórkowych na ulicy, w obrazie "telefonii bezprzewodowej", opublikowanym w czasopiśmie satyrycznym niemieckiego Simplicissimus.

Wizerunek utopii z telefonu komórkowego w literaturze sięga roku 1931. Znajduje się w Erich Kastner książki dzieci 35 maja, lub Conrada Jedź do Południowych Mórz
    "

To co, "trafiony zatopiony", czy masz inne n/t dane?

Pozdrawiam

• #82 25 Sty 2016 09:19
    willyvmm
    Poziom 26  

Mam inne dane ;-) Wikipedia pomija ten drobny fakt. Było to trochę później niż 1908. Chodzi o wyprodukowanie a nie pochwalenie się.

• #83 25 Sty 2016 10:55
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

Uściślijmy Twoje pytanie, iż nie idzie tu o wyprodukowanie pierwszego telefonu przenośnego - prekursora telefonu komórkowego - w 1973 roku przez Martina Coopera z Motoroli, a o bezprzewodowy telefon związany (łączący) z przewodowym telefonem matką, tak?

Dodano po 1 [godziny]:

Czy to był Nathan B. Stubblefield (ur. 22 listopada 1860r. - zm. 28 marca 1928r.)?

• #84 25 Sty 2016 22:41
    willyvmm
    Poziom 26  

Uściślając:

Tropienie_Trolla napisał:
    W 1908 roku profesor Albert Jahnke i Oakland Transcontinental Antena telefon i Power Spółka twierdziła, że opracowała telefon bezprzewodowy.

Ale nikt tego nie widział.
    Pytanie brzmi kto i kiedy takie cudo wyprodukował.

• #85 25 Sty 2016 22:46
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

willyvmm napisał:
    Uściślając:
    W 1908 roku profesor Albert Jahnke i Oakland Transcontinental Antena telefon i Power Spółka twierdziła, że opracowała telefon bezprzewodowy.

Ale nikt tego nie widział.
    Pytanie brzmi kto i kiedy takie cudo wyprodukował.
    Jednak nie odpowiedziałeś na moją odpowiedź (z wątpliwością) z poprzedniego posta:
    Czy to był Nathan B. Stubblefield (ur. 22 listopada 1860r. - zm. 28 marca 1928r.)?

• #86 26 Sty 2016 07:22
    willyvmm
    Poziom 26  

Owszem skonstruowal w 1902 urzadzenie ktore nazwane zostalo telefonem "bezprzewodowym", jednak do nie byla to transmisja w sensie fal elektromagnetycznych. Wykorzystal zjawisko indukcji, a jako "przewod" uzyta zostala ziemia.

• #87 26 Sty 2016 08:06
    pivo1
    Poziom 10  

W roku 1956 Ericcson rozpoczął produkcję telefonu bezprzewodowego - ważył ok. 40 Kg, czy chodzi o to cudo ? :)

• #89 26 Sty 2016 09:12
    willyvmm
    Poziom 26  

Kluczowy w rozwiązaniu zagadki jest "generator łukowy". (nie ten z Ironmen'a). Urządzenie powstało przed 1 wojną. A telefon jest bezprzewodowy a nie przenośny.

• #90 26 Sty 2016 10:03
    Tropienie_Trolla
    Poziom 7  

willyvmm napisał:
    Kluczowy w rozwiązaniu zagadki jest "generator łukowy". (nie ten z Ironmen'a). Urządzenie powstało przed 1 wojną. A telefon jest bezprzewodowy a nie przenośny.
    Jak widać, wszystko zasadza się na określeniu definicji: telefon bezprzewodowy - tu można podciągnąć pod tę definicję dzisiejsze Walke-Talke, itp. urządzenia służącego do rozmów na odległość również urządzenia nadawczo-odbiorcze stacjonarne, a tych powstała cała masa.
    Podpowiedź:
    Cytat:
    Kluczowy w rozwiązaniu zagadki jest "generator łukowy".
    w pierwszej kolejności prowadzi do Nikola Tesli, ale tam - jak znam jego biografię - nic o tym nie ma.
    Poza tym, jeśli miała być przesyłana mowa, to konieczna jest modulacja drgań elektromagnetycznych, a to jakoś nie "trzyma się kupy" z generatorem łukowym. :cry: