Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus Logamax plus GB072 20 - Praca bez sterownika RC300

06 Jan 2016 13:41 6459 34
  • Level 2  
    Witam

Mam pytanie o możliwość pracy pieca Buderus Logamax plus GB072 20 kW, zastosowanego do ogrzewania podlogowego, ktore jest sterowane automatyka Salus. W kazdym pomieszczeniu sa Termostaty ktore steruja elekrozaworami. Niestety mam zamontowany sterownik RC300 który mierzy temperaturę w jednym pomieszczeniu, a to następnie steruje piecem. W następstwie po osiągnięciu wskazanej temperatury sterownik wyłącza piec, a ten nie dogrzewa innych pomieszczeń.

Proszę o poradę
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Moderator of Heating systems
    Ustaw wpływ temperatury pomieszczenia na pomieszczenia na zero.

Chociaż moim zdaniem korzystniej jest obniżyć temperaturę na podłogówkę, tak aby pracowała prawie cały czas i nie przegrzewała pomieszczenia.
    Ale Salusy byłyby niepotrzebne :(
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 2  
    Zgadza się, tylko ze piec ciagle pracuje i to wzgledem jednego pomieszcenia wiec te pomieszczenie wplywa na pozostale, wczesniej montowalem teroregulatory pokojowe wlasnie by byc niezaleznym. Miec stala dla podlogowki temperature ( dlatego zakupilem kondesat ) i regulować wedlog potrzeb kazdego pomieszczenia. Odpinam sterownik, mostkuje kabel z pieca i lipa
    marcbytom75 wrote:
    Odpinam sterownik, mostkuje kabel z pieca i lipa

Zwierasz szynę bus. Możesz uszkodzić automatykę.
    Załóż mostek na zieloną wtyczkę.

Dodano po 6 [minuty]:

Zmniejsz delikatnie przepływ przez pętle, które przegrzewają.
    Zwiększ tam gdzie nie dogrzewa.

Ja dążyłbym do tego aby wszystkie pomieszczenia nagrzewały się podobnie aby nie wyłączać poszczególnych.

Masz sterowanie pogodowe?
  • Level 2  
    nie, nie mam. Tylko ten RC300 i Salusy w pokojach. Na obecna chwile każde pomieszczenie osiągnęło temperaturę wiec zawory zamknęły pętle , natomiast salon dalej jest ogrzewany. I tu pojawia się problem, jak osiągnie temperaturę to sterownik RC300 wyłączy piec a w miedzy czasie spadnie temp w pokojach pośrednich a piec o tym nie dostanie informacji tak wiec nie ogrzewa ich. Jestem elektrykiem i wielokrotnie spotkałem się z obwodami sterowanymi termostatami pokojowymi regulującymi elektrozawory. Źródło wody pochodziło np. z pompy ciepła tak wiec do mieszkań doprowadzana była o stałej temp. Tak chciałbym mieć w swoim przypadku z tym ze mam piec. I w ogólnym problemie komunikacja odbywa się wyłącznie pomiędzy piecem a salonem, a jak wiadomo przy podłogowym problem stanowi jego bezwładność i w momencie dłuższego braku cieplej wody, podłoga po prostu wystyga, a to wiąże się z kolei z większym zapotrzebowaniem na gaz by ją ponownie ogrzać
    Załóż zwore na zielonej wtyczkę w kotle.
    Ustaw na kotle temperaturę jaką chcesz aby kocioł trzymał.
  • Level 15  
    Jeżeli aktywny jest tryb regulacji wg temperatury zewnętrznej (bez uwzględnienia temperatury w pomieszczeniu), w celu zapewnienia bezpośredniego dostępu i łatwej obsługi zaleca Producent instalację modułu obsługowego w pomieszczeniu reprezentatywnym. Alternatywnie w tym trybie regulacji możliwa jest również instalacja modułu obsługowego na urządzeniu
    grzewczym.
    Pomieszczenie wiodące to pomieszczenie w mieszkaniu, w którym zainstalowano moduł obsługowy w charakterze regulatora. Jeśli regulacja wg temperatury pomieszczenia jest włączona, temperatura w tym pomieszczeniu służy jako wielkość sterująca całej instalacji.
    Jeśli jest włączona regulacja wg temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem temperatury w pomieszczeniu, temperatura w pomieszczeniu służy jako dodatkowa wielkość sterująca.
    W przypadku regulacji wg temperatury pomieszczenia i regulacji wg temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem temperatury w pomieszczeniu jakość pracy sterownika zależy od miejsca instalacji
    Według powyższych zaleceń należy więc dokupić i zamontować czujnik zewnętrzny i zmienić typ regulacji na : Regulacja wg temperatury zewnętrznej lub zmienić pomieszczenie wiodące zamontowania RC300 na pomieszczenie w którym najtrudniej jest dogrzać lub ma panować najwyższa temperatura względem innych pomieszczeń.
  • Level 7  
    Witam,
    mysle, ze mam podobny problem. Poniewaz mam w domu uzytkownikow ktorzy nie zamierzaja nic zmieniac w ustawieniach, nabylem oryginalny zestaw sterowania do kotla buderusa logomax plus gb062 24Hv2 + sprzeglo hydrauliczne - do tego mam podlogowke i grzejniki. Oba uklady sterowane za pomoca RC300+mm100 i RC200+mm100. Polaczenia elektryczne robilem sam. Uklad nie pokazuje zadnych bledow i wszystkie wskazania wygladaja na prawidlowe. Testy pomp przeprowadzilem i dzialaja. Wszystkie temperatury sa poprawne, starty palnika i godziny pracy (chyba) tez. Temperatury w pomieszczeniach sa rowniez poprawne. Natomiast piec nie startuje. Zmuszenie go reczne poprzez zadanie temperatury grzejnikow powoduje, ze sie uruchamia i stabilizuje na poziomie ok 25 stopni (pompy obiegów nie dzialaja, wiec jest ok - ogrzewane jest tylko sprzegło). Natomiast zadne ustawienia w rc300 i rc200 nie sa w stanie zmusic kotla do pracy. Sprawdzilem polaczenie jeszcze raz (po przeczytaniu tego watku) i jest w porzadku. Czy ktos jest w stanie podac mi ustawienia ktore uruchomia na 100% system, zebym byl pewny, ze przy takich powinno to dzialac?
    W domu rano mam 18 stopni, pod wieczor robi sie 19.5 wiec przy pracy w ruchu jest ok, ale ogladajac tv robi sie chlodno. No i idzie zima i chcialbym, zeby wszystko bylo poprawnie ustawione.
    Z gory dziekuje za pomoc,
    pozdrowienia
    jarek
  • Level 2  
    Witam, czy udało się rozwiązać problem ze sterowaniem Buderusem z poziomu Salusa? Myślę o dokładnie takiej samej konfiguracji...
    W Salusie dostępny jest jeszcze moduł PL07 sterowania kotłem i pompą - który włącza / wyłącza kocioł i pompę.

W Buderusie znalazłem możliwość "Podłączenie regulatora temperatury zał/wył" (bezpotencjałowy) - czy to nie rozwiązałoby problemu? RC300 byłby niepotrzebny - tylko Salus kontrolowałby pracę pieca
    RC300 jest zaawansowanym sterownikiem, który bierze bardzo dużo czynników pod uwagę. Zmienia temperaturę na kotle tak aby kocioł pracował zawsze w swojej najwyższej sprawności.

Dobrze ustawiony reguluje temperaturą pomieszczenia z dokładnością do 0,2*C

Co chcecie uzyskać wymieniając ten regulator za prawie 1000zł na prymitywny z histerezą 1*C za 100zł?

Przy histerezie załączania 1,0*C histereza temperatury może sięgać 2,0 - 2,5*C w pomieszczeniu.

Dodatkowo stała temperatura kotła ustawiona z "Zapasem" obniża średnią sprawność kotła. (podnosi rachunki za gaz)
  • Level 2  
    Zgadza się, ale nie rozwiązuje to głównego problemu z postu:

"jak osiągnie temperaturę to sterownik RC300 wyłączy piec a w miedzy czasie spadnie temp w pokojach pośrednich a piec o tym nie dostanie informacji tak wiec nie ogrzewa ich."

W mojej instalacji jest podobnie - tzn. mam trzy kondygnacje z pokojami na północ/ południe - będą znaczne różnice temperatur w różnych pomieszczeniach. Dlatego w każdym pomieszczeniu mam niezależny regulator VS10WRF. Przy użyciu RC300 pojawia się problem, że gdy w pomieszczeniu regulatora (np. salonie) osiągnięta zostanie zadana temperatura, piec zostanie wyłączony - pomimo tego, że inne obwody w innych pomieszczeniach powinny grzać.
  • Level 7  
    Piracik ma racje. Zainstalowano mi piec gb072 w istniejacej instalacji. Poprosilem o sterowanie dwoma obiegami grzewczymi niezalezne i w ramach wywiazania sie z zadania zamontowali do pompy podlogowki salusa (ktorego chetnie za polowe ceny odsprzedam - wisial 2 miesiace na scianie - jeszcze gdzies mam gwarancje i pudelko). I powiedzieli, ze ustawiam temperature na piecu i na salusie i wszystko dziala. Efekt jest taki, ze ja mialem robic za regulator mocy, a sterownik w zaleznosci od temperatury pomieszczenia mial wlaczac pompe podlogowki. Wiec latem, jak temperatura spadnie ponizej zadanej (jako nocnej albo dziennej), tez pompa bedzie chodzila na 'sucho' - bez sensu. Po przeczytaniu ladnych kilkudziesieciu stron na forach doszedlem do wniosku, ze oryginalne sterowniki sa najlepsze i nie ma co sie pakowac w cos co jest zastepcze bo nie jest ideologia, zeby kazdy, zeby zaczac sterowac musial zrozumiec jak to dziala. Ma byc taka temperaturaj jaka chcemy a nie jaka nam sie uda wyregulowac. To ma obslugiwac kazdy w domu (razem z dziecmi od 7 roku zycia), nie tylko ja.
    Po analizie - diagnozie gdzie co jest do instalacji dolaczylem (przy pomocy instalatorow kotla) sprzeglo hydrauliczne, jeszcze jedna pompe i dwa zawory zwrotne w ukladnie. Sam dokupilem 2xMM100, RC300 i RC200. Razem wszystko dziala jak nalezy. Jeszcze troche przestawiam ustawienia bo nie chodzi dokladnie tak jak mysle. Wymieniam tez 2 grzejniki - jeden dwuplytowy na 3 plytowy i drugi 1 plytowy na dwuplytowy. A to dlatego, ze sprawnosc ukladu rosnie, ze spadkiem temperatury na piecu, wiec dluzej moge utrzymac nizsza.
    Jest prawda, ze uklad jest sterowany dwoma czujnikami temperatury kazdy w innym pomieszczeniu i pozostale sie dostraja do nich. Czy to jest wada czy zaleta - zalezy od uzytkownikow. Mozna ustawic temperature powrotu na piecu i sterowac bezposrednio grzejnikami - ale mamy wtedy inny uklad.
    Natomiast bylbym wdzieczny piracikowi, gdyby zechcial zdradzic kilka tajemnic (moze byc prywatnie) odnosnie ustawien rc300 i rc200, zeby uzyskac temperatury z dokladnoscia do 0.2 stopnia.

pozdrowienia
    jarek
    DarioKrak wrote:
    jak osiągnie temperaturę to sterownik RC300 wyłączy piec a w miedzy czasie spadnie temp w pokojach pośrednich a piec o tym nie dostanie informacji tak wiec nie ogrzewa ich."

Przeczytałeś instrukcję? W którym miejscu jest napisane, że RC300 wyłączy kocioł (nie piec).

Jeśli osiągnie temperaturę to obniża parametry na kotle. Jeśli regulator wisi w miejscu niekorzystnym to wystarczy podłączyć czujnik NTC10 i zawiesić w miejscu odpowiednim.
    Efekt regulator wisi w pomieszczeniu x a mierzy temperaturę z pomieszczenia y.

Po za tym, jeśli przegrzewa lub nie dogrzewa to jest to w 90% wina nieodpowiednich nastaw lub złego rozumienia w jaki sposób kocioł powinien się sterować i przez to złego nastawienia parametrów regulatora.

Salus to jakby tak zobrazować np. zamiast pedału gazu w samochodzie włącznik do przyspieszania. Czyli możesz tylko przyspieszać lub zwalniać. Nic pośredniego.
    RC300 w tym porównaniu to aktywny tempomat z wbudowaną opcją eco driving Może to zobrazuje w jaki sposób chcesz sterować swoim pojazdem o nazwie ogrzewanie :)

Dodano po 7 [minuty]:

j-jarek wrote:
    Natomiast bylbym wdzieczny piracikowi, gdyby zechcial zdradzic kilka tajemnic (moze byc prywatnie) odnosnie ustawien rc300 i rc200, zeby uzyskac temperatury z dokladnoscia do 0.2 stopnia.

Opisz coś więcej na priv

Jakie masz nastawy. Kiedy i o ile nie dogrzewa lub przegrzewa. Jaki jest budynek.
  • Level 2  
    @piracik - sorry, ale nadal nie odniosłeś się do głównego problemu poruszonego w wątku - przeczytałeś pierwszy post marcbytom75?

"Przeczytałeś instrukcję? W którym miejscu jest napisane, że RC300 wyłączy kocioł (nie piec). "

marcbytom75 stwierdził empirycznie, że RC300 wyłącza kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury.

Ja jeszcze nie mam instalacji i właśnie myślę jak rozwiązać problem niezależnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach (oddzielne obiegi oraz regulatory temp) - to jest cel instalowania sterowania Salusa i RC300 tego zupełnie nie załatwia. Jeśli nie Salus to jak to zrobić w systemie Buderusa?
    Powiesić RC300 w odpowiednim miejscu. Jeżeli nie ma takiej możliwości to wyprowadzić zewnętrzny czujnik temperatury wewnętrznej do pomieszczenia które jest reprezentatywne jeśli chodzi o temperaturę.

Jeśli takiej możliwości również nie ma to pozostaje tylko regulacja pogodowa plus głowice na grzejnikach i przepływy na podłodze.

Ps. Ja mam kilka osiedli gdzie jednym sterownikiem ogarniam 2 - 4 bloki mieszkalne.
    Skoro się da tak sterować osiedlem ok. 120 mieszkań ...

ale z drugiej strony skoro marcbytom75 stwierdził na podstawie swojej jednej instalacji, że się nie da to pewnie się nie da :lol:
  • Level 2  
    piracik wrote:
    Powiesić RC300 w odpowiednim miejscu. Jeżeli nie ma takiej możliwości to wyprowadzić zewnętrzny czujnik temperatury wewnętrznej do pomieszczenia które jest reprezentatywne jeśli chodzi o temperaturę.

Jeśli takiej możliwości również nie ma to pozostaje tylko regulacja pogodowa plus głowice na grzejnikach i przepływy na podłodze.

Sorry, ale cały czas piszesz ogólnikami unikając odpowiedzi na główne pytanie:
    Jak rozwiązać problem niezależnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach (oddzielne obiegi oraz regulatory temp)

W instalacji jest tylko podłogówka, nie ma grzejników. Są duże różnice temperatury w pomieszczeniach z powodu wielkości okien oraz lokalizacji (północ/ południe)

Pomiar temp. w jednym pomieszczeniu nie jest rozwiązaniem -więc RC300 z jednym miernikiem temp. nie jest dobrym rozwiązaniem

Nie da się? Nie wiesz jak?

System Salusa adresuje dokładnie ten problem mając niezależnie sterowniki temperatury w każdym pomieszczeniu spięte z listwą oraz siłownikami na poszczególnych obiegach grzewczych
    https://www.salus-controls.pl/produkty/sterowanie-offline-ogrzewanie-podlogowe

Tak więc - czy da się to zintegrować z Buderusem i jeszcze RC300?
    Cały czas się kierujesz błędnym rozumowaniem sterowania taką instalacją.

A ja cały czas powtarzam żebyś się zainteresował jak się steruje w ekonomiczny sposób ogrzewaniem z kotłem gazowym.

Nie poprowadzę cię za rączkę krok po kroku ponieważ nie znam Twojej instalacji.

Ustaw mniejszą zależność ogrzewania od temperatury w pomieszczeniu, w którym jest RC300

Ustaw mniejszy przepływ przez pętle pomieszczeń które przegrzewają, a większy przez te, które niedomagają.

Pomyśl trochę. Powierzchnia grzania, temperatura tej powierzchni bezpośrednio wpływają na temperaturę w pomieszczeniu.

Zastanów się co zrobić aby grzało cały czas bez wyłączania, a nie przegrzewało.
    EUREKA - obniżyć temperaturę czynnika :D

A autor tematu? Zamontował niepełne sterowanie i stwierdził, że jest do d...y.

RC300 jak i kocioł kondensacyjny bez czujnika temperatury zewnętrznej jest trochę bez sensu.

Dodano po 7 [minuty]:

DarioKrak wrote:
    Tak więc - czy da się to zintegrować z Buderusem i jeszcze RC300?

Nie. Nie da się. Ten system upośledza sterowanie z kotła!

Wiesz co to jest bezwładność układu? Wiesz ile czasu podłogówka się rozgrzewa i ile czasu stygnie?
    Dodaj do tego czasu ogromną histerezę załączania Salusa.
    Ewekt ? Napisze to już któryś raz. 2 - 3 *C histerezy temp w pomieszczeniu i zero komfortu cieplnego.

Ale Twój cyrk i Twoje małpki. Rób co chcesz. Tylko nie wprowadzaj w błąd innych.
  • Level 14  
    U mnie sprawdza się opcja ustawienia kotłą na moc min tj 3,2kW i pracuje non stop przez 24/dobę - gdy powiedzmy jest 0 na podwórku. Gdy jest -10C wystarczy 4,5. Wyłączyłem wszystkie sterowniki - najbardziej sprawdza mi się jak raz na kilka dni zwiększę lub zmniejszę moc ręcznie. Bezwładność podłogówki jest naprawde duża i przy takich regulacjach mocy raz na kilka dni temperatura w domu nei zmienia się nawet o 0,5C
  • Level 7  
    W aptekach sa termometry z przelacznikiem na pomiar w domu - wtedy mozna dolozyc jedna cyferke ustawiajac moc, czyli zamiast 3.2 w temp 0 stopni ustawic 3.22 na kotle (albo piecu jak kto woli). Po zrobieniu charakterystki zaleznosci temperatury zewnetrznej od mocy kotla (albo odwrotnie - jak kto lubi) bedzie mozna odczytywac i istawiac na biezaco. Zarowno kociol jak i termometr beda w pelni wykorzystane.
    pozdrowienia
  • Level 14  
    Kocioł nie umożliwia tak minimalnych zmian - leci to co 0,1kW a czasami co 0,2kW. Wcale nie trzeba podążać za temperaturą, wystarczy raz na dobę lub dwie zmienić moc kotla obserwując temperaturę (przy podłogowym)
  • Level 10  
    Witajcie, odgrzeję kotleta... Dom 120mkw, nowowybudowany, ocieplony, ogrzewanie tylko podłogowe, parter z poddaszem użytkowym. Kocioł Buderus Logamax Plus GB 072 14 V2, sterownik RC310 z wyprowadzonym termometrem zewnętrznym na północnej elewacji domu. Na parterze strefa dzienna - salon, kuchnia, wc i wiatrołap. Na poddaszu 3 sypialnie, łazienka i pralnia. RC310 zamontowany w salonie, termoregulatory Salus zamontowane we wszystkich 4 pomieszczeniach na poddaszu i jeden na parterze w salonie. W łazience i pralni chcę mieć 24stC, a w salonie 22 stC. Aby to uzyskać muszę na sterowniku w salonie ustawić 25 stC, łazienka i pralnia osiągają tą temperaturę, salonu pilnuje Salus i pięknie odcina listwę. Problem jest w tym, że kocioł słucha sterownika w salonie, ten chce uzyskać zadane 25 stC, a nie może, bo Salus odcina listwę... i grzeje cały czas (mam płomyk na wyświetlaczu sterownika). Moje pytanie brzmi, jak obejść "słuchanie się" kotła względem sterownika? Da się zrobić tak, aby kocioł trzymał stałą temperaturę na CO np. 35 stC, po której osiągnięciu wyłączyłby się, a dostarczaniem ciepła do pomieszczeń sterowały tyko Salusy? Kolega ma kocioł Viessmana bez żadnego sterownika w salonie i termoregulatory w każdym pomieszczeniu i wszystko mu działa, że aż miło...
  • Level 14  
    Ustaw temperature zasilania podlogi na kotle na 35 stopni, obniz moc do 3.2kw uataw temperature w domu na 25 i tyle. Jesli salus zamknie wszystko kociol i tak wylaczy
  • Level 10  
    Skoro jest tak, jak piszesz, to dlaczego ognik na wyświetlaczu sterownika pali się cały czas?
  • Level 14  
    Nie wiem. U mnie ognik sie nie pali. Ale nie zamykam obwodu grzania kiedy wlaczony jest kociol bo to bez sensu.
    Wywal RC310 i podłącz wyjście z listwy z salusami to sterujące kotłem pod zieloną kostką.
    Pogodówkę ustaw sobie na kotle lub... ustaw sobie stale 40*C
    Walić rozsądek i ekonomię :D
    Nie zwykłe jak ludzie potrafią komplikować najprostsze rzeczy, a z mercedesa robić malucha. Fakt kiedyś to było. Była jedna szufla i działało, a teraz nawymyślali komputery i pogodówki.
  • Level 10  
    Piracik, nie denerwuj się, tylko powiedz, co zrobić, abym w salonie miał 22, a w łazience na górze 24 stopnie...
    Chcesz sterować włącz / wyłącz salusami to wywal RC310 i nie męcz kotła.

Chcesz mieć sterowanie płynne z RC310 to wywal salusy, doreguluj przepływy i tez nie męcz kotła.

Połączenie tych dwóch regulatorów jest bez sensu.
    Tak jak sam zauważyłeś salusy wyłączają ogrzewanie a kocioł pompuje bez przepływu.

Wyłączanie poszczególny pętli też jest bez sensu.
    Prześledź forum. Masę wątków jest jak dobrać kocioł aby jego moc minimalna była akurat do danego budynku.
    Aby ograniczyć ilość startów. Niektórzy przerabiają kotły na niższa moc bo źle dobrali i teraz mają kłopoty.
    Ty masz (strzelam) 14 pętli, które w sumie mają moc około 9 kW
    Największa będzie miała z 1,2 kW, a najmniejsza 0,5 kW

Teraz masz sytuację, że pracuje jedna pętla z przepływem 0,6 l/min i mocą 500 W
    Kocioł w tym momencie ma 3000 W i potrzebuje większego przepływu.
    Efekt kocioł załącza się często i na krótko. Spada sprawność kotła i wzrasta zużycie gazu i elementów roboczych kotła.
    O sytuacji obecnej gdzie mogą się zamknąć wszystkie pętle i kocioł nawet nie ma szansy na czas złapać jaką ma aktualnie temperaturę zanim się przegrzeje nawet nie będę się rozpisywał.

Kupujesz kocioł z automatyką za tysiące złotych, która dąży do takiej równowagi aby najlepiej palnik nie gasł przez cały sezon.
    Wywalasz to i podłączasz cepy, które zajeżdżają kocioł.
    Nie szkoda Ci kasy? Ją można roztrwonić na tysiąc innych i o wiele ciekawszych sposobów.

Dodano po 21 [minuty]:

Killer71 wrote:
    Da się zrobić tak, aby kocioł trzymał stałą temperaturę na CO np. 35 stC, po której osiągnięciu wyłączyłby się, a dostarczaniem ciepła do pomieszczeń sterowały tyko Salusy?

Pod kotłem masz pokrywę z przyłączami.
    Odłączasz kostkę pomarańczową, a na zielonej zakładasz zworę.
    Kocioł będzie działał cały czas na nastawianą temperaturę na kotle.
    Pompa kotła pracuje cały czas próbując dmuchnąć ciepło w zamkniętą pętlę.
  • Level 10  
    To smutne co napisałeś... Człowiek wywala kasę na automatykę, czujniki, termometry, pierdylion wyświetlaczy, listwy, zawory... a to wszystko nic nie warte, bo nie działa tak, jak trzeba. Wychodzi na to, że muszę wyciągnąć termometr z RC310, poryć ściany i zamontować go tam, gdzie ma być najcieplej, czyli w łazience??? Dramat... Powiedz mi więc, jak działa kocioł, który nie ma żadnego fabrycznego zewnętrznego sterownika, a w każdym pomieszczeniu jest termoregulator, który steruje temperaturą?
    Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem. Albo badziewne salusy albo cyfrowy rc310

Dodano po 1 [minuty]:

Killer71 wrote:
    Powiedz mi więc, jak działa kocioł, który nie ma żadnego fabrycznego zewnętrznego sterownika, a w każdym pomieszczeniu jest termoregulator, który steruje temperaturą

Opisalem to na przykladzie mocy petli.
  • Level 10  
    Czyli co, należy osłabić na przepływie salon, a łazienkę i pralnię otworzyć na full? W salonie na RC ustawić 24stC... Kosztem łazienki salon będzie się grzał non-stop i nigdy się nie nagrzeje, pompa będzie chodziła 24h... Tak to ma wyglądać?