Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz danych do traktorka z czujników

tuner32 06 Sty 2016 14:16 699 10
  • #1 06 Sty 2016 14:16
    tuner32
    Poziom 9  

Witam,
    Na początku dodam, że nie mam za wiele pojęcia o elektronice, lecz mam duże zdolności manualne, trawiłem płytki do prostych układów które sam wg. schematu składałem, lutowałem smd, jednak jeżeli chodzi o układy mikroprocesorowe lub ich programowanie, nie mam doświadczenia.
    Czego szukam:
    Potrzebuje Waszej Pomocy. Chciałbym zbudować wyświetlacz który zczytywał by mi dane ze wskaźników zamontowanych w pojeździe (zaawansowany traktor sam), dane takie jak:
    *temp. płynu chłodzącego
    *temp. oleju hydrauliki
    *temp. zewnętrzna
    *obroty silnika
    *obroty wałka WOM
    *ciśnienie oleju silnikowego
    *ciśnienie oleju hydrauliki
    *napięcia ładowania/akumulatora
    *prędkość pojazdu
    aby pokazywały się informacje o:
    *włączonej blokadzie przedniego mostu
    *włączonej blokadzie tylnego mostu
    *włączonej blokadzie mechanizmu między mostowego
    *wymianie filtrów oleju hydrauliki (z czujnika zanieczyszczeń elektro.)
    * załączonym wałku WON przód/tył
    *załączonej pompie hydrauliki dodatkowej

czy jest takie coś do zrobienia? Wszystko miało by być zwizualizowane na wyświetlaczu ok 8cali na zasadzie komputera pokładowego jak w samochodach z kolorowym wyświetlaczem. Jak zaawansowanie oceniacie taki projekt i jak może być kosztowny?

Jeżeli chodzi o źródło impulsów, to obroty silnika z sygnału alternatora, temperatura z termometru zewnętrznego ogólnie dostępnego do elektroniki, większość impulsów z czujników 0/1, obroty WOM z czujnika zbliżeniowego jak na zasadzie licznika rowerowego, posiadam takie czujniki przemysłowe gdzie zasilane są napięciem 5-24V chyba i podczas zbliżenia metalu dają impuls na trzeci kabel.
    Rysowanie płytki i trawienie myślę, że dał bym radę. Jaki polecali byście wyświetlacz? zasilanie 12V (13,8). jest ktoś w stanie po dokładniejszej konsultacji pomóż mi w tym projekcie i narysować schemat ideowy, zaprojektować to urządzenie, zrobić program?
    Liczę na Waszą pomoc, bo wiem, że jest tu sporo mądrych ludzi w takich tematach.
    Pozdrawiam. Piotr

0 10
  • #2 06 Sty 2016 14:49
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Witaj !

Temat jest trudny, musisz mieć tego świadomość. Jeśli dotychczas nie robiłeś nic na mikrokontrolerach to niestety możesz się prędzej czy później wyłożyć.

Generalnie drogi są dwie:

1. kontynuujemy wątek, dostaniesz wskazówki co kupić, jakie środowisko zainstalować, jak zacząć. Przy czym, jeśli nie programowałeś sam w żadnym języku, to czeka Cię kilka tygodni intensywnej nauki, żeby w ogóle ogarnąć o co w tym chodzi.

2. zlecasz to osobie lub grupie osób. Przy jednostkowym wykonaniu pewnie nie będzie się opłacało, bo tak naprawdę orientacyjnie sądzę, że taki projekt to wydatek rzędu 5-15 tysiaków PLN. Oczywiście, jeśli masz w planach jakiś biznes, to zwróci Ci się ta inwestycja już po kilku produktach, bo koszt elementów nie przekroczy 1 tys zł z LCD, obudową i PCB włącznie.

Jeśli chcesz brnąć sam w temat, to na dobry początek trzeba się zastanowić nad wyświetlaczem. Tu też jest kilka dróg, którymi można podążać:
    - wybrać model tani, ale wówczas należy samodzielnie napisać jego obsługę i zaprogramować procka - to naprawdę trudne, bo większość mikrokontrolerów dla początkujących zwyczajnie nie wyrobi się w czasie żeby w miarę płynnie wyświetlać tyle pixeli.
    - model droższy z wbudowanym kontrolerem, łatwo to obsłużyć, ale kosztuje 5x więcej.
    - może w ogóle zmienić podejście i zbudować coś na Raspberry z dołączonym monitorem

Pomyśl, przelicz, daj znać ;-)

0
  • #3 06 Sty 2016 14:58
    tuner32
    Poziom 9  

Faktycznie 5-15tyś to nie na taki projekt. Myślałem o zastosowaniu tylko dla siebie, nie na żadną produkcję seryjną.
    Jak już mówiłem, nie znam się za bardzo stąd pytanie co to jest: Raspberry z dołączonym monitorem.
    takie rozwiązanie było by chyba rozsądne z jakimś monitorkiem dołączanym.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sty 2016 15:03
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

tuner32 napisał:
    nie znam się za bardzo stąd pytanie co to jest: Raspberry z dołączonym monitorem

...przykro mi, ale nie widzę szansy, żebyś to sam ogarnął ;-)
    RPI to taki modułowy komputer, pracujący np. pod Linuxem. Musiałbyś wówczas nie tylko stworzyć interfejsy między czujnikami a komputerem, ale również napisać oprogramowanie pod Linux'a.
    Przepraszam za szczerość, ale odpuść.

Gdyby nie ten LCD kolor to może byłoby bardziej realne np. na wyświetlaczu 4x20 znaków. Co nie zmienia faktu, że to nadal kupa roboty.

0
  • #5 06 Sty 2016 15:33
    tuner32
    Poziom 9  

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, u mnie w pracy gdzie właśnie czasem lutuje smd, są ludzie zajmujący się pisaniem i programowaniem na linuxie. Ale dzięki za realną ocenę skomplikowania projektu, chyba faktycznie dam sobie spokój...

0
  • #6 06 Sty 2016 17:20
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Jest jeszcze jedna opcja - zakładając, że podczas budowy ciągnika posiłkowałeś się pewnie forami tematycznymi - może kilku innych konstruktorów mechaników byłoby zainteresowanych takim panelem ? Koszt rozkłada się na kilka osób, lepiej testuje się prototyp bo trafi w różne warunki itp.
    Można też zacząć od wersji prostszej - na wyświetlaczu alfanumerycznym, a jak pomysł wypali, to pomyśleć o wersji 2.0 ;-)

0
  • #7 06 Sty 2016 18:13
    tuner32
    Poziom 9  

a pod taki wyświetlacz np. monochromatyczny jednokolorowy by miał kilka linijek i każda linijka odpowiedzialna była za coś innego np.:
    1) temp. płynu chłodzenia
    2) temp. oleju
    3) temp zewnętrzna
    4) obroty WOM przód
    5) obroty WOM tył
    tu mamy tylko 5 parametrów z czego dwa parametry są przetwarzane z ilości impulsów, a trzy z rezystancji. Taki projekt był by dużo prostszy? była by szansa na zrealizowanie go w domowych warunkach?

0
  • #8 06 Sty 2016 18:22
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Tak, to wygląda już realnie. Możesz spróbować swoich sił z samodzielną realizacją, a w przypadku zlecenia - ja bym to wycenił na tysiaka.
    Jeśli chodzi o sam wyświetlacz, to dość tanio i łatwo obsługiwalne są takie:

Wyświetlacz danych do traktorka z czujników

Soft do tego możesz spróbować napisać w Bascom, chyba że załapiesz bakcyla i chciałbyś się rozwijać w temacie mikrokontrolerów to od razu C (przy czym, początki mogą być zniechęcające).

Najlepiej kupić sobie jakiś zestaw rozwojowy + programator + jakaś książka i do dzieła ! :)

0
  • #9 06 Sty 2016 18:34
    tuner32
    Poziom 9  

Jaki zestaw polecasz kolego na początek i jaką literaturę do nauki programowania? tak by od razu uczyć się w praktyce najlepiej od podstaw, bo tak dla mnie jest najbardziej przyswajająca wiedza.

0
  • #10 06 Sty 2016 18:49
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Pewnie zostanę zaraz zlinczowany, ale proponuję zacząć przygodę z mikrokontrolerami od programowania w Bascom. Język nie jest oczywiście rozwojowy, ale pozwala łatwo przyswoić sobie ogólne zasady programowania - pętle, procedury, typy zmiennych, operacje na portach. Jak dorośniesz, to przejdziesz na C.
    Osobiście bazowałem na książce Marcina Wiązani "programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom", do tego zestaw rozwojowy z Atmega 8 (ZL2AVR), programator USBASP. Przy odrobinie samozaparcia za pół roku to sobie zbudujesz.

0
  • #11 06 Sty 2016 19:01
    tuner32
    Poziom 9  

Dzięki ;) myślę, że coś liznę wiedzy.

0
  Szukaj w 5mln produktów