Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank Xiaomi 16000mAh nie ładuje urządzeń

emka1990 06 Sty 2016 15:04 4881 0
    emka1990
    Poziom 9  
    Witajcie, kupiłem na aukcji rzekomo uszkodzony powerbank firmy Xiaomi 16000mAh. Jest oryginalny, nie podróba, już sprawdzałem. Szukałem rozwiązania w internecie jednak wszędzie ograniczało się to do oddania urządzenia do serwisu (głównie anglojęzyczne fora).

Problem polega na tym, że powerbank ma dwa wyjścia USB 2.0, który ładuje z napięciem 5V i jedno gniazdo 2.1A a drugi 1,7A. Szczegóły urządzenia pod linkiem : https://sklepxiaomi.pl/produkt/akcesoria/powerbanki-baterie/mi-power-bank-16000-mah/

W każdym bądź razie streszczę pokrótce w czym tkwi problem. Podłączając urządzenia pod port USB z większym natężeniem powinien mi ładować urządzenia. W tym przypadku telefony. Jednak tak się nie dzieje. Po podłączeniu starego smartfona czasem nawet go naładuje bez problemu. Ale podłączając nowego Samsunga Galaxy S5 (jego sieciowa ładowarka ma 5,3V i 2,1A, czyli parametry niemal identyczne jakie ma na wyjściu powerbank Xiaomi) pod wyjście USB telefon się ładuje przez 2 sekundy po czym się wyłącza ładowanie. Czasem bywa tak, że nawet tego starego smartfona nie mogę naładować. Loteria. Wymieniałem już kabelki USB i nadal nic to ine dało. Rozkręciłem więc urządzenie i sfotografowałem.

Jechałem po kolei z miernikiem i plusa trzymałem na stałe na plusie od akumulatorków a minusem śledziłem ścieżkę napięcia. Niestety gdzieś pod wtykiem USB mi umknęły wizualnie i nie wiem jak się rozchodzą obwody. Wracając do tematu minusem jechałem po kolei od plusa akumulatorków przez wszystkie elementy SMD widoczne po drodze. Dochodząc do elementu (1) - pradopodobnie dioda, bo w jedną stronę pokazuje około 0,5 V a w drugą OL na mierniku, mam po stronie katody normalnie ponad 5V a po anodzie już tylko ~4V. Jak zrobiłem zworkę z elementu (2) - bodajże rezystor - prosto na styk plusa gniazda USB to wszystko działa.

Teraz moje pytanie, czy mogę uszkodzić w ten sposób urządzenie? Co z drugim portem USB? Testowałem, ładował się normalnie powerbank, urzadzenia też po naładowaniu się wyłaczały i nie ciągnęły dalej energii z powerbanka. Czy mam zamiast zworki zastosować tam jakąś diodę czy normalnie wlutować się kabelkiem? Sprawdzałem też masę na obudowie gniazda USB i styki, czy nie ma zimnych lutów ale raczej wszędzie na przejście mi przewodziło, nie wiem, może jest jakieś inne rozwiązanie? Co zrobić, zeby drugi raz nie wystąpiło takie zjawisko? Może coś poprzedni włascicel odwalił przy ładowaniu urządzenia (choć to działa dobrze).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15306639#15306639

@edit 07.01.2016
    Przylutowałem na sztywno zworkę w miejscu zaznaczonym na zdjęciu i niestety ładuje mi S5 przez jakieś 3-5 minut i przestaje. Po czym znowu ładuje. Wydaje mi się, że pomijam układ odcięcia ładowania (być może zabezpieczenie prądowe) i ono jest sterowane jakimś tranzystorem (nie wiem który to na płytce ale pewnie to jest jakiś układ tranzystorów) i się przytyka i po pewnym czasie odtyka i dalej ładuje.

Czy mogę dać bezpośrednio plus i minus z akumulatorków na wyjście USB bez kontroli napięcia i prądu czy lepiej nie? Same w sobie ogniwa mają bodaj 3,75V i 1A więc raczej nie uciągną podłączonego odbiornika 2,1A i 5V... Zrobiłem na krótko plus i minus i niestety nie działa.

Zauważyłem, że na wyjściu USB powinienem mieć zawwsze 5V niezależnie od tego ile jest na akumulatorkach. Po prostu powinien być jakiś układ podnoszący napięcie na stałe 5V. Niestety cały czas na wyjściu (przy zworce) mam tyle samo ile na akumulatorkach. Jeśli jest naładowany powerbank i posiada powyżej tych 4,8V to ładuje mi przez chwile w trybie przerywanym S5 a gdy jest mniejsze napięcie niestety nic.

@edit 08.01.2016 ROZWIĄZANIE PROBLEMU

Problem po części rozwiązany. Zdiagnozowałem, że za diodą Zenera jest napięcie 5,1V niezależnie od napięcia na akumulatorkach. Bardzo ciężko było się dostać do nóżki, ale wlutowałem tam przewodzik prowadzący bezpośrednio do plusa na wtyku USB. Minus pociągnąłem bezpośrednio z minusa na płytce (trzeba trochę się pomęczyć, żeby przylutować z racji wytrawienia i pokrycia lakierem płytki i styków). Powerbank raz działa, raz nie. Generalnie zasada jest jedna - najpierw włączam powerbank przyciskiem POWER a potem podpinam urządzenie. Pod górne gniazdo (patrząc na bok powerbanka, mając przycisko power po prawej stronie) podpinam wszystkie urządzenia mogące być ładowane prądem ~2A (mój Galaxy S5 pobiera stamtąd 1,2 - 1,8A) a w dolny urządzenia wymagajace mniejszego prądu (ipod, mp3, mp4, stary smartfon SGSA). Nie działa za każdym razem ale w ogóle działa! POzdrawiam.