Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.plTermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] 1 projekt - prośba o sprawdzenie

06 Sty 2016 15:34 705 14
 • Poziom 5  
  Witam, realizuję projekt studencki.
  Jako temat wybrałem wentylatorek 12V załączany na ruch plus inne mniej znaczące opcje.
  Generalnie chodzi mi o uproszczenie schematu brd, wolałbym, żeby płytka była trawiona na jednej stronie, niestety nie mogę przeskoczyć problemu podłączenia JTAGA z Atmegą
  Jest to mój pierwszy projekt, więc proszę o opinię i wskazówki co by tu zmienić. Z góry dzięki!


  PS. Na schemacie jest Mega32, a na brd 16.
 • TermoPasty.plTermoPasty.pl
 • Poziom 16  
  Schemat:
  1. Podciągnięcie przycisków do VCC po naciśnięciu zrobisz zwarcie. Wykorzystaj wewnętrzne podciągnięcie do VCC lub podciągnij każdy przycisk ODDZIELNIE przez rezystor 4k7 do VCC
  2. To jest projekt studencki, więc rób wszystko z dobrą praktyką: odpowiednie filtrowanie zasilania ADC oraz zasilania samego uP (przeglądaj przykładowe projekty na stronie ATMEL'a)
  3. Tranzystor T1 nie otworzy się w pełni. Szukaj tranzystora z niską (<=5V) wartością Vebo (Emitter-Base Voltage)
  4. Dodaj większy kondensator elektrolityczny przy złączu wentylatora aby zminimalizować tętnienia podczas jego złączania.
  5. Podłączenie przycisku RESET (w sumie inne też mogą tak być). Tragedii nie ma, ale ATMEL rekomenduje inaczej (strona 6): http://www.atmel.com/Images/Atmel-2521-AVR-Ha...ign-Considerations_ApplicationNote_AVR042.pdf
  6. Napięcie odniesienia (AREF) może być tak podłączone ale jak źle ustawisz rejestry to możesz upalić procesor http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

  Co do płytki:
  1. Unikaj łamania ścieżki pod kątem 90st
  2. Oddziel część zasilania 12V od elementów zasilanych 5V
  3. Grubość ścieżki zależy od prądu jaki przez nią będzie płyną
  4. Jak krzyżują się ścieżki to:
  - jak jest możliwość pozmieniaj miejscami wejścia/wyjścia
  - obracaj elementy tak aby było jak najmniej przecięć
  - możesz przechodzić pod elementami jak jest konieczność
  - jak nic nie da rady to zastosuj zworkę lub wstaw rezystor 0Ohm

  To tak na szybko. Więcej studiować DS i przeglądać inne projekty, szczególnie te na stronach producentów elementów oraz pytać się jak wszystko zawiedzie i dalej nie rozumiesz. To mała i łatwa płytka i ktoś szybko może Ci ją zrobić ale tak to niczego się nie nauczysz!
 • Poziom 5  
  rezystor 0 Ohm w domyśle drucik? Może i głupie pytanie ale warto je zadać. Chodzi, o to aby go wstawić w celu mostka, tak?
 • Poziom 16  
  Może być drucik. Ja w SMD wstawiam tylko odpowiedniej wielkości rezystor (najczęściej 1206), Jak to Twoja pierwsza płytka to najpewniej zrobisz przewlekane, chociaż zachęcam do spróbowania lutowania SMD.
 • TermoPasty.plTermoPasty.pl
 • Poziom 5  
  Mam jeszcze pytanie, czy złącze JTAG, zamontowane na pcb, powinno mieć "bolce" czy otwory?
  Zastanawiam się, czy mogę tu użyć biblioteki pinhd 2x5?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Wszystko zależy jak skonstruowany masz programator. Standardowo jest to złącze męskie (z bolcami) o rastrze 2,54mm (100 mils). Najczęściej stosuje się złącza z wcięciem aby nie odwrócić przypadkiem wtyczki (chyba poprawna nazwa to IDC) takie jak tutaj: http://www.tme.eu/pl/details/zl231-10pg/zlacza-idc/ninigi/
 • TermoPasty.plTermoPasty.pl
 • Poziom 5  
  Dzięki wielkie za pomoc. Z Twoimi wskazówkami zrobiłem coś takiego, jeśli jeszcze mógłbyś spojrzeć byłbym wdzięczny.

  Załączniki dodałem do pierwszego postu.
 • Poziom 16  
  Zły tranzystor Q1. Zastosowałeś PNP, a powinieneś NPN. Trochę teorii masz tutaj: http://ep.com.pl/artykuly/9719-Nowoczesne_tra...tory_mocy_czyli_dluga_droga_do_SiC_i_GaN.html

  Musisz też odpowiedni rezystor policzyć (brak oznaczeń na schemacie)
  Dodaj diodę pomiędzy RESET, a VCC (najlepiej szybką) może dostaniesz dodatkowe punkty za zgodność z notą producenta. Jest ona po to, aby piki wyższego napięcia które mogą się pojawić (choć prawdopodobnie nie pojawią się) nie poszły na procesor, a rozłożyły się na VCC.

  Zamiast RESET_J3 i RESET_J2 daj cewki (opisane jest w artykule który podałem wcześniej). Wykorzystując też wewnętrzne podciągnięcie do VCC możesz usunąć RESET_J3 oraz podciągnięcie do VCC co też jest ładnie opisane w tamtym artykule.

  Przyciski są OK tylko podciągnięcie dajesz pionowo, a label'e poziomo.

  Płytka:
  Ścieżki ciągniemy pod kątem 45st (pomiędzy RESET_J1, a pin 9) dodatkowo pomiędzy PIN 9 i 8 masz zwarcie (program powinien Cię poinformować również 24/25 26/27)

  Jak dobrze pokręcisz to pousuwasz elementy (chociażby FOTOSENS_R)
 • Poziom 5  
  Co oznacza, szybką diodę? Układ reset brałem, z zapropowanego przez prowadzącego, więc chyba może tak zostać. RESET_J3 i RESET_J2 to zerowe oporniki (te moje druciki). Tranzystor dopiero jutro wymienię, bo już dzisiaj niestety nie mam czasu na tyle teorii :D. Dzięki wielkie w ogóle za te wskazówki

  Zmieniam .brd jakbyś chciał spojrzeć (bo według mnie to poza tym tranzystorem byłoby już okej)

  Dodano po 7 [minuty]:

  Jednak wrzucę później, bo nie mam teraz możliwości. Czy pin GND od AVCC uC musi mieć połączenie z masą?
 • Poziom 16  
  Szybka dioda to dioda Schottky'ego.
  Co do RESET_J3 i J2 to wiem, że to zerówki ale zastosuj cewki w celu lepszej filtracji zasilania. Wtedy będą służyły również jako zworki.

  Wskazówki na temat reset i zasilania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

  WSZYSTKIE GND i VCC (i AVCC) muszą być podłączone. Dodatkowo zalecane jest odłączenie masy analogowej i zasilania analogowego od całej reszty i zrobić tylko jedno podłączenie jak najbliżej wejścia zasilania. Robi się to dlatego, że każde urządzenie (układ elektroniczny) sieje jakieś zakłócenia które będą fałszowały wynik. Oczywiście czasami trzeba iść na ustępstwa ale to nie praktyka na studia.
 • Poziom 5  
  Wrzucam (mam nadzieję) ostateczną wersję. Dałem tranzystor NPN 2N5681, Vebo ma bodajże 4V. Czy powinienem zwrócić też uwagę na prąd potrzebny do załączenia tranzystora? Dodałem opornik do przycisku reset, oddzieliłem AVCC i VCC i w miarę możliwości GND i AGND. Czy to nie problem, że prawie cała masa (poza wentylatorem i przekaźnikami), znajduje się pod uC? Nie będzie to go za bardzo grzało?

  ****Brd, poniżej
 • Poziom 16  
  C4 i C8 powinny filtrować zasilanie dochodzące do IC3, a nie oddzielną odnogę. Podobnie z C9 i C1, najpierw powinien być IC3 potem kondensatory potem rozgałęzienie.
  C3 też powinno być na ścieżce zasilającej, a nie obok. W sumie to chyba wszędzie tak Ci wyszło ;)
  Z resetem chyba dom sobie już spokój (jak popatrzysz na tamtą stronę to zobaczysz, że czegoś jeszcze Ci brakuje). W sumie jak wykładowca miał podobnie to niech tak zostanie.
  Zauważ jeszcze, że ścieżki dałeś grube, ale masa na cienkich łączeniach jest. Osobiście to najpierw ciągnę połączenia masy i zasilania, następnie resztę ścieżek w zależności od "wartości" danego połączenia, a jak mam wszystko połączone to dopiero wylewam masy. Wtedy mam pewność poprawnego rozłożenia mas.

  Jeszcze taka lektura: http://elportal.pl/podstawy-elektroniki/
  Znajdziesz tam na temat tranzystorów. Podpowiem: prąd jest ważny :)
 • Poziom 5  
  No poprzedni artykuł był dosyć skomplikowany dla nowicjusza ;p ten przejrze uważnie. A masz może pomysł jak teraz wylać grubsze ścieżki mas? Od nowa polion?

  Dodano po 38 [sekundy]:

  No poprzedni artykuł był dosyć skomplikowany dla nowicjusza ;p ten przejrze uważnie. A masz może pomysł jak teraz wylać grubsze ścieżki mas? Od nowa polion?
 • Poziom 16  
  Najzwyczajniej w świecie ciągniesz ścieżki tak jak inne łączenia ;)
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  2016_nowy napisał:
  No poprzedni artykuł był dosyć skomplikowany dla nowicjusza ;p

  Który był skomplikowany i czego w nim nie zrozumiałeś?