Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VITOPEND 100 WH1B - grzejnik w najdalszym pokoju słabo grzeje

06 Sty 2016 15:48 960 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Posiadam piec VITOOEND 100 WH1B (dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania) VITOPEND 100 WH1B - grzejnik w najdalszym pokoju słabo grzeje . Od jakiegoś czasu mam problem z rozgrzaniem grzejnika w największym pokoju -na zdjęciu.
    Piec znajduje się na korytarzu. Grzejnik przy piecu (najmniejszy) szybko się nagrzewa. Natomiast w dwóch pokojach grzejniki są tylko lekko ciepłe, szczególnie grzejnik w najdalej położonym pokoju. Jednakże nawet ten najbliższy grzejnik nagrzewa się głównie w górnej części w dolnej już takiej temperatury nie osiąga (grzejniki aluminiowe)
    Nie posiadam termostatu, jedynie reguluję temperaturę ustawieniem na piecu.
    Ustawiłem pokrętło temp. na 4 stopniu w skali do 6. Na 5 stopniu jest zaznaczona kropka. Mam więc pytania:
    1. na jaki stopniu w zimie optymalnie (temp. -5 do 10 stop) powinno się nastawiać pokrętło na piecu?
    2. jaka może być przyczyna, że grzejniki dalej położone od pieca nie nagrzewają się dobrze?
    Zaznaczam, że grzejniki są rozkręcone na maksa w pokojach.
    Z góry dziękuję za pomoc
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Wyczyść filtr na powrocie z instalacji.
  • Poziom 2  
    Dzięki.
    Czyli rozumiem, że to ten filtr pod samym piecem po prawej stronie.
    VITOPEND 100 WH1B - grzejnik w najdalszym pokoju słabo grzeje
    A da się go tak samemu wymienić-laikowi ?.
    Trzeba zakręcić wszystkie dojścia wody do pieca?
    No i chyba później odpowietrzenie grzejników?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Nie widzę żeby był tam zawór odcinający po stronie instalacji.
    Będzie więc trzeba trochę wody spuścić, a to już trudniej opisać.
    Filtra wymieniać nie trzeba. Wystarczy wyczyścić i przepłukać.
  • Poziom 34  
    Mogą być różne problemy. Może źle jest ustawiona nastawa wstępna (kryzowanie). Można to sprawdzić zdejmując głowicę z zaworu. Tam powinien być pierścień nastawczy z cyframi (dla zaworów Danfoss od 0 do 7 i dalej litera N oznaczająca max. przepływ; dla innych może być inaczej) i punkt (kropka) na korpusie zaworu, która jest punktem odniesienia. Im większa wartość nastawy, tym większy przepływ przez grzejnik, czyli grzejnik lepiej grzeje. Może być tak, że grzejnik umieszczony najbliżej kotła ma nieco za dużą nastawę wstępną (i trzeba go lekko skryzować, zmniejszając nastawę wstępną o 1) a w źle grzejącym powiększyć nastawę wstępną. Najprawdopodobniej to jest powodem niedochodzenia ciepła do ostatniego grzejnika (poza tym zasilanie dolne, wąskie rurki - lepsze jest zasilanie boczne). To, że np. głowice termostatyczne rozkręcone są na max. wcale nie musi oznaczać max. przepływu wody przez grzejnik, gdyż może być on zdławiony przez nastawę wstępną (kryzowanie), czyli gdy głowica będzie ustawiona na max., a nastawa wstępna (ta dostępna po zdjęciu głowicy) na 1, to grzejnik będzie ledwo letni, a przy nastawie na 7 będzie bardzo gorący.
  • Poziom 2  
    Nastawę wstępną miałem we wszystkich grzejnikach ustawioną na maksa to jest 6 (skala 1-6). Ten najbliższy zmniejszyłem na 2, dalszy na 5, a ten ostatni pozostawiłem na 6. Przy takim nastawieniu wydaje mi się, że przepływ jest w miarę równy (głowicę grzejników odkręciłem do równego poziomu we wszystkich).
    Ostatni grzejnik trochę lepiej grzeje, ale ciągle to nie jest to.
    Oprócz tego mam jeszcze jeden grzejnik w łazience (nastawa 6) na ścianie pod sufitem i on również grzeje dopiero wówczas gdy się u niego odkręci głowicę termostatyczną na 4 (w skali 1-5) a np na 3 nie grzeje wcale
  • Poziom 34  
    Co do grzejnika w łazience pod sufitem, to na tej wysokości temperatura jest zawsze znacznie wyższa niż na normalnej, na jakiej instaluje się zwykle grzejniki, więc głowica wyczuwa, żę temperatura już na tej wysokości osiągnęła nastawę na 3 (pewnie to jest 20 stopni - tak zwykle jest przy nastawach na 3). Tam nie ma żadnej niesprawności. Można ten grzejnik też zdławić (nastawę wstępną z 6 zmienić na 5) i ten, co słabo grzeje będzie lepiej działał.