Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega32 - Zegar widmowy na Atmega32

06 Sty 2016 17:19 1050 13
 • Poziom 10  
  Witam, potrzebuję pomocy w zaprogramowaniu uC Atmega 32 w zegarze widmowym, Zegar w pełni wykonany i opisany znajduje się tutaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic944484.html
  Jednak nie mam kontaktu z autorem, nie posiadam znajomości języka C dlatego proszę was o pomoc w modyfikacji programu polegającej na ustawieniu godziny i daty, oraz krótkiego poradnika jak tego dokonać i jak zaprogramować ten układ.
  Autor dodał krótki poradnik ustawiania godziny jednak dla jednego indywidualnego przykładu (wstawił plik .hex z ustawioną godziną konkretnego dnia i kazał o tej godzinie uruchomić zegarek) jednak nie jest opisane jak samemu zmodyfikować program dla tego liczę na waszą pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.
  W załączniku program autora projektu.
 • Poziom 21  
  Czas nie jest zapisany w programie tylko pobierany z DS1307. Zreszta autor to napisal
  Cytat:

  Czas przetrzymywany jest w układzie DS1307, a dzięki zastosowaniu baterii podtrzymującej (widocznej na zdjęciu) pozostaje on tam bardzo długo. Dokładność zegarka jest satysfakcjonująca.

  Jak nie umiesz programowac to najlepiej znajdz w necie gotowca, ktory potrafi ustawic RTC i zrob tak jak autor tego projektu - ustaw RTC gotowcem (RTC musi posiadac backup zasilania w postaci baterii) a pozniej zaprogramuj atmege programem , ktory dolaczyl autor projektu.
 • Poziom 10  
  Pozwolę sobie przytoczyć słowa autora :
  w tym projekcie został zastosowany bardzo pokręcony system ustawiania godziny, który wymaga wgrania dwóch różnych hexów po sobie :P. Jeden z nich ma wkompilowaną godzinę którą ustawia i tym samym kasuje tamten bit sterujący, a drugi z nich już tego nie robi. Żeby sprawdzić czy zegarek ruszy wstawiam do załącznika hexa, który powinien Ci ustawić godzinę na 15:00 z dzisiejszą datą. Jeśli o 15:00 sobie go wgrasz, przy włożonej baterii podtrzymującej, a następnie, nie wyłączając zasilania, wgrasz hexa dostępnego w archiwum na pierwszej stronie tego tematu to godzina będzie poprawnie odczytywana już zawsze.
  Ja z tego wnioskuję że w jednym programie musimy zmienić wartości (odpowiedzialne za czas i datę) następnie wgrać drugi program i ten program w którym zaszyty jest czas również autor udostępnia tylko ja nie wiem które wartości trzeba zmienić ...
 • Poziom 21  
  To jest dokladnie to co napisalem powyzej. Gdzie masz zrodlo tego programu co ustawia czas?

  ok (chyba) znalazlem.
  Odkomentuj to:
  /* gDataRTC[SECONDS_ADDR] = 00; //ustawianie godziny
  gDataRTC[MINUTES_ADDR] = 52;
  gDataRTC[HOURS_ADDR] = 00;
  gDataRTC[DAY_ADDR] = 1;
  gDataRTC[DATE_ADDR] = 11;
  gDataRTC[MONTH_ADDR] = 2;
  gDataRTC[YEAR_ADDR] = 8;

  for(Poz = 0; Poz < 8; Poz++)
  {
  gDataRTC[Poz] = DECtoBCD(gDataRTC[Poz]);
  }
  WriteBufI2C(0x00, gDataRTC, 7);
  //*/
  Poczytaj troche o kodowaniu czasu w bcd lub note katalogowa ds to bedziesz wiedzial jakie wartosci wstawic aby otrzymac czas, ktory chcesz ustawic.
 • Poziom 10  
  No i właśnie tutaj zaczynają się moje schody że nie mam zielonego pojęcia jakie wartości odpowiadają oczekiwanym efektom :/ nie wiem gdzie szukać i dlatego założyłem temat ...  nie znam języka ''C'' ale w programie są opisy według mnie to te wartości odpowiadają za ustawianie godziny Atmega32 - Zegar widmowy na Atmega32
 • Poziom 21  
  Napisalem wyzej - w nocie katalogowej http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS1307.pdf
  Strona 8 a szczegolnie tabelka powie ci jakie wartosci masz wpisac.
  Bity 0-3 czytane sa 'normalnie', bity 4-7 tam gdzie masz w tabelce '10' musisz pomnozyc razy 10 i tak dzisiejsza data to:
  06 --> 0000 0110 (bity w rtc) czyli 6 dec
  01 --> 0000 0001 (bity w rtc) czyli 1 dec
  2016 ( a wlasciwie 16) --> 0001 (1x10) 0110 (6) (bity w rtc) czyli 22 dec
 • Poziom 10  
  A czy mógł byś mi w kodzie źródłowym oznaczyć które wartości oznaczają datę bo nie wiem nawet w którym miejscu mam je edytować. ( może być screen z opisem ''ta wartość oznacza godzinę, ta minuty...'' ) jestem na prawdę zielony w programowaniu wykonywanie gotowych projektów mam w małym palcu skleiłem już setki układów bardziej skomplikowanych ale nigdy nie musiałem ingerować w program ...
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Naprawde, wszystko masz podane na tacy we wczesniejszych postach. Nie potrzeba wiedzy o programowaniu, tylko przeczytac wszystko ze zrozumieniem. Odpowiem ci jeszcze raz ale juz pozniej nie bede odpowiadal, bo wszystko juz masz napisane.
  Tu wpisujesz swoje ustawienia odpowiednio dla:
  gDataRTC[SECONDS_ADDR] = <-sekund
  gDataRTC[MINUTES_ADDR] = <-minut
  gDataRTC[HOURS_ADDR] = <-godzin
  gDataRTC[DAY_ADDR] = <- dnia tygodnia
  gDataRTC[DATE_ADDR] = <-dnia miesiaca
  gDataRTC[MONTH_ADDR] = <-miesiaca
  gDataRTC[YEAR_ADDR] = <-roku

  Wzwiazku z tym, ze w kodzie masz konwersje DECtoBCD(gDataRTC[Poz]);, to dane nowych ustawien wpisujesz 'normalnie' (bez zamieniania liczb tak jak podalem wyzej). Czyli w odpowiednie pola wpisyjesz dla dzisiejszej daty: 06, 01, 16 (a nie jak wyzej napisalem kodujac do bcd - 06, 01, 22)
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Tak, cały Internet Ci o tym powie milionem głosów.
 • Poziom 10  
  pytam tutaj ponieważ ''cały internet'' nic mi nie mówi, albo źle szukam. Chciał bym wiedzieć jak skompilować to w avr studio.
 • Poziom 28  
  kamil1994zielony napisał:
  pytam tutaj ponieważ ''cały internet'' nic mi nie mówi, albo źle szukam. Chciał bym wiedzieć jak skompilować to w avr studio.


  Podczas kompilacji programu źródłowego powstaje właśnie plik z rozszerzeniem .hex
 • Użytkownik usunął konto