Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP

SylwekK 06 Sty 2016 19:24 13788 25
  • Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP

Dzisiejszy projekt z tych mniej ambitnych, ale dość przydatnych i troszkę w odmienny sposób. :)
    Zawalony ogniwami z laptopa już dawno planowałem zmajstrować jakiś pojemny powerbank o nieco rozszerzonej funkcjonalności. Pakiet ma około 8000mA. W tym przypadku oprócz oczywistego wyjścia USB do ładowania urządzeń przenośnych zamontowałem dodatkowo tanią popularną przetwornicę STEP-UP, aby mieć czasem dostęp do wyższych napięć, kiedy nie ma nic sensowniejszego pod ręką. Od razu napiszę, że w tym układzie nie do końca jestem zadowolony z efektu działania przetwornicy. :| Okazuje się, że mimo jej startu poniżej 3V szału nie robi. Co prawda można uzyskać dość szeroki wachlarz napięć, ale prąd, który można pobrać z przetwornicy bez jej widocznego spadku napięcia na wyjściu to góra 200-300mA. Pocieszam się, że zazwyczaj więcej mi nie trzeba w układach testowych, ale na pewno w przyszłości będę chciał to poprawić.

Cały powerbank to w zasadzie garść gotowych modułów:
    - ładowarka Li-jon mikroUSB
    - przetwornica 5V USB
    - przetwornica step-up
    - woltomierz
    - kilka elementów dyskretnych
    - estetyczna obudowa

Chcąc nieco wyjść poza ramy zwykłego polutowania klocków, skupiłem się przede wszystkim na estetyce zewnętrznej. Aby to uzyskać, należało użyć między innymi 3-pozycyjnego przełącznika hebelkowego. Obciążalność takich przełączników zazwyczaj nie przekracza 100-200mA, a wypalone styki i kombinowanie w przyszłości też mnie nie urządzały. Miałem akurat z jakiegoś wylutu bardzo fajny i solidny przełącznik (taki z kuleczkami blokującymi) idealnie pasujący do konstrukcji i w celu jego oszczędzania postanowiłem załączać moduły mosfetami logic level, a sam przełącznik dzięki takiemu rozwiązaniu przenosi prądy rzędu pojedynczych mA (jedna para załącza też woltomierz, który pobiera około 12mA). Moduł ładowania pakietu jest podłączony na stałe do Li-jon.

Podczas ładowania urządzeń przenośnych przełącznik skierowany jest w stronę wyjścia USB, a na LED wyświetla się aktualne napięcie na ogniwach. W zasadzie układ woltomierza pracuje od około 2,8V więc przy kompletnym rozładowaniu wszystko zgaśnie. Po skierowaniu hebelka w drugą stronę wyświetlacz wskazuje napięcie z wyjścia przetwornicy, a napięcie to można czerpać z typowego gniazdka 5.5/2.1. Napięcie można regulować (max 40V) małym śrubokrętem - potencjometr obok gniazda.

Ważną czynnością było ułożenie wszystkich modułów i wycięcie otworów - tu był niezły hardcore i szaleństwa pilnikowe. :D Postanowiłem dla lepszej czytelności umieścić woltomierz za czerwoną pleksą, którą wkleiłem w obudowę (choć była dopasowana na dobry wcisk). Dodatkowo okienko zmatowiłem. Drugi maleńki otworek też jest z pleksą tylko przeźroczystą przez, który mam podgląd na stan ładowania powerbanku - sprawdziło się świetnie. Wszystkie moduły przyklejone są na gorącego gluta - szczerze mówiąc, nie wiem, jak się sprawdzi na dłuższą metę, ale jestem dobrej myśli. Do ładowania oprócz standardowego mikroUSB dołączyłem jeszcze gniazdko jak w Nokii - mam kilka takich ładowarek i stąd ten pomysł.

Całość kosztów zamknęła się w kwocie około 40zł, co patrząc na pojemność 8000mAh i nieco większe możliwości niż typowy powerbank, uważam za zaletę. Czas poświęcony na posklejanie wszystkiego od początku do końca to około 4-5h, gdzie spora jego część to taniec z pilnikiem.
    Wspomnę jeszcze o stopkach na obudowie - zastosowałem typowe meblowe odboje 8mm, które znakomicie się sprawdzają, a powerbank praktycznie w ogóle się dzięki temu nie ślizga i nie przesuwa po powierzchni, na której leży.
    Gadżet ten traktuję jako "małe, a cieszy" i odskocznię od poważniejszych projektów, a przy okazji córka się ucieszyła i już chce go ode mnie wypożyczać...

Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP
    Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP Powerbank 8000mAh (4000mAh) z przetwornicą STEP-UP

I na koniec schemat połączeń, jakby ktoś chciał coś na ten wzór zrobić.

Fajne!
  • #2 06 Sty 2016 21:00
    maly310
    Poziom 11  

Witam, nie wiem czy nie będziesz musiał przemyśleć inne mocowanie ładowarki do akumulatorów li-ion, ponieważ podczas ładowania dość mocno się ona rozgrzewa.

• #3 06 Sty 2016 21:06
    a_noob
    Poziom 21  

Aż śmierdzi prostotą ;) pożyteczna rzecz, a i ogniwa się nie zmarnują.
    Chcąc mieć więcej napięć do wyboru lepiej byłoby połączyć ogniwa szeregowo - znacznie skomplikowałoby to ładowanie ogniw, ale wszystkie możliwe wyjścia poniżej 12V byłyby na przetwornicach step-down, które są bardziej efektywne i zawsze te parę procent energii mamy więcej dzięki temu, a o to chyba chodzi.
    Ile czasu ładuje się do pełna i jaką pojemność udało Ci się odzyskać/naładować maksymalnie, np. w telefonie?

• #4 06 Sty 2016 21:14
    eurotips
    Poziom 33  

No to jakie napięcie podajesz na wyjście USB? bo widzę tam tylko 3.7V z pakietu a to nie przejdzie, chyba że czegoś nie zrozumiałem w opisie.

• #5 06 Sty 2016 21:25
    lelum0
    Poziom 15  

Jest przetwornica step-up - zielona płytka z portem USB.

• #6 06 Sty 2016 21:37
    eurotips
    Poziom 33  

Step-Up ma to do siebie że im większy prąd tym mniejsza sprawność.
    Nie wiem czy przy prądzie 1A to ma sens, te droższe power banki mają ogniwa zgrzane na 7.4V i przetwornice Step-Down.

• #7 06 Sty 2016 21:54
    Lechito
    Poziom 12  

Koszt 12zł z ebaya z chin za sztuki dwie, przyszły w 3 tygodnie, ogniwa bez lutowania się wpina własne, ten egzemplarz ma około 10000mAh, swój telefon, który ma baterię 3000mAh ładuję prawie 3.5 razy od padniętego do pełnego.

Wykonanie 5+, obudowa solidna, po złożeniu nie da się go rozpiąć bez uszkodzenia obudowy, nie jest to tandetny plastik, wbudowany bezpiecznik polimerowy nadprądowy, 4 diody sygnalizujące poziom naładowania i wbudowana latarka led, za te 6zł to jest to biznes życia.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam, że na obudowie jest napisane 5V 2A i testowałem, daje te 2A

• #8 06 Sty 2016 22:42
    VSS
    Poziom 21  

Lechito napisał:
    Spoiler:

Kupiłem taką sama obudową, wsadziłem aku i działa wyśmienicie, koszt niecałe 3$

• #9 07 Sty 2016 10:46
    piterek-23
    Poziom 30  

@SylwekK Ty to masz szczęście. Pokazałeś na forum przeróbkę gniazdek z Biedronki to zrobiła Ci się mega dyskusja na temat prawa. Teraz pokazałeś power bank i zrobiła się mega dyskusja na temat zakupów ;)

A co do Twojego urządzenia. Podoba mi się-ładne, schludne i działa. Najbardziej podoba mi się pomysł z dodatkowym regulowanym wyjściem bo rzeczywiście czasami coś na szybko trzeba sprawdzić, a tu power bank pod ręką z dostępem różnych napięć ;)

• #10 07 Sty 2016 18:54
    mkpl
    Poziom 37  

@SylwekK jaki masz prąd na tej ładowarce USB?
    Ja mam na niej zrobioną ładowarkę 3S (przetwornica z 3x 5V i 3x ładowarka). Już pomijając to jedna przy rozładowanym ogniwie strasznie się grzeje. Ja pod te ładowarki daję podkładkę sylikonową izolującą i kawałek blachy alu i to trochę przyspiesza ładowanie.

• #11 07 Sty 2016 20:24
    SylwekK
    Poziom 28  

Kurcze, aż się zdziwiłem sporym zainteresowaniem tak prostej konstrukcji :)

maly310 napisał:
    Witam, nie wiem czy nie będziesz musiał przemyśleć inne mocowanie ładowarki do akumulatorów li-ion, ponieważ podczas ładowania dość mocno się ona rozgrzewa.

Właśnie zauważyłem podczas ładowania pakietu, że spód mi się nieco ocieplił. Jeśli zostawię ten moduł ładowarki (o czym dalej) to zapewne dolutuje grubsze wąsy do punktów lutowniczych i te wąsy dopiero na klej do obudowy.

a_noob napisał:
    Chcąc mieć więcej napięć do wyboru lepiej byłoby połączyć ogniwa szeregowo...

Miałem to w planach, ale akurat wszystkie moduły jakie miałem były pod niskie napięcie oczywiście oprócz przetwornicy regulowanej step-up. Będę jeszcze szukał jakiejś innej przetwornicy na niższe napięcie, a jak nie znajdę to w wolnej chwili spróbuję to przerobić na 7,4V tylko właśnie ładowanie chciałbym mieć ze zwykłych telefonicznych ładowarek (niech i 10h ładuje - nie przeszkadza mi to). Mam z demontażu fajny mały balancer z akumulatora od kamery na dwie cele 3,7V (w aku były 2 potrójne pakiety li-jon 18650). Oprócz pilnowania ładowania prawdopodobnie wyłącza on też wyjście w razie zbyt dużego spadku napięcia (nie sprawdzałem, ale większość aku tak robi). Problem tylko taki, że musiał bym ładować to ładowarką od kamery.

@Lechito, tym powerbankiem rozwalasz system :D Toż to nawet na obudowy się opłaca kupić :) Gdybym szperał po necie za takimi gadżetami to pewnie bym kupił i przerobił dla swoich potrzeb, ale że w domu miałem fajną obudowę i parę drobiazgów to sam zrobiłem, a nie ukrywam, że zależało mi na tym regulowanym podwyższonym napięciu.

mkpl napisał:
    jaki masz prąd na tej ładowarce USB?

Teoretycznie daje to 1A, ale wszystko zależy jak zinterpretuje to ładowane urządzenie. Okazało się, np. że po podłączeniu mojej Nokii N8 (której nie zamierzam na razie zmieniać) ładowania nie było(!) podczas gdy tablet i wszystkie inne telefony w domu były ładowane bez problemu, ale w trybie wolnego ładowania czyli 450mA (podobno). Poszperałem trochę w necie i znalazłem nieco informacji na temat połączeń pinów D+D- w gnieździe USB. W zależności od ich konfiguracji ładowane urządzenie przełącza się na odpowiedni pobór prądu. Zrobiłem najprostszy manewr czyli zwarcie ze sobą wspomnianych pinów - wszystkie sprawdzane urządzenia nadal ładowane są w trybie wolnym, ale i moja Nokia wreszcie zaczęła korzystać z powerbanku. Podobno po zrobieniu dzielnika na Piny D+D- tak aby napięcia na nich były około 3,5V (rezystory 10k do plusa i 22k do minusa) to ładowane urządzenia zaczynają ssać większy prąd.

• #12 07 Sty 2016 20:29
    mkpl
    Poziom 37  

Ja w aucie zwarłem D+ z D- i ładuje przynajmniej Samsungi HTC i SONY :) Wcześniej były problemy

• #13 07 Sty 2016 21:19
    tplewa
    Poziom 36  

mkpl napisał:
    Ja w aucie zwarłem D+ z D- i ładuje przynajmniej Samsungi HTC i SONY :) Wcześniej były problemy

Zwarcie dziala - ale nie jest zgodne z specyfikacja telefonow jakie znam (moze jakies tak maja). W iPhone natomiast z tego co pamietam rezystancje okreslaja rodzaj adowarki z jakiej korzystamy (prad maksymalny).

W przypadku Androida mozna jeszcze zwiekszac prad zmieniajac ustawienia w systemie (do niektorych telefonow jest soft), ale tutaj wiadomo cos za cos. Za zwyczaj ladowanie wiekszym pradem to zmniejszenie zywotnosci akumulatora...

@SylwekK

Normalnie bym napisal i po co to ? Ale projekt fajny bo daje inne napiecia niz 5V wiec pomysl jak potrzeba cos zasilic z innego napiecia niz 5V bardzo fajny. Ja bym pomyslal nad odlaczaniem miernika napiecia aby ograniczyc do minimum pobor pradu przez wewnetrzna elektronike. Najchetniej to bym zrobil calosc na jakiejs ciekawej przetwornicy od Lineara itp. z wysoka sprawnoscia :)

Do tego projekt nawet ladnie wykonany.

Natomiast budowanie PB 5V nie rozumiem... koszt dobrych ogniw (dobrego producenta przy zakupie w detalu) to cena zakupu (z przesylka) PB na dobrym poziomie (np. Anker z Amazon). Pomijam tutaj zakup badziewnych chinskich akumulatorow na alledrogo itp.

Moze ma to sens jak ktos chce wykorzystac np. specyfikacje Qualcomm-a Quick Charge 2.0 (bo takich PB wiele nie ma na rynku).

• #14 07 Sty 2016 21:41
    SylwekK
    Poziom 28  

@tplewa, Właściwie to po głębszym zastanowieniu chyba najbardziej mi o to regulowane napięcie chodziło (ojcu pozazdrościłem jak sobie coś podobnego wykonał :) ), a że grzech nie dodać opcji ładowania telefonu to dodałem. Gdyby mi o sam PB chodziło to faktycznie nie bawił bym się w rzeźbienie tylko kupił coś gotowego.
    Jak wspominałem chciałbym na 7.4V przejść, ale nie wiem jak rozwiązać ładowanie dlatego na razie będę szukał przetwornicy, która bez problemu ruszy z poziomu poniżej 3V. Na dużych prądach przy podwyższonym napięciu mi nie zależy. Poczytam coś o tych z Lineara.

tplewa napisał:
    Ja bym pomyslal nad odlaczaniem miernika napiecia

Doszedłem do wniosku, że przy poborze rzędu 12mA i pojemności pakietu nie ma sensu tracić z oczu aktualnego stanu aku :)

EDIT:

Chyba znalazłem coś co spełni moje oczekiwania :)

http://www.linear.com/product/LT3759

• #15 08 Sty 2016 12:46
    tplewa
    Poziom 36  

Powiem tak przetwornic jest dosc sporo na rynku Linear robi IMHO jedne z fajniejszych, mozna tez zerknac na uklady do zasilania LED-ow (tez sie nadaja na przetwornice np. step-down/step-up) - nawet widzialem wykonane na nich zasilacze do innych zastosowan niz LED. Z tym ze maja tez jedna wade - niestety ceny tych przetwornic nie sa niskie...

Co do miernika napiecia - to ja za zwyczaj przyjmuje zasade jak cos zasilam z akumulatorow to walcze o kazdy mini amper ;) Po prostu tak aby w terenie moc wykorzystac maksymalna pojemnosc akumulatorow na potrzeby zasilenia sprzetu, a nie dodatkow :)

Nawet jak robie pomiar napieca akumulatora to napiecie zalaczane jest na dzielnik napiecia przez mosfet-a :)

Wracajac do PB - mozna tez pomyslec nad wspomnianym Quick Charge 2.0 jak ma sie wspierajacy to telefon... przykladowo takie uklady: https://ac-dc.power.com/products/chiphy-family/chy100/

Widac w pdf-e tego ukladu jak jest realizowane informowanie o tym telefonu za pomoca D+ i D-

Co do ladowania to gdy laczysz ogniwa szeregowo na 7.2V i wiecej trzeba by pomyslec nad jakims balancerem. Akurat nie wiem czy sa jakies gotowe uklady, ale na forach modelarskich itp. mysle ze znajdziesz schematy i rozwiazanie problemu. Tam przy ladowaniu pakietow czestro sie to stosuje.

• #16 08 Sty 2016 19:30
    SylwekK
    Poziom 28  

tplewa napisał:
    Co do miernika napiecia - to ja za zwyczaj przyjmuje zasade jak cos zasilam z akumulatorow to walcze o kazdy mini amper Po prostu tak aby w terenie moc wykorzystac maksymalna pojemnosc akumulatorow na potrzeby zasilenia sprzetu, a nie dodatkow

Jak najbardziej słuszna zasada, ale w tym wypadku mi na tym nie zależy :)

tplewa napisał:
    Co do ladowania to gdy laczysz ogniwa szeregowo na 7.2V i wiecej trzeba by pomyslec nad jakims balancerem.

Jak pisałem wcześniej mam taki balancer ze starego aku od kamery i skłaniam się chyba ku temu, żeby go wpakować do obudowy razem z ładowarką 7,4V. Są takie za 20-25zł na MC34063 sieciowe z możliwością podłączenia 12-24V, a o dostęp do takiego napięcia to w sumie nie problem :) Może da się wybebeszyć i upakować część niskonapięciową w mojej obudowie. W takiej konfiguracji spokojnie ta przetwornica co mam da radę tylko coś na USB 5V będzie trzeba zmienić.

• #17 11 Sty 2016 14:34
    14K
    Poziom 4  

A czym kolega wycinał wejścia pod DC, USB, wyłącznik itp

• #19 11 Sty 2016 16:03
    SylwekK
    Poziom 28  

@14K, dokładnie tak jak napisał Freddy :)

Decyzja podjęta, będę jednak przerabiał bebechy na zasilanie 7,4V. Założę wymontowany z aku od kamery balancer 2x3,7V, przy okazji wymienię też przetwornicę step-up na up/down (już zamówiona) to i zakres się zwiększy od dołu 1.5V do 38V, bo i z napięć w okolicach 3V często korzystam niejednokrotnie wykradając baterie z jakiegoś pilota. Jakieś USB 5V step-down też mam więc praktycznie wszystko w komplecie.
    Nie ukrywam, że do zmian wasze komentarze się przyczyniły, łobuzy :) Znowu 2h dłubania mnie czeka. Na szczęście pod względem otworów to będzie kosmetyka - tylko gniazdo ładowarki 7,4V muszę dodać.

• #20 11 Sty 2016 16:08
    Freddy
    Poziom 43  

SylwekK napisał:
    Nie ukrywam, że do zmian wasze komentarze się przyczyniły, łobuzy
    Czyli nie zawsze rugamy :D.
    Proponuję Ci, zanim zaczniesz przeróbki zapoznaj się z układem LTC1980.
    Poczytaj PDF, skontaktuj się ze mną na PW i potem podejmij decyzję.

• #21 11 Sty 2016 18:37
    tplewa
    Poziom 36  

SylwekK napisał:

Nie ukrywam, że do zmian wasze komentarze się przyczyniły, łobuzy :)

He he i o to w tej zabawie zwanej DIY chodzi :) To sie znajda pomysly szalone, to troche bardziej przyziemne i jakos sie kreci :) Kazdy ma frajde ze cos ciekawego zrobi i jest czasem inspiracja dla innych :)

• #22 18 Maj 2016 19:30
    rozek 69
    Poziom 4  

Tak wracając do tej przetwornicy step-down to jaki jest zakres napięcia z ogniw
    Może mógłby ktoś podrzucić jakiś link do tej oto przetwornicy?

• #23 18 Maj 2016 19:40
    Freddy
    Poziom 43  

rozek 69 napisał:
    Tak wracając do tej przetwornicy step-down to jaki jest zakres napięcia z ogniw
    Może mógłby ktoś podrzucić jakiś link do tej oto przetwornicy?
    Dostałes bana na Google?

• #24 18 Maj 2016 19:44
    SylwekK
    Poziom 28  

Trochę niezrozumiale piszesz albo ja nie łapię...

rozek 69 napisał:
    Tak wracając do tej przetwornicy step-down jaki jest zakres napięcia z ogniw

Obecnie mam tu przetwornice stop-up/down, która zaczyna pracować od około 3V (tyle, że przy tym napiciu mała wydajność prądowa jest), a max to chyba coś koło 40V jeśli o to chodzi.

• #25 27 Wrz 2016 16:36
    SylwekK
    Poziom 28  

No i PB doczekał się wreszcie zmian. Podczas zakupów trafiłem na fajną i przede wszystkim małą przetworniczkę z gniazdkiem uUSB (wcześniej takiej nie mogłem nigdzie znaleźć co dziwne...). Obecnie ogniwa połączone są dwie pary szeregowo co daje około 4Ah i napięcie 7,4V. Ładowania tego pakietu pilnuje balancer wydłubany ze starego aku od kamery. Przetworniczka podnosi napięcie z 5V (typowa ładowarka) do około 8,5V i zasila wspomniany balancer. Podczas kontrolnego ładowania nic się niebezpiecznie nie grzało, napięcie na ogniwach nie przekroczyło 8,4V czyli jest ok.
    Przy okazji wspomnę, że jest to chyba jeden z moich najczęściej używanych zasilaczy przy szybkich testach prototypów :D Dodatkowo zrobiłem sobie jeszcze komplet wygodnych kabelków z krokodylkami - jeden dla napięcia regulowanego a drugi 5V prosto z wtyczki USB i przyznam, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które mogę polecić.

Sama przetworniczka wygląda tak:

Obecna zawierucha w obudowie (bez obawy - nie ma mowy o jakimkolwiek zwarciu czy wiszących kabelkach, które gdzieś mogą dotknąć):

Na akumulatorach widać balancer.

Na koniec kabelki:

• #26 29 Wrz 2016 14:09
    SylwekK
    Poziom 28  

Kurcze myślałem, że już się skończy to tuningowanie, a jednak dzisiaj dodałem mały i przydatny gadżet, bez którego można by się w sumie obyć, bo przecież jest na obudowie miernik napięcia na akumulatorach kiedy aktywuję port USB... Ten gadżet to zwykła kontrolka naładowania na dwubarwnej LED GR. W prawdzie w pierwszej wersji była taka, ale tam pracowała zupełnie inna ładowarka i po zmianach na 7,4V została usunięta.
    Po wstępnym przeszukaniu internetu stwierdziłem, że wszelkie wskaźniki na LED GR są tak rozbudowane i niepraktyczne, że aż... dziwne :| . Postanowiłem zrobić taki wskaźnik od zera. W skład wchodzi dosłownie kilka elementów, a wszystko zlutowane na pająka (bez obaw - żadnych naprężeń) i mieści się na powierzchni o wymiarach około 1,5x0,7cm - potencjometr determinował rozmiar, ale dzięki temu wygodnie można napięcie progowe ustawić.

Układ ma dość małą histerezę i działa dokładnie jak chciałem. Ustawiony jest, że przy napięciu na ogniwach 8,3V dioda świeci w pełni na zielono. Pełny czerwony jest przy napięciu około 7,8V. Układ pobiera około 6mA (czyli dwa razy mniej niż użyty w projekcie miernik napięcia). Pozostawał problem stałego monitorowania napięcia i potrzeba odcięcia wskaźnika kiedy odłączona jest ładowarka, tzn. wskaźnik ma działać tylko podczas ładowania. Załatwiłem to podobnym układem jak w pierwszym poście opartym na N-mosfet, gdzie "+" na bramkę podawany jest w momencie podpięcia ładowarki uUSB.
    W tym momencie wyłączony i nie podłączony do niczego PB nie traci na nic zgromadzonej energii, a przy tym ma wszystko czego mi było w nim potrzeba :D

•  Szukaj w ofercie
    Zamknij 
    Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME