Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz

06 Jan 2016 20:03 1818 40
  • Level 12  
    Witam,
    dostałem jakiś czas temu taką wieżyczkę jak na foto. w sumie to jest sprawna, oprócz nie zawsze reagujących potencjometrów i przycisków, słucham z niej czasem radia w mojej majsterkowni. Problem tkwi w tym że toto wielkie i zajmuje mi dużo cennego miejsca, nawet po odcięciu drewnianego dołu. Dlatego pomyślałem że zapytam was czy dam radę wyciągnąć z tego wzmacniacz i ewentualnie radio i wsadzić to do jakiejś mniejszej obudowy.

Tzn. sam nie dam rady, chyba że całość, ale dobrze by było żeby mi ktoś pomógł wyciągnąć tylko co potrzebne. Można powiedzieć że jestem zielony w elektronice, ale jakieś podstawy podstaw znam, więc jak by mi ktoś wytłumaczył krok po kroku co robić to bym to ogarnął. Mogę liczyć na waszą pomoc?

Na początek przesyłam zdjęcia, trochę to zakurzone, ale jak by coś z tego robił to się będzie czyścić dokładnie.

Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz Sharp W44H - przeróbka na wzmacniacz
  • Computer ControlsComputer Controls

• VIP Meritorious for electroda.pl
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 18  
    Praktycznie rzecz ujmując nie opłacalne gdyż koncówka mocy zintegrowana z płyta główna i za dużo tłumaczenia co i jak
  • Level 20  
    Mówiąc szczerze, że będzie ci trudno tak przerobić całość, żeby wyciągnąć z tego wszystkiego sam wzmacniacz. Na pewno musisz zostawić tę płytkę z metalowym radiatorem, bo na niej jest wzmacniacz. Poza nią może płytka z przedwzmacniaczem i regulatorami audio. Musisz zostawić zasilacz; transformator sieciowy i elementy zasilacza, chyba że znajdują wspólnie na płycie wzmacniacza. Zanim zabierzesz się, radzę dobrze wszystko odkurzyć, wtedy identyfikacja będzie znacznie łatwiejsza.
  • Level 12  
    Właśnie myślałem że może nie będzie trzeba wszystkiego rozlutowywać i składać, tylko może wywalić ten magnetofon i inne niepotrzebne rzeczy, może odciąć kawałek płyty i połączyć np niektóre ścieżki kablami (jeśli będzie taka możliwość, może wszystko co do wzmaka potrzebne jest na jednej stronie płyty, chociaż wątpię) ewentualnie zostawić tą płytę i tylko wywalić co niepotrzebne? Jak myślicie? Zrobić jeszcze jakieś zdjęcia? Tego schematu nie mogę pobrać, albo jestem ślepy, albo nie ma tam download.
  • Level 18  
    Moim zdaniem działanie bezcelowe bo o ile zmniejszysz gabaryty całego urządzenia ?? ani to szerokie ani wysokie. Proponuje to przemysleć
  • Level 20  
    Gdy uda ci odkurzyć te płytki, i może odłączyć niektóre niepotrzebne elementy, jak płytki magnetofonu, czy radia, to wtedy będzie łatwiej ocenić sytuację.
  • Level 12  
    solar744 wrote:
    Moim zdaniem działanie bezcelowe bo o ile zmniejszysz gabaryty całego urządzenia ?? ani to szerokie ani wysokie. Proponuje to przemysleć

Zawsze to będzie niższe i może trochę węższe, a nie mam gdzie takiej paki postawić:/

ryszard1955 wrote:
    Gdy uda ci odkurzyć te płytki, i może odłączyć niektóre niepotrzebne elementy, jak płytki magnetofonu, czy radia, to wtedy będzie łatwiej ocenić sytuację.

Ok, jutro postaram się trochę przy tym pogrzebać.
  • Level 12  
    Trochę się z tym dzisiaj pobawiłem i na ten moment wygląda to tak:

W sumie to mnie pozytywnie zaskoczyło, bo myślałem (widocznie nie zauważyłem) że płyta jest na całej szerokości, a okazało się że pod płytką radia jest pusto :D Postanowiłem że radio sobie zostawię, bo pewnie się przyda. Odetnę tylko tą blachę wystającą i zrobię do tego jakąś zgrabną obudowę.

Tylko zostały mi dwie rzeczy do zrobienia.
    Pierwsza to potencjometr. Ten oryginalny jest już zmęczony żywotem i działa jak chce, equalizer i balans w sumie też nie będzie mi potrzebny, a żeby je zostawić to pewnie dużo roboty. Powiedzcie jak najłatwiej załatwić sprawę?

Druga to te przełączniki.
    Połowa tzn. tuner, aux... będzie mi potrzebna. Na tej drugiej tape 1 i 2 były od kaset, ale nie kojarzę od czego były ten dubbing i dolby (chyba jakieś efekty czy coś w tym stylu??). Jeśli to nic ważnego to myślę że można by tę połowę płytki odciąć, bo jak widać na foto, scieżki nie są połączone. Jak myślicie, co zrobić z tym fantem?

• Level 18  
    Jeśli zdecydujesz się ostro przerabiać to czeka Ciebie sporo pracy.
    Trzeba sporo przekrosować.
    Chyba że zdecydujesz się zrobić z tego samą końcówkę mocy.
    Tylko potrzebuje ona przełącznika wejść sygnału aby podłączyć sygnał tunera czy CD i itp.
    Funkcja dolby to przydatny układ redukcji szumów
  • Level 12  
    Tok jak mówię, zostaje tak jak jest, bo z większą przeróbką mogę nie dać rady. Chciałbym tylko założyć nowy potencjometr, bo ten jest zepsuty i coś z tą płytką, może tą połówkę odciąć i zostawić gdzieś w środku obudowy, skoro mówisz że to dolby się przyda?
  • Level 18  
    Potencjometr wymienić na orginalny to nie będzie łatwa sprawa bo potrafią być dość drogie jedynie jakiś zamiennik a z dolby cóż wszystko zależy od układu ścieżek na płycie
  • Level 12  
    Gdzie ja bym szukał do tego oryginału, jakiś zamiennik, może nawet coś z odzysku by się znalazło.
  • Level 31  
    Kolego jaką tam masz końcówke mocy?
  • Level 12  
    Nie pamiętam, musiał bym sprawdzić, a czemu pytasz?
  • Level 31  
    Bo skoro to ma 2x50-60W to nawet nie opyla się grzebać, a spalić hybrydke jest bardzo łatwo.
    No i hybrydki lubią 8om głośniki.
  • Level 12  
    nie wiem czy czytacie wszystko co piszę, chodzi mi głównie o zmniejszenie całości, postanowiłem już że nie będe grzebał w płycie głównej, wypiołem tylko magnetofon. Chcę tylko teraz założyć sprawny potencjometr i zrobić mniejszą obudowę.
    To nie będzie stało gdzieś w pokoju na szafce, tylko w "warsztacie", nie musi być nie wiadomo jakie.
  • Level 20  
    Widzę, że elektronika magnetofonu jest na płycie głównej razem ze wzmacniaczem, proponuję ją zostawić, bo pogubisz się potem w połączeniach, jeśli chciałbyś ja wycinać.
    Jestem ciekawy, jak wyprowadzisz te wszystkie regulatory w mniejszej obudowie.
  • Level 12  
    ryszard1955 wrote:
    Jestem ciekawy, jak wyprowadzisz te wszystkie regulatory w mniejszej obudowie.

Dam rade, umiejętności manualne mam, tylko brak wiedzy na temat elektroniki;/

Jak myślisz, jeżeli wywale całą płytkę z potencjometrami i dam tylko jeden od głośności to będzie dobrze?
  • Level 18  
    Może zdolności manualne posiadasz ale wiedzy elektronicznej to już chyba nie. Ale skoro na siłę próbujesz coś uszkodzić to Twoja sprawa życzę powodzenia
  • Level 20  
    philips89 wrote:
    Jak myślisz, jeżeli wywale całą płytkę z potencjometrami i dam tylko jeden od głośności to będzie dobrze?

Pamiętaj, jak wywalisz tę płytę, to musisz jakość zakończyć połączenia idące z płyty wzmacniacza, czy dasz radę wszystko dobrze połączyć, żeby potem działało, bez żadnego przydźwięku.?
  • Level 18  
    Proponuję złożyć do stanu pierwotnego i cieszyć się muzyczką :)
  • Level 31  
    Tak jak przewidywałem jest to 2x50W 8 om.
  • Level 20  
    solar744 wrote:
    Proponuję złożyć do stanu pierwotnego i cieszyć się muzyczką

Myślę, że to dobra rada.....a propos jak wielka była pierwotna obudowa?
  • Level 43  
    philips89 wrote:
    jeżeli wywale całą płytkę z potencjometrami i dam tylko jeden od głośności to będzie dobrze?
    Wątpię - jak sam piszesz:

philips89 wrote:
    brak wiedzy na temat elektroniki

Jakoś tak się składa, że każdy układ elektroniczny jest projektowany pod jakiś konkretny cel. Bez schematu trudno raczej cokolwiek powiedzieć. Na pewno nie radzę ciąć płytek, ani nic z tych rzeczy. Jeśli układ jest w jakiś sposób zależny od procesora, to jakakolwiek zmiana konfiguracji może zablokować działanie. W Twoim sprzęcie co prawda nie widzę procesora, ale nie znaczy to,że ominięcie jakiegoś bloku pozwoli na poprawną pracę reszty. Jedyne co możesz zrobić (i już zrobiłeś zresztą) to wyrzucenie magnetofonów. Całą resztę proponowałbym zachować - może jedynie poza potencjometrami głośności - te akurat można wymienić, lub zamienić na inne - o ile przewidzisz na nie miejsce w obudowie (mogą być innej wielkości i na płytce się nie zmieszczą).
    Tak czy inaczej - wiele miejsca do popisu nie masz. Może jedynie sposób umieszczenia względem siebie płytek - ale też nie zapominaj o bezpiecznej odległości. Czy zajmie to dużo mniej miejsca? Może trochę; Po mojemu jednak nie warte jest zachodu (i możliwości uśmiercenia sprzętu) takie kombinowanie. Nie masz możliwości zawieszenia półki na tego Sharpa?
  • Level 12  
    Było toto dość wielkie, a środku praktycznie samo powietrze, po wywaleniu magnetofonu już jestem usatysfakcjonowany, bo w nowej obudowie to będzie co najmniej o połowę mniejsze.

Jak pisałem nie zamierzam już nic grzebać przy płycie głównej, chcę tylko wymienić lub zmodernizować ten nieszczęsny potencjometr.
    Znalazłem w domu takie dwa jak na zdjęciach, jeden z ruskiego tv a drugi z głośników komputerowych. Nada się któryś? Oczywiście nie w fabryczne miejsca. Pytałem wcześniej czy dało by radę podłączyć taki potencjometr do kabli żółty czarny różowy w szarej osłonie i brązowy tam jest jeszcze. Ewentualnie w miejsce starego. Nie wiem poradźcie...

• Level 43  
    philips89 wrote:
    Znalazłem w domu takie dwa jak na zdjęciach
    A wartości są takie same? Charakterystyki też? Może nie kombinuj, podaj jakiej wartości jest ten uszkodzony może coś się znajdzie w sieci na podmianę.
    Na potencjometrze od spodu (chodzi o jeden z suwaków?) powinno być oznaczenie - wylutuj, i podaj.
  • Level 20  
    Wątpię, żeby było trudno znależć zastępczy potencjometr, odczytaj parametry na starym, i na pewno znajdziesz zastępczy, no raczej poszukaj także suwakowy, aby pasował.
  • Level 12  
    Dzisiaj niestety nie miałem czasu żeby go wylutować, ale zrobię to.

Pytanie teoretyczne: Jakie mogą być konsekwencje po założeniu potencjometru o innych wartościach?