Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz EMA B60a - brak sygnału na wyjściu nietypowa para tranzystorów

jasiekjohn 06 Jan 2016 20:42 1242 12
    jasiekjohn
    Level 8  
    Witam wpadł mi ostatnio w ręce wzmacniacz od piecyka gitarowego EMA B60a. Wyglądana to że padły tranzystory końcowe t.j. KD502 i MJ4035,bo nic nie słychać na wyjściu. Jak na moje oko jakaś dziwna ta para, chociaż dawno nie zajmowałem się elektroniką, a teraz korzystając z zimowych wieczorów może bym go naprawił. Widać że wzmacniacz był już naprawiany, ktoś w nim grzebał. Mam pytanko czy mogę je zastąpić KD 503 lub 2N3055,bo takie akurat mam, i jaki to będzie miało wpływ na moc i jakość. Może ktoś ma schemat do tego urządzenia, bo w oparciu o schemat konkretniejsze były by pytania i odpowiedzi. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    KD502 i MJ to nie jest para! MJ to darlington NPN. KD502 to też NPN ale pojedynczy tranzystor! KD502 nie ma bezpośredniej pary.

Jeżeli wzmacniacz był dłubany to ktoś wmontował niewłaściwe tranzystory. Porób zdjęcia płyty i wstaw na forum.
    jasiekjohn
    Level 8  

Dodano po 1 [minuty]:

Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Płyta jest zeżarta przez wilgoć. 100% części do wymiany. Na 90% jest to jakaś wariacja na temat Eltrona 100U lub Eltrona50P. Na pewno samoróbka.

Najlepiej będzie tam wstawić 2 sztuki KD503. To najlepsze i najmocniejsze co masz. Tego MJ-ta wywal, nic z nim nie zrobisz w tym układzie. Płyty musisz rozlutować ze wszystkich części. Umyć, potem kupić nowe części i montować z powrotem.
    jasiekjohn
    Level 8  

Dodano po 10 [minuty]:

Dzięki za pomoc. Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak mam wysterować wzmacniacz po wymianie tych tranzystorów.
  • Helpful post
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Wysterować? Zresztą, jaką masz pewność, że wymiana wystarczy. Ja widzę kilka popalonych elementów na płycie.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Ta płytka to radosna twórczość jakiegoś domorosłego elektronika. Tak naprawdę nie wiadomo na jakim schemacie się wzorował - nawet podobieństwo do Eltrona nie świadczy o niczym, bo wiele wzmacniaczy było budowanych według tej, lub bardzo zbliżonej aplikacji.
    Moim skromnym zdaniem najprościej (i najpewniej) byłoby zbudować całkiem nową końcówkę na jakimś sprawdzonym schemacie. Reanimacja tej wydmuszki, nie daje bowiem żadnej gwarancji że układ "odpali od kopa" - jeśli już ktoś wstawił w jednej parze mocy zwykłego KD wraz z darlingtonem - kto wie, jakie niespodzianki zostawił w bonusie?
    jasiekjohn
    Level 8  
    Z wysterowaniem to myślałem że może da się ustawić parametry przed wymianą żeby na starcie nie spalić tranzystorów. albo może jakoś zabezpieczyć tranzystory bo tu nie ma żadnych bezpieczników
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Typowa końcówka mocy ma czułość w okolicy 0,5 - 0,7 V. Każda ma podobnie (a przynajmniej mieć powinna), więc dużo tu nie wykombinujesz - zrób jak pisałem wcześniej, jakąś sprawdzoną i miej spokój. Bezpiecznik (mimo, ze być powinien,a w tym nawet dwa), nigdy nie zabezpieczy w pełni tranzystorów mocy (ani żadnych innych) przed spaleniem - krzem jest szybszy pod tym względem.... :)
    Ja na Twoim miejscu skopiowałbym albo końcówkę z Eltrona (jedna rzecz jaką warto z niego kopiować), albo zbudował coś podobnego - na forum widziałem kilka projektów - poszukaj.
    jasiekjohn
    Level 8  
    chyba macie rację poszukam sprawdzonego projektu. Dzięki za podpowiedzi
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Ile masz tych KD503? Jak duży jest transformator w tym wzmacniaczu?
    jasiekjohn
    Level 8  
    mam dwa kd. transformator jest +- 25v. Wymiary 6x8 myślę, żepowinien miećz 60W bo tabliczki nie ma
    jasiekjohn
    Level 8  
    witam ponownie. Uruchomiłem wzmacniacz wymieniłem dwa sterujące bd 138 oraz tranzystory mocy na 2n3055. oraz rezystory 91ohm zamieniłem też bazę z kolektorem na jednym z tranzystorów mocy bo wydaje mi się że było źle podpięte na starym Wzmacniacz gra z tym że dość cicho podpiąłem 50w głośnik 8ohm tonsila dźwięk czysty ale głośność jak z radia stołowego Nie mogę też ustawić prądu spoczynkowego bo na rezystorach emiterowych nie odkłada się napięcie. i znowu pat pomóżcie

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno raz spaliłem ten bd138 jak dotknąłem kolektorem tranzystora mocy do obudowy. I jeszcze jedno kręcenie rezystorami nastawnymi nic nie zmienia ani w dźwięku ani napięciu na rezystorach emiterowych