Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rigol 1052 czy Siglent SDS 1102 czy może coś innego?

mkpl 06 Jan 2016 23:37 2418 9
    mkpl
    Level 37  
    Witam

Chcę kupić oscyloskop do ~1600zł (mniej to tylko się będę cieszył).
    Potrzebuję oscyloskopu do pomiarów sygnałów z pasmem dochodzącym do 150MHz max. Liczę się z tłumieniem poza pasmem ale jeśli będzie w miarę łagodne to wykreślę sobie charakterystykę i to mi wystarczy.

Mierzę głównie analogi + zabawa z dds i w.cz. Czasami naprawiam jakiś zasilacz itp więc akwizycja przebiegu jednorazowego w zakresie szerokości ekranu mi wystarczy. Tak samo wystarczą mi 2 kanały ale jak będzie więcej to tylko lepiej. Jeśli chodzi o komunikację to najlepiej Host USB i ewentualnie RS232 lub LAN (USB jest po prostu kiepskie w kwestii izolacji)

Na pierwszy ogień poszedł Rigol 1052 którego da się odblokować do 150MHz z pasmem -3dB(na mocy). Miałem okazję sprawdzić i bawić się taką sztuką i jest ok.

W podobnej cenie jest Siglent 1102 100MHz. Nie wiem czy można je jakoś przerabiać i odblokowywać ale na start oferuje 100MHz i to mnie cieszy do tego ładny duży ekran. Nigdy nie miałem w rękach i nie wiem jak on się sprawuje w porównaniu do Rigola.

Jest też wiele innych typu Hantek i kilka innych.

Co warto brać czym się zainteresować? Z czego się przyjemnie korzysta i czy dużo odbiegają parametrami obsługą od rigola?

Jestem chcąc nie chcąc urzprzedzony przez otoczenie ze wszystko inne niż rigol to blee chyba, że jest to Tektronix, Hameg lub Aligent.

Przyda mi się każda opinia.
    Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Rigol 1054Z, poza tym nie warto nic w tych pieniądzach.
    mkpl
    Level 37  
    Przyznam, że bardzo kusi mnie 1052 ze względu na to pasmo 150MHz (zależy mi na tym) choć ponoć różne opinie się pojawiają na temat tej modyfikacji.

Jak się zachowuje 1054Z poza pasmem? Któryś z kolegów sprawdzał jak to wygląda?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @mkpl Tak samo jak w paśmie, mod polega na odblokowaniu dwóch ustawień podstawy czasu.

Dodano po 32 [sekundy]:

+ 1054Z - DPO, 4 kanały, szybkość!
    mkpl
    Level 37  
    Mnie chodziło o spadek amplitudy przy 150MHz czy to jest -3dB czy już np -12db np.

W przypadku 1052E odblokowanie pasma wiązało się z zmianą parametrów filtru cyfrowego wewnątrz samego oscyloskopu i 1052 ma -3dB dla 50MHz 1102 ma -3dB dla 100MHz a 1152 ma -3dB dla 150MHz.

Stąd moje pytanie ile ma 1054Z przy 150MHz (jak stromy ma filtr).
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    @mkpl Śmiem twierdzić że tak samo działa to w 1054Z
    tomiok
    Level 33  
    mkpl wrote:
    Witam

Chcę kupić oscyloskop do ~1600zł ...

Jak było napisane, w tej cenie Rigol 1054Z jest chyba najlepszym wyborem, raczej nie ma co się zastanawiać.
    mkpl
    Level 37  
    Tak też zrobiłem i z samego rana zamówiłem :)
    tomiok
    Level 33  
    Trzymam kciuki.
    Jak dojdzie, daj znać dla innych jak się sprawuje.
    Będzie to cenna dla nich wskazówka.
    Choć wątpię żeby za tą cenę negatywnie go ktoś ocenił.
    mkpl
    Level 37  
    Oscyloskop dotarł. Czekałem 3 dni (od piątku). To były najdłuższe 3 dni jakie przeżyłem :D

Sam sprzęt robi wrażenie solidnego, jest wielkości 1052E i nieporównywalnie lepiej wygląda. Obsługa prosta jak na rigola przystało.

Chciałbym go rozblokować do pełnych możliwości ale chyba się wstrzymam przez najbliższe 2 tyg. Tak aby ewentualnie wyszły jakieś usterki. Chyba, że któryś z kolegów jest w stanie potwierdzić czy da się w jakiś sposób przywrócić oscyloskop do podstawowej wersji? Czy to kodami czy przez reset ustawień fabrycznych.